Thomann'dan Alışveriş

16 şubatta Thomann'dan gönderilen ürün Thomann'ın sitesinde ''25.02.2015 08:47 The shipment has arrived in the destination country'' diyor.Ardındanda''Shipment is prepared for customs clearance in country of destination'' yazıyor.Yani 25 şubattan beri gümrükte bekliyor demek mi oluyor?PTT'nin sitesinde ise en son 18 Şubatta ''The item was forwarded to the destination country (Otb)'' yazıyor.Thomann hiç olmazsa 25'inde Türkiye'ye geldiğini yazmış.Fakat anormal değilmi 25şubattan beri bir hareket olmaması?Toplamda 1 ay oldu ve daha gümrükte bir işlem görmemiş gibi.Bu durumda ne yapmak lazım bilen varsa yardım etsin lütfen.Ne biliyim arayıp öğrenebileceğimiz bir numara yada bilgisi fikri olan var mı?

Çok büyük ihtimalle ürün gelmiştir ancak PTT'deki arkadaşlar henüz işleme almamışlardır. PTT'ye bir şekilde ulaşırsanız (örneğin web sitesindeki formu doldurarak) size bir kaç gün içerisinde geri dönüp ürünün henüz Türkiye'ye ulaşmadığını ifade edeceklerdir.

Bir ihtimal, ürün gerçekten gümrüğe gelmemiş de olabilir tabii. Thomann'dan / DHL'den araştırma talep edebilirsiniz sanıyorum. Banzai /Deutsche Post gönderimlerinde bu tür araştırmaları talep etmiştim.

Benimde bir sorum vardı. Bende ABD'den spariş verdim. Acaba faturayı düşük çıkartın desem gümrük için yaparlar mı :) Yoksa ABD'de böyle şeyler çok riskli işler mi? Öyleyse hiç sorup yüzsüzlük yapmıyayım :)

Çok büyük ihtimalle ürün gelmiştir ancak PTT'deki arkadaşlar henüz işleme almamışlardır. PTT'ye bir şekilde ulaşırsanız (örneğin web sitesindeki formu doldurarak) size bir kaç gün içerisinde geri dönüp ürünün henüz Türkiye'ye ulaşmadığını ifade edeceklerdir.

Bir ihtimal, ürün gerçekten gümrüğe gelmemiş de olabilir tabii. Thomann'dan / DHL'den araştırma talep edebilirsiniz sanıyorum. Banzai /Deutsche Post gönderimlerinde bu tür araştırmaları talep etmiştim.
Teşekkürler,şimdi PTT'nin sitesindeki bize ulaşın kısmından sorunumu anlattım.Thomann'ın sitesinde sipariş takibinde açık bir şekilde ürünün Türkiye'ye ulaştığı ifade edilmiş,buraya geldikten sonrası karanlık:) Bu kadar sürede ne gümrük işlemine alındı ne bir hareket,insanın yüreği tıp ediyor:)

Teşekkürler,şimdi PTT'nin sitesindeki bize ulaşın kısmından sorunumu anlattım.Thomann'ın sitesinde sipariş takibinde açık bir şekilde ürünün Türkiye'ye ulaştığı ifade edilmiş,buraya geldikten sonrası karanlık:) Bu kadar sürede ne gümrük işlemine alındı ne bir hareket,insanın yüreği tıp ediyor:)

Benim de bu durumda 3-4 hafta bekleyen paketim olmuştu.

Çok büyük ihtimalle elinize ulaşacaktır. Siz yine de her gün PTT sitesini bir kontrol edin tabii.

Hemen gümrüğe koş, en fazla 20 gün depoda bekletiyorlar, sana da kağıt gönderiyorlar ama ulaştıramamışlar demek ki. Şubat 25 de ülkeye girmiş, insan bi merak etmez mi ya bu kadar süre ne yapıyorlar diye.

Yahu arkadaş ne garip insanlarsınız, bakın yanlış anlamayın, PTT''den bahsediyoruz ben araya adam soka ede bir telefon numarası buldum. Size paketiniz gümrükte gelin faturasını gösterin alın derler, bi paçavra kağıt yollarlar, ona da üç kez gelip teslim edemezlerse paket geri bile gidebilir. PTT'ye mesaj atın yılsonu toplu dönüş yaparlarsa dua edin artık.

"Garip" çok talihsiz bir ifade olmuş. Açık bir şekilde de beni hedef almış. Size yakıştıramadım.

Bilmediğim veya yeterince tecrübem olmayan bir konuda ben yazmam. Geçtiğimiz senelerde yurtdışından 30-40 adet siparişim oldu ve hepsi elime ulaştı. Öncelikle herkesin sizin gibi gümrüğe gitmek için 5-6 saat harcamaya hazır olduğunu düşünmeniz bence yanlış. Ayrıca arkadaş eğer bilgi almadan gümrüğe giderse, "senin paketin bize gelmedi kardeş" açıklamasıyla karşılaşması ihtimali de gayet yüksek.

Size bir de ek bilgi: PTT'yi hiç sevmem, ama bugüne kadar attığım tüm mesajlara (toplam 6 mesaj atmışım) 1-4 iş günü içerisinde geri döndüler. Devlet kurumlarında "araya adam sokma işlerinden" de nefret ederim.

Son düzenleme:
Benimde bir sorum vardı. Bende ABD'den spariş verdim. Acaba faturayı düşük çıkartın desem gümrük için yaparlar mı :) Yoksa ABD'de böyle şeyler çok riskli işler mi? Öyleyse hiç sorup yüzsüzlük yapmıyayım :)
Vergilendirme konusunda ABD nin tepe noktası olduğu herkez tarafından bilinen ve söylenen bir şeydir.
internal revenue service - ekşi sözlük
Hadi diyelim satıcı kabul etti gümrükte sadece faturaya bakılıp geçeceğini düşünmeyin.Gümrük memuru yanıltıcı fatura düzenlendiğine kanaat getirip sizden ödemenizi gösteren dekontu talep ederse ne yapmayı düşünüyorsunuz.

"Garip" çok talihsiz bir ifade olmuş. Açık bir şekilde de beni hedef almış. Size yakıştıramadım.

Bilmediğim veya yeterince tecrübem olmayan bir konuda ben yazmam. Geçtiğimiz senelerde yurtdışından 30-40 adet siparişim oldu ve hepsi elime ulaştı. Öncelikle herkesin sizin gibi gümrüğe gitmek için 5-6 saat harcamaya hazır olduğunu düşünmeniz bence yanlış. Ayrıca arkadaş eğer bilgi almadan gümrüğe giderse, "senin paketin bize gelmedi kardeş" açıklamasıyla karşılaşması ihtimali de gayet yüksek.

Size bir de ek bilgi: PTT'yi hiç sevmem, ama bugüne kadar attığım tüm mesajlara (toplam 6 mesaj atmışım) 1-4 iş günü içerisinde geri döndüler. Devlet kurumlarında "araya adam sokma işlerinden" de nefret ederim.
Yok aman yanlış anlaşılmasın, ben de kendimce garibim.

Benim demek istediğim işin ucu PTT'ye dayandığında rasyonel düşünmemek gerektiği. Misal şuan aracımda trafik cezası görünüyor, ama ceza bana ait değil. GİB sitesi ve vergi dairesinde bu ceza yok, PTT'de görünüyor sadece ve salak TÜVTÜRK db'yi PTT'den alıyor, şimdi savcılık itiraz pok püsür uğraşıcam. Bizzat PTT'ye iş teslim eden bir işim olduğu için ne kadar küflü olduklarını biliyorum, o yüzden uyarıyorum.

Araya adam sokma dediysek de dağıtım merkezinden UKİM için telefon numarası bulduk o kadar, gidip düşük deklarasyon falan yapmadık yani :D

Bu başlık altında da yazmıştım. PTT bana da az çektirmedi ve ben de PTT'den rasyonellik pek beklemiyorum.

Ama, yukarıdaki spesifik durumda büyük ihtimalle paket gelmiş ve havaalanındaki kabulü yapılmamış. Paketin ilk önce Uluslararası PIM (Bakırköy)'de kabul edilmiş olması gerekiyor. Ve her paket İkitelli'deki UKIM'e (içeriğe ve bedele göre) zaten gitmiyor. Geçmişte bu tür durumlarda PTT'yi aradığımda (Bakırköy'de muhatap bulma ihtimali İkitelli'ye göre daha yüksek), muhatabımın cevabı sisteme bakıp paketin gelmediğini söylemekten ibaret oldu. (Kendi sistemlerinde bizim gördüğümüz kargo takip sistemine ek olarak paketin nereye gittiğini de görüyorlar. Fark sanıyorum bundan ibaret.)

PTT'nin kargo takip bilgileri bir ihtimal aktüalize edilmemiş de olabilir. Ancak takip ettiğim onca kargoda, bu takip bilgilerinin aktüalize edilmemiş olduğuna pek rastlamadım. (Ya da bilgi aktüel değildi ve ben fark etmedim.)

Kargomun gümrüğe takılıp bana tebligat yollanmaması durumu söz konusu oldu. (Ve sanıyorum kargoyu sadece 7 işgünü tutuyorlar. )Ancak bu durumda paketin en UKIM'e ulaştığını ve bekletildiğini sistemde görebiliyordum.

Neyse. Her şeye rağmen yurtdışından gelen tüm paketlerim elime ulaştı. PTT ile yaşadığım tecrübelere istinaden bu duruma ben de şaşıyorum. :)

Bir ayrıntıyı da buradan paylaşmak istiyorum. Thomann'dan yaptığım alışveriş sonrası üşenmeyip aldığım ürünlere yorum yazdım ve karşılığında 25 Euro hediye çeki e-mailime geldi. Tam bir sürpriz. Onu da kısa süreliğine Almanya'ya gidip gelen bir arkadaş ile gelecek şekilde bir siparişte kullandım geçenlerde. O siparişimdeki ürünlere de yorum yazdım ve bingo!!! Şu anda e-mailimde yine 25 Euroluk hadiye çeki var.

Bu çekleri sadece mail olarak gönderiyorlar. Bilginiz olsun. Yani sitedeki kullanıcı sayfanızda yok. Bir sonraki alışverişinizin kargosu bedavaya gelebilir kısacası.

muhtemelen soracağım sorunun cevabı vardır ama 17 sayfa var açıkçası gözüm korktu sorayim dedim sizlere:D
TL karşılığı 1380 TL olan kafa kabin düşünüyorum ortalama bana yansıyacak toplam ücret ne kadar oluyor bana tesliminde ?

thomann' dan gitar alsak kargoda başına vuruk, kırık gibi kötü durumlar gelebilir mi? yani riskli midir?

Ben geçen yılın aralık ayında matsikas 3a buzuki aldım, taş gibi geldi. iç içe iki koli yapmışlar ve arada sosis tipi naylonlarla bariyer koruma vardı, alet havada duruyor gibiydi kolide :) yalnız çok cüzi farklar için gitar siparişi ile uğraşmayın, burda 3000 olan buzukiyi ordan 1700-1800e mal etmesem değmezdi , beğenmediğiğinde iade kolaylığı, form problemleri olunca değişim garantileri vs. için yerli firmaları da tercih etmeliyiz...

Herhangi bir yerli firmadan daha az riskli thomann dan alışveriş tecrübeyle sabittir.Tabi dediğim internet'den sipariş için geçerli.Do Re müzikten aldığım amfi ne orjinal kutusunda nede belgeleri olmadan toz içinde bir tehşir/deneme ürünü olarak gönderildi.İade edip thomann dan başka amfi sipariş verdim ve orjinal ambalajında belgeleriyle berebar elime ulaştı.Tek sorun türkiyeye girdikten sonra başlıyor bende fatura çıkmadı ve bir çok arkadaşda da nedeni gümrük memurlarının vergisini hesaplamak için faturaya bakıp çöpe falan atması heralde.Birde yine burada bir arkadaşın gitarında çizik oluşmuş yine gümrük kontrolünde.Bende aradığım gitarı sweetwater da buldum oradan sipariş vermeyi düşünüyorum tr deki firmalara gram güvenmiyorum internetten satış konusunda anca tel pena alırım gerçi telde almam küflü gönderiyolarmış.Ne yüksek fiyat vermek ne de istabula , izmire sırf gitar almak için gidip mesai harcamak istemediğim için yurtdışından paypal ile ödeme yapabileceğim sitelere bakıyorum.Thomann dan gitar ne şekilde gönderiliyor aşağıdaki video da görebilirisiniz başka videolarda var thomann guitar unboxing falan diye aratırsanız çıkıyor.

Geri