Thomann'dan Alışveriş

Daha ağır bir yazı yazmıştım fakat paylaşmak içime sinmedi... Ben distribütörleri boykot ediyorum. 5 kuruşluk malı bile Thomann'dan alırım yine de bu çakallara yedirmem paramı... Hem Avrupa'daki en düşük alım gücüne sahibiz hem de her şeyi Avrupa'dan daha pahalı olacak şekilde tüketiyoruz.

Türkiye'deki büyük markalar için konuşuyorum, madem kar edemiyorsun yapma o zaman bu işi. Git sermayeni farklı değerlendir. Yurtdışı fiyatının 3 katına satacaksan aleti münasip bir yerine stokla! İthal mal alıp insan gibi tüm Avrupa ile aynı fiyat politikasını izleyemiyorsan yapma bu işi kardeşim.
Kimse seni zorla çekip sermayeni alıp müzik mağazası açtırmadı. Hayır bir de her ürünün stoğunu da bulundurmuyorlar. Yine yurtdışından almak zorunda kalıyoruz fakat bu durumda da siteler, Türkiye'deki distribütörler yüzünden ürünü ülkeye yollayamıyor. Yani resmen ya paramızla rezil oluyoruz ya da soyuluyoruz. Benim gözümde hükümetten farkları yok bu "İŞLETME"lerin... Olmasınlar daha iyi a**. En azından neyse parası müşavir tutar kendimiz getirtiriz. Yine de 3 katını ödemeyiz...

bu coşkuyu anlamakla beraber diyorum ki bugün en azından rekabet var ürün çeşitliliği var, yeterli olmasa da ulaşılabilirlik var
90'larda hi-fi olsun, bilgisayar olsun, müzik olsun mağaza ve profesyonel işletme sayısı hem azdı hem de zigigit lan sana satmıyorum seviyesinde seviyesizlik vardı, fiyat desen "kafasına göre" asıl o yıllarda vardı... şükredin yine valla :)

bu coşkuyu anlamakla beraber diyorum ki bugün en azından rekabet var ürün çeşitliliği var, yeterli olmasa da ulaşılabilirlik var
90'larda hi-fi olsun, bilgisayar olsun, müzik olsun mağaza ve profesyonel işletme sayısı hem azdı hem de zigigit lan sana satmıyorum seviyesinde seviyesizlik vardı, fiyat desen "kafasına göre" asıl o yıllarda vardı... şükredin yine valla :)
Sizi çok iyi anlıyorum abi haklısınız. Fakat bence internet nimetinin günümüzdeki haliyle, artık insanların böyle aracılara ihtiyacı kaldığını pek düşünmüyorum.

Ülkedeki işleyişi, iş yapış katakterini her neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Yarın gümrükçünün keyfine göre daha fazla ödemeniz de gerekebilir yada aldığınız ürünü gümrükten içeri sokmayadabilir. Bu keyfiyet zaten son yıllarda müthiş seviyelere ulaştı. Hani diyoruz ya hep liyakat diye işte tam da mesele bu.
Distribitör meselesi de apayrı tabi. Şu an aldığım ürünü dore satmakta mesela. Fiyatı 9000 tl. Ben kargo ve fazladan vergi ödeyecek olmama rağmen hala dore fiyatından düşüğe denk geliyor.
Ben yarın alacağım herhangi bir ürünün gümrüğe takılma veya yine fazladan vergi çıkartılma riskine karşı artık tercih etmem yurtdışından ürün satınalmayı. Nisan öncesi muhtemel vergi artışı veya yasaklara karşı thomanndan alışverişi deneyimlemek istedim. En iyisi yurtdışına çıktığımda oradan alıp gelmek olacak.

Yani gümrük memurluğunun cok liyakat gerektirir bir iş olduğunu düşünmüyorum. Sadece bu 150 euro uygulamasından sonra niteliklerini aşan bir takdir gücü elde ettiler.

hep vardı bunlar... 150 euro bir detay... 1500 euro döneminde de siparişim 1490 euro kargo eklencek mi muhabbeti sonsuzdu

ayrıca işbilmezlik ve bahsedilen takdir gücü yani seni beni eziklemenin süründürmenin verdiği tatmin dışında bir kazançları yok... aldıkları fazla vergi memurun cebine girmiyor, dingonun ahırı değil Gümrük... amirinin cebine giriyor olabilir o ayrı... küçük balık küçük, büyük balık büyük yer her zaman... gitardan sokalayacakları vergiye tenezzül etmeye gerek yok, aklınızın almayacağı değerde mal gelip geçiyor o gümrüklerden :)

sistem değişmedikçe memura söylenir dururuz maalesef

Buradaki kastım, önceden ticari nitelikteki ürünlerde yaşanan vergisel veya diğer problemler en azından büyük oranda profesyonel olan kişiler tarafından yürütülebiliyordu. Fakat 150 euroya düşmesiyle artık bu süreci yürütemeyecek kişilerde de takdir yetkisine dayalı bir sistemi zorunlu kılmış oldular. Tabi amaç zaten süreci zorlaştırmak ama parayla bile halledilmesi mümkün olmayan bir noktada. Yani bu olayı sadece ucuza almak için değil, trde bulunmayan bir dünya ürün için de düşünüyorum. Artık birçok kamu kurumu sorunları dijital hallederken burası ayrı bir dünya. Yoksa memurlarla bir alıp veremediğim yok aynı kanuna tabi biri olarak :D

Ayın 18'inde 600 euroluk bir sipariş verdim, ayın 19'unda sipariş işleme alındı, a.tr belgesi için bana mail üzerinden ulaştılar ve gerekli bilgileri istediler. Türk olduğum için Türk bir müşteri temsilcisi ile iletişime geçirdiler. Ayın 22'sinden beri enstrümanlar export parcel center'da gözüküyor. Ptt takipte de teslimat sürecinde yazıyor. Bakalım ileride ne gibi baş ağrıları beni bekliyor...

Ayın 18'inde 600 euroluk bir sipariş verdim, ayın 19'unda sipariş işleme alındı, a.tr belgesi için bana mail üzerinden ulaştılar ve gerekli bilgileri istediler. Türk olduğum için Türk bir müşteri temsilcisi ile iletişime geçirdiler. Ayın 22'sinden beri enstrümanlar export parcel center'da gözüküyor. Ptt takipte de teslimat sürecinde yazıyor. Bakalım ileride ne gibi baş ağrıları beni bekliyor...
Türkiye ye gelmişmi? Malın bedeli 150 EUR yu geçiyor. allah kolaylık versin bizim gümrükte. sonuçtan haberdar ederseniz başınıza neler gelecek biliriz. Belkide şans sizden yanadır rahat sıyrılırsınız.

Bu süreçte detayları paylaşırsanız bu başlık açısından çok faydalı olur, çünkü buna cesaret eden çok yok şu ara. Düz hesap bakıldığında bu alışverişin size neredeyse alışverişin kendisi kadar vergi ve masraf çıkarması bekleniyor çünkü.

Türkiye ye gelmişmi? Malın bedeli 150 EUR yu geçiyor. allah kolaylık versin bizim gümrükte. sonuçtan haberdar ederseniz başınıza neler gelecek biliriz. Belkide şans sizden yanadır rahat sıyrılırsınız.
Yok daha Almanya'da görünüyor, vakit geçtikçe burada sizleri bilgilendiririm.

Bu süreçte detayları paylaşırsanız bu başlık açısından çok faydalı olur, çünkü buna cesaret eden çok yok şu ara. Düz hesap bakıldığında bu alışverişin size neredeyse alışverişin kendisi kadar vergi ve masraf çıkarması bekleniyor çünkü.
Yaptığım hesaplamaya göre yaklaşık 10bin lira ek bir masraf çıkıyor gibi görünüyor. Bakalım, hepinizi bilgilendiririm.

Yok daha Almanya'da görünüyor, vakit geçtikçe burada sizleri bilgilendiririm.

Yaptığım hesaplamaya göre yaklaşık 10bin lira ek bir masraf çıkıyor gibi görünüyor. Bakalım, hepinizi bilgilendiririm.
Buradan temin edilemeyecek bir şey diye tahmin ediyorum? Ekstra masraf 10 bin TL ise hiç fena değil, (yaklaşık 300 euro; kabaca %50 ekstra demek) umarım öyle olur.

Merakla bekliyoruz gelişmeleri

hangi masraflar yaklaşık ne kadara gelir
bİlİnmezkİ gÜmrÜktekİlerİn keyfİne kalmıŞ. Muhtemelen ŞÖyle bİrŞey olacak mal 150 eur Üzerİ bİr gÜmrÜkÇÜ kİrala malı Çeksİn dİyecekler. GÜmrÜkÇÜ bulunca o bİr Ücret alacak. O İşlerİ halledene kadar gÜmrÜkte kaldıĞı sÜrece ardİye Ücretİ Çıkaracaklar, gÜmrÜkleme Ücretİ Çıkaracaklar (kİralanan gÜmrÜkÇÜden ayrı olarak) vs vs belkİde Şansın yaver gİder bunlar gelmez baŞına gÜmrÜk garİp bİr yer herkes kafasına gÖre İŞ yapıyor orada.

(
Gümrük ücreti ne kadar 2024?

Buna göre, gümrük müşavirliği asgari ücretleri, tebliğin yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2024'ten itibaren 30 lira ile 7 bin 590 lira arasında olacak. Yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği asgari ücret tarifesi ise 570 lira ile 189 bin 720 lira arasında uygulanacak.)

Gümrükçü tuttuğunu yapar.

Merhabalar. Yakın zamanda verdiğiniz siparişleriniz ne durumda acaba abilerim? 18 mart'ta verdiğim Thomann siparişim ayın 30'unda gümrüğe girdi, 2 gündür "Added to Receptacle" olarak gözükmekte... Aliexpress siparişim ise 25 mart'tan beri "Arrived to Linehaul Office" olarak gözükmekte. Sanırım bu ay gümrük çok yoğun... Thomann siparişim Linehaul'da nerdeyse 8 gün beklemişti. Aliexpress siparişimden ise 10 gündür tık yok.

Geri