Gitarın Akordu Pozisyona Göre Değişiyor?

'Elektro Gitarlar' forumunda The_Scorpions tarafından 4 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar bilmiyorum bu durum normal mi fakat şu an kullandığım jackson dk2m gitarım yatay ve dikey pozisyonlarda akordu birbirinden farklı oluyor.Gitarı yere 90 derece açı yapacak şekilde konumlandırarak yapıyorum akordu fakat yere paralel şekilde tuttuğum zaman gitarın akordu diyeze doğru kayıyor.Yani çalma pozisyonuma göre akort yapmak zorunda kalıyorum.Yere paralel konumda iken sanırım yer çekiminden dolayı floyd roseun ağırlığı az da olsa etki ediyor tellere ve daha da gerginleşiyor teller.FLoyd rose kullanan arkadaşlar sizde de böyle bi durum varsa lütfen paylaşın çünkü çok can sıkıcı bi durum

2. Baş aşağı tut bakalım beynine kan gitsin biraz :D

KrulH ve edipjohn bunu beğendi.
  3. gitarinin entonasyon ayarı patlamış demektir farklı pozisyonlarda farklı sesler elde ediyorsan.. google üzerinden floyd rose lu gitarlarda entonasyon ayarı diye aratirsan bir sürü kaynak bulursun. gitarla biraz evveliyatın da varsa üstesinden gelirsin. kolay gelsin.

4. Arkadaşım ilk önce bi yazdığım anlasaydın keşke.Entonasyoınla ilgili bi sorunum yok.

5. tamamen entonasyon problemi bence.

6. entonasyonu zaten yaptım dostum.12. ve 24. perdede aynı notaları okuyorum burda sorun yok.Diyelim ayakta çalıyosun yani gitar yere göre dik konumda iken 6 telin de akordu aynı oranda düşüyor.Fakat gitarı yere paralel koyunca aynı şekilde tüm teller geriliyor.3 tane yay kullanıyorum ve yukarı whammy hareketi öne whammyden daha kolay ve yer çekiminden dolayı floydroseun ağırlığı da eklenince geriliyo teller.5 yay ile deneyeceğim bugün bakalım bi farkı olacak mı

7. truss rod çubuğu pasifleşmiş ve giterın her hareketinde sap bir oranda kolayca esnediği için olabilir.

8. Hayır hiçbiri değil:

Eğer gitarın tremololuysa tabi: tremololu gitarlarda çok normaldir. Gitarı nasıl pozisyonda çalıyorsan o pozisyonda akort etmen gerek. Hepsi bu.

tunckk bunu beğendi.
  9. bana biraz hassas gibi geldi sonuçta 10 derecelik bi açıda bile baya farkediyo akort

10. gitarin sapinda herhangi bir esneme var mi? govde ile olan birlesiminde esneme, kayma var mi?

11. Atalayın da söylediği gibi problem yok entanasyondu tross rod du sap tı geçin bunları..

Gitarın sapının zayıf olmasıyla biraz alakası olsa da bu bir sorun değil.Gitarı çaldığın pozisyona göre akort edeceksin benim Rg2550 gitarım da öyle..

12. K_r_m bunu beğendi.
  13. bir ustaya götürmen en heyırlısı

14. 5 yayla deneyemedim hala deneyip bi değişiklik olup olmadığını yazıcam umarım daha da azalır bu sorun

15. Bu durum gayet normal, yerçekimi; teller aşağı bakarsa daha fazla etki eder gitarına..normal çalma pozisyonunda tut kucağında asıl ozaman varse getir sıkıntısına bakarız ;)

tunckk bunu beğendi.
  16. aynen Fatih abi yer çekimi ile ilgili olduğu gayet açıktı fakat ben bu kadar beklemiyodum etkisini o yüzden tremoloyu biraz daha stabil hale getirip bi de öyle deneyeceğim :) Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar

17. olay sadece köprüde değil, asıl sap geliyor öne...neyse takıl kafana göre bozarsan yaparız :DDD :)

18. ben ince ayarı yapıp nutları kitlerken yere dik gelecek pozisyonda yapıyorum.ondan önce gitar yere paralelken yapıyorum. bir video izlemiştim bunun etkisinin olduğunu söylüyordu bunu üstteki mesajdaki gibi bir luthier söylemişti videoyu bulursam eklerim.

Buldum: Özellikle 3 50- 6 00 arasını izle nedemek istediğimi tam olarak anlayacaksın.

19. konu floyd ile de alakalıi ama bu durum sabit köprüde de vintage köprüde de aynı tepkiye sebep olur :)

Ama video güzel.

Kimsin_Sen bunu beğendi.
  20. tabi ki sonuçta kuvvetler dengesi söz konusu.Floyd rose da akort işi çok zorluyor diye dediydim.

vigiliante bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş