Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

enjv demiş ki:
herkese selamlar,

gecen salı ankarada yamaha tarafından bi workshop yapıldı, daha cok yamaha ekipmanlarını tanıtmaya yonelik, bas gitarda da eylem pelit vardi... kullandigi yamaha'nın bbt-500h head ve kabinleriydi (normalde kullandigi setup da aynıymıs). Ayrıca yine yamahanın şu yeni magicstompbox'ı vardi pedal olarak sadece.
Tupsuz bi head'e gore son derece dolu ve hacimli ve yumusak bi sound geldi (sanki biraz midler yuksekti gibi ama-belki masadan kaynaklanmistir) gitar trb-jp2 idi.... yamaha'nın amplilerine karsi bi onyargım vardi ama o aksamdan sonra walla japonlar yine yapmiş dedim..:)

selam arkadaşlar,

ben de şu anda sahne de yamaha bbt500h ve 4x10" yamaha bbt 410s kabinlerden kullanıyorum ve son derece memnunun.. eğer daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyarsanız bir derleme yapabilirim.

TobidyouFarewell,bass'ı satmak için sahibinden.com veya studyo24.net sitelerini kullanabilirsin.Bunun dışında planet müzik ve evrensel müzik 2.el enstruman satışı yapıyor oralarada bırakabilirsin.Bunun dışında biraz daha para biriktirmeye çalış derim almışken güzel bişey al bi anlamı olsun sürekli alıp satma bassları bence.sevgiler...

slmlar ben manyetiklerimi deiştiricem en kaliteli manyetikler neler? tavsiyeniz varmı ben ken smith manyetiklerini düşünüyorum nasıldır?

"En kaliteli" senin beklentini en iyi karşılayandır aslında...

Bu konuda net bir yorum yapabilmek için:
-Basının marka ve modeli
-Manyetik konfigürasyonu
-Sevdiğin/kullandığın amfi
-Şu anda kullandığın manyetiklerde sevdiğin ve değiştirmek istediğin özellikleri yazman çok daha iyi yorum getirebilmemize olanak tanır...

Yoksa çok genel ve yüzeysel bilgi edinmiş olursun. Ken Smith'ler özel sarım, iyi manyetikler tabii...

Bir de hem önceki sayfalarda hem de www.basgitarist.com'da bu konuda yönlendirici olacan tartışmalar bulabilirsin :D

basscollection marka 5telli bi gitarım war hartke amfi kullanıorum gitarımdan wazgeçemediim için manyetikleri deiştircem yamaha(trb1005p) ve fender gibi markaları çaldım ama bnm klavyem onlarda yok tuşeyide abanoz yaptırıcam bide 12den sorasını perdesiz, manyetiklerim aktif 2.(dip) manyetiim bozuldu zaten çalışmıo yaptırmak yerine ikisinide deiştiriim diom şimdiden yardım için saol...

Billy Sheehan bası yiyip bitirdiğinden gitara başlamış :p

P9220151.jpg

basscollection marka 5telli bi gitarım war hartke amfi kullanıorum gitarımdan wazgeçemediim için manyetikleri deiştircem yamaha(trb1005p) ve fender gibi markaları çaldım ama bnm klavyem onlarda yok tuşeyide abanoz yaptırıcam bide 12den sorasını perdesiz, manyetiklerim aktif 2.(dip) manyetiim bozuldu zaten çalışmıo yaptırmak yerine ikisinide deiştiriim diom şimdiden yardım için saol...

Bana sorarsan Bass Collection için klavyeyi değiştirip abanoz yaptırmak, yarısı perdeli yarısı perdesiz klavye, hatta ciddi bir manyetik değişimi pek iyi bir strateji olmaz. Her ne kadar manyetik konfigürasyonunu yazmamış olsan da, hatırladığım kadarıyla Bass Collectionlarda genelde P-J kombinasyonu vardı; buradan bozulan manyetiğinin J olduğunu tahmin ediyorum. Türkiye'de de bulabileceğin DiMarzio Ultrajazz herhalde şu aşamada senin için en iyi seçeneklerden birisi olacaktır (J manyetiklerle ilgili ayrıntılı yorumları önceki yazılarda ve verilen linklerde bulabilirsin).

Kolay gelsin :D

Billy sheehan'ı forumumuzda bu resimle görmek isteriz:)buarada 19 kasım akşamı steve vai'la birlikte saklıkent'te kendisini izleyebilirsiniz.Tanışabilirsem ellerinden öpücem:)
cs-BillySheehan1-Atlanta71901.JPG

victorwooten demiş ki:

klavyenden çok memnunsan bence (tabi eğer tuşe sorunun yoksa) abanoz tuşe yaptırma konusunda bi düşün derim ben.. hissini sevmeyeceğin bir hale gelmesin sonra klavyen..

manyetik konusunda bir ara bir arkadaşın bass collectionını calmıştım,
Bartoloni pickuplar vardı üzerinde.. iyi bir built in ayarla cok güzel ton veriyordu. Yüksek midlerde de güzel tınlıyordu.. hele hartke marka (genelde atak tonları iyi verdiğinden) ampliyle iyi bi kombinasyon çıkabilir..

12. den sonra perdesiz olayına sıcak bakmıyorum bende... sonuçta perdeli ince sesleri tınlatmaktan ödün verme bence.. ben çok uygun fiyata bir Ibanez FL400 perdesiz düşürdüm, tabi maddi imkanın elveriyorsa ikinci bir gitar daha iyi bir çözümdür derim ben...

Hangi bası almalıyım?

Arkadaslar yaklasık 1 senedir kulaktan yani bir eğitim almadan bas gitar calıyorum.Herhangi bir bilgimde yok dolayısıyla.Gelelim soruya:Evde kendi basıma calışabileceğim 4 telli bir bas gitar istiyorum ne önerirsiniz?Aslında amator davulcu olduğumdan yaklasık 300 -350 usd gibi bir fiyat arıyorum.Bu fiyata alabileceğim en iyi gitarlar hangileri?Ayrıca bas pedalı devreleri olan hangi adresler var?Caldığım tarz classic rock ve nadiren metal cesitleri

Hangi bası almalıyım?

Arkadaslar yaklasık 1 senedir kulaktan yani bir eğitim almadan bas gitar calıyorum.Herhangi bir bilgimde yok dolayısıyla.Gelelim soruya:Evde kendi basıma calışabileceğim 4 telli bir bas gitar istiyorum ne önerirsiniz?Aslında amator davulcu olduğumdan yaklasık 300 -350 usd gibi bir fiyat arıyorum.Bu fiyata alabileceğim en iyi gitarlar hangileri?Ayrıca bas pedalı devreleri olan hangi adresler var?Caldığım tarz classic rock ve nadiren metal cesitleri

öncelikle merhaba herkese.bişi danışmak istiyorum.elimde aylardır biriktirdiğim bi miktar para var.cort a4 basım ve boss se 50 multi efector um var.bi di box almayı düşünüyorum.5 tane di box denedim.2si arasında seçim yapamıyorum.hartke bass attack ve mxr di box.sansamp ve boss un di boxları hoşuma gitmedi.bu konuda önerilerinizi bekliyorum.şimdiden çok teşekkürler.bu arada ampeg svp pro serisinden bi bas kafası alıp kendime kabin yaptırmayı düşünüyorum.sizce mantıklı mı?

NyX_the_GyP demiş ki:
öncelikle merhaba herkese.bişi danışmak istiyorum.elimde aylardır biriktirdiğim bi miktar para var.cort a4 basım ve boss se 50 multi efector um var.bi di box almayı düşünüyorum.5 tane di box denedim.2si arasında seçim yapamıyorum.hartke bass attack ve mxr di box.sansamp ve boss un di boxları hoşuma gitmedi.bu konuda önerilerinizi bekliyorum.şimdiden çok teşekkürler.bu arada ampeg svp pro serisinden bi bas kafası alıp kendime kabin yaptırmayı düşünüyorum.sizce mantıklı mı?

direct injection alacaksan ve eğer mxr ve sansamp'ın bass drive'ı gibi pre ampli özelliği taşıyan birşey almayacaksan eğer çok kasma derim. Ben PA'e çıkmak için sahnede Behringer Ultra DI, Behringer Ultra G, ve Boos'un DI larını kullandım zamaında.. direct injection mantığı gereğince aktif-pasif her DI box hemen hemen aynı şeyi yapar. Three state buffer mantığıyla unbalanced (düzensiz) olan sinyali (ki bu senin bas gitarından gelen değişken dry sinyal) balanced (düzenli) halde XLR çıkışa yollayıp aleti PA mixerine uygun sinyal dengesiyle girmeni sağlar. Behringer DI'lar genelde tiz thresold sinyalleri low lara göre daha az kesiyor gibi gelmişti bana ondan boss ile daha rahat ettim. Ancak ampeg bir head ile (ki eğer dry sinyali değerlendireceğin bir external FX sistemi henüz düşünmüyorsan veya ampliyi DI'ın link çıkışından sadece monitör olarak kullanmak istemiyorsan) bence DI olayına pek ihtiyacın kalmaz. Kabin yaptırma konusunda sağlam bir ustayla çalış derim.. genelde piyasadaki 10'' kabinlerin sert yapıları sonradan yaptırmalardan daha güşlü oluyor ve daha atack tonlar veriyor. Ben yamaha bbt410S 4x10'' kullanıyorum ve alta 1x15'' dışardan yaptırmayı düşünüyorum.. ama 10'' lik cabinetler için piyasadaki bir modeli seç derim.. Hartke veya yamaha tavsiyemdir. umarim açıklayıcı olabilmişimdir.

Hartke bass attack'le ilgili çok olumlu şeyler okumadım. Bir de biraz preamfi/drive özelliği olan bir pedal, böyle birşey arıyorsan belki hoşna gidebilir. MXR denemedim. Ben herhangi bir renklendirme yapmaması için Radial kullanıyorum.

Yapabileceğin en mantıklı hareket iyi bir kafa almak olur. Neredeyse tüm kafalarda XLR çıkış olduğundan hem premafinin sesini miksere yollamış hem de kabinlerini drive etmiş olursun, DI box'a gerek kalmaz. Ampeg genel olarak çok karakteristik tonları olan bir amfi. Eğer aradığın şeylere yakınsa çok memnun kalırsın. Sonuçta zaten herhangi bir efekt ile amfiden elde edeceğin tonları elde etmen mümkün değil; amfiyi sesi şekillendiren temel etken; efektler bunun üzerine renk sağlamak için kullanılmalı..

Kabin yaptırma konusuna gelince bazı kişilerin çok daha ucuza çok daha kaliteli kabinlerin toplama parçalarla yapılabileceğini söylediğini yıllardır duyarım ama hiç böyle bir kabine rastgelip çalmadım. Kişisel tercihim bas kabini dizaynı sorunlarını kendim test etmektense, bulabileceğim tiplerden beklediğim sounda yakın olanını almak şeklinde olur (ve oldu :D ).

NyX_the_GyP ,SVP PRO alma sakın ucuz olması cazip geliyo biliyorum ama kullanılan tüpler diğer Ampeg'lerden farklı ve genellikle insanlar sorun yaşıyolar.Ben sana eğer maddi durumun yeterse SVT3PRO al derim Ampeg'in en çok satan head'i.Kabin konusuna gelince iyi araştır derim.sevgiler...

slm arkadaşlar trb almayı düşünüyorum 1005
dışarıdan alıyorum. kullananlardan bilgi alabilir miyim.

ademircan demiş ki:
slm arkadaşlar trb almayı düşünüyorum 1005
dışarıdan alıyorum. kullananlardan bilgi alabilir miyim.

selam ademircan.. bilmiyorum biliyor musun TRB1005 konsept olarak eski TRB5 lerin yerini alması ve daha ekonomik bir çözüm sunması için pazara sürülmüştür. Yamaha nın üretim stratejisine göre verdiği vizyon TRB1005 lerin sağladığı ton yelpazesinin TRB 5 lerle aynı genişlikte ve manyetik çıkışlarının aynı derecede güçlü olduğu yönünde. Ancak hardware konusunda aynı şeyi söylemiyorlar. Gövdedeki maple oranı değişmiş ve anladığım kadarıyla diğer aksamlardaki (burgular, pre-ampli potaslarının üstündeki düğmeler vb.) kalite daha düşükmüş. Ama ben de ilk çıktıklarında yamaha'nın TRB1005, RBX 775, ve JM2 :) modellerini uzun uzun deneme fırsatım oldu. Daha sonra ikinci el (ama baya temiz kullanılmış) bir TRB 5 denedim. Benim düşünceme göre arada dağlar kadar fark vardı. kesinlikle eski TRB 5 lerin yerini tutmadığına kanaat getirdim. Şimdi üretimde olan TRB 5 ler de var tabi ama sanırım onlar TRB 5PII falan gibi bir ürün koduyla anılıyor artık ve fiyatları 1005 lerin en az iki katı kadar. (yanlış olabilirim sen gene bi musiciansfriend den veya music123 den bak)
tabi bunlar benim kişisel izlenimlerim. ben hala SR600 ibanezimi hepsinden üstte tutuyorum :) neyzen-ney hessabı.. ama dışarıdan getirteceksen (yani deneme şansın olmayacaksa) iyi düşün derim..

PS: bas ta yeni bir arkadaşsan 1005 seni değil idare etmek, verdiği ton yelpazesiyle sana çok yararlı bile olur. nasıl olsa TRB manyetiği..severim sayarım...

Geri