Rüya

Artık insanlar gerçek ile rüyayı nasıl ayırdedeceklerini anlayamaz oldular ve baktılar ki rüyalar daha ilginç ve daha mutlu bir dünyadan bir yansıma...
peki biz bilinç altımızda kalanları görmüyor muyuz...
peki bizim bilinçaltımızın kökeni başka bir dünya mı ki biz rüyamızda geçek dünyadan farklı bir dünyayı görüyoruz daha doğrusu başka bir dünyanın ve hayatın yorumunu görüyoruz...
rüya sadece bilinç altında kalanların hatırlanması mıdır...
peki ben hiç yaşamadığım ve hiç görmediğim bir şeyi rüyamda gördüğümde bunu nasıl açıklarım...
bilinçaltımızın kaçta kaçını kullanıyoruz, irade sahibi beynin yüzde beşini kullanıyoruz bilinçaltına gücü ileten bu yüzde beşlik beyinin iradesiz tarafı mıdır ve bu taraf da bizim kullandığımız yüzdeliğe mi girer yoksa diğer tarafa mı... bilmiyorum...

rüyalar çoğunluklu bilinçaltında kalmış bazı olayları tekrar açığa çıkarmasını sağlamaktadır. ama bazen istediğin , onu hayal ettiğin bir şeyi -reel hayatta- rüyada görürsün.

ama ben bazen gerçek hayatta hiç karşıma çıkmayan şeyleri görüyorum ve uyandığımda "bu da neydi böyle" gibi şeyler mırıldanıyorum, hiç düşünmediğim bir şey görüyorum ve bunu açıklayamıyorum, rüya sadece yaşamın bilinçsiz tekrarı veya umut edilenin, hayallerin insanın bilinçsiz anında ortaya çıkması olmamalı...

geissler demiş ki:
ama ben bazen gerçek hayatta hiç karşıma çıkmayan şeyleri görüyorum ve uyandığımda "bu da neydi böyle" gibi şeyler mırıldanıyorum, hiç düşünmediğim bir şey görüyorum ve bunu açıklayamıyorum, rüya sadece yaşamın bilinçsiz tekrarı veya umut edilenin, hayallerin insanın bilinçsiz anında ortaya çıkması olmamalı...
ki zaten de degil.3 ceşit rüya var.bunlardan birisi hayatımıza dair mesaj içeren rüyalardır.digeri 2 side bilinçaltı ve nefsani dediğimiz rüyalardır.saat sbahın 5i olmasa uzun uzun acıklardım ama cok uykum var..yalnız dediğim gibi bazı rüyalar sana ve hayatına dair uyarı veya bir önbilgi mesaj içerebiliyor.ben cok yasarım bunu.cok şükür.biliyorum..

bırsey aklıma taklıyor bu ruya tasvırlerı ınsandan ınsana degıskenlık gostermıyor mu?yanı ruyaları goren kısıler ruyasında gordugu seylere farklı anlam yuklemıstır ve bu durum o ruyasında gordugu seyın farklı bırseyı temsıl ettıgı anlamına gelir.ee ozmn neden ruya tabırlerı dıye kıtap bastırarak ınsanları bır yere yoneltıyorlar?

diger bırsey ruya kontrolu dedıgımız olay ruyada ıken ruyada oldugunu bılıncınde olma durumu mu?

yav ben saçma sapan rüyalar görüyorum ve sabah kalktığımda aklıma geliyor ve gülme krizleri geçiriyorum... :D :D :D
neyse benim sorum şu...birbirinden kilometrelerce uzakta oturan iki yada daha fazla kişi aynı rüyayı görebilir mi...eğer görebiliyorsa bunun anlamı ne :?:

ForzaRock demiş ki:
Çünkü, beyin uyurken de çalışır ki zaten rüyalar da esasında gece kısmen ölen insanın düşünmeye devam etmesi sonucu ortaya çıkar. Benim okuduklarımdan ve yaşadıklarımdan çıkardıklarım bunlar...

son yazan arkadaşların sorularına cevap olarak şu yazdıklarımı gösterebilirim.. tartışma buraya gidiyo gibi..

Rüya tabiri, ilim işidir. Herkes tabir edemez. Hele günümüzde bu ilmi bilen yok gibidir. Rüyalarımızı, anlatacaksak, bilhassa güzel olanları temiz niyetli iyi kalpli kimselere anlatmalıdır. Çünkü iyi kalpli kimse, rüya tabir ilmini bilmese de, hayra yorar, ondan zarar gelmez. Kötü, karışık rüyaları kimseye anlatmamalı! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Kötü rüya gören kimseye söylemesin, şeytandan da Allahü teâlâya sığınsın.)

buarada benim bildiğim kadarıyla ve yine tecrübelerime dayanarak rüya içinde görülen rüya aynen cıkıyor...ama yinede her rüyayı hayra yormalı...

kilometrelerce uzaktaki biriyle aynı rüyayı görmek olayına gelince.cok ilginç.bende merak ettim.bunu arastıracagım :=)

ruya tabırınden kastım.ruyalarımızda gorduklerımızın ortak noktalarının olup bunların hepsının aynı sekılde yorumlanması bıraz sacma degıl mı!mesela 2 kısı farklı gunlerde ruyasında para kazanırken goruyor kendısını.sımdı bız bu 2 kısı ıcınde aynı yorumu yapmamız yanlıs olmaz mı?

diger bırsey aynı ruyayı gormek bır olasılık olabılır.tabı aynı ruyayı gormekten kasıt bırebır senaryonun oynayanlarıyla bıle aynı olması ıse orda bir yorum yapamam.bu durum cok ılgınc olur sanırım.

Yalan dolan, kafayı bunlara yormamak lazım.Tabirdi ıvırda zıvır.

Dayımın eski komşusu kadın vardı.Küçükken ara sıra misafirliğe giderdik.Kadının da şıhı vardı.Ne biçim şeyse artık.Annem sorardı, bak bakalım teyzesi oğlum ilerde ne olacak.Ne işse her seferinde üniforma giyecek devlete hizmet edecek(yaşasın be :p ) oğlum derdi.Ne olduk çalgıcı. :p

rüyalara açıkçası çok inanmam.daha çok gün içinde etkilendiğimiz olayların benzerleri çıkıyor rüyada karşımıza.
çok abartıya kaçılmadığı sürecede rüyalardan geleceğe yönelik sonuçlar çıkarmak bir bakıma doğrudur.sonuçta yıllardır duyuyoruz annesinin babasının ölümünü rüyasında gören insanları ve daha bir çoğunu.
ama yine de çok takılmamak lazım bence bu konuya.şekerleme en güzeli.:)

sadece 1 gecede sürekli rüyalar görüp uyanıp her rüyada aynı kişiyi farklı şekillerde görmek
yaklaşık 10 kez oldu bu her uyanışımda şaşkınlık içindeydim bu nasıl bişey ki :roll:

gördüğüm rüyaları yorumlama gibi bir duruma sahip değilim.tanıdığım kişiler var hakikaten şaşırıyorum bazen olacakları biliyorlar :)

farkında mısınız insan rüyasında asla yapmacık davranamıyor.ne ise odur yani

benim hoşuma giden rüya olayında bazen özlediklerinizi görürsünüz...
güzeldir...

ZebulaH demiş ki:
Dayımın eski komşusu kadın vardı.Küçükken ara sıra misafirliğe giderdik.Kadının da şıhı vardı.Ne biçim şeyse artık.Annem sorardı, bak bakalım teyzesi oğlum ilerde ne olacak.Ne işse her seferinde üniforma giyecek devlete hizmet edecek(yaşasın be :p ) oğlum derdi.Ne olduk çalgıcı. :p
:LOL: rüyayla alakası yok ama gercekten komik.öyle birşey olur mu ya..o insan madem sıh mı seyh mi herneyse hiç sen su olacaksın bu olacaksın dermiydi... ;)

rüyadaki insanlar kadar gerçek insanlar görmedim ben...
bazen "neden uyandım ki" diye üzülüyorum, kendimi bile o kadar gerçek ve doğal görüyorum ki uyandığımda şaşıyorum, neden gerçek hayatta bu kadar içten davranamıyoruz, diyorum...

Geri