Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

Kayıt teknolojileri ile çok haşır neşir olmamama rağmen, son zamanlarda plug-in lerin kalitesinin yükselmesi ile efektlerin plug-inler aracılığı ile uygulanması genel olarak önerilen bir nokta bildiğim kadarıyla...

Eğer kaydettiğiniz enstrümanda dijital efekt kullanacaksanız, ham seslerin analog kaydı be dijital ortama geçirilmesi sonrasında efektlerin eğer ses kartı, efekt programı özellikleri, örnekleme hızı vb. audio standartları açısından yeterlli ise efektleri bilgisayardan uygulamak çok mantıklı, çünkü aynı sampling rate vb. özelliklerine sahip efekti araya kablo girmeden kullanabiliyorsunuz, istediğiniz efektleri ham kaydın kalitesini ya da özelliklerini etkilemeden uygulamak ve kaldırabilmek lüksüne sahip oluyorsunuz :D

Arkadaşlar hepinize teşekkürler mesajlarınızı ancak okuyabildim. Ancak konserimiz iptal oldu :( Yagmur nedeniyle iptal edildi, 18mayısa atıldı. Neys birde 16mayısta var artık o ilk olacak.

Diger gitaristin atılması konusunda gercekten haklısın Ares, adam ayrıca okadar sorumsuzki. sürekli grup olmadıgımızdan, 2konser icin birarada oldugumuzdan takılıyoruz simdilik. Ayrıca gercekten grubun soundu karısıyo, hepimiz ses olaylarını bilmedigimiz icin. :)

Bu arada compressorum (digitech) bozuldu sanırım, piile calısmıyor sadece adaptorle. (ARES yardıım:)

Arkası gelecek, provaya zıplıyorum simdi... Daha cok sey soracam :p

FINSTIN,Adaptörle kullanman daha iyi bence pil kullanma.Yaptırma konusunda Zuhal müziğe git bi sor distribütörü onlar.sevgiler...

ARES, compresoru direk mixer cıkısıyla denedim, tonui daha da beter yaptı. Her tur ayarı yaptım (senin onerdiklerin dahil) hic yaramadı. Mesela : E teli cok hırıltılı cıkarıyordu, sesde cok dusus oldu - pedaldan leveli max yapsamda-, ses cok dagınık hale geldi.

acaba sorun bisekilde yine bendenmidir? yoksa mixer yüzünden falan olabilirmi? sonucta kotu bir mixerdi.

comp-eq-mixer olarak gireceksek, compressorden eq ya baglarken , compressorun mixer cıkısını mı kullanmalı yoksa, amfi cıkısı da olsa farketmiyormu??

tesekkurler simdiden :)

FINSTIN,ayarlamayla ilgili bi sorun olabilir ya da alette bişey var.Bende bu sorunların hiç biri olmadı.crossover düğmesi burda önemli olan iyi anlaman lazım hatalı ayarlarsan tabiki sorun çıkabilir.Bişekilde mixer ve senin ayarların çakışmış olabilir.bunun dışında compressor'den eq'ya anfi çıkışından gir bence.Bi de mixer'de de comp. varsa çakışmış olabilir.Ama bence bi anfi'ye gir bass'ı temel olarak derim direk mixer yerine.

Finstin bana soracağın şey bu muydu bilemiyorum ama iki seçeneğin var:

-direk kompresörün mixer çıkışını kullan, eq'yu bağlama, ton ayarını mixerden yap.
-Kompresör amfi çıkışını eq'ya, eq çıkışını ise Direct Box ile mixer'a yolla.

Pedaldan mixere çıkmak genellikle iyi sonuç vermez :(

Eğer pad yapmayan ya da yüksek giriş sinyalini kontrol özelliği zayıf bir miksere girmişsen tonlar kötü gelir. DI box kullanmanı öneririm, ses düzenini kuran kişilerde genelde vardır.

Kolay gelsin

Üstadlarım öncelikle merhabalar, topiğin tamamını okudum ve gerçekten bana çok faydalı şeyler öğrendim.Bu nedenle topiğe katkısı dokunan her kişiye ayrı ayrı teşekkür ederim.
Bu müzik teknolojileri forumuna bi başlık açtım ama sanırım pek ilgilenilmedi o yüzden aynı yazıyı buraya da kopyalamamda bi mahsur yok heralde. hatam varsa affola :)
saygılar.

---
bu sitede ve bass gitarda yeniyim. Yaklaşık 6 aydır bass gitar çalıyorum, ancak pek bir teknik bilgim yok. Benim amcamdan aldığım Framus marka yaklaşık 30 senelik bir bass gitarım var ve Yamaha f-20b amfim var. Gitarımın sapı oldukça ince ve 4 telli olmasına rağmen teller birbirine çok yakın konumda, bu nedenle de slap tekniği zor uygulanıyor. Bunun haricinde gitarın tonu oldukça güzel ancak eski olması nedeniyle bazı problemleri var. Bu nedenlerden dolayı yeni bi gitar almak istiyorum. Birkaç kişiye danıştım ve bu forumdaki bas ekipmanları topiğindende birkaç bişey öğrendim.
Öncelikle benim çoğunlukla dinlediğim (metal)müzik türleri , heavy, thrash, speed, death, melodik death, progresif metal. bu nedenle de bu türlere rock yapmaya uygun bir bass arıyorum. araştırdığım kadarıyla warwick ve ibanezlerin bu konuda iyi olduklarını öğrendim. warwicke biraz daha sıcak bakmaktaydım ve fiyatlarını biraz araştırdıktan sonra gücümün yetmeyeceğini öğrendim (hatta direk oha çüş nidalarıyla ortalarda terör estirmeye başladım), sonra rockbassı öğrendim ve fiyatlarına baktığımda uygun bişeyler bulabilceğimi düşündüm. Ama bana garip gelen Rockbassta da warwickteki aynı modeller bulunmasına karşın ve ağacının manyetiklerinin de orta kalite kaliteli düzeyde olmasına rağmen arada 2000 dolara varan bir fark bulunması. Benim sorum şu acaba internetten denemeden bir Rockbass Vampyre getirtirsem beni tatmin edecek bir sound elde edebilir miyim yoksa bi bokluk mu vardır bu işin içinde? Ya da bana önerebileceğiniz markalar/modeller nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler
---

Merhaba, hoşgeldin...

İnternetten bas gitar getirtmenin olası genel sorunları dışında alet ya da kalite konusunda şanssız değilsen (çölde kutup ayısına rastladın mı hiç? :D ) bir sorun olmaz, çünkü ülkeye getirilen tüm enstrümanlar kutuda konteynerle ciddi olumsuz şartlarda geliyor.

Yalnız anladığım kadarıyla sen denemeden genel fikirlerle Warwick Rockbass almaya karar vermişsin, sonuçtan memnun olabilirsin ama olmayabilirsin de. Çeşitli özelliklerin nasıl duyulacağına ilişkin net bir fikrin olmadan (kısaca bilmeden) ısmarladığın bas hoşuna gitmeyebilir. Ek olarak "en iyi" gibi bir tanımlama da enstrümanlar için pek geçerli olmadığı, beklediğini en iyi veren aletle çalman gerektiğini de gözönüne lırsan, çalmadığın bir bası getirtmek bana riskli geliyor açıkçası...Yerinde olsam piyasadaki basları bir dener, ağaç, manyetik vb. nelerin hoşuma gittiğini anlamaya çalışırdım. Enstrüman için "Şu türe bu bas gerekir" gibi kesin sınırlar yok, sadece okuduklarına göre internetten bas isteme, belki bir Yamaha diğerlerinden daha iyi gelecek sana, ya da bir Fender...
Musicman Stingray de çok hoşuna gidebilir, yanılmıyorsam Türkiye'de bulmak da mümkündü...ama baktın beğenmiyorsun, sevdiğin, tatmin olacağın bir şeylere rastlayamadın, risk almaya daha hazır olarak istersin internetten :D

Dostlar,
Ibanez sr505 ,edb605 ve srx serisi hakkında söyleyecekleriniz var mı?

5 telli almayı düşünüyorum.Ses yelpazesi geniş ve klavyenin rahat olması bakımından, bunlar verim/bedel oranı yüksek gibi geldi.

Bunların dışında, aynı fiyat aralığında önerecekleriniz varsa da çok makbule geçer.

SENBURT,orta kalite bir IBANEZ'le başlamanı öneririm 6 aylık bir basscıysan eğer.Araba kullanmayı öğrenir öğrenmez BMW alınmaz değilmi:)Ama belki bi toyota olur:)Bu sebeple gelişmen ve bass gitarın yapısını anlaman bakımından bir öğrenim bass'ı olarak orta kalite bir IBANEZ sana ve "şuanda yaptığın" müzik tarzına uygun olacaktır.Bi de bass alırken görüntü değil ağaç ve manyetik yapısına dikkat et derim.Sevgiler...

arkadaşlar bir sorum olacak bizim elemanlardan biri yeni bir gitar almak istemekte yani calmaya başlamış değil bir süredir calıyor cort kullandığını faka t memnun olmadığını söyledi calarken nasıl oldu bilmiyorum elini kesmis gitar bayağı bi gitar a küfür ediyordu
orta yollu metal rock calacağı müzikler daha sonra belki manyetik takviyesi ile geliştirmeye müsait bir marka model önermenizi isteyeceğim
ve gitar calan biri olarak digital aletleri pek sevmiyorum ama bass da daha iyi sonuç alıyormusunuz bu tip aletletden digitech özellikle bp serisi
yardımlarını bekliyorum

Basta dijital prosesörler, bas frekansların işlenmesindeki güçlük nedeniyle gitara göre daha kötü sonuç verirler. Prosesör düşünen herkese öncelikle iyi bir amfi almalarını öneririm. Çoğu kez de prosesör olmazsa olmaz bir katkıda bulunmaz bas tonuna... özel durumlar dışında bas tonu: amfi+bas şeklinde özetlenebilir.

Cort basın arkadaşının elini kesmesi vb. pek sözkonusu olamaz, büyük ihtimalle yanlış teknikle kendini kasarak elini ya da parmaklarını zorlamıştır... buna benzer su toplaması vb. gibi yaralanmalar olması gereksiz zorlamaya işaret eder çoğu kez.

Marka açısından da önceden de yazıldığı gibi Ibanez ve Yamaha'dan başlayarak piyasayı genelde araştırmasını öneririm. Ama bu marka önerisi yerine geçmesin, çünkü çok kaliteli ikinci el baslar bulmak ya da Türkiye'de az tanınan ama çok kaliteli markalara rastlamak mümkün.

çok sağolun Koray ve ares. zaten bu aralar bi çıkıp gezinmeyi düşünüyorum izmirdeki mağazaları. sağolun önerileriniz için :)
Saygılar

ares75 demiş ki:
SENBURT,orta kalite bir IBANEZ'le başlamanı öneririm 6 aylık bir basscıysan eğer.Araba kullanmayı öğrenir öğrenmez BMW alınmaz değilmi:)Ama belki bi toyota olur:)Bu sebeple gelişmen ve bass gitarın yapısını anlaman bakımından bir öğrenim bass'ı olarak orta kalite bir IBANEZ sana ve "şuanda yaptığın" müzik tarzına uygun olacaktır.Bi de bass alırken görüntü değil ağaç ve manyetik yapısına dikkat et derim.Sevgiler...

Yok üstad ben orta kalite beni uzun süre idare eden birşey olsun istedim okuduğum kadarıyla da gitarın özellikleri hoş gibi geldi. ve fiyatı da çok uygun. ayrıca araba kullanmayı öğrenir öğrenmez sana uygun bmv bulursan niye kullanmayasın :) . Ama esas sorunum Koray'ın bahsettiği gibi gitarla ilgili alışma / kullanma problemlerim veya gitarın gelmesiyle oluşan problemler olabilir.
Zaten pek bilgim yok bas gitarlar hakkında. böyle yorumlarınızın bana ne kadar yardımcı olduğunu bilemezsiniz. sağolun varolun :)
Saygılar

Eşim için hediye bir bass gitar almak istiyorum ama sorum trip hop için uygun olacak bir gitar olması bass gitarlar ve fiyatları hakkında hiçbişey bilmiyorum. Eşiminde bu konuda pek tecrübesi yok. Ayrıca hediye olacağı için ona pek bişey belli etmek istemiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim...

Herkese selamlar...

tekrar merhaba, ben bugün çıkıp izmirdeki müzik marketleri araştırdım, gitar denedim. Cort a4 denedim, sapı çok hoşuma gitti ama tonu pek 700 $ a değer gibi olduğunu düşünmüyorum. Fender deneyecektim, fiyatları öğrenince fikrimi değiştirdim :D, ibanez deneme fırsatım olmadı, yamaha rbx374 denedim,baya hoşuma gitti fiyatı da uygun gibi. Müzik marketindeki adam da çok iyi bi adamdı (bassistmiş zaten) gig bagle birlikte 350 euroymuş (450 dolar falan geliyo galiba) 400 dolara indirebiliriz dedi. Siz bu model hakkında ne söyleyebilirsiniz? (Yamaha RBX374, 400 dolar)
Saygılar.

herkese merhabalar...
şu sıralar aklımı carvin ler kurcalamaya başladı.
ama ne yazıkki ağaç ve manyetik bilgim yok denecek kadar az. baya bi yardımlarınıza ihtiyacım olacak.
koray abi sendede carvin vardı, memnundun sanırım. mümkünse seninle konuşmak ve fikirlerini,
önerilerini almak isterim kabul edersen.
hayalimdeki ton ise ismail soyberkin tonudur. biraz piyasa ama çok seviyorum :) yanılmıyorsam kensimith elite serisiydi...
bu arada koray abi senin gitarın ortalama kadar tutmuştu
şimdiden ilginize teşekkür ederim :)

Warwick RockBass'ı denemedim, ama standart'la arasındaki fiyat farkı warwick'in kalitesini zedeleyecek biçimde fazla. ucuz seri cıkarıp pazardan daha buyuk pay kapmaya çalışıyorlar sanırım aman oltaya gelmeyelim arkadaşlar.

Jaglar icin:

Ben 98'den beri 3 tane Carvin yaptırdım. Şu anda da sadece Carvin kullanıyorum. Uzun süre için de değiştirmeye niyetim yok çünkü benim tüm beklentilerimi ve fazlasını karşılıyor.

Senin soruların neyse yardımcı olmaya çalışırım hatta uygun bir zamanda gelir denersin.

Benim normal LB 850, anniversaryler 1600-1700 dolar tutmuştu. Ama ben Carvin manyetikleri sevmediğim içn direk değiştiriyorum, yani bir de modifikasyon harcamam oluyor. Şart değil aslında, benim aradığım şeyin çok belirli olmasından kaynaklanıyor bu durum.

Carvinlerden birisi satılığa çıkacak yakında....

Geri