Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

şu anda dediğim gibi elimde 1 milyar var.o da ucu ucuna.bu paraya ne istediğim gibi bi analog seti yapabilirim ne de sağlam bi amfi alabilirim.ampeg eden hartke vs vs..önümde tek bi seçenek var o da processor.ben de analog isterim ama çok pahalıya geliyo.istediğim pedalları yazim siz bana hangilerini öncelikle almam gerektiğini söyleyin.yardımınıza ihtiyacım var.chorus,delay,reverb,sustain pedalı,enchager pedalı,tone bank bi de.ayrıca almam gereken pedallar da vardır illa ki.tonda sınır yok sonuç olarak.bunları hangi marka ve modellerde alacağımı da bilmiyorum.denemek istesem imkansız bi olay.bulamam.izmirdeyim.yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim..

Güle güle çal enjv :D Nasıl modellemeler işe yarıyor mu?

NyX_the_Jerk, basın ne marka, kaç senedir hangi türler ağırlıklı çalıyorsun yazarsan belki daha net birşey sörleyebilirim.

Tek pedal fiyatlarını aşağı yukarı biliyorum; deneme şansın olmadığını yazmışsın, yoksa internetten vb. mi getirteceksin alacağın pedalı? fiyat daha uygun olabileceği ve önerilerimde değişiklik olabileceği için soruyorum

Genel olarak bu durumda DI box, kompresör/limiter, enhancer ya da Eq gibi genel tona katkıda bulunan cihazlar chorus vb.nin önüne geçer. :D

arkadaşlar harikasınız gerçekten çok iyi bi içerik oluşmuş ama biraz karışık gidiyo.sizin için sorun olmazsa böyle makale tarzı yazılar yazsanız mesela konu başlığının manyetikler olduğu ve manyetikleri en ince noktasına kadar tanıtan yazılar.daha eğitici olur gibi geliyo

Kesinlikle daha eğitici olur tabii ama burada format genellikle sohbet tarzında olmuş şimdiye kadar, bence böylesi daha keyifli...

Tabii birşey öğremek isteyenlerin geri dönüp tüm sayfaları okuması gerekiyor ama bu tüm konu başlıkları için söz konusu...

Konu başlıklı, ayrıntılı makaleler için bas gitar ve ilişkili konularda alt başlıklar oluşturmak gerekliliği doğar... böyle bir oluşumu www.basgitarist.com 'da bulabilirsin...

koraye ilgilendiğin için öncelikle çok teşekkür ederim.basım cort a4 artisan serisi.piyasada rock çalıyorum ama kendim dinlediğim müzikle ilişkili olarak funk yapmaya çalışıyorum.yani funk ve old rock olarak özetleyebilirim.bağımsız alanlar.bana genel olarak funk tonları lazım ama.çeşitliliği ilginç tonları yaptığım müziğin içine sokmayı da severim.processor kullanışlı ve ekonomik gelmişti.ama analog pedal setinin daha verimli olduğunu araştıra araştıra ezberledim.ilk önce hangi pedalları hangi markaları hangi pedalları almam gerekir.bunları hangi sırayla bağlamam gerekir.çok da fazla bilgim yok.sizin bilginizden ve tecrübenizden yararlanmak istedim.önceden de dediğim gibi elimde 1milyara yakın bi para var ve amfimde yok.sence ne yapmalıyım nerden başlamalıyım.ilerde nelerle takviye etmeliyim.inan çok yardım etmiş olcaksın.şimdiden tekrar teşekkürler..

NyX_the_Jerk için:

"Funk" ve " Old school rock" deyince daha bas karakterli, dolu, vintage tonlar aradığını düşündüm. Amfinin olmaması ve piyasada çalman, bence öncelikle ses sisteme uygun empedansla girip basının tonlarını alabileceğin bir DI Box almanı öncelikli hale getiriyor... Burada da yazılmıştı geçmişte, ülkemizde oldukça popüler olan ve kullanıcı bulan Sansamp bass driver/DI ya da ART, Behringer vb. firmaların cihazları sana uygun olabilir... " Old school rock" direk Sansamp çağrıştırdı ama bana doğrusu :D Bunu denemeni özellikle öneririm...

Bunun dışında bas için preamfi/drive özellikli bazı pedallar da var. Türkiye'deki bulunabilirlikleri konusunda kesin bilgim olmadığı için marka yazmıyorum ama bu tür birşey de başlangıçta, preamfi olması açısından yararlı olabilir... ama ben yine de DI box'ı öncelikli düşünürdüm.

Efekt olarak yukarıda yazdıklarımdan farklı bir şey yazmayacağım aslında. Bir kompresör/limiter ya da enhancer, genel tona olan katkısı nedeniyle sık tercih edilen efektler. Marka ve özellik tartışmalarını bu başlık içerisinde önceki sayfalarda ayrıntılı bulabilirsin. Tek bir kompresör alıp sisteme girmen de söz konusu olabilir tabii aletin özelliğine bağlı olarak. Bir de funk için benim çok sevdiğim envelope filter efektini deneyebilrisin. DODun pedalı hem ucuz hem güzel ama öncelikli birşey değil kesinlikle...

Yerinde olsam DI box öncelikli olmak üzere kompresör/limiter pedalları ve fiyatlarını araştırırdım...

Kolay gelsin :D

eger muzigi bir resim olarak dusunursek. bass bu resimin cercevisidir. dunya uzerindeki en guzel enstrumanlardandır..
bu aleti en guzel victor wooten calar.
ayrica..ahmet guvenc, stu hamm vs vs...
:taptim

Bence bass resmin çerçevesi değil bizzat tualin kendisidir.Boyalar ve şekiller onun üzerine yapılır.Çerçevesiz resim olabilir ama bass'sız müzik olamaz,sevgiler...

slmlar

arkadaşlar bu platformu sürdürdüğünüz ve hala canlı tuttuğunuz için teşekkür ederim..bir bas gitarist için bu sayfaları okumak oldukça gaz verici ve merak uyandırıcı..çok güzel tecrübeler ve tavsiyeler var
ben 3 senedir çalıyorum.. farklı türlerde aktif müzik gruplarında çalıyorum
sahne alıyorum.bas amfim yok, iyi bir ampeq, laney veya hartke kombo veya kabin alıcak param yok malesef..geçenlerde heavy metal grubumla bar programına başladık.Box bile olmadığı için elektro amfisine dandik bir digitech bas prosesörü bağladık oradan çaldım..pek verimli olmadı tabi. bir pre-amp/drive tarzında, sansAmp tadında birşey almak istiyorum
ancak çoğu zaman rock da çalıyorum, eğilimlerim doğrultusunda, ileride bir gün bir funk-jazz topluluğuyla sisteme girdiğimde de işimi görecek, çok yönlü bir zamazingo arıyorum..çok şey mi istiorum :LOL:
POD-Bass öneriyolar ama o da fiyat açısından zorlayabilir ayrıca o aleti pek tanımıyorum..Hartke BassAttack güzel ve çok uygun fiyatlı bir modele benziyo ve aklıma takıldı.
bu arada gitarım İbanez ergodyne EDB605 luthite kasa,aktif equaliser..ilginç bir gitar
böyle işte dostlar, fikirlerinizi merak ediyorum

FANDANGO,Pod'u boşver derim başdan,hartke bassattack'ı da deneme bile sadece review'ler bile vazgeçmene yeter internetten oku.Sana önerebileceğim sansamp bassdriver DI'dır.Bi de compressor aldınmı epey bi toplarsın sound'u.sevgiler...

fandango için:

Ergodyne'ın piezo tonlarını seviyor musun bari? (sendeki modelde de var yanılmıyorsam)

Bence de Pod'u boşver... "mış gibi" yapan cihazların başında gelir (Ampeg tonu verirmiş gibi, kabin havası katarmış gibi :D )... DI senin için de iyi bir adım olabilir... yukarıda uzun uzadıya konuşmuşuz zaten...

Kolay gelsin :D

Bu arada şu "bas müziğin tuvali mi çerçevesi mi boyası mı badanası mı bel kemiği mi lades kemiği mi?" konuşmasına bayıldım :LOL:

Eksi sozlukten bir alinti. Cok begendigim bir tanimlama :

bir grupta davul, bir duvarın tuğlaları gibidir...davulun çaldıklarıyla birliktelik oluşturan bas gitar tuğlaları birleştirip, bunların düzgün durmasını sağlayan sıva gibidir.duvarın boyası tabii ki gitardır...vokal de duvarın üzerinde oturan güzel kız gibidir.en çok dikkati kız çeker...duvarın rengi insanın gözünü alır...kimisi duvarın uzunluğuyla, yüksekliğiyle falan ilgilenir.ama sıvayı yalnızca bir duvar ustası merak eder.çoğu kişi şarkı dinlerken bas gitara dikkat etmez, edemez.şarkıyı dinlerken onu etkileyen seslerin neden kaynaklandığını bilmez çoğu zaman.ama gerçek olan bas gitarın duvarın ayakta kalmasını sağlayan unsur olmasıdır.
dinlemesi ayrı bir zevk, çalması ayrı bir zevk.yokluğu davul ve gitar yalnız çaldıklarında derin şekilde anlaşılan, bir grubun olmazsa olmazlarından.

Tabii herkes istediği, beklediği gibi bir rol atfedebilir ama ben kendi hesabıma bu tarz benzetmelere negatif bakıyorum. Duvarın ayakta kalmasını sağlayan bir unsur olmak tabii çok önemli ama bas gitar bundan çok daha fazlasını yapabilir... :D

Geri