Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

Ben gitar çalmaya yeni başlayacağım yaşım 15. Gitar almadan önce sizlere danışmak istedim.Sizce hangi gitardan başlamalıyım?(bass , elektro vb.)Alacağım gitarında ucuz ve iyi birşey olması lazım ama en önemlisi ucuz olmalı çok pahalı bir gitara verecek kadar param yok çünkü.Sizce hangi marka gitar ve hangi gitar türünden başlamalıyım gitar çalmaya?

anld demiş ki:
Ben gitar çalmaya yeni başlayacağım yaşım 15. Gitar almadan önce sizlere danışmak istedim.Sizce hangi gitardan başlamalıyım?(bass , elektro vb.)Alacağım gitarında ucuz ve iyi birşey olması lazım ama en önemlisi ucuz olmalı çok pahalı bir gitara verecek kadar param yok çünkü.Sizce hangi marka gitar ve hangi gitar türünden başlamalıyım gitar çalmaya?

başlamak derken kastın önceden birini çalmış olmak gerek mi diğerini çalmak için ise herhangi birinden başlayabilirsin. ben bas çalıyorum ondan bas tavsiye ederim mesela, senin zevkine bağlı yani. baslar genelde aynı kalitedeki gitarlara göre biraz daha pahalı olabilir ama gitar uzun vadede daha pahalıya gelebilir aksesuarlar ile. eğer amfi almayacaksan ve evde gitarı bağlayabileceğin ses sistemi falan varsa gitar + pedal veya direk bas alabilirsin (clean gitar bayabilir biyerden sonra). ne alayım dersen forumda 2. el alınık ilanı verip gelen tekliflere bak veya sıfır alacaksan sx cort gibi markaların ucuz jazz veya precision kopyaları var onlara bakabilirsin. bazı dükkanlarda 2. de el bulunuyor uygun fiyata. çok soruldu bu soru bu konunun önceki sayfalarına da bakabilirsin daha detaylı cevaplar için :D

selam arkadaşlar.yamaha rbx 374 ün solak modeli olup olmadığını bilen var mı?bi de solak bass tavsiye edebilecek var mı?yeni başlayacağım için ton o kadar önemli değil ama yinede 2 3 yıl dayanacak kaliteli bir şey istiyorum.yardımlarınız için sağolun.

Herkese merhaba.

Normalde elektro gitaristim ve evimde kendi çabalarımla birşeyler kaydetmeye çalışıyorum. gitardan kayıtlarımda istediğim sesleri elde etmeyi başardım ( ibanez rg2550 ve gt8 sağolsun ) ritm konusunda da çok sıkıntı yaşamıyorum ama bass (trilogy vst kullanıyorum ) konusunda istediğimi alamıyorum. ayrıca klavyeden bass yazması sıkıcı ve üstünkörü geçmeme sebep oluyor. bende düşündümkü kendime bir bass gitar alırsam biraz kendimi geliştirerek belki daha hoş bass bölümleri kaydedebilirim. Bu amaca yönelik bass almayı düşünüyorum. kendime 400-600 arası bir bütçe ayırdım. aslında 400-450 civarı bişey alayım diye düşündüm ama sadece150-200 ytl ile eğer kayıtlarda daha doyurucu ses alacaksam neden vermeyeyim diye düşünüyorum. Bass gitar çalmışlığım var ama bir iki saatlik stüdyo ortamlarında (ki buna şu ortamda çalmışlık denmiyor)

Bass ı ses kartımın gitar girişinden girmeyi ve çeşitli plug in ler yardımıyla ses almayı umuyorum. guitar rig in bass için bir kaç preset i olduğunu biiyorum. Bu düşüncem işe yararmı? sizce kayıtlarım için doyurucu ses alabilir miyim ? Bu şekilde bass kaydı yapan arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşırlarsa minnettar kalırım. mydukkandan bir kaç bass baktım. Ayrıca aşağıdaki bağlantıda verdiğim bir kaç bass için deneyimli kullanıcılar ne düşünüyorlar. Bu modeller olmak zorunda değil tabiki. Bu fiyat aralığında başka model önerilerini de açığım.

Teşekkürler.

http://www.mydukkan.com/comp_list.asp?id=6760,1228,1067,2053

chromatickey demiş ki:
Herkese merhaba.

Normalde elektro gitaristim ve evimde kendi çabalarımla birşeyler kaydetmeye çalışıyorum. gitardan kayıtlarımda istediğim sesleri elde etmeyi başardım ( ibanez rg2550 ve gt8 sağolsun ) ritm konusunda da çok sıkıntı yaşamıyorum ama bass (trilogy vst kullanıyorum ) konusunda istediğimi alamıyorum. ayrıca klavyeden bass yazması sıkıcı ve üstünkörü geçmeme sebep oluyor. bende düşündümkü kendime bir bass gitar alırsam biraz kendimi geliştirerek belki daha hoş bass bölümleri kaydedebilirim. Bu amaca yönelik bass almayı düşünüyorum. kendime 400-600 arası bir bütçe ayırdım. aslında 400-450 civarı bişey alayım diye düşündüm ama sadece150-200 ytl ile eğer kayıtlarda daha doyurucu ses alacaksam neden vermeyeyim diye düşünüyorum. Bass gitar çalmışlığım var ama bir iki saatlik stüdyo ortamlarında (ki buna şu ortamda çalmışlık denmiyor)

Bass ı ses kartımın gitar girişinden girmeyi ve çeşitli plug in ler yardımıyla ses almayı umuyorum. guitar rig in bass için bir kaç preset i olduğunu biiyorum. Bu düşüncem işe yararmı? sizce kayıtlarım için doyurucu ses alabilir miyim ? Bu şekilde bass kaydı yapan arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşırlarsa minnettar kalırım. mydukkandan bir kaç bass baktım. Ayrıca aşağıdaki bağlantıda verdiğim bir kaç bass için deneyimli kullanıcılar ne düşünüyorlar. Bu modeller olmak zorunda değil tabiki. Bu fiyat aralığında başka model önerilerini de açığım.

Teşekkürler.

http://www.mydukkan.com/comp_list.asp?id=6760,1228,1067,2053

ben kayıt için normalde kullandığım pedalların sonuna amfi modellemesi ve ek eq ve efektler için digitech bp50 ekleyip ordan laptopun mikrofon girişine bağlıyorum, program olarak da audacity kullanıyorum, tam istediğin kalitede olur mu bilmiyorum ama normal kullanım için yeterli oluyor. modern parlak bir ton arıyorsan piyasadaki çoğu bas ile istediğin sonucu yakalayabilirsin sanırım ama dolgun bir ton arıyorsan alacağın bası ona göre iyice deneyip seç derim.
linkteki baslardan da fiyat/performans olarak cort c4 diyesim var ama dükkanda deneyip gör bence yine de eğer imkanın varsa, bi de kesin lazım olur demiyosan 5 telli basları es geç derim.

Teşekkürler 55.

Dediğin gibi 5 telliye ihtiyacım yok. bass ta aşmayı düşünmüyorum. kayıt ihtiyacım için lazım.

Denemek gerekli zira enstrümana çok aşina olmadığım için çok anlarmıyım bilemiyorum. ama verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

chromatickey demiş ki:
Teşekkürler 55.

Dediğin gibi 5 telliye ihtiyacım yok. bass ta aşmayı düşünmüyorum. kayıt ihtiyacım için lazım.

Denemek gerekli zira enstrümana çok aşina olmadığım için çok anlarmıyım bilemiyorum. ama verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Arkadaşlar 5 telli 6 telli demek aşmak demek değil , yapmayın etmeyin :D

bas amfisi olarak ibanez biraz zayıf bana sorarsan, özellikle dolgun karakterli bir sese sahip amfi istiyorsan yakın fiyatlı behringer, marshall ve laney amfileri tavsiye ederim. biraz daha yüksek fiyatlı olarak roland cube ve hartkeler de iyi gidebilir. yanlız alacaksan en azından 25-30 watt tavsiye ederim, 10-20 wattlık bas amfisinin pek tadı tuzu olmaz.

basa gelirsek de cort c serisi seni yakın fiyata daha mutlu edebilir derdim de solak arıyorsan işin biraz daha zor sanırım. bütçen artacak gibi değilse mydukkanda bulunan solak modeller arasında en iyisi bu seçtiğin gibi, ama 2. el aramayı düşünürsen veya gidip bakabileceğin bir müzik dükkanı varsa ben tercih etmezdim hemen. bu arada evde kaliteli ses sistemin veya müzik setin varsa amfi yerine behringer bdi21 alıp artan parayı basa harcayabilirsin.

ama sonunda tercih sana ve bütçene bakar tabi, ben mesela 10 wattlık ibanez amfi ve cort action ile uzun süre idare ettim kaliteli bir bas ve amfi alana kadar.

tavsiye edebileceğin bi amfi var mı peki?model olarak.bi de solak kullanan arkadaşlardan biriside cevap yazarsa süper olur.evimde net yok anca bi kaç günde bir bakabiliyorum maalesef.

ben evde marshall b25 mk2 kullanıyorum, o fiyat aralığında en dolgun tonu ondan alabildim denediklerim arasında, ama artık üretilmiyor sanırım. biraz daha modern karakterli tiz tona yönelik bişey arıyorsan yine yakın fiyata laney rb2 vardı özellikleri açısından zengin olan. biraz daha yüksek fiyata behringer thunderbird de düşünebilirsin.

Alakasız olacak ama nacizhane bir öneride bulunmak istiyorum. Mydükkandan yapacağın alışverişi taksitli yapmayı düşünüyorsan bence internetten değil gidip bir dükkandan almayı tercih et. Müzik aleti satan dükkanların büyük kısmı kredi kartına peşin fiyatına taksit yapıyor ama mydukkan malesef vade farkı koyuyor.

ellibesrockk demiş ki:
eyvallah.
ama bas gitar kursu veren kişiler direk bas dersi vermiyoruz diyorlar klasik şartmış.
bildiğiniz istanbulda direk bas öğreten bi yer yokmu ???

o sekilde ders veren kimse hayir gelmeyecegini direk belirteyim.
20 senedir caliyorum ilk bass gitarla basladim, klasik gitar ile akor basmayi ogrendigim zamana zaten 8 aylik basciydim.
bu sekilde bass gitar ogrenenler eslik calmayi asla ogrenemeyip muzigi tutmak yerine yer birakmadan caliyorlar. ( bu arada bass solo calmaz diye birseyyok, nerede calacagini bilmeyen arkadaslara lafim. )
yazdigin mantikta direk bass ogretene degil de bahsettigim insanlara ulasman daha onemli. benim gibi insanlar genelde bu tip kurslarda ders vermiyorlar..sonuc olarak daha pahaliya ders alirsin ama arkana baktiginda ve kursu bahsettigin mantikta alan insanlara gore gelisimine baktiginda icin rahat olur.

saygilar.
cem.

Sevgili earmanz alınma ama mesajını biraz gözden geçirip daha anlaşılır hale getirebilir misin? 3 kere okudum ama ne demek istediğini tam olarak anlayamadım.

sevglili vas;
demek istedigim klasik gitar calmak gerekmiyor bass gitara baslamak icin. hatta kendi ogrencilerimde gitardan gecenler ile daha fazla ugrasmak zorunda kaliyorum. ( teknikler / nota yerine tab aliskanligi..vs. vs. ) tamami ile farkli teknikler iceren iki enstrumani elma ile armut gibi birini ogrenmek icin digerini bilme ve / veya yardimci olmasi acisindan ayni kefeye koymak imkansizdir. kisaca trompet calmak isteyen adama git blok flut ogren nasilsa ikisinde de ufleyeceksiniz, diyaframiniz calissin demek kadar aptalca olur bu. ( ya da tam tersi.. gitari blok flut yerine koymuyorum kesinlikle..)
bunu tavsiye den arkadaslar genelde gitar calan bass dersinin profesyonel olarak nasil verilecegini zaten bilmeyen arkadaslar. tabi ki ders anlatabilmek icin kendi emin olduklari enstrumanlar uzerinden anlatmak isteyecek ve oncelikle gitar ogrenmeniz lazim seklinde tavsiyelerde bulunacaklardir. ustune de gitardan gecenlerin bass gitari devamli solo aleti olarak gormeleri gibi bir tehlikenin farkinda bile olmazlar..
her muzisyenin basladiginda cok konustugu bir donem vardir.( bunu ayri anlatayim anlamayacagini hissettim..) yani nota olarak cok caldigi, muzigin icinde heryere caldigi., grup muziginde kendini tek basina hissettigi. ( buna kisaca bass cinin grubundaki solistin, gitaristin ve davulcusunun hatta klavyecinin alanlarina toplu muzik yapildiginda orkestrasal acidan saygi duymadigi donem denebilir..)
bass ve davul o kadar ilginc enstrumanalrdir ki cok konusurlarsa ( fazla nota..muzigin icinde hic susmamak ..) ne kadar iyi olurlarsa olsunlar groove ( kalp atisina gore calma ) icinde olmak bir yana muzigi dinlenemez hale getirirler.
bu tip bascilarin cogunlukla ( her gitardan gecen icin kesinlememekle birlikte istisnalar kadieyi bozmaz, bazilari gercekten yakalayabliyor..) muzigi tutamadigini ve groove icinde calmadiklarini soyleyebilirim bu sekilde muzigi de genellikle gitardan bass a gecem muzisyenlerde gorursun. cunku gitar solo enstruman ruhunu ogrenmisken, o ruha tamamen aykiri olan bass a gecmek kisa devreye yol acar.. ;)

ha bu arada adam 2/3 senedir gitar caliyordur sikilmis bass calmak istemistir, keyif onun koy mehmet aganin derim.

kisaca ogrenmenin psikolojisinde negatif transfer diye adlandirilan bir olgu vardir. bunu ise soyle aciklayayim anlasilir olsun :
gitar bilerek gelip bass ogrenmeye calisan adamin ogrendigi teknikleri degistirmek ve yerine yenilerini koymak icin harcayacagi zaman sifir ogrenecegin an az yarim kati olur.

kapish ? :D

Melih_Mlh_1 demiş ki:
Aksine 5 ve 6 tel çalımı kolaylaştıran bir etmendir aşmakdan ziyade olayı basitleştirir...

yani tel arttikca calim kolaylasiyor diyorsun? ya da ben anlayamadim

fazladan si , do olmasi gamsal esigini yukseltir. evet. 5 telli icin pes sese transpoze olanagini , 6 telli icin hem transpoze hem de solo olanagini genisletir. iki turlu de daha fazladan etud, gam,armoni ve pozisyon bilgisi demektir, kolaylasacagini hic zannetmiyorum.
sonucta bass gitardan bahsediyoruz, sesi pes olan bir enstrumandan. yani oncelikle kok sesleri calmasi gereken bir enstrumandan. demek istedigim sweep falan mi yapacaksin alette???

tabi bass gitara mekanik etudumu yaparim sonra elim nereye gelirse onu basarim kromatik bile bir solodur nasilsa, elektro gitarin kalin 6 telli versiyonu mantigi ile bakiyorsan baska. bu durumda bile bascilar icinde yuzdeye degil bindeye giremezsin..

daha 4 telliyi ogrenmeden electro gitar teli kadar olanlara oykunup calim kolaylasiyor diyebilmek ilginc gercekten.

bence insanalri yanlis yonlendiriyorsun. burada gercekten hic bilmeyip anlamaya calisan arkadaslarimiz var. ;)

saygilar.
cem

Geri