Thomann'dan Alışveriş

Başlık Thomann başlığı ama naçizane tecrübem, EU için bu durumun pek olası olmadığı, diğer bölgelere haiz değilim, öncelikle gümrük polisi gümrük evrağına iliştirilmişse faturayı ''da'' onaylar(damgalar) sadece, çok daha eften püften sebepler için yolcunun geri çevrildiğine şahit oldum defalarca. Şöyle düşünün sizin dediğiniz gibi böyle bir durum olduğunda, gümrük memurunun yolcunun dediklerini baz alıp prosedürde olmayan bir şekilde insiyatif alacağını ve asıl önemli belge olan gümrük belgesini görmeden faturayı onaylayacağını varsayıyoruz. Yolcu gümrük bürosundan çıktıktan sonra iyi niyetli değil diyelim ürünü vermedi bagajına/yanına almadı gitti okuttu iç piyasada, dönünce de vergi iadesini aldı. Çok olası değil bu riski göze almaları. Onaylanan gümrük evrakının bir bağlayıcılığı var sonuçta, ben bunu şu an yurtdışına çıkarmazsam her türlü sonucuna katlanacağım diyorsunuz. Faturanın oldu tek başına damgalanmasının hem mantığı hem de oluru yok EU coğrafyasında. Vergi iadesinin mantığında sizi karşılarında geçerli ve gerekli evraklarınız varsa beyanınızı alıp ilgili prosedüre göre işlem yapmaları var, haricinde tüm eksikler süreci bozar. Önemli olan ürünü nereden ve hangi tarihte teslim aldığınız. Amazon'un geri iade edeceği tutarı maliyeye gümrük belgesiyle sunması gerekiyor ki muhasebede mahsuplaşabilsin, damgalanmış fatura ve gönderdiğiniz resimlerin bir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyorum, pasaportunuzu bile ışığa tutup ters bir durum var mı diye uzun uzun incelenebildiği yerler buralar. Baya bir uzun yazdım yine kusura bakmayın.

Merhabalar, bahsettiğim prosedürü 2 defa farklı tarihlerde yaptım. Amazon Almanya üzerinden ve Köln havalimanından.

Son düzenleme:
thomann dan ay sonunda,
bugera power soak,
elixir 3 lütakım tel,
hercules stand
aldım.

kargo dahil 166.6 euro tuttu.
başakşehir posta gümrüğüne takıldı.

136.6 euro olduğunu, 30 euro kargo ücreti içinde olduğunu beyan edip alabildim.

150 euro üzeri ne alırsanız alın, hiçbir evraka bakmadan gümrüğe gidip almanız gerekiyor. bu arada haber de vermiyorlar. kendiniz takip edeceksiniz.

bilginiz olsun.

anladım... sadece son zamanlarda başta yaşanan müşavir kaosu çözüldü de daha pratik (ama yine masraflı) bir süreç var mı yoksa hala Allaha emanet artık ne gelirse başımıza mı diyoruz demek istedim

Merhabalar, Thomann'dan siparişi ayın 10'unda verdim 14'ünde DHL'ye ulaştı. On dokuzunda Almanya'dan çıktı ve hala gelmedi mail attığımda 5-7 iş gününde geleceğini söylüyor. Bu kadar gecikmesi normal mi? Başlıkta çoğu ürün kısa sürede ulaşmış duruyordu.

Merhabalar, Thomann'dan siparişi ayın 10'unda verdim 14'ünde DHL'ye ulaştı. On dokuzunda Almanya'dan çıktı ve hala gelmedi mail attığımda 5-7 iş gününde geleceğini söylüyor. Bu kadar gecikmesi normal mi? Başlıkta çoğu ürün kısa sürede ulaşmış duruyordu.
7 gün önce trendyoldan sipariş verdim. Satıcının adresi de yaşadığım şehir üstelik. Bugün kargonuz dağıtıma çıktı diye mesaj geldi. Bunların hepsi TR sınıları içerisinde bu kadar sürede oldu. Sence Alamanyadan gelen bir ürün için geçen bu süre anormal mi ?

Güncelleme ekleme ihtiyacı duydum. Gitar bugün gümrüğe ulaştı arkadaşlar gitar 100 Euro + 30 Euro kargo bedeli vardı ben 600tl civarında vergi beklerken(kargoyu dahil ediyorlar diye düşünmüştüm) 424tl civarında çıktı. Yardımcı olan herkese de teşekkürler.

Herkese merhaba,geçen hafta yeni bir bas gitar almaya karar verince googledan bu konu başlığını buldum, yeni gümrük vergisi konusuna çok öfkelendim ve Türkiye fiyatı 15-16 bin tl olan squier marka bass gitar almak için almanyaya thoman mağazasına gittim. Mağazanın bulunduğu şehirde akrabalarım vardı, bende de yeşil pasaport olduğunu hatırlayınca atladım gittim, pasqportumu da ilk defa kullanmış oldum. Uzatmak istemiyorum , mağazadan alışveriş yapmak isteyenler için kısaca bilgi vereyim. Yaptığım alışverişin faturasını havaalanında rastgele bi polise gösterip vergi iadesi almak için onaylatmak istediğimi söyledim, o da beni yönlendirdi. Gittiğim odada polis ürünlere ve faturaya baktı, gerekli yere mühürü bastı. Döndüğümde o belgeyi müşteri hizmetlerine mail attım, cevap bekliyorum. Alışverişim 490 euro tuttu, heralde 90 euro civarı bana geri yollayacaklar. Mağazadaki görevli öyle söylemişti. Kısaca mağazadan alışveriş sonrası vergi iade süreci böyle işliyor.

Not: Vize problemi olmayanlara bu yolla alışverişi tavsiye ederim, ben kuzenimde kaldım ama herhangi bir hotel yada hostelde birkaç gece kalıp gelseniz bile Türkiye fiyatına göre para artabilir. Hem kısa bi tatil oldu hem de mağazayı görmüş oldum, mağaza dediğime bakmayın dehşet büyük bir yer, 3 saat içinden çıkamadım, her enstrumanla istediğiniz kadar vakit geçirebiliyorsunuz,4-5 tane kapalı stüdyo benzeri yer var, taşınabilir herhangi bir enstrumanı alıp o odalarda istediğiniz kadar takılabiliyorsunuz. Odalarda türlü türlü amfiler, kullanmayı bilmediğim stüdyo ekipmanları var. 30 bin euroluk piyanoyla 20 dk oynadım,davullarla, daha önce görmediğim çalgılarla...Görevliler masa başında,siz çağırmadıkça kimse sizinle ilgilenmiyor, dükkan sizinmiş gibi takılıyorsunuz. Neyse anlat anlat bitmez.
( Squier almaktan vazgeçip Marcus Miller V5 aldım)

Son düzenleme:
Detaylı mesajınız için teşekkürler. Benim de temmuza kadar geçerli vizem var Thomann'a gidip almayı planlıyorum ancak daha önce böyle bir şey yapmadığım için aklımda şüpheler var. Örneğin gitarı uçakla nasıl getirdiniz, kabine alabildiniz mi? Türkiye'ye girişte gümrük memurları gitarla ilgili bir şey sordu mu yoksa rahat bir şekilde giriş yapabildiniz mi?

Detaylı mesajınız için teşekkürler. Benim de temmuza kadar geçerli vizem var Thomann'a gidip almayı planlıyorum ancak daha önce böyle bir şey yapmadığım için aklımda şüpheler var. Örneğin gitarı uçakla nasıl getirdiniz, kabine alabildiniz mi? Türkiye'ye girişte gümrük memurları gitarla ilgili bir şey sordu mu yoksa rahat bir şekilde giriş yapabildiniz mi?

Thy de sorun olmuyor, kabin bagajı hakkınız varsa yanınıza alabilirsiniz. Pegasus uçağa kabul etmiyor, veya koltuk satın alın diyor.Thy kontuarıda check in yaparken sordum, uçak dolu yer sorunu olabilir, isterseniz buraya verin,montlar falan da var yer sorunu olabilir dediler ama ben yanıma almak istedim. Zaten uçağa girdiğimde karşılayan hostes de kendi kendi dolabına koyabileceğini söyledi, olur dedim. Yani yer olmasa bile bi şelilde hallediyorlar. Ama kontuarda sorarsanız bagaj kısmına almayı teklif ediyorlar, hiç sormanıza gerek yok. Uçağa gidene kadar kimse ilgilenmiyor zaten.

Gğmrük konusunda bilgim yok, gümrük görevlisiyle karşılaşmadım ama gitara bişey diyemezler, sorsalarda hediye veya tamire götürdüm diyebilirsiniz. Bence bu konuda endişelenmeyin.

Son düzenleme:
Arkadaşlar selam, thomann'dan bir elektrik gitar ve marshall code 25 amfi almayı düşünüyorum, vergisi konusunda bu yıl alışveriş yapmış biri var mıdır? Amfiyi buradaki fiyattan daha pahalıya almayalım da...

Geri