Seven

tek kelimeyle harika bir film.oyunculuklar bir tarafa (herkes harika zaten) film senaryo açısından çok zekice.senarist kimse 7 kere ellerinden öpüyorum.

Filmin kopma noktası olan ve katilin dedektif david mills'le yaptığı konuşmasında ve ona karısından bahsettikten sonraki david'in "silahını bi indirip bi kaldırırken",arada william somerset'ın "eğer onu öldürürsen o kazanacak!" sözü geçerken david'in yüz ifadesi gerçekten etkileyiciydi! Tabi katili kafasından zımbalamasıda! O sahneyi asla unutamam

Tabi ya 22 tane post gireriz ama filmi böyle guzel yapan senarist ve yönetmenden hayatta bahsetmeyiz. Bir kisinin sadece Fincher diyerek Fight Club`dan daha iyi bir film oldugunu söyleyip bence basliga hic bir katkisizi olmayan mesaj atariz. Sadece mukemmel dedi diye biri ben simdi kosa kosa izlerim (zaten izledim ama ironiyi anlamayana parantez icinde belirtiyim dedim) Ondan sonra mesajimin basina hic bir sey eklemeden filmin sonunu anlatirim ve izlemeyen varsa böyle bir sahaseri izlerken izleme isteginin kacmasina neden olurum cunku artiksonunu söylemisimdir ve filmin tum gizemi bitmistir ve masallah Kuzularin Sessizligi`nin de sonunun bir kismini da baska bir filmin basliginda söylemeyi basaririm ve yine spoilers eklemem cunku benim sözlugumde yeri yoktur o kelimenin ve ecnebi kelimelere ne gerek var.

Kim artik neyi ustune aliyorsa alsin benim sahsen buraya film hakkinda bir seyler yazma istegim kalmadi...

Benim kimseye laf sokiyim diye bir ugrasim yoktur ve beni taniyan neden böyle mesajlara sinirlenebilecegimi cok iyi biliyor ve tanimayanlar ise bence taniyanlara sorsunlar. Maksat millete laf sokmak degil, hatalari göstermekti burada yapilan ve diger filmlerde de yapiliyor ve benim zaten filmler hakkinda nasil dusundugumu bilseydin söyle bir mesaji hic atmazdin. Istiyorsan bir actigim basliklara ve attigim tum medya ve sinema bölumunde olan mesajlarima bak ve belki o zaman beni bir sekilde anlarsin...

Edit: Ben mesajimi atana kadar mesajin gitmis ama en azindan yine sana ve diger arkadaslara benim hakkimda bir aciklama olsun...

Yanlış anlayacağını bildiğimden msjımı sildim neyse :D

Bazı şeyleri anlamamakta ısrar ediyoruz!

Sen o msjı yazana kadar bahsettiğin senaristten,yönetmenden yada ne bileyim ışık şefinden :D bahsetseydin daha iyi olmazmı diye düşünmeden edemiyorum.Yazdığın msj iyi niyetli olabilir ama yazım itibariyle ve sonuna "kimse alınmasın sözüm meclisten dışarı" dersen orda takılırım :D ama tabi senin laf sokmaya çalıştığını düşünmüyorum o ayrı mesele

Kimse alinmasin sözum meclisten disari demedim ve kimi elestirirsem suratina söylerim ve herhalde o sinir aninda biraz geyige vurarak elestirimde verdigim örneklerde herkesin kendisini taniyacagini biliyorum zaten ve sonuna artik kim neyi ustune aliyorsa alsin derken ise örnekleri kastediyordum. Bugune kadar zaten acilan cogu baslikta ben ve benim gibi 1-2 en fazla 3 kisinin cabasi sonucu film basliklari yoluna girmistir ve cogu kisi icin bu filmler sadece 2 saatlik eglence oyuncagi iken benim icin hayatimin bir parcasidir. Sadece ha muhtesem demek cok yanlis olur veya sonunu anlatmak. Cogu insan icin nasil bilmiyorum ama bir filmin sonunu bilerek izlemek 10 yil sonra hangi gun ölecegimi bilmek ile aynidir bana. Neyse film hakkinda o kadar cok sey yazacagima dedigin gibi bilgi veriyim ama yine cogu kisinin okuma gibi bir zahmete girecegini sanmiyorum...

Yapim tarihi: 1995
Ulke: ABD
Yönetmen: David Fincher (Seven, Fight Club, The Game, Panic Room)
Senaryo: Andrew Kevin Walker (Bu adam Panic Room haric tum Seven ve ondan sonra cikan filmlerin senaryosunda parmagi vardir ve kesinlikle orjinal senaryodan degisikliklerin cogunu David bu adama yaptirir)
Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow ve Kevin Spacey
Konu: 2 tane polisin kurbanlarini 7 ölumcul gunahi kullanarak ölduren katili yakalamaya calismalari konu aliyor.

David Fincher`in ilk ve benim gözumdeki en buyuk saheseridir bu film. Kendisi genellikle filmlerinde gizemli havayi cok iyi yakalamayi basaran ve bence gunumuzun gerilim dalinda en iyi yönetmenidir diyebilirim. Kendisi su an 5 tane uzun film cevirmistir ama 10 tane de box officede inanilmaz para yapmis filmleri tepmistir. Bu filmde ise gizemi zaten yakalamayi basardigi gibi bazi insanlari tiksindirici bir havasi vardir. Filmde kirmizi rengini fazla kullanmistir ve bildigim kadariyla amaci sadece filmde yasanan vahseti biraz daha arttirmaktir. Film tamamiyle Los Angeles`da cekiliyor ve Beverly Hills gibi pahali ferrrarileri, luks villalari ile taninan bir sehrin aslinda diger yuzunde neler olabilecegi ise tekrardan bir film tarafindan göz önune guzelce seriliyor...

Brad Pitt icin ise bilmiyorum pek fazla bir sey yaptigi söylenemez ama her zaman yaptigi gibi karizmatik görunmeyi basarmis ve zaten bu adamin da isi o diyebilirim. Morgan Freeman ise yine o girtlaktan gelen sesi ile bilgelik tavrini yine ortaya koymus. Kevin Spacey ise her zaman nasilsa halen öyle ve sabit bir noktaya bakarak yuz mimiklerini fazladan oynatmadan soguk kanli bakislarini atiyor ve bir seri katili oynadigi icin baya ise yaradigini söyleyebilirim.

Andrew´ìn ise ailesi saglik durumdan suphe etmis böyle bir senaryo yazdiktan sonra cunku filmde islenen cinayetler öyle el kol sallanarak, hadi birini ölduriyim tavrinda degil. Kendisinin bunun disinda bir tek Sleepy Hollow senaryosu guzeldir ve Fight Club ve The Game icin yaptigi degisiklikler cok iyi. The Game`de hatirlarsaniz oyun olup olmadigi herhalde 30 defa degisir film boyunca ve yarisini bu adam eklemis filme.

Izlenmesi ve arsive alinmasi gereken filmlerden biridir ve bu mesaji atarken insallah film hakkinda, oyuncular hakkinda ve yönetmen olsun hepsinin kariyerleri hakkinda bir seyler ögretebilmissem ve bir daha bu insanlarin bir seylerini izlerken bunlari hatirlayip ha böyle derseniz ne mutlu bana....

pitt,paltrow hikaye...lakin freeman ın önünde saygıyla eğilirim ama yinede
fincherın parmağı varsa bi filmde alırım bileti konuşlanırım sinemanın en güzel koltuğuna...önce seven,fightclub sonrada panic room..
Allah seni başımızdan eksik etmesin fincher efendi :)

filmi fincher yapmış üstüne böle oyuncular koymuş daha ne olabilir ki ve kevin spacey nasıl bir adamdır yaw o bakışlar hakkaten adamın kanını dondurur yane ben "dedektifler" derken ki bakışlarına hastayım yane ne kadar basit bi sahne gibi gelse de harika bi sahneydi

m.freman ve pitt'e diyecek bir şey yok ama ilk star'da izlediğimde-10- yıl falan olmuştur çok hoşuma gitmişdi geçen dvdsini aldım o kadar etkilenmedim doğrusu...

başarılı ve sürükleyici bi film özellikle filmin sonunda brad pitt in mimikleri ve surat ifadesi olağanüstü gerçekçi..ben 2 defa izleyebildim ancak ama tavsiyem film arşivinizde olmalı...

izlediğim filmler arasındaki favori katil diyebilirim kevin spacey'in bu filmde canlandırdığı karaktere. sırf el izi bırakmasın diye parmak ucu derisini kesmek ne demektir ya. filmin sonunda morgan freeman ve brad pitt ile arabadayken kevin spacey'in bakışları, hal ve hareketleri dikkat çekicidir.

Geri