Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

bass synth demisken, allah rizasi icin birisi boss gt-6b icin adam gibi bir synth ayari soylesin ( evet iyi degil gt-6b ama olabilcek en iysi nasil olur ) goren duyan var mi ?

bunun harici yine duzgun bi ton veren filter ayari da cok makbule gecer. bi yardim allah askina

uğraştırdığım herkesten özür dilerim ama bu kadar sayfayı tekrardan okuyamadım..:(
benim sorum şu;bas gitara distortion pedal olarak ne önerirsiniz? mesela muse-hysteriadaki tonu nasıl alabiliriz?

fazlaca muse kültürüm olmamasına rağmen gayet karakteristik bir bas gitar sesi olduğu için muse'da, sanırım bir iki çift laf edebilirim. o tonları yakalamak için drive pedalı tek başına gerçekten yeterli olmayacaktır. öncelikle kemik tabir ettiğimiz tonları alabileceğin tabi ki bir (mümkünse fender) jazz bass, sonrası daha kolay. bir bass amfisine analog bir drive pedalı istediğin sonuca yaklaştıracaktır diyorum ben...

arkadaşlar ne denediysem o musedaki efektleri-aynı pedalları kullanmama rağmen-yakalayamıyorum. o iş bilmiyorum bizim kapasitemiz ötesinde sanırım, biraz kayıt teknolojisi ve daha bir sürü bir şey olabilir ki muse dvd sini izleyip o şarkıları nasıl kaydettiklerini görünce kesinlikle öyle olduğunu anlarsınız.

roland v-bass hakkındaki yorumlarınızı alabilirmiyim?
sizce analog setupmı daha tatmin edici olur yoksa roland v-bassmı?
ilginize teşekkürler :) ...

ben bu hafta içinde bir bass amfisi alıcam ama iki amfi arasında kaldım ve karar veremiyorum yardımcı olursanız sevinirim...
benim bir cort sp precision jazz bass ım var tonu guzel ama asla bı fender jazz bass ın yerini tutamaz tabiki...
karar veremediğim amfiler ise şunlar

fender rumble 60watt
http://www.fender.com/products/search.php?partno=2315500010#

diğeri ise behringer ultrabass bx600
http://www.behringer.com/BX600/index.cfm?lang=ENG

şu konuda kararsız kaldım
behringer in tone shaper ı var ve 100ytl daha ucuz
ama rumble ın da lambalı olması ve ayrıyaten fender olması beni cezbediyo...

görüşlerinizi bekliyorum
saygılar...

kesinlikle ve kesinlikle rumble...
kıyas kabul etmez ve bence, bilmiyorum tabi zevk meselesi belki de ama tone shaper denilen şeyin tona pek bi karakteristik shape kazandırdığını düşünmüyorum :) düşünme bile...

Tenten yanlız bu tür anfileri sahnede kullanamazsın bunu baştan düşün bence minimum 150 watt'lık bi anfi olması lazım ufak bir bar için bile.60 Watt'lık bi anfi sadece prova anfisi olarak kullanılabilir.

ben ares75'e katılmıyorum açıkçası... 150 watt'lık bir amfi sahne içinde yeri göğü bass yapacaktır, sahne içindeki davulun da akustik olarak alındığını düşünecek olursak prova amfisi dediğimiz şeyle sahne amfisi dediğimiz şeyin bir farkı yoktur. bence... tabi sahneden kastımız saklıkent, bostancı gösteri merkezi ya da stadyum falan gibi birşey değilse... bar sahneleri için konuşuyorum...
ayrıca az önce yağladığım fender rumble sanırım 100 watt için olan, 60 watt olan konusunda bir bilgim yok yanlış yönlendirmiş olmayım... ama gözüm kapalı fender alırım yine behringer alacağıma...

dostlar izmirdeyim ve gecen yaz istiklalde bi dükkanda(galiba kıvılcım dı) gördüüm yamaha trb1005 in dün rüyama 108. girişi unutamadım unutamıyorum neden derseniz 1 made in japan 2. ve en acısı SOLAAAAAKKKKK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! en sevdiim markanın solak gitarını gördüm hala para biriktirmekteyim ama gitarın akibetinden bi haberim görenler duyanlar bana onunla ilgili bi haber werir, satılmadı orda seni bekliyo derler ise mutlu olurum fiyatıda cok iyiydi be!!! paranın gözü kör!!!

Burank,if'deki bass anfisine bi ara bi bak derim kaç watt:)Buarada ben 250 wattlık bi Ampeg kabin kullanıyorum barda çalarken.Davullarda mikrofonlanıyor genelde barlarda.gitar ve klavyeyi'de katınca baya bi volume oluyor.

anfinin wattageının sahnede yetmemesi çaldığımız tarza göre, gitaristileirmizin sahnede ne kadar açtığına, davulcumuzun tuşesine göre değişir. çok soft bir jazz müzikte 60 watt monitörle beraber yeterli olabilir, ama genelde rock müzikte pek yeterli olacağını düşünmüyorum ben, ama gene de gruptaki diğer elemanlara bağlı bana kalırsa.

ares75 demiş ki:
Burank,if'deki bass anfisine bi ara bi bak derim kaç watt:)Buarada ben 250 wattlık bi Ampeg kabin kullanıyorum barda çalarken.Davullarda mikrofonlanıyor genelde barlarda.gitar ve klavyeyi'de katınca baya bi volume oluyor.
işte onu diyorum ben de... gitar ve klavye seslerini köküne kadar açtığı için sen de 150 watt'lık bir amfiye ihtiyaç duyuyorsun ve tabi ki davulun mikrofonlanıp monitölere verilmesine. kıç kadar bar sahnesinde 150 watt amfiyi tam kapasiteyle kullanman gerekmesi içerdeki gürültü kirliliğine işaret ve eminim içerde de çok rahatsızsınızdır, monitöre davul aldığınız için de monitörün kapasitesi düşmekte ve bu da gereğinden fazla gürültüye sebep olmaktadır, programdan sonra "abi bok gibiydi sesler" dediğinizi duyar gibiyim, çünkü anlattığın şey çok küçük bir alana kaldırabileceğinden çok fazla ses yüklemek... ben de çaldım yıllarca, hatta if'de en son çaldığımda orda bass amfisi yoktu di-box'tan giriliyodu ama senin isteğin üzerine ordaki amfiye bakacam:) o zaman sen de gölge'de yıllardır kullanılan marshall'a, yolcu'da yıllardır kullanılan bassman'e veya amfi olmayan garajda grupların getirdiği amfilere bi bak, ya da hatırlar mısın biziz'de bass amfisi olmadığı zamanları? bu barların hepsinde program yaptığım da oldu konsere çıktığım da oldu, amfi olmadığı zaman yukarda bahsettiğim rumble'ımı götürdüm ve rahattım, rahatsız olduğum zamanlar, tonmaister'ın monitörlere abandığı zamanlardı. melatonin'le de heavy metal yapıyoruz, gürültüye alışkınız tabi ama manasız gürültüye değil... davul mikrofonlanır tabi ki dışarı ses vermek için ve tonmaister sorar monitöre ne istersiniz diye, bu mantıkla yaklaşınca prova yaparken de davulu mikrofonlamak gerekir...
umarım anlatabilmişimdir, saygılar...

Benim kastettiğim şu,bi anfini sınırları hiçbir zaman zorlanmamalı volume'u açtıkça sound'un kalitesi düşer bu sebeple,yüksek watt'lı anfiler kullanılmalıdır.Bi de şu durum var ne tarz ve ne çalıyoruz.Ben reggae,funk,latin ve sound'lu pop parçaları çalıyorum kısacası enstrumanı groove ve armoniyi vermek için daha sık kullanıyorum ayrıca slap'de ayrı bi boyutu olayın.Bu sebeple fat ama sound'lu bi tona ihtiyacım oluyor.Ben şahsen kabin'de kullanılan speaker'ların boyutunu dahi önemsiyorum.Bu biraz olayın hangi seviyede yapılmak istendiğiyle alakalı.Yoksa bi DI Box'lada çalınır ses çıkıyo neticede,sevgiler...

tabi ki herkesin beğendiği amfi, kabin, speaker falan vardır, ben (naçizane edindiğim tecrübelere dayanarak) 60 watt'lık bir amfiyi küçük bir barda bile kullanamazsın sadece prova yaparken kullanabilirsin sözüne karşı olduğumu belirttim, provada kullanabilen bi amfinin rahatlıkla barda da kullanılabileceğini kendime göre gerekçeleriyle anlatmaya çalıştım.
tenten için faydalı bir tartışma yaptığımız inancındayım, yazdıklarımızı okuyup ne istediğine karar verecek, amacına ve parasına uygun bir amfi alacaktır sanırım... sevgiler ve saygılar :)

sanırım ben paramı bekletip faiz repo her neyse birşeye koymaya karar verdim...
yaptığım tarz blues/rock olduğundan dolayı amfinin minimum 100watt olması gerektiği sonuca vardım...
gerek sizler gerekse barlarda cıkan arkadaslarım la gorustukten sonra bu sonuca vardım...
simdilik evde calısmak amaclı yani en azından kendime has bi ton sahibi olabilmek için 30 watt lık bişi alıcam veya hiç almayıp bekletip sonunda BASSMAN i patlatıcam :D
saolun yardımlarınıs için arkadaşlar teşekkur ederim
bu arada dinlemek isterseniz eğer grubum Lucky Strike amator gruplar bolumunde baslık altında 2 tane video kaydımız var goruslerınızı beklerim
saygılar...

yaptığım tarz blues/rock olduğundan dolayı amfinin minimum 100watt olması gerektiği sonuca vardım...
gerek sizler gerekse barlarda cıkan arkadaslarım la gorustukten sonra bu sonuca vardım...
simdilik evde calısmak amaclı yani en azından kendime has bi ton sahibi olabilmek için 30 watt lık bişi alıcam veya hiç almayıp bekletip sonunda BASSMAN i patlatıcam :D
bu arada dinlemek isterseniz eğer grubum Lucky Strike amator gruplar bolumunde baslık altında 2 tane video kaydımız var goruslerınızı beklerim
saygılar...

saygılar...

bende 2 hafta önce aynen tenten gibi bu 2 amfiye bakmuıştım burda fender 450 millom behringerde aşaa yukarı aynı fiyattaydı ama denemedim gerçi beh. i biliyom çaldım etttim ama beni pek tatmin etmemişti tonları ama fenderi bilmiyom. tavsiye ye göre hala para biriktiriyom fenderi alabilrim.60 watt ta keser heralde bizi

Geri