Thomann'dan Alışveriş

2 Şubat tarihinde Thomann'dan 1800 Euro değerinde alışveriş yaptım, Kemper ve KRK ROKIT 7 bundle satın alarak. Çıkan gümrük vergisi ve gelişmeleri size aktaracağım. Tahmini olanlar varsa da yazarsa çok sevinirim.
%20 vergi kesin. müşavir ücreti 1000-4000-TL arasın %100 ödeyeceksin. Müşavire noterden vekaletname çıkaracaksın o ne kadar ise artık.
Bir belge türü var. Sanırım ATR mi ne o belge doldurulursa vergi %20 ile kurtarıyorsun o belge olmazsa %20 vergiye EK %10 daha vergi ödüyorsun.

Ücretlerin hepsi ürün Türkiye'ye PTT'ye geldiği tarihteki kur ne ise o kur oranı üzerinden hesaplanıyor.

Ve tüm bunlara ek senin işlemini yapacak memurun iş bilmezlik oranına göre tüm bu vergi v.s. masraflar artabilirde azalabilir de

Kısaca sen şimdiden bir kenara 10.000-15.000-TL ayır.

Geçenlerde de yazdım... biliyorum hiç etkisi olmayacak ama deniz yıldızını suya atan adam gibi olmak adına....

Gümrükten çekemeyeceğiniz ve iadeye yollayacağınız şeyi ALMAYIN.... ha nereden bilecektik derseniz... OKUYUN...
Karşı taraf (thomann) bir süre sonra ne lan bu Türkiye siparişlerin yarısı iade geliyor, benim malım yolda git gel maymun oluyor, üstelik sürekli satış iptal ediyorum... hacı TR'yi satış listesinden çıkartsak mı diyecek... bunu yapan bir sürü yabancı marka ve site var. Çocuk oyuncağı mı lan bu tabak gibi yazdık gümrüğünüzden siz sorumlusunuz diye adamlar ne dese haklı. Ha bana giren çıkan yok... ama 6 ay sonra thomann No Delivery to Turkiye derse hep beraber üzülürüz.

Geçenlerde de yazdım... biliyorum hiç etkisi olmayacak ama deniz yıldızını suya atan adam gibi olmak adına....

Gümrükten çekemeyeceğiniz ve iadeye yollayacağınız şeyi ALMAYIN.... ha nereden bilecektik derseniz... OKUYUN...
Karşı taraf (thomann) bir süre sonra ne lan bu Türkiye siparişlerin yarısı iade geliyor, benim malım yolda git gel maymun oluyor, üstelik sürekli satış iptal ediyorum... hacı TR'yi satış listesinden çıkartsak mı diyecek... bunu yapan bir sürü yabancı marka ve site var. Çocuk oyuncağı mı lan bu tabak gibi yazdık gümrüğünüzden siz sorumlusunuz diye adamlar ne dese haklı. Ha bana giren çıkan yok... ama 6 ay sonra thomann No Delivery to Turkiye derse hep beraber üzülürüz.

Kimse okumaz hocam, ben her sorana vergiyi %100 olarak yazacağım bundan sonra. En azından bunu göze alan alışveriş yapar.

Merhaba, thomann'dan "Decksaver Ableton Push 2" ürünü siparişi verdim. Ancak ptt'nin vergisi bana olması gerekenden fazla gibi geldi. Mevzuatı da okudum buradaki örneklere de baktığımda ürün fiyatına eklenen %18 civarında bir vergi var sanırım. Acaba kargo ücretini de içine alarak vergiyi yanlış hesaplamış olabilirler mi? Öyleyse bu konuya itiraz edip, düzelttirebilir miyim?

ürünün fiyatı € 34,45 (705tl)
kargo € 30 (605tl)
toplam € 64,45 (1310tl)

Ptt'nin bana çıkardığı vergiler ise şöyle;
Customs Duty 235.0 TL
Stamp Duty 2.2 TL
Presentation to Customs Fee 22.0 TL
International Return Fee 0.0 TL
TOTAL 259.2 TL

Teşekkürler

Merhaba, thomann'dan "Decksaver Ableton Push 2" ürünü siparişi verdim. Ancak ptt'nin vergisi bana olması gerekenden fazla gibi geldi. Mevzuatı da okudum buradaki örneklere de baktığımda ürün fiyatına eklenen %18 civarında bir vergi var sanırım. Acaba kargo ücretini de içine alarak vergiyi yanlış hesaplamış olabilirler mi? Öyleyse bu konuya itiraz edip, düzelttirebilir miyim?

ürünün fiyatı € 34,45 (705tl)
kargo € 30 (605tl)
toplam € 64,45 (1310tl)

Ptt'nin bana çıkardığı vergiler ise şöyle;
Customs Duty 235.0 TL
Stamp Duty 2.2 TL
Presentation to Customs Fee 22.0 TL
International Return Fee 0.0 TL
TOTAL 259.2 TL

Teşekkürler
Yakın zamanda birkaç sefer alışveriş yaptım. Kargo ücreti ile beraber hesaplandı bende de. Faturaya direkt olarak yansıyor kargo. PTT de 18 civarı vergi alıyor bunun üzerinden. Yani sizin ödediğiniz hemen hemen normaldir diye düşünüyorum.

2000 Eur yani 40.000 TL lik alışveriş için toplam 37.000 TL mi masraf çıktı, doğru mu anladık? Demek ki bundan sonra %100 fazlasını insanların kenara koyması lazım yaptığı alışveriş için...
Bu veri daha önce de doğrulanmıştı zaten. Bu tip meblağlarda en az bir kullanıcı bunu bir daha yapmayacağını, ürün Türkiye'de olmadığı için (solak modeldi galiba...) aldığını söyledi.
Ama insanlar ısrarlar "ya tutarsa" hesabıyla 150 euronun kat kat üzerine çıkan siparişler veriyor.
Anlaşılmadıysa bir daha yazayım. Bu sistem zaten yurtdışından büyük meblağlarla alışverişi ENGELLEMEK-CAYDIRMAK için var. Sürecin zorluğuna hayret edenlere de ben hayret ediyorum. Zaten amaç zorluk çıkartmak.
Bence de yakında Thomann sistemin suistimal eildiğini düşünüp mal yollamayı kesebilir.

Bu veri daha önce de doğrulanmıştı zaten. Bu tip meblağlarda en az bir kullanıcı bunu bir daha yapmayacağını, ürün Türkiye'de olmadığı için (solak modeldi galiba...) aldığını söyledi.
Ama insanlar ısrarlar "ya tutarsa" hesabıyla 150 euronun kat kat üzerine çıkan siparişler veriyor.
Anlaşılmadıysa bir daha yazayım. Bu sistem zaten yurtdışından büyük meblağlarla alışverişi ENGELLEMEK-CAYDIRMAK için var. Sürecin zorluğuna hayret edenlere de ben hayret ediyorum. Zaten amaç zorluk çıkartmak.
Bence de yakında Thomann sistemin suistimal eildiğini düşünüp mal yollamayı kesebilir.
Sayfalarca ve defalarca yazıldı anlatıldı ki halen de iyi kötü yine aktif olanlar sorulara yanıt vermeye çalışıyor.

Mevcut durum ile alış veriş yapanlar başına gelenleri geldi detaylıca anlattı yazdı.

Ama yok. Ne lüzumu var bakmaya araştırmaya okumaya.

Bizim toplum ne zaman canı yanıyor o zaman akıllanıyor. Sonra geliyor " lan vay bilmem nesine k..yim. Olum bu ne ya böyle işmi olur " falan tarzında sayıp sövüyor.
Şey gibi 1999 depreminden buyana sürekli her deprem sonrası yapılan uyarılar ve uyulması gereken kurallar gibi. Konuşuyoruz anlatıyoruz. Okuyan yok dinleyen yok. Ama olayı bire bir tekrar tekrar yaşayınca vay anam yandım ben. O misal.

Ya tutarsa mantığı bana göre oldukça geride kaldı.

merhabalar, yeni üye oldum. thommanda 124 euro ya hartke 25w combo amfi var. alışveriş yaparsam kargo (30 euro) ile birlikte 154 euro ya geliyor. gümrükte sorun yaşar mıyım? bildiğim kadarı ile 150 euro ya kadar olan ürünlere sadece kdvsi ödeniyor. yardımcı olabilecek var mı?

merhabalar, yeni üye oldum. thommanda 124 euro ya hartke 25w combo amfi var. alışveriş yaparsam kargo (30 euro) ile birlikte 154 euro ya geliyor. gümrükte sorun yaşar mıyım? bildiğim kadarı ile 150 euro ya kadar olan ürünlere sadece kdvsi ödeniyor. yardımcı olabilecek var mı?
son 10-15 sayfadır sadece bu konu konuşuluyor ve aynı soru defalarca soruldu... biraz tara geriye doğru 15 dakikanı almaz...

Geri