Mor ve Ötesi

Dünya Yalan söylüyor adlı albümleri ile Tr Rock'a çok şeyler kattıklarını düşünüyorum çok iyi bi albümdü.

CulDeSuc demiş ki:
rolling stones aralık 2006 sayısı......

efenim bu sayıda morötesinden harun tekin bey soruları cevaplamış.harun tekinden genç müzisyenlere öneriler diye de yazmışlar sayfanın en tepesine. röportajdan bir kısmı yazıyorum buraya..

soru - peki şarkı sözlerinin türk müziği üzerindeki önemi..

el cevap - sözler türk insanı için ayrı bir önem taşıyor. yazılı edebiyat türkçede oldukça geç yeşerdiğinden ve öncesinde aşık geleneğinden geldiğimiz için türkiyede insanlar sözleri diğer yerlerdeki insanlara göre çok daha fazla dinliyorlar. yani adam bütün edebiyatı çalıp söyleyerek otoparkürüyor ve o sırada çaldığı şey zaten önemli değil. işte türkçeyle çalışıyorsak bence o zaman sözlerle kafayı kırmamız gerekiyor. şarkı yazmak isteyen birinin roman okumadan, şiirlerde neler olup bittiğini bilmeden, düzgün türkçe ile yazılar yazmadan şarkı yazmaya kalkması zararlı sonuçlar doğurabilir. kalitesiz şeyler genellikle böyle olur. bir şarkı yazarı "karşımdakilere bu kadarı yeter" diye düşünüp de nakaratın orta yerine "falan filan" kelimelerini koyuyorsa onu biz yemiyoruz zaten. ama sen zaten olaya başka bi yerden baksaydın kalbin onu oraya koymaya el vermezdi. sözler konusunda çok ahlaklı olmak gerekiyor yani. türk milleti bu konuda çok yüksek bir kalite beklentisine sahip.

ilginç ve üzücü...

Bu çok doğru bir cevap. biraz kitap okuyan , dünya ile alakası olan , hayata biraz olsun geniş bakan insanlar , mor ve ötesi'inin sözlerde anlattıklarından çok daha fazlasını anlatmaya çalışıyor olmalarını görür zaten. sallama sözlerle yapılan albümler gerçekten bir süre sonra yok oluyor. hepimiz farkındayız aslında. ama kimse kabullenmiyor...
mor ve ötesi'ni yaptığı müzikle değil , bu görüşleriyle , kişilikleriyle seviyorum. Hepsi gerçekten hayata çok farklı bakıyorlar.

CulDeSuc demiş ki:
rolling stones aralık 2006 sayısı......

efenim bu sayıda morötesinden harun tekin bey soruları cevaplamış.harun tekinden genç müzisyenlere öneriler diye de yazmışlar sayfanın en tepesine. röportajdan bir kısmı yazıyorum buraya..

soru - peki şarkı sözlerinin türk müziği üzerindeki önemi..

el cevap - sözler türk insanı için ayrı bir önem taşıyor. yazılı edebiyat türkçede oldukça geç yeşerdiğinden ve öncesinde aşık geleneğinden geldiğimiz için türkiyede insanlar sözleri diğer yerlerdeki insanlara göre çok daha fazla dinliyorlar. yani adam bütün edebiyatı çalıp söyleyerek otoparkürüyor ve o sırada çaldığı şey zaten önemli değil. işte türkçeyle çalışıyorsak bence o zaman sözlerle kafayı kırmamız gerekiyor. şarkı yazmak isteyen birinin roman okumadan, şiirlerde neler olup bittiğini bilmeden, düzgün türkçe ile yazılar yazmadan şarkı yazmaya kalkması zararlı sonuçlar doğurabilir. kalitesiz şeyler genellikle böyle olur. bir şarkı yazarı "karşımdakilere bu kadarı yeter" diye düşünüp de nakaratın orta yerine "falan filan" kelimelerini koyuyorsa onu biz yemiyoruz zaten. ama sen zaten olaya başka bi yerden baksaydın kalbin onu oraya koymaya el vermezdi. sözler konusunda çok ahlaklı olmak gerekiyor yani. türk milleti bu konuda çok yüksek bir kalite beklentisine sahip.

ilginç ve üzücü...

Bu çok doğru bir cevap. biraz kitap okuyan , dünya ile alakası olan , hayata biraz olsun geniş bakan insanlar , mor ve ötesi'inin sözlerde anlattıklarından çok daha fazlasını anlatmaya çalışıyor olmalarını görür zaten. sallama sözlerle yapılan albümler gerçekten bir süre sonra yok oluyor. hepimiz farkındayız aslında. ama kimse kabullenmiyor...
mor ve ötesi'ni yaptığı müzikle değil , bu görüşleriyle , kişilikleriyle seviyorum. Hepsi gerçekten hayata çok farklı bakıyorlar.

mor ve ötesinin albümlerini dinleyen ve birçok şarkısnı beğenen biriyim...sadece böyle bir açıklama yapmasındaki niyetini anlamadım+yaptığı eleştiriyi aslında bir bakıma kendi eserlerine yapmış oldu+"şirket mirket anlamam" derken neyi kastettiğini neyin üzerinde durdğnu anlıyorm...fakat böyle söz yazan birnin "falan filan"ı anlamamsına anlam veremiyorum...

mor ve ötesi 2007 masa takvimi dükkan'a eklendi!
mor ve ötesi lisanslı ürünlerine, grubun çok özel fotoğraflarını içeren 2007 yılı üçgen masa takvimi ile birlikte bazı yeni ürünler eklendi. Sınırlı sayıda üretilen takvimi ve diğer ürünleri görmek için lütfen

http://www.ideefixe.com/vitrin/aramasonuc.asp?Shop=0&aranan_yer=0&Page=1&SearchTerm=mor+ve+%F6tesi

Daha önce 9 Ocak Salı gecesi Kanalturk'te yayınlacağı açıklanan Kasetçalar-Performans programı, kanalın son dakikada mor ve ötesi'nden habersiz yaptığı bir değişiklikle 14 Ocak Pazar günü saat 14.00-18.00 saatleri arasına alındı. Tarafımıza bildirildiği kadarıyla Televizyon Kuşağı adlı bir programın bir parçası olacak kısımda, mor ve ötesi altı şarkının canlı performansı ve kapsamlı bir röportaj ile yer alacak.

morveotesi.com dan alıntıdır

futbol ekstrada çok güzel konuştu harun tekin feridun düzağaç ın beşiktaş yorumları yazıları neden bırakışı galatasaray herşey konuşuldu müzik iyi katıldı bu tür farklı programlara ihtiyacımız var kasetçaları bekliyorum ve tabi ki birde küçük sevgilim i....

benim bu videoyla ilgili en büyük korkum, harun tekin e bir kızın eşlik etmesi. olur mu, olur...
neden çocuklar ve hayvanlar'a, kış geliyor'a falan çekmediler ki sanki bunu?

kıskanırım harunu. haruuuuuuuuuuğğğğğğğnnnnnnnnnn :D
şaka bir yana, böyle bir klibin grubun imajına uymayacağını düşünüyorum. tabii benim düşünmemle olmuyor bu işler. ne yaparlarsa yapsınlar, banane ya :LOL:
ama zaten yeterince popüler bir şarkıya daha da popülerleştirmek adına video çekilmesi saçma bence. küçük sevgilim, zaten 3-4 aydır radyolarda dönüyor (powerturk, istanbul fm gibi radyolarda).

Geri