Thomann'dan Alışveriş

Muhtemelen hocam, birde uluslararası alışveriş olunca birçok sorun çıkabileceği için o şekilde yapmışlar demekki. Bu tarz durumlarda garantici olmak gerek, üyelik açsaydınız keşke öncesinden. Neyse zaten bir problem çıkması çok zor, siz merak ettiğiniz bir durum var ise doğrudan paypalı arayın, çok yardımcı olacaklarına eminim, bana zamanında çok büyük yardımları olmuştu.

selamlar tekrar üye olarak alışveriş cuma günü fakat kredi kartında bekleyen provizyon işlemlerinde görünüyor thomanda kullanıcı onayı diyor siparişde bankayı arayıp işlemimi onaylamalıyım yoksa transfermi gerçekleşmedi thomanda track number göndermedi halen.

selamlar tekrar üye olarak alışveriş cuma günü fakat kredi kartında bekleyen provizyon işlemlerinde görünüyor thomanda kullanıcı onayı diyor siparişde bankayı arayıp işlemimi onaylamalıyım yoksa transfermi gerçekleşmedi thomanda track number göndermedi halen.
Bu metni Google ceviriye Osmanlıca yazıp Türkçe'sini buraya mı yapıştırdınız? Bu nasıl bir kendini ifade edememektir?

kusura bakmayın aceleye geldi biraz , krdei kartı ile cuma günü alışveriş yaptım ancak internet bankacılığında hesabımda bekleyen provizyon işlemlerinde görünüyor ancak limit düşmüş transfer gerçekleşmişmi anlayamadım nasıl işliyor süreç bilmiyorum track number göndermedi thomanndan halen kargo bilgisi almadım halen sipariş kısmında thomanın onay bekliyor diyor ancak onay vericek bişey yok.

Son düzenleme:
kusura bakmayın aceleye geldi biraz , krdei kartı ile cuma günü alışveriş yaptım ancak internet bankacılığında hesabımda bekleyen provizyon işlemlerinde görünüyor ancak limit düşmüş transfer gerçekleşmişmi anlayamadım nasıl işliyor süreç bilmiyorum track number göndermedi thomanndan halen kargo bilgisi almadım halen sipariş kısmında thomanın onay bekliyor diyor ancak onay vericek bişey yok.

açık provizyon bölümüne düşmesi normal, ödeme emri alınmış durumda, thomann banka bilgilerinizi teyit ettikten sonra bankanız %3 gibi bir uluslararası kur dönüşüm komisyonu yansıtarak dönemiçi işlemler bölümüne yansıtacaktır.

evet ürün geldi ancak 70 tl gümrük vergisi ödedim bunun hakkında bir fikrim yoktu artı vergi ödüyormuyuz thoman alışverişlerde
zaten ödeme yapma ekranında Türkiye'yi seçtiğin anda tutar %18 düşüyor, yani iki defa vergi ödeme diye bir şey yok, sen vergini kendi ülkene yani ptt aracılığı ile kapıda ödüyorsun, thomann vergi iadesini peşinen yapıyor ödeme anında. bu sebeple bir ürünün thomann'dan maliyeti normalde thomann'da görünen fiyat + kargo + %3'lük kur dönüşüm komsiyonu şeklinde oluyor, aslında kargo ve komisyon dışında herhangi bir extra ödemen olmuyor.

zaten ödeme yapma ekranında Türkiye'yi seçtiğin anda tutar %18 düşüyor, yani iki defa vergi ödeme diye bir şey yok, sen vergini kendi ülkene yani ptt aracılığı ile kapıda ödüyorsun, thomann vergi iadesini peşinen yapıyor ödeme anında. bu sebeple bir ürünün thomann'dan maliyeti normalde thomann'da görünen fiyat + kargo + %3'lük kur dönüşüm komsiyonu şeklinde oluyor, aslında kargo ve komisyon dışında herhangi bir extra ödemen olmuyor.

Doğru mu anladım;

481$ lık bir ampli alıcam Thomann'dan bu aralar. 1350-1400₺ gibi bir fiyat oluyor. Kargosu da 90-95₺. Yani thomann'a ödemem gereken rakam 1500₺ gibi bir şey oluyor. Kapıda da ptt ye 300₺ gibi bir rakam oderim diye düşünüyordum.

Toplamda 1800₺ oluyor.

Sizin dediğiniz şekilde, thomann'a 1500₺ değil de 1200₺ mu ödeme yapıcam?

Henüz satın alma ekranını açmadığım için görmedim bu detayı.

Doğru mu anladım;

481$ lık bir ampli alıcam Thomann'dan bu aralar. 1350-1400₺ gibi bir fiyat oluyor. Kargosu da 90-95₺. Yani thomann'a ödemem gereken rakam 1500₺ gibi bir şey oluyor. Kapıda da ptt ye 300₺ gibi bir rakam oderim diye düşünüyordum.

Toplamda 1800₺ oluyor.

Amfi: 481€ Gümrük vergisi : 481 x 0.18 = 87€ olur.
Shipping: 30€
Euro = 3.1 TL dersek;
481-87 = 394€ --> 394+30= 424€ Thomann'a ödeyeceğiniz rakam.
(424+87)x3.1 = 1584.1 TL toplam cebinizden çıkan meblağ.(60kuruş damga vergisi + 3 tl depo ücreti hariç)

Son düzenleme:
Amfi: 481€ Gümrük vergisi : 481 x 0.18 = 87€ olur.
Shipping: 30€
Euro = 3.1 TL dersek;
481-87 = 394€ --> 394+30= 424€ Thomann'a ödeyeceğiniz rakam.
(424+87)x3.1 = 1584.1 TL toplam cebinizden çıkan meblağ.(60kuruş damga vergisi + 3 tl depo ücreti hariç)

Hocam euro değil dolar. Euro olunca rakam biraz daha değişiyor.

URL="Laney IRT-Studio – Thomann Mobile"]Laney IRT-Studio – Thomann Mobile[/URL]

Laney IRT-Studio

Doğru mu anladım;

Toplamda 1800₺ oluyor.

Hocam satın alma ekranını açmadan da bu durumu görebilirsiniz, bir tane ürün ekleyin ve sepete gidin, sonra gönderilecek ülke ibaresi var orada liste şeklinde açılıyor, Türkiye'yi seçtiğiniz anda %18 indirim yapıldığını görürsünüz.

sonra siz bu düşülen %18'i kapıda ptt'ye yani kendi ülkemize vergi olarak ödeyeceksiniz. üzerine 30 euro thomann kargo ücreti ve kur dönüşümü için kredi kartına %3 gibi bir komisyon yansıyarak hesabınızdan çekilir. kafanızı karıştırmayın, kur 3.1 ise siz 3.2-3.3 gibi hesaplayın.

özetle bir ürünün thomann'dan maliyeti:
ürün sayfasında belirtilen tutar + 30 euroluk kargo ücreti + %3 komisyondur (%18 düşülmüş hali üzerinden ödeme yaparken alınacak )

Hocam satın alma ekranını açmadan da bu durumu görebilirsiniz, bir tane ürün ekleyin ve sepete gidin, sonra gönderilecek ülke ibaresi var orada liste şeklinde açılıyor, Türkiye'yi seçtiğiniz anda %18 indirim yapıldığını görürsünüz.

sonra siz bu düşülen %18'i kapıda ptt'ye yani kendi ülkemize vergi olarak ödeyeceksiniz. üzerine 30 euro thomann kargo ücreti ve kur dönüşümü için kredi kartına %3 gibi bir komisyon yansıyarak hesabınızdan çekilir. kafanızı karıştırmayın, kur 3.1 ise siz 3.2-3.3 gibi hesaplayın.

özetle bir ürünün thomann'dan maliyeti:
ürün sayfasında belirtilen tutar + 30 euroluk kargo ücreti + %3 komisyondur (%18 düşülmüş hali üzerinden ödeme yaparken alınacak )

Anladım hocam da şimdi de başka bir durum takıldı kafama. Aynı ürün şu anda iki farklı fiyatla duruyor browserımda. Farklı sayfalarda.. Sağ üst köşeden Almanyayı seçince 535 Türkiye'yi seçince 449 euro oluyor?

Hocam az önce çözdüm olayı. Ürün sayfasında sağ üst köşede (satın alma sayfasına gitmeden) Ülkeyi Türkiye seçince, zaten ürün sayfasında %18 lik vergi düşmüş şekilde gösteriyor. Yani ben yine 449 euro + 30 Euro + %3 komisyon ödemiş olucam. Toplamda 1.500 TL gibi bir rakam olacak. Ve kapıda da 300 e yakın vergi ödiycem. :(

Peki gümrük vergisi ürünün liste fiyatı üzerinden mi sadece yoksa Ürün fiyatı + kargo üzerinden mi?

Hocam az önce çözdüm olayı. Ürün sayfasında sağ üst köşede (satın alma sayfasına gitmeden) Ülkeyi Türkiye seçince, zaten ürün sayfasında %18 lik vergi düşmüş şekilde gösteriyor. Yani ben yine 449 euro + 30 Euro + %3 komisyon ödemiş olucam. Toplamda 1.500 TL gibi bir rakam olacak. Ve kapıda da 300 e yakın vergi ödiycem. :(

Peki gümrük vergisi ürünün liste fiyatı üzerinden mi sadece yoksa Ürün fiyatı + kargo üzerinden mi?
Kargo fiyati ve urun fiyati ayri ayri kalemlendirilerek geliyor. Dolayisiyla kargo bedeli uzerinden gumruk vergisi odemiyorsunuz. Thomann'da sectiginiz ulkeler dil secenegi icin degil. Verilecek siparisin teslim edilecegi ulke ile ilgili. Ab ulkeleri icinde gumruk vergisi olmadigi icin siparis teslim edilecek ulkenin kdv dahil fiyatlarini gorursunuz. Teslimat ulkesini Turkiye olarak tikladiginizda %19 kdv dusmus fiyati gorursunuz. Bunun uzerine 30 Euro kargo ekleyeceksiniz. Euro 3.1 ise banka kurundan hesaplanacak. 3.3 gibi bir kurla karsilasabilirsiniz. Paketi teslim alirken PTT gorevlisinin elinde veya kutu uzerinde gumruk bedelini belirten bir fatura daha olur. Gumruge sunma bedeli, pul bedeli ve gumruk vergisini o zaman tahsil ederler. Paketi olabildigince erken alin. Eger buyuk ise kaldigi gun kadar ardiye ucreti de aliyorlar. Gumruk vergisi %18, pul bedeli 3,5 Lira, Gumruge sunma bedeli de cok bi para degil. 5-10 Lira olmali, sifir bile olabiliyor hatirlamiyorum. Eskisi gibi zor isler degil. Ikitelli'ye gitmiyorsunuz. Korkmadan siparis verebilirsiniz. Paketleme konusunda da iyiler.

Geri