Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

çaldığın anfi neydi, basın aktif mi, aktif ise 9v lamı yoksa 18 vla mı çalıştırıyorsun?

garip bir durum, benim bulabildiğim tek şey eğer basın aktif ise, ve anfinin pasif çıkışına giriyorsan cortlama yapabilir gibi geldi, eğer sese de yükleniyorsan. çaldığın diğer basta pasif ise, o yüzden ondan yapmamıştır. ama bence senin basında değil ordaki anfide bir sorun var bence.

pika demiş ki:
çaldığın anfi neydi, basın aktif mi, aktif ise 9v lamı yoksa 18 vla mı çalıştırıyorsun?

garip bir durum, benim bulabildiğim tek şey eğer basın aktif ise, ve anfinin pasif çıkışına giriyorsan cortlama yapabilir gibi geldi, eğer sese de yükleniyorsan. çaldığın diğer basta pasif ise, o yüzden ondan yapmamıştır. ama bence senin basında değil ordaki anfide bir sorun var bence.

Evet bas gitarım aktif ve 9 voltluk pille çalışıyor. Gitarın ilk bozulduğu konser If rock bar'daydı ve yanlış hatırlamıyorsam tech 21 kafa-kabin kullanmıştım. Genelde aktif girişini kullanmaya özen gösteririm, o yüzden orda da aktif girişine girdim diye hatırlıyorum. 2.'si ise Garage'daydı. Orada kullandığım amfinin markasını unuttum ama amfinin üzerinde pasif ve aktif diye iki giriş yoktu. Sadece 1 giriş ve pasif-aktif switch'i vardı. İki pozisyonda da denememe rağmen sonuç aynı oldu. Ve yine iki konserde de kullandığım diğer gitar(çalışan) aktifti. Yani muhtemelen gitar kaynaklı bi sorun ama, eğer iki amfide de sorun vardıysa şansıma tüküriyim demek istiyorum. :D

anemininbascisi demiş ki:
...
tekrar selam. Öncelikle anlamadığım şey SR505 mi alacaksın (ya da aldın) yoksa SRX505 mi? Kafam karıştı çünkü araya PFR manyetikleri karıştırmışsın. SR 505 Bartolini kullanır pre-amp i de manyetikler de MK1 dir. Ben severim Bartolini genelde kalitesi kanıtlanmıştır. Çok gitar üreticisi kullanır. Hatta custom gitar yaptıranlarda genelde tercih eder. Ancak MK1 orta kalitede bir manyetiktir. Maun gövdede çok güzel durur bence.
...
Aslında SRX'ler ve SR'ların farkını anlamaya çalışıyordum :roll: SR 505 için karar da vermiştim ama daha iyi bir alternatif çıktı.Haftaya alıyorum umarım :p Aldıktan sonra daha çok yardıma ihtiyacım olacak..
Çok zor oldu karar vermek, özellikle ''KorayE'''ye ve sana yardımlarınız için teşekkür ederim.

V_Bassman valla iki anfide de sorun yaptıysa bilemeyeceğim. ama stüdyoda veya senin evde yapmaması da ilginç bir durum. basda sorun olsa her yerde yapması gerek bence. anlayamadım ben durumu.

engineer_of_creation demiş ki:
anemininbascisi demiş ki:
...
tekrar selam. Öncelikle anlamadığım şey SR505 mi alacaksın (ya da aldın) yoksa SRX505 mi? Kafam karıştı çünkü araya PFR manyetikleri karıştırmışsın. SR 505 Bartolini kullanır pre-amp i de manyetikler de MK1 dir. Ben severim Bartolini genelde kalitesi kanıtlanmıştır. Çok gitar üreticisi kullanır. Hatta custom gitar yaptıranlarda genelde tercih eder. Ancak MK1 orta kalitede bir manyetiktir. Maun gövdede çok güzel durur bence.
...
Aslında SRX'ler ve SR'ların farkını anlamaya çalışıyordum :roll: SR 505 için karar da vermiştim ama daha iyi bir alternatif çıktı.Haftaya alıyorum umarım :p Aldıktan sonra daha çok yardıma ihtiyacım olacak..
Çok zor oldu karar vermek, özellikle ''KorayE'''ye ve sana yardımlarınız için teşekkür ederim.

hmm merak ettim şimdi neymiş o alternatif.. Neyse hiç önemli değil, aramıza hoşgeldin..

di box özünde bas gitarın dengesiz olan çıkışını bir elektronik alete girip sorun yaşamaman için kullanılır. Sans Amp Bass drive DI box olmanın yanında bir de pre-amp görevi görür. Yani bas gitar tonuna kayıt esnasında kendine göre bir karakter ekler. Kullananı çoktur, beğeneni çoktur.

Geçenlerde cubase ile bir bass kaydı yaptım. Gitarı pre-amp i olmayan bir DI box la (behringer Ultra DI) direk mixere yolladım. Kuru tonu kaydettim ve sonra dan üzerine cubase ile çalışan bir kaç programdan comp. tube screamer, fat modeller, ve enigma efekti (phase gibi birşey) koydum ve kanımca çok başarılı bir sonuç elde ettim.

Daha önce hep compresörü, EQ yu, vs. yi mixere girmeden evel eklerdim ve tatmin olmazdım. Bu da benden bi tecrübe tavsiye ederim.

Beyler,Ampeg SVT3PRO head ve SVT210HE var bende şuanda hacim ve volume için SVT15E eklemeye karar verdim.İyimi ediyorum kötümü,başka öneriler varmı,Ampeg kullananlar özellikle yorum yapsın,sevgiler...

Celal Merhaba,

Basgitaristden yazdım da cevap yazmamışsın. neyse buraya da yazayım, svt 15 i denedin mi, deneyip beğendiysen bence çok güzel olur. 15 i bas bulanlarda çoktur, ama ben 210 115 kombinasyonunu çok severim. tam ideal bütün frekansları alabileceğin bir kabin kombinsayonu bence, ve minimal nerden bakılırsa. eğer amacın hacim ve volume yükseltmekse bence iyi bir tercih olur. başka alternatiflerin var mı kafanda 15 dışında, tabi onları da değerlendirmek gerek.

Celal Merhaba,

Basgitaristden yazdım da cevap yazmamışsın. neyse buraya da yazayım, svt 15 i denedin mi, deneyip beğendiysen bence çok güzel olur. 15 i bas bulanlarda çoktur, ama ben 210 115 kombinasyonunu çok severim. tam ideal bütün frekansları alabileceğin bir kabin kombinsayonu bence, ve minimal nerden bakılırsa. eğer amacın hacim ve volume yükseltmekse bence iyi bir tercih olur. başka alternatiflerin var mı kafanda 15 dışında, tabi onları da değerlendirmek gerek.

Celal Merhaba,

Pika,cumartesi SVT210HE,SVT410HE,SVT15E ile biçok kombinasyonu denedim.En iyisi SVT410HE ve SVT15E ile oldu:) ama SVT210HE ve SVT15E çokta farklı değildi.Çünkü SVT210HE hacimli bi 2x10 emsallerine göre:)SVT15E'yi beğendim 15lik bi kabin basslar güzel geliyo ama boğuk değil gayet müzikal ama 15'in doğası gereği 10 inch gibi slap'te pickler parlamıyor.2x10 dengeledi eksik kalan kısmı bassları da 15 verdi.4x10 ve 2x10 ise o kadar iyi sonuç vermedi miraz midli kaldı:)sonuç olarak SVT15E için bugün kaporo bıraktım,alıyorum.Ayrıca hem 2x10 hem 1x15 taşınabilecek ağırlıkta.Ben ayrıca SVT410HLF'de düşünmüştüm baya iyi bi kabin ama öküz ölüsü gibi.
Sen de sanırım EDEN var öğrendiğim kadarıyla.Hangi model var elinde EDEN kabinler baya güçlü duyduğum kadarıyla bi ara bakmak isterim.Buarada feedback'te senin erkan sızarlar bass'a bakmıştım ben, tanışıyoruz tahminim doğruysa,sevgiler...

Celal Merhaba,

Evet feedbackte tanışmıştık. 410 115 kobinasyonu zaten inanılmaz bir kombinasyon. ama taşımak doğası gereği bizim gibi insanlar için maalesef imkansız. 410 hlf benim ampegde kabin al deseler ilk tercihim olur fakat çok çok ağır. daha minimal bir setup için 210 115 çok mantıklı geliyor bana da. ayrıca küçük yerlere ikisini de taşımak zorunda kalmazssın, bir tanesini de götürebilirsin. bunun yanı sıra zaten bence senin kafandaki hacim problemini 115 çözer, çünkü 410-210 kombinasyonunu deneyip beğenmediysen ve midli geldiyse, 15 geri kalan tek çözüm.neyse hayırlı olsun, umarım bir gün dinleyebilrim sahnede. nerde hangi gün çıkıyorsunuz söylersen sevinirim.
bende eden kafa wt 550 ve eden kabin 210 xst kabin var. ikisindeden de son derece memnunum. kabinin hem çok clear hem de çok derin bir soundu var. müzik içinde dinlersen daha iyi anlaşılıyor. çünkü ne kadar fazla beslersen kabinin performansı o kadar artıyor. ama gene de ben de bir tane 115 ekleyeceğim sanırım, çünkü o baslığı 210ndan doğası gereği alamıyorum.
eğer salı günleri manhattana 22:30, 23:00 gibi gelirsen soundcheckte bakabilirsin. ama burdan önceden haber verrsen iyi olur çünkü çıkarmayız çıkmaz mıyız o gün, ben kabini götürür müyüm götürmez miyimz belli olmaz. sen önceden haber ver ona göre konuşuruz, sevgiler....

Geri