Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

arkadaşlar başka forumlarda da yazdım bi cevap alamadım bi de burda sorayım :D
artık üretilmeyen Yamaha BBN5-II model bir bas gitarım var. Üzerindeki Soapbar style fabrika çıkışı pasif manyetiklerden bi türlü istediğim parlak tonları ve keskin slap tonlarını da alamıyorum. Acaba aktif EMG 40 P5 manyetikler bu ihtiyacıma cevap verebilir mi? bu arada gitar Alder gövde, maple sap ve rosewood klavyeden oluşmakta..

bence alırsın emgden o soundu. ama yamahalarda, seninkini bilmiyorum ama, soap barların tam oturmama sorunu var sanki, çünkü fabrika manyetiğinin vidaları alt tarafta olduğu için normal soap bar biraz küçük gelebilir, ona bir dikkat et istersen.

Konu Yamahalardan açilmisken bende sormak istedim.950 dolar civari param var ve bir 6 telli bas almayi düsünüyorum.Neler olabilir sizce? Aklima ilk basta TRB1006, bulabilirsem TRB6 II geldi birde Cort A6 var o aralikta ama pek sicak bakamiyorum ona nedense.

çok teşekkür ederim pika ve ares75 ... şimdi bana oygun olan manyetik boyutu emg 40 ebatı... yalnız kafama bi de şu takıldı, benim çıkardığım pasif manyetiklerin yerine aktifleri takınca 2 tane 9 voltluk pili yerleştirecek yerim kalacak mı? ayrıca şimdi 2 volume 1 tone kontrolü varken yeni manyetikler için yeni kontroller eklemek gerekecek mi?

teşekkür ederim...

eğer aktif devre almazsan kontrol gerekmez, bir de manyetikler 18 voltla işliyorsa eğer, o zaman pek sanmıyorum yerin yeteceğini. ama onu en iyi Kenan usta bilir Ankarada, ona sor istersen bası götürüp. tabi Ankaralı olduğunu nerden çıkardım bilmiyorum ama, işte bir ustaya or bası götürüp. bence biraz zor olur gibi geliyor. ama pil yuvası açılabilir.

Disaster13 demiş ki:
Konu Yamahalardan açilmisken bende sormak istedim.950 dolar civari param var ve bir 6 telli bas almayi düsünüyorum.Neler olabilir sizce? Aklima ilk basta TRB1006, bulabilirsem TRB6 II geldi birde Cort A6 var o aralikta ama pek sicak bakamiyorum ona nedense.

bence de bulabilirsen TRB6 II al, olmadı Cort A6, olmadı 1006 :)

ares75 demiş ki:
Pika,cumartesi SVT210HE,SVT410HE,SVT15E ile biçok kombinasyonu denedim.En iyisi SVT410HE ve SVT15E ile oldu:) ama SVT210HE ve SVT15E çokta farklı değildi.Çünkü SVT210HE hacimli bi 2x10 emsallerine göre:)SVT15E'yi beğendim 15lik bi kabin basslar güzel geliyo ama boğuk değil gayet müzikal ama 15'in doğası gereği 10 inch gibi slap'te pickler parlamıyor.2x10 dengeledi eksik kalan kısmı bassları da 15 verdi.4x10 ve 2x10 ise o kadar iyi sonuç vermedi miraz midli kaldı:)sonuç olarak SVT15E için bugün kaporo bıraktım,alıyorum.Ayrıca hem 2x10 hem 1x15 taşınabilecek ağırlıkta.Ben ayrıca SVT410HLF'de düşünmüştüm baya iyi bi kabin ama öküz ölüsü gibi.
Sen de sanırım EDEN var öğrendiğim kadarıyla.Hangi model var elinde EDEN kabinler baya güçlü duyduğum kadarıyla bi ara bakmak isterim.Buarada feedback'te senin erkan sızarlar bass'a bakmıştım ben, tanışıyoruz tahminim doğruysa,sevgiler...

celal selam benim de merak ettiğim bir konu var. 2x10 - 1x15 i bağladığında 15 lik kabine giden ses oranı ile; 4x10 - 1x15 i bağladığında 15 lik kabine giden ses oranı farketmiyor mu?

Benim çıkışlar paralel 4ohm dan 4x10 ve 1x18 bağladığımda (watt çekiinden dolayı) 18 liğe çok fazla ses gitmişti her yer bas olmuştu. Araya crossover filter koymak zorunda kaldım..

Sen yaşamadın mı öyle bir sorun? Ne biliim 2x10 la beraber kullandıgında cok bas olmadımı sound?

anemininbascisi demiş ki:
celal selam benim de merak ettiğim bir konu var. 2x10 - 1x15 i bağladığında 15 lik kabine giden ses oranı ile; 4x10 - 1x15 i bağladığında 15 lik kabine giden ses oranı farketmiyor mu?

Benim çıkışlar paralel 4ohm dan 4x10 ve 1x18 bağladığımda (watt çekiinden dolayı) 18 liğe çok fazla ses gitmişti her yer bas olmuştu. Araya crossover filter koymak zorunda kaldım..

Sen yaşamadın mı öyle bir sorun? Ne biliim 2x10 la beraber kullandıgında cok bas olmadımı sound?

Selamlar:)
Ses oranı farketmedi yanlız kabinlerin özelliklerinide dikkate almalı.15lik kabin 200watt,2x10 250 watt kabinler.Buarada sendeki 18lik kabin bass soundun Allahını veren bi speaker:)Hatta şöyle diyim 2x10 daha öndeydi 15lik destekledi soundu.

ben 4 telli perdeli pasif manyetikli bi bass çalıyorum..çok iyi bldiğim söylenemez ama kendimi geliştirmeye çalışıyorum..

Herkese merhaba ben washburn t24 kullanıyorum. iki sorum olacak:

-basımda topraklama sorunu var. bazen cazır cuzur sesler geliyor. birde elimi tele deyip çektiğimde çat ediyo. bu sorunu kendi başıma nasıl çözebilirim. biri açıklarsa çok sevinicem.
-set halindeki dimarzio ultra jazz manyetikleri ankarada nerde bulabilrim ve fiyatı nedir?

teşekkürler.

Topraklama başlıbaşına bir sorun zaten. Ancak problemin yalnızca basta olduğunu düşünmüyorum. Oturduğun evde toprak hatta olup olmadığına bir bakmanı ya da baktırmanı tavsiye ederim naçizane. :) Zira bu cidden hayati bir mesele. Bir de bu çarpılma vak'alarının daha çok aktif devreli baslarda görüldüğünü duymuştum, bilmem ne kadar doğrudur.

DiMarzio'nun Türkiye distrübütörü (ya da dealer'ı) bildiğim kadarıyla Kıvılcım Müzik. Oradan fiyat sorabilirsin. Tabii, çok da makul bir fiyat vereceklerini pek sanmıyorum. ;)

Kolay gelsin.

Geri