Line 6 Pod Hd Serisi

ENGL ve Mesa Boogie'de cok sey degistiriyor haklısın ;)
Tonu etkileyen faktorlerden biri de kabini mikrafonlama sekli bana gore . İyi bir ayarlama tonda harikalar yaratırken , kotu bir ayarlama berbat ediyor isi :)

Bu amfi modellemelerini, modellediği gerçek amfi isimleriyle kullanmak için herhangi bir mod çıkacak mı acaba? X3 live'da çıkmış sanırım ama hd serisi için bir şey bulamadım.

"Blackface Double" yerine "Fender Twin Reverb" görmek daha lezzetli olur :)

Aslında lambalı amfi almayı planlıyordum eldekileri satıp american stratın yanına ama evde kullanma işi kafamı kurcalıyor.

Bunun üzerinde 1 hafta civarı pod hd serisi demolarını dinledim ve açıkçası çok beğendim. Kayıt işlerini de severim, kayıt açısından da iyi bir cihaz. Gerçi elimde mikrofon mikser ses kartı hepsi var ama bu pod hd serisinin kayıt kalitesine henüz ulaşabilmiş değilim, biraz beni aşıyor yani mikrofonlama işleri vs.

Bu doğrultuda düşününce sahne işleriyle bağlantım yok kendimce evde takılmak ve geliştirmek adına pod hd serisi bir cihaz almak kafama yattı. Takmıştım kafaya "tube" etkisi diye ama mühim olan keyif almak diye düşündüm sonrasında takıntıları bir kenara bırakıp.

Kullanıcılarına sormak istediğim american strat ile clean tonlarda verim nasıl olur? Bu doğrultuda yaptığınız kayıtlar var mı? (mutlaka strat olmasına da gerek yok temiz tonlarda başarılı olan bir gitar da olur) Bean olan pod hd ile hd500 arasında kaldım, portatiflik açısından bean olan kafama daha bi yatıyor, eksiklikleri neler bean olanın?

Amfi olmadan kullanırsam (kulaklıkla veya 5+1 ses sistemiyle) nasıl sonuçlar alırım? Stüdyo hoparlörleri almam gerekir mi?

Vaktiniz olduğu ölçüde bu soruları cevaplayabilirseniz sevinirim.

bende hd 400 var. hem sahnede hem de kayıtta oldukça tatmin edici. netten hazırlanmış tonları indirdiğinizde gerçekten sağlam sesler edinebiliyorsunuz. boss gt 8, korg ax3000g, zoom g92tt, vox tonelab le den sonra beni en çok mutlu eden pros. diyebilirim. driveler tüm hd lerde aynı ancak daha fazla efekt vs. isteyenler hd 500 edinebilirler.

bende hd 400 var. hem sahnede hem de kayıtta oldukça tatmin edici. netten hazırlanmış tonları indirdiğinizde gerçekten sağlam sesler edinebiliyorsunuz. boss gt 8, korg ax3000g, zoom g92tt, vox tonelab le den sonra beni en çok mutlu eden pros. diyebilirim. driveler tüm hd lerde aynı ancak daha fazla efekt vs. isteyenler hd 500 edinebilirler.

Benim için temiz tonlar öncelikli, elinizde temiz ve blues tonlarında kaydedilmiş örnekler var mı acaba? Paylaşabilirseniz sevinirim :)

evet arkadaşlar v2.01 güncellemesi geldi ve POD HD'lerimiz şenlendi.. Hemen Line 6'in sitesine göz atın! Soldano da gelmiş benden demesi :)))

İlla aldırcaksınız bana şu aleti :p neler gelmiş bakayım 2.01 ile.

Temiz tonlarda strat tipi gitarlarla yapılmış kayıtlar bulamadım örnek olabilecek, bulabilsem referans alıcam onları. Ufak bir lambalı amfi almak ile pod hd almak arasında gidip geliyorum, karar için 1 haftadan az süre kaldı :)

Henuz deneme firsatim olmadi ama kabinleri kapatabilme ozelligi ( Cab Bypass ) gelmis yeni upgrade ile.
Kayit yaparken pod un kabinleri yerine IR ( impulse response) kullanmak isteyen hd300 ve hd400 kullanicilari icin cok iyi olmus

impulse response dediğin olay nedir bir açıklama yapabilir misin hocam?
Impulse Response bir cok farkli anlami olan bir terim . Burda benim impulse response dan kastettigim sey ise kabin simulasyonu
Ufak bir arastirmayla bulabilecegin pek cok .wav uzantili IR ( impulse response ) dosyasi var bunlari bir impulse loader pluginiyle ( ornegin lecab , voxengo boogex)
"kabinler kapali" bir sekilde kaydettigin gitar kanalina ekleyip kullanabilirsin.

Benim en cok kullandigim IR ler
Catharsis Impulses , Kathellan Impulses ( boyle yazilip yazilmadigindan emin degilim)
Google da aratirsan kolaylikla bulabilirsin ( bu ikiside freeware )

Impulse Loader olarakta LeCab kullabilirsin ( buda freeware )

Impulse Response bir cok farkli anlami olan bir terim . Burda benim impulse response dan kastettigim sey ise kabin simulasyonu
Ufak bir arastirmayla bulabilecegin pek cok .wav uzantili IR ( impulse response ) dosyasi var bunlari bir impulse loader pluginiyle ( ornegin lecab , voxengo boogex)
"kabinler kapali" bir sekilde kaydettigin gitar kanalina ekleyip kullanabilirsin.

Benim en cok kullandigim IR ler
Catharsis Impulses , Kathellan Impulses ( boyle yazilip yazilmadigindan emin degilim)
Google da aratirsan kolaylikla bulabilirsin ( bu ikiside freeware )

Impulse Loader olarakta LeCab kullabilirsin ( buda freeware )

Peki benim processor'ümün cab simulasyonları yerine bunları kullanmamın ne gibi faydası olacak hocam? Donanımsal olarak kullanmak varken neden yazılımsal olarak kullanayım yani?

2.02 güncellemesinde Soldano'yu göremedim acaba kaldırdılarmı?

İyice bakarsan göreceksin edit modunda ;)

Catharsis den Redwirez a Acmebargiglere kadar bir çoğunu kullanmış, test etmiş (ve hatta üreticileriyle yıllardan beri yazışan) biriyim.
IR dediğimiz olay bir tür equaliserdır. Bildiğimiz 4 veya 6 gibi bandli equaliserler gibi çalışmaz. İstediğiniz her türlü kabinin simulasyonunu, mikrofon konumlandırmasıyla birlikte yapabilirsiniz.
(hatta preamp simulasyonu ile de). Tabi her konuda olduğu gibi IR kullanımında da bilinmesi gereken bazı detaylar var.
Birçok grubun Rammstein, AC/DC, Metallica, In Flames vs gitar tonlarını çekebiliriz.(tecrübeyle sabit). Tabi Eq graphlerini kullanma (duyma) konusunda ne kadar tecrübemiz olursa o kadar tonlarımız güzelleşir.
İmzam da belli IR kullanımları ve gerçek tüplü amfi kullanımları mevcut.

Bu arada Line 6 POD gibi bir çok gitar simulatorü üreten firma da o cihazlarda gömülü IR kullanır.
Ki benim en beğendiğim ve kullanım alanı en geniş olan da AXE FX2 ultra.

Geri