Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

Eğer rastlarsan (büyük ihtimalle ikinci el) iyi bir Fender Jazz olabilir gerçekten...Ibanez Soundgear üst modeller de olabilir.

"Şunu al" demek pek doğru olmaz bana kalırsa. Türkiye'de piyasa değişken olduğu için şu fiyata en iyi şunu alabilirisn demek de kolay değil...Fiyat-özellik karşılaştırması yapmalısın bütçen dahilinde olan baslarla... genelde sıfır ve ikinci el piyasadaki aletler konusunda araştırma yapıp ihtimalleri azaltırsan fiyata göre etkinlik daha iyi ortaya çıkar, daha iyi bir bas alabilirsin...ikinci el enstrümanları gözardı etmemeni de öneririm...

Kolay gelsin :D

mrb,

simdiye kadar hep elektro amfisiyle caliyordum 20 w lik. simdi eski bass imi ve amfiyi satiyorum ve elime 200$ para gececek. acaba bu parayla ne yapayim ? gidip dusuk wattli bir amfiye mi yatirayim yoksa di box mu aliyim ? di box dusuncem sans amp bass driver di, bunun 2.eli ne civarlarda olur sizce ? bir de di box alirsam gig de amfiye ihtiyacim kalmaz degil mi, tek basina di box isimi gorur ? yabanci sitelerde arama yaptigimda bazi insanlar once di box a sonra amp e giriyorlardi ama gerci bu kayit icindi. gig de heralde isimi gorur. evde calisirken de muzik setine baglamayi dusunuyorum di box vasitasiyla, bu nasil olur ? bunun disinda baska di box onerileriniz de olabilir, yardiminizi bekliyorum

tesekkurler

* bas gitarım fender mexican jazz bass

Kayıt ya da herhangi bir amaçla DI box çıkışını bir bas amfisine girmek özel bir sistem ya da beklenti için değilse söz konusu olamaz...

Yerinde olsam şuna karar verirdim:

-Eğer uygun zamanda elindeki parayı 400-500 dolar civarına çıkarabileceksen kombo amfi alman, hem evde sesini tonunu duyman hem de bildiğin tonu aşağı yukarı sahneye taşıyabilmen anlamına geleceği için daha iyi olacaktır.
-Bu imkanın yoksa ya da tercih etmiyorsan, DI box alarak mikserlere direk girmen ve basının tonunu duyman mümkün olabilir (amfi ihtiyacın ses düzeni olan yerler için ortadan kalkar). Müzik setine girmek yerine bana kalırsa bir kulaklık amfisi alman daha iyi olur. DI boxseçimi de hem piyasa hem tercih meselesi... Yerinde olsam Sansamp kadar ART, Behringer vb. markaları da denerdim :D

KorayE demiş ki:
Kayıt ya da herhangi bir amaçla DI box çıkışını bir bas amfisine girmek özel bir sistem ya da beklenti için değilse söz konusu olamaz... :D
Neden? Örneğin SansAmp'ta di box dışında özellikler de var driver ve eq gibi. Direk olarak amfiye girerek neden bunları kullanmasın? Ne açıdan sakıncalı, anlamadım?
Teşekkürler.

Söylediğin özellikler zaten "DI dışı", Sansamp'a özgü özellikler (Bass Driver/DI)... DI boxların klasik olarak işlevi çıkış empedansını "Line" seviyesine getirmek... söylediğin özellikler preamfi ya da drive benzeri kullanım için, bu amaca göre dizayn edilmiş aletler için geçerli...

selam herkese
bir adet boss ce5 chorus ensemble pedalını bass ile kullansam nasıl olur acaba?
teşekkürler

Nasıl olduğuna senin müzik ve ton anlayışın karar verir :D

Genellikle chorus basta (bence) çok hafif etkisi olduğu durumlar dışında iyi sonuç vermez... pitch shifter ile chorus benzeri bir efekti tercih ederim... ama senin hoşuna giderse ne ala... uyumsuzluk ya da herhangi bir sorun olmaz eğer bunu sormuşsan...

selamlar.

KorayE demiş ki:
Müzik setine girmek yerine bana kalırsa bir kulaklık amfisi alman daha iyi olur.

KorayE demiş ki:
Alıntı:
gitarı vcd playera ordanda kolonlara bağlıp çalıyorum aslında yeterlide oluyor

Hani bas frekansları düzgün duyamamak bir yana
empedans uyuşmazlığı nedeniyle sisteme ciddi zarar verebilirsin!!!

Ucuz bir kulaklık amfisi ya da combo al mutlaka!!!

Kulaklık amfisinin tam olarak islevi, bize ne gibi yararlar saglayabilecegini anlatabilirmisiniz.

http://teos.isikun.edu.tr/~yilmazba/

Bu linkdeki gibi bir kulaklık amfisinden mi bahsediyosunuz? Müzik dinlemek dısında bizim icin kullanım alanı ne olabilir?

tesekkürler.

Kulaklık amfisinden kastım bas gitarı girip kulaklığa uygun düşün çıkış veren walkman vb. gibi bir bas amfisi... linkteki cihaz enstrümanı direk girip çalabildiğin bir aletse (uygun girişleri varsa) bu iş için kullanılabilir. :DBunun dışında Rockman, Fodera gibi markaların "practice amp" olarak da tanımladıkları güzel aletleri var :D

Tam aradıgım seymis, ne amfiden ne de bilgisayardan -kulaklıkla- duzgun ses alamıyorum. Kulaklık amfisinden direkt amfiden aldıgımız ton gibi birsey yakalanabiliyorsa super, tam ev calısmalarım icin.

yalnız nette baktım foderanın ki 350-400$ malesef..
rockman 100$ civarı.

http://www.activemusician.com/store/product.asp?sku=MC.ROCKBA&c=&nav=bs

You can even route the output to a mixer for recording!
Yani di olarak da kullanabiliriz sanırım??

birde bu var :) http://www.musiciansfriend.com/srs7/src=SearchDex/search/detail/base_pid/483005
ama sanırım gitar icin.

Turkiye'de satılmıyorlar galiba, deneyen yada kullanmakta olanlarınız varsa fikirlerinizi paylasırsanız sevinirim.

gorusmek uzere.

Re: selamlar.

finstin demiş ki:
KorayE demiş ki:
Müzik setine girmek yerine bana kalırsa bir kulaklık amfisi alman daha iyi olur.

KorayE demiş ki:
Alıntı:
gitarı vcd playera ordanda kolonlara bağlıp çalıyorum aslında yeterlide oluyor

Hani bas frekansları düzgün duyamamak bir yana
empedans uyuşmazlığı nedeniyle sisteme ciddi zarar verebilirsin!!!

Ucuz bir kulaklık amfisi ya da combo al mutlaka!!!

Kulaklık amfisinin tam olarak islevi, bize ne gibi yararlar saglayabilecegini anlatabilirmisiniz.

Bu linkdeki gibi bir kulaklık amfisinden mi bahsediyosunuz? Müzik dinlemek dısında bizim icin kullanım alanı ne olabilir?

tesekkürler.

selamlar
kulaklık amfisinin giriş ve çıkışları istenen tipte yapılabilir.
ben 24 yaşında elektronik mühendisiyim. istenilen her tipte ve her amaca uygun amfi üretebilirim.
bu iş benim için bir zevk kesinlikle ticaret yada kar amaçlı değil. isteyen herkese yardımcı olabilirim.

teşekkürler
Saygılar

BAHADIR YILMAZ

[email protected]

Ben Rockman Bass Ace kullandım. Tonları fena sayılmaz, çok düşük volümlerde de basının karekterini duyabiliyorsun (kulaklıkta, hatta normalde yüksek ses düzeyinden çok rahatsız olurum!!).

Yukarıdaki link de yardımcı olacaktır sanırım :D

herkese merhaba,

tavsiyelerinize ihtiyacim var, combo bas amfisi alacagim, niyetim ampeg ba-115 yada hartke kickback 15 ten birini almakti yanliz magazadaki eleman (hic aklimda olmadigi halde) bir de roland cube-100 bas amfisi gosterdi.

http://www.roland.com/products/en/CUBE-100_BASS/index.html

rolandin tum ayarlar flat oldugu zamanki tonu hartkeden daha iyi gibi geldi, ne yazik ki ampeq'i elemek zorunda kaldım zira 1200$ butcemi asti.. :( (yoksa burda tavsiye edildigi gibi en gusel tonu o verdi suphesiz)

roland 700$ , hartke 600 usd ye gelio.... rolandin genisleme ozellikleri (head olarak kullanabilme, di outtan line out sinyali yada input sinyali gonderme secenegi, amp simulasyonlari, vs..) hartkeye gore cok daha iyi ama onemli olan tabi ki ton...

daha once roland kullanmis ya da denemis olan varsa goruslerini yazarsa cok sevinirim...

ne yapmali rolanda mi gitmeli ya da hartkenin dier amfilerine de bakmali mi (sadece hartke kickback 15 le degerlendirmemek lazım ama ankara da baska hartke de yok... :(

bu arada godin bg-4 aldigimi soylemistim internetten, gitar aktif manyetikli(ya emg ya da godin active onu cozemedim), sap rock maple,klavye gulagaci, govde silver leaf maple, schaller kopru ve tuner, kanada uretimi, isciligi saglam ve gusel, klavyesi gercekten cok rahat, tonlari ise(elbette bi f bass, ken smith deil ama cogu fender ve musicman den bence daha iyi) beni fazlasiyla mutlu etti :D :D , bana internetten maliyeti(+gig bag) gumruk+kdv+nakliye vs. 800€ ya geldi... goren 1-2 kişininde yorumu bu fiyata daha iyi bi gitar alamayacagim ve hatta baya ucuza aldigim yonunde......

cok uzun yazmisim :D

tavsiyeleriniz icin simdiden tesekkurler....

arkadaşlar elimdeki bası sattım sayılır ve bi ibanez bas almayı düşünüyorum.model olarakta BTB serisini düşünüyorum.BTB 400 bu bas hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi.ya da genel olarak ibanez baslar hakkında bilgisi olan ve bi model önerebilecek olan varsa yardımlarını acilen bekliyorum

bas bu linkteki bas

http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_turkey.html

yardımlarınızı bekliyorum.eyvallah...

merhaba arkadaşlar.elimde mevcut 1milyara yakın bi para var.processor ve amfi almayı düşünüyorum ama karar veremedim.processor olarak digitech bnx3 veya boss gt 6b den birini almayı düşünüyorum.bossun fiyatı daha yüksek ama karşılayabilirim.kullanan veya deneyen var mı.veya hakkında duyduklarınız vs.yardımcı olursanız sevinirim..

"Sakın prosesör alma"cılara ben de katılayım :D
Hatta efektleri bile şu anda düşünme diyeyim...

Yerinde olsam paramın alabileceği en iyi amfiyi alırdım :D :D

enjv için:

Godin'i güle güle kullan... gördüğüm kadarıyla gerçekten fiyat ve özellikler uygun olmuş :D

Bas için komboda Türkiye'de hiçbir zaman çok fazla seçeneğin olmayacak... internette her iki amfiyle ilgili tüm yorumları oku, zaten amfileri denemişsin (kendi basınla değil mi?)... hangisi seni daha çok memnun ettiyse onu al... eğer bütçeni kısa sürede yükseltebileceksen bekleyip Ampeg de alabilirsin.. BA-112 belki daha uygundur eğer ellerinde varsa, hem daha kolay taşırsın BA-115e göre :D

koraye, tavsiyelere cok tesekkurler... :D

butcenin sonuna geldigim icin ampeq olamadi.. :(

bende roland bass cube 100 aldım, kombo amfi alacak olan arkadaslara (ampeqe parasi yetmeyenlere :) ) onerebilirim...
benim godin bassla denedigimde, hartkeden daha iyi sonuc verdi... hatta processor meraklilari icin onboard olarak ampli modellemeleri ve efektlerle birlikte gelio...
ama tabi her gitar farkli tonlar farkli, birinde olan dierinde olmaz, vs.... :roll:

herkese sevgiler....

Geri