Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

arkadaşlar perdesiz bass gitar almayı düşünüorum acaba bi sorun yaşarmıyım kullanan yada bu konu hakkında bi bilgisi olan varmı. bi kaç kişi perdesiz gitar hiç bulaşma işin içinden çıkmassın dediler. perdesiz bass gitar önerirmisiniz ?

Genel olarak perdelinin hakkını vermedikçe tavsiye edilmiyor. En azından bana edilmedi... Böyle dediklerine göre üstadlarımın bir bildiği vardır.

Saygılar,
U.

Ibanez K-5 diye bir yorum yapayım.Arada oynayan fiyat 200 dular civarı.Ama Ibanez in üzerinde Equalizer ı da var ve basit+sağlam+kısa zamanda ton değişimi yaratıyor.Yinede sen bilirsin ;)

Bir de en önemlisi.Baz ağaçlar var,hakkaten boyanmaması gerekiyor o yüzden şekilden çok tona özen göster derim kardeşim...

mat demiş ki:
anemininbascisi demiş ki:
piezo volume tam olarak ne işe yarar?

Piezo olayını Kurban grubunun eski bass gitaristi Kerem abi ye sormuştum.Elektrik - kristalin biçim değiştirmesi demişti... Bu bir efsane gibi birşey...
Sorunun cevabını verebilecek olan varsa şiddetle bekliyorum bende :!:

Piezo volume tam olarak piezo nun sesini açmaya yarar ama gitar ın üzerinde önünde veya arkadasında, birtanede diger manyetiklerle piezo yu karıştıran bir pot daha olmalıdır piezonun calışma prensibi öyle

Re: piezo

arkadaşlar http://www.turkrock.com/ftopic22497-0-asc-0.html

sayfasında baya bir bilgi verilmiş piezo hakkında ama orada hep çift çıkışı olan elektro gitarlardan bahsedilmiş. Trb5pII de tek çıkış var. İyice karıştı kafam. Umarım bu gitarı kullanmış biri çıkar :)

ben ibanez eda900 kullanıyorum. piezo lu. bir de bu modele bak derim. üretimden kalktı. belki bulman zor olur. aşırı memnunum. çok fazla ton çeşitliliği var. bir de aşırı temiz çalmak lazım ama. üstünde karınca yürüse telin, alıo sesi:p alttaki adresten bak anlarsın mekanizmayı:
http://www.www.ibanez.com/support/manuals/eda.pdf#search="ibanez eda bass manual"

http://www.basgitarist.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=271 bu sayfada iyi anlatmış arkadaş.

aktif manyetikli bass gitarı bilgisayara direkman bağlasam bir sorun yaşarmıyım bi kaç kişi bağlama gitara zarar verirsin dedilerde bilgisayarda kayıt yapanlarda var sonuç olarak bu konu hakkında bilginiz varmı yani aktif manyetikli bir bass gitarı bilgisayara direkman bağlasam bir sorun yaşarmıyım ??

Jemokan demiş ki:
aktif manyetikli bass gitarı bilgisayara direkman bağlasam bir sorun yaşarmıyım bi kaç kişi bağlama gitara zarar verirsin dedilerde bilgisayarda kayıt yapanlarda var sonuç olarak bu konu hakkında bilginiz varmı yani aktif manyetikli bir bass gitarı bilgisayara direkman bağlasam bir sorun yaşarmıyım ??

Gitarına degilde belki kolonlarlarına zarar verebilirsin.

TRB 5p yi aldım. Piezo olayına henüz alışamadım. Piezo volume ü tam açtığımda bildiğin akustik ton geliyor ama kullanılacak gibi değil. Çok tiz ve perde sesleri heryerde. Tabi bu anlatılmaz duyulur birşey. Sahnede çok sıkıntı yaşattı bu yüzden çok az piezo kullandım.

Jem_Jem Eda nın şematiği biraz benimkinden farklı ama sende de belki aynı sorun olmuştur. Çok tiz ve çatlak sound olayı. Nasıl baş ettin abi. Fazladan bas mı aldın?

Bende Eda 900 kullanıyorum fazla tiz sorunu piezo cok acarsan oluyor ama bunu piezonun sesini kısarak degilde diger manyetikle arasında dengesini degiştirerek,piezonun katkısını azaltarak birazda tizlerden kısarak halledebiliyorsun

mrblar..Aşağı yukarı 1 senedir bas gitarla cebelleş oLuyorum.Küçük bir yamaha amfim ve wolf marka 4 telli bir gitarım var..Uğraş içerisindeyim.Bilgilerinize değinmek isterim.

TRB 5p yi aldım. Piezo olayına henüz alışamadım. Piezo volume ü tam açtığımda bildiğin akustik ton geliyor ama kullanılacak gibi değil. Çok tiz ve perde sesleri heryerde. Tabi bu anlatılmaz duyulur birşey. Sahnede çok sıkıntı yaşattı bu yüzden çok az piezo kullandım.

Jem_Jem Eda nın şematiği biraz benimkinden farklı ama sende de belki aynı sorun olmuştur. Çok tiz ve çatlak sound olayı. Nasıl baş ettin abi. Fazladan bas mı aldın?

aynen. tonunu ilk duyduğumda piezonun ben de aynı şeyi düşündüm ama şuana kadar aldığım hiçbir bastan istediğim tizi alamdığım için ilaç gibi geldi piezo. tabi tarzdır, alet edevattır bir çok şeye bağlı ama ben genelde manyetiği full bas piezoyuda full tiz yapıp çalıyorum. piezoyu tek başına nadir kullanıyorum. eda900 ün arkasında piezoyla manyetik tonunu ve sesini istediğin oranda karıştırmak için potlar var. senin gitarda onlarlada uğraşıp istediğin tonu bulmaya çalış. bence pişman olma iyi bir bas almışsın. hayırlı olsun

Bas gitar çalmasını mantık olarak bilmiyorum.Siz duyarlı basçılara genel bir sorum olacak.Bas gitarın mantığı nedir?Bas gitar davulun ritmlerinimi takip eder?Yoksa elektro ritmlerinde power akor riffleri "E" telinin 5. yani "A" perdesine vuruluyorsa bas gitardada "E" telinin 5. perdesine vurarak davul ritmlerinimi takip eder.Yada "A" telini direkt oLarak kullanmanın "E" telinin 5.perdesindeki "A" sesiyle herhangi bir farkı olurmu?

Çok ciddi ve yardıma ihtiyaç duyulan bir sorudur.Yanıtlanması tarafımca çok sevindirici olcaktır.Aynı zamanda bas gitara olan umutlarımın yok olmamasını sağlayacaktır. :roll:

Selam thrashoLd, sorduğun bas gitarın mantığı nedir sorusu herkesin tarafınca cevaplayacağı bir soru olmakla beraber, sana kendi çerçevemden birşeyler yazayım.

Herşeyden önce her müzik enstrumanının TARZ a göre misyonu değişebilir. Bu tarz dünyaca kabul görmüş müzik tarzları da olabilir, enstrumanistlerin kendilerine özgü oluşturduğu tarzlar da olabilir. Ancak genelde kişisel tarzlar da yapılan müziğin tarzına göre şekillenir.

Somut örnek vermek gerekirse. Punk Rock tarzı müzikte genelde baslar düz tartım vuruşlarla gitarı takip eder. Ama bu genellemedir. Buna uymayan bir basçı da iyi punk rock yapabilir ve kendi tarzında bas yazar.

Bas gitarın davulu takip etmesi de çok tarzda görülen birşeydir. Genelde davulun kick vuruşlarını örtmek gibi bir misyonu vardır bas gitarın. Bunun nedeni de kick'in verdiği nota nın her vuruşta aynı olması, fakat bas gitarın verdiği armoni ile her örtülü vuruşta kickin armoni içinde yer almasının sağlanmasıdır. Aynı şey slap atarken hi-hat ve snare i daha çok dikkate alarak yapılır.

Fakat tek mantık davul takibi midir? hayır. Yeri gelir gitarın verdiği bir akor dizilimine daha farklı bir armoni katmak istersin, ya da klavyenin çaldığı melodiye çift ses katmak istersin, aynı anda davulu da takip edersin hatta yeri gelir vokalllerle unison yaparsın.

Anlatmak istediğim bas gitarın mantığı şudur demek doğru değildir. Her enstruman gibi bas gitar da değişik tarzlarda çalınabilir.

İlgilendiğin için teşekkür ederim.Slap falan bilmiyorum ama davulu ritmler eşliğinde takip edebilirim.Yavaş yavaş öğrencez artık.

Geri