Mor ve Ötesi

Kerem Özyeğen.. mor ve ötesi için eksi bir puandı.. halada öyle..

Demek bence mantıklı bir yaklaşım değil,bu insanlar böyle olmasını tercih etti ve böyle oldu.Kerem Özyeğen de Türkiye'nin en yetenekli solo gitaristlerinden biri.Son albüm ise eski albümler kadar olmasada yinede dinlemeye değer.Umarım grup elemanları bunları okuyordur(ki hiç sanmam)da bir daha ki albümde bir parçada olsa o eski özlediğimiz sounda dönerler.

Son albümü dinledikçe daha çok sevdiğim bir gerçek ilk başlarda pek begenmesemde suan gayet iyi bri albüm oldğunu düşünüyorum ve dinledikçe sindiriyorsunuz...

maresal demiş ki:
Kerem Özyeğen.. mor ve ötesi için eksi bir puandı.. halada öyle..

Demek bence mantıklı bir yaklaşım değil,bu insanlar böyle olmasını tercih etti ve böyle oldu.Kerem Özyeğen de Türkiye'nin en yetenekli solo gitaristlerinden biri.Son albüm ise eski albümler kadar olmasada yinede dinlemeye değer.Umarım grup elemanları bunları okuyordur(ki hiç sanmam)da bir daha ki albümde bir parçada olsa o eski özlediğimiz sounda dönerler.

iyi Solo Gitarist evet..ama şu var,insan birşeylerden etkilenerek kendi müziğini veya solosunu yaratıyor,ve Kerem Özyeğen diğer mor elemanlarından çok daha farklı,sert şeyler dinlediğini araştırmadanda anlayabilirsiniz,;Gül Kendine albümünde zaten herşey ortadaydı,bir kaç güzel tını dışında albüm diğer albümlerin veriği tadı vermiyor,aynı zamanda Sound olayındada değişiklik bariz belli oluyordu..malum konuda bundan ibaret,ben sanmıyorum Dünya Yalan Söylüyor ve Büyük Düşler'de bu kadar sert gitarların, çalıştıkları adamlar yüzünden olduğunu..zaten Kerem sert çalmayı seven bir insandı,konserlerdende anlıyorduk..herneyse..

tabii bunlar benim fikirim,ve pek çok insanda gördüm benim gibi düşünen,tabi bu dediklerimin hepsi eski fanlardan oluşan insanlar..

dikkatinizi çekmek istediğim bir yönde,Bırak Zaman Aksın albümünde olan en sert şarkı diyebiliceğimiz 'Pis' bile kesinlikle Dünya Yalan Söylüyor yada Büyük Düşler'deki etkiyi bırakıyor dinlediğimizde..neden sizce..nedeni bariz oratada..Kerem bir girdi pir girdi..

akla gelen bir soruda şu tabiiki Derim Esmer gruptan ayrılınca yeni bir Gitarist alınıcaktı ama,mor ve ötesi bence acele etti çünki Kerem'i zaten tanıyorlardı ve albüm çıkmıştı bile acele bir Gitarist arayışına girdiler,sonuçta gördüğümüz,duyduğumuz,dinlediğimiz şeyler oluştu..

amaç tartışmak değil,amaç fikirlerimi burda açıkca yazmak,lütfen Kerem Özyeğen sevenler üstüne alınmasın..hatta hiçde kötü Gitarist değil Kerem,ama şu varki mor ve ötesi'ni bu hale getirende kendisidir..eski Brit,Alternatif sound kesinlikle değişti..değişti..değişti..

ben hala mor ve ötesi dinliyor,ve destekliyorum.. ne olursa olsun mor ve ötesi sonuçta..dinlemek kolay,bırakmak çok çok zor..

sevgi,saygı,gülücük..

sehir19.jpg

burak ın neden artık bırak zaman aksın albümündeki gibi şarkı söylemediği sorusunun cevabı bu ayki yüxexes dergisindeki mvö söyleşisinde ve son zamanlarda forumda tartışılan konulara da yer verilmiş bir söyleşi bir okuyun derim arkadaşlar

(Aşağıda yazılmış olanlar tamamen kendi fikirlerimden oluşmaktadır)

Türkiye’de Rock müzik 3 nesilden oluşmaktadır…Bunlar:

1.Nesil: Erkin Koray,Cem Karaca,Barış Manço,Moğollar ile başlayan ve hala devam eden dönem…
2.Nesil: Mavi Sakal,Kramp,Whisky,Objektif,Kesmeşeker dönemindeki gruplarla başlamış ve içlerinde hala devam eden grupların olduğu ve gerçek rock müziğin yaşandığı dönemdir…Türkiye’de gerçek Rock’N Roll yapan grupları ve kişileri barındırır…Kanımca Türkiye’de ki rock müziğin en iyi dönemidir…
3.Nesil: Kargo,Şebnem Ferah,Teoman,Mor ve Ötesi gibi grup ve müzisyenlerle başlamış ve günümüzde çıkan grup ve müzisyenleri barındırıp,günümüzde devam edip genelde her kesime hitap eder…‘’Teen Age’’ kısmının büyük bir kısmına Türkçe Rock sadece 3.Nesilden ibarettir…

Bu konuyu Mor ve Ötesine bağlamak gerekirse günümüzde 3.Nesil kapsamında Rock yapan grup ve müzisyenler arasında işini hakkıyla yapıp Türkçe sözlere batı melodisini oturtan sayılı gruplardan biridir Mor ve Ötesi…

Neyse grubu ‘’Şehir’’ albümünden beri takip eden biri olarak ‘’Dünya Yalan Söylüyor’’ albümünde bir şok yaşayıp gruptan nefret edecek kadar soğumuştum…Sonuçta albüm ‘’Catchy’’ şarkılarla bezenmiş ve tamamen popüler kesime hitap ediyordu..[Müzikten anlayan anlamayan herkesin dinlediği barlarda medyanın süslü oyuncaklarının cover olarak söyleyeceği şarkıları barındıran bir albüm anlamında..(Bu Parantez’in dışındaki ve köşeli parantezin içinde yazılanlar sakın yanlış anlaşılmasın..)]
Ama bu albümün kötü olduğunu göstermezdi ve sonuçta son derece kaliteli bir yapımdı ve 2005 rock patlamasının öncüsü Dünya Yalan Söylüyordu....Aslında defalarca dinleyebileceğim bir albüm olurdu ama çok sinirlenmiştim o zamanlar gruba 
2006 yılına geldiğimizde grubun Dünya Yalan Söylüyor’u takiben bir ‘’Catchy’’ albüm daha bekliyordum ki Büyük Düşer suratıma tokat gibi indi…Evet albümü edinir edinmez 2 kez üst üste dinlemiştim ve 2-3 şarkı hariç hiçbir şey anlamamıştım hazmedememiştim…Sanki hiç dinlememiş gibiydim…İşte Mor ve Ötesi’nden beklediğim şey buydu…
Gül Kendine albümünden sonra tekrar Mor ve Ötesi hislerimi yaşamama sebep oldu bu albüm..Gerçekten ‘’Anlayana ve Yaşayana’’ bir albümdü…Ve şu an Gül Kendine dönemlerini hissetmeme sebep oldu Büyük Düşler…Özellikle Kördüğüm parçasını birkaç kez dinledikten sonra aklıma direkt olarak Gül Kendine dönemi geldi..Güzel hislerdi bunlar…

Sonuç olarak şu an Türkiye’nin ‘’EN’’ gruplarından biri olan Mor ve Ötesi umarım hep böyle devam eder ve bize Türkçe sözlü Rock müzik adına sürekli yaşatmış olduğu bu ‘’Gül Kendine hislerini’’ yaşatır…

CoVeR_RoLL demiş ki:
(Aşağıda yazılmış olanlar tamamen kendi fikirlerimden oluşmaktadır)

Türkiye’de Rock müzik 3 nesilden oluşmaktadır…Bunlar:

1.Nesil: Erkin Koray,Cem Karaca,Barış Manço,Moğollar ile başlayan ve hala devam eden dönem…
2.Nesil: Mavi Sakal,Kramp,Whisky,Objektif,Kesmeşeker dönemindeki gruplarla başlamış ve içlerinde hala devam eden grupların olduğu ve gerçek rock müziğin yaşandığı dönemdir…Türkiye’de gerçek Rock’N Roll yapan grupları ve kişileri barındırır…Kanımca Türkiye’de ki rock müziğin en iyi dönemidir…
3.Nesil: Kargo,Şebnem Ferah,Teoman,Mor ve Ötesi gibi grup ve müzisyenlerle başlamış ve günümüzde çıkan grup ve müzisyenleri barındırıp,günümüzde devam edip genelde her kesime hitap eder…‘’Teen Age’’ kısmının büyük bir kısmına Türkçe Rock sadece 3.Nesilden ibarettir…

Bu konuyu Mor ve Ötesine bağlamak gerekirse günümüzde 3.Nesil kapsamında Rock yapan grup ve müzisyenler arasında işini hakkıyla yapıp Türkçe sözlere batı melodisini oturtan sayılı gruplardan biridir Mor ve Ötesi…

Neyse grubu ‘’Şehir’’ albümünden beri takip eden biri olarak ‘’Dünya Yalan Söylüyor’’ albümünde bir şok yaşayıp gruptan nefret edecek kadar soğumuştum…Sonuçta albüm ‘’Catchy’’ şarkılarla bezenmiş ve tamamen popüler kesime hitap ediyordu..[Müzikten anlayan anlamayan herkesin dinlediği barlarda medyanın süslü oyuncaklarının cover olarak söyleyeceği şarkıları barındıran bir albüm anlamında..(Bu Parantez’in dışındaki ve köşeli parantezin içinde yazılanlar sakın yanlış anlaşılmasın..)]
Ama bu albümün kötü olduğunu göstermezdi ve sonuçta son derece kaliteli bir yapımdı ve 2005 rock patlamasının öncüsü Dünya Yalan Söylüyordu....Aslında defalarca dinleyebileceğim bir albüm olurdu ama çok sinirlenmiştim o zamanlar gruba 
2006 yılına geldiğimizde grubun Dünya Yalan Söylüyor’u takiben bir ‘’Catchy’’ albüm daha bekliyordum ki Büyük Düşer suratıma tokat gibi indi…Evet albümü edinir edinmez 2 kez üst üste dinlemiştim ve 2-3 şarkı hariç hiçbir şey anlamamıştım hazmedememiştim…Sanki hiç dinlememiş gibiydim…İşte Mor ve Ötesi’nden beklediğim şey buydu…
Gül Kendine albümünden sonra tekrar Mor ve Ötesi hislerimi yaşamama sebep oldu bu albüm..Gerçekten ‘’Anlayana ve Yaşayana’’ bir albümdü…Ve şu an Gül Kendine dönemlerini hissetmeme sebep oldu Büyük Düşler…Özellikle Kördüğüm parçasını birkaç kez dinledikten sonra aklıma direkt olarak Gül Kendine dönemi geldi..Güzel hislerdi bunlar…

Sonuç olarak şu an Türkiye’nin ‘’EN’’ gruplarından biri olan Mor ve Ötesi umarım hep böyle devam eder ve bize Türkçe sözlü Rock müzik adına sürekli yaşatmış olduğu bu ‘’Gül Kendine hislerini’’ yaşatır…

eft ya buyuk düşlere hıç bu gözle bakmamıstım hakkatten gul kendine havası verıo.....katılıorumx999584643:)

DuROCk_1 demiş ki:
ben bu albümünü dinlemedim henüz ama şirket sarkısı gercekten cok güsell!!
bundan önceki albümü de güseldi..ne yaparlarsa tutuyo işte daha ne olsun...
sence onemli olan tutması mı bence bu album iyi degil dunya yalan soyluyora gore gerçi mor ve otesi benim tarzımda bir grup degil zaten ama ne olursa olsun ölçüt tutması değildir

pure_evil demiş ki:
Fondip demiş ki:
piyasa olmuş olsa bile sırf bu yüzden dinleyenin bırakması gereken bir grup değildir.. ha "bırak zaman aksın","gül kendine" ve "şehir" döneminde daha güzel bi gruptu ama bence kalite olarak "dünya yalan söylüyor" albümünde verilen ödünü "büyük düşler" albümünde toparlamış gruptur.. kandır, candır..

mor ve ötesi sanki giderek samimiyetini kaybetmekte....daha profesyonel çalışıyorlar,şarkılar yine iyi güzel ama bza daki samimiyet sıcaklık yok...
büyümelerine mi yormalı bilinmez ama sanki tribünlere oynuyorlar artık...
önceden konserlerine gelenlerin sayısı yüzü geçmezken(ki maximum) şimdi dörtyüzbinlerden bahsediliyor
sence hangi biriyle samimi olabilirler??

dead_poet demiş ki:
pure_evil demiş ki:
Fondip demiş ki:
piyasa olmuş olsa bile sırf bu yüzden dinleyenin bırakması gereken bir grup değildir.. ha "bırak zaman aksın","gül kendine" ve "şehir" döneminde daha güzel bi gruptu ama bence kalite olarak "dünya yalan söylüyor" albümünde verilen ödünü "büyük düşler" albümünde toparlamış gruptur.. kandır, candır..

mor ve ötesi sanki giderek samimiyetini kaybetmekte....daha profesyonel çalışıyorlar,şarkılar yine iyi güzel ama bza daki samimiyet sıcaklık yok...
büyümelerine mi yormalı bilinmez ama sanki tribünlere oynuyorlar artık...
önceden konserlerine gelenlerin sayısı yüzü geçmezken(ki maximum) şimdi dörtyüzbinlerden bahsediliyor
sence hangi biriyle samimi olabilirler??

çok doğru..

ne demek rica ederim demek ki bırak zaman aksın adlı albümü dinlememişsin burak ın o albümde söylediği şarkılar efsane olmuştur eğer dinlemediysen şiddetle tavsiye ederim

Geri