Son Dört (Rock) - Ankara

fab saçmalamış ki..;

"..arkadaşlar ne yazarsanız yazın hakkımdaki yorumlarınızı gerçekten önemsemiyorum ne yazıkki eleştiriyi kabul edemeyen bi toplumuz aziz nesin e yüzde yüz katılıyorum..."

arkadaşım bu eleştirini bir daha okursan zaten kendi çelişkini kendi eleştirin içinde yakaladığını göreceksin.Sen ki "şurda yorum yazdık eleştri yaptık hiç mi eleştiriye açık değilsiniz.." demeye getiren bir otoritesin ama insanların senin eleştirine eleştiri yapmalarını kaldıramıyorsun..üstelik seninkinden daha kibar bir dille..

@piyanist
Abi senin bu Batı özentiliğini bir türlü anlamadım.Şu anda Türkiye koşulları içindeyiz değil mi?EVET.Demek ki olaylar koşullar içerisinde değerlendirilmeli..yani karşılaştırdığın ki Batı..Sürekli Batı'da böyle, Batı'da şöyle..Biliyormusun ki batının en dandik grubu Türkiye'ye gelip krallar gibi ağırlanıyorlar..

Ayrıca şunu da hatırlatmak istiyorum.Amatörlük ile profesyonellik arasındaki çizgi bir bandrolden ibarettir..
Sondört de demiş şöhret yapıp zirvede kalmak gibi bir amacı yok kimsenin..İnsanlar sadece müzik yapıp mutlu oluyor ve sonra bu müziğini insanlarla paylaşıyor.Olay bu kadar basit ve yalın..Her türlü zekanın anlayabileceği türden..
bu tarz meselesine de bir şey söylemek istiyorum.Ama ben piyanist'ten ve diğer arkadaşlardan farklı olarak Türkiye'den bir örnek vereceğim.Bkz:Bulutsuzluk özlemi var mıdır bir tarzları?hayır ama yıllardır deli gibi dinleniyorlar.Ya da bkz:Yeni Türkü var mıdır farklı bir tarzları hayır ama hala konserleri full çekiyor..

Teşekkür ediyorum..Herkese eğlencelerinde başarılar..

Arkadaşlar Fab bizim foruma da eleştiri yaptı iyi yada kötü herkesin bişeyler söylemeye hakkı vardır gerek müzik gerek kıyafet gerek vokaller gerek sözler ...vs.Herkes istediği sevdiği müziği yapıyo amatör yada profesyonel olarak.Amacımız müzik yapmaksa eğer birbirimize yapıcı eleştiriler yapmak en mantıklısı durduk yere bütün grubu itin bi tarafına sokmanın manası hiç yok.Müzik denilen olay hepimizin bildiği gibi imajla bilmemneyle olacak şey değil.Elbette imajla da biyerlere gelenler var olacaktır da.Ama biz amatörler olarak önceliğimiz iyi müzik yaparak bizi destekleyen arkadaşlarımıza ailelerimize bizim tanımadığımız destekçilerimize daha iyi şeyler sunmaktan ibarettir.Bu forum bir meşale sendromu atlattı hepiniz hatırlarsınız.Fab'ın yaptığı eleştiriler göz önünde bulundurulur yada bulundurulmuş gibi yapılır ama herkes müziğine işine gücüne devam eder.Konuda burada kapanmış olur.Bizim forumumuza da benim adıma grup adına çok fazla yazı yazıyomuşum ve uplama yapıomuşum gibisinden bir eleştiri de bulunmuştu.Ama bu forumu grubun yaptıklarını bilgilendirme amacıyla kullandığımı söyleyince ve en aktfi grup elemanı olduğumu söyleyince uplama olayının olmadığını düşünmeye başladığını ümit ediyorum.Ayrıca elbette ki etrafımızda ki insanlar oooooooooo süper müzik yapıyorsunuz aslansınız kaplansınız demesini bildiği gibi bu ne lan bok gibi olmuş yada diğer besteleriniz daha iyiydi demesini bilecek kapasite ve yapıya da sahipler.Kimse kimseden üstün değildir.Açık olarak bu bir sidik yarışı hiç değildir.Boşu boşuna diyaloğa girerek SonDört grubu elemanlarının yaptığı müziği yansıttıkları bu Turkrock forumunda onları tanımayanlar kimmiş ya bunlar diye girip baktığında 3 sayfa eleştiri sataşma ve bunlara karşı yapılmış savunma ile karşılaşacaklar.Bunu yapmanın yerine gerekli eleştirilerinizi bütün gruplar olarak konuşuyorum özel mesaj olarak atarsak daha iyi olabilir.Çünkü bu SonDört grubunun müziğini sergilediği ve amatör anlamda bişeyler yapmakta olduklarını gösterdikleri bir forum.Kimse siz aslansınız derse aslanda olmaz kaplanda çünkü herkes herşeyi beğenecek diye birşey yok.Son olarak diyeceğim şudur Fab arkadaş iyi bir dinleyicimi yoksa bizim gibi meşhur olma çabasında olmayan sadece müziğine bakan,güngeçtikçe iyi ve yeni besteler yapmaya çalışan bir müzisyen mi onu merak ediyorum.Eğer öyleyse bize karşı yaptıkları eleştirileri gözönünde bulundurarak bir beste yapsın.Bizde ağzımız açık bi şekilde vay anasını herif yapmış ulan diyip dinleyelim.Ama sadece amatör grupları takip eden bir dinleyense Turkrock'ta eleştiriler yağdırıp kendisinin kıl olduğu Uplama olayını bütün gruplara yapabilir.Ulan ne b*k müzik yapıyosunuz demek kolaydır.Ama sizde iyimişsiniz diye çekine çekine söyleriz.Bu bir ego olayı kimse beni yanlış anlamasın bu zaman zaman hepimize olur.Müzikle uğraşanlar niye ben böyle yapamıyorum der.Dedikten sonra çabalar eğer o mertebeye ulaşamazsa diğer grupları kendine doğru yani aşşağıya çekmeye başlar.Birde Blacktooth yazısı gördüm onlara eleştiri yapmamış bakın gibisinden bir yazı yazılmış.E onlara da eleştiri yaparsa kendisinin hakkaten hiçbirşey bilmediğini hepimiz burada onaylardık.Eğer kötü bir grup olmasalardı.Amerikada ülkemizi temsil etmezlerdi.Fab'a varsa grubuyla müzik dolu günler ve iyi besteler yapmasını diliyorum.Saygılar ... Emre Diker - NORA

funnyasme demiş ki:
@piyanist
Abi senin bu Batı özentiliğini bir türlü anlamadım.Şu anda Türkiye koşulları içindeyiz değil mi? EVET. Demek ki olaylar koşullar içerisinde değerlendirilmeli.. yani karşılaştırdığın ki Batı..Sürekli Batı'da böyle, Batı'da şöyle..Biliyormusun ki batının en dandik grubu Türkiye'ye gelip krallar gibi ağırlanıyorlar..
Önce şunu bil: Müzik evrenseldir...

Rock müziğinin kökleri Batı'ya (Amerika 1940-1950'ler) dayanır...
Batı'yı takip etmek özentilik değildir. Rock müziği yapıyorsan, önce Rock Müziğin temellerini (akor kalıpları, elektro gitar gibi enstrümanları çalmayı, vesaire) öğrenmek zorundasın!

Öğrenmezsen, bazı yerli gruplarımızn yaptığı gibi arabesk gırtlağıyla şarkı söylersin!:)

Beatles bile, Amerika'dan esinlenmiştir. Uzun konudur, başka zaman anlatırım... Ama kısa bir-iki bilgi vermek isterim.

Albümlerinde, bestecileri Amerikalı olan cover song'lar vardır.
Bu Beatles'ın büyüklüğünü yok etmez ki!
Umarım BeatlesAmerika özentisi olmakla suçlamazsın! :LOL:

Beatles'ın "Please Please Me" albümünde 6 adet cover song vardır,işte belgesi:

"Anna (Go To Him)" - Arthur Alexander
"Chains" - Gerry Goffin / Carole King
"Boys" - Luther Dixon / Wes Farrell
"Baby It's You" - Mack David / Barney Williams / Burt Bacharach
"A Taste Of Honey" - Bobby Scott / Ric Marlow
"Twist And Shout" - Phil Medley / Bert Russell

Fazıl Say, Batının klasik müzik formatında besteler yapıyor veya Mozart'ın bestelerini icra ediyor diye, ona özenti diyebilir misin?

Senin mantığına göre; metal, grunge, hardcore ve benzeri türleri tercih eden gruplarımız da özenti oluyor demek ki!!!

Geçelim bunları...

Arkadaşım sen ve arkadaşın Fab'da benzer özellikler var kendi mesajlarınız arasında kendi çelişkilerinizi taşıyorsunuz...Öncelikle şunu söylemek istiyorum.Eğer bir insan rock müzik yapacaksa temellerini kökenlerinin nereye dayandığını eski halinin nasıl olduğunu araştırıp ona benzemeye çalışmalıdır diye bir şey yok.Sen şu anda bazı Türk gruplarının Türk ezgileriyle rock soundunu birleştirip ortaya farklı yorumlamalar getirmelerine laf atmaktasın.Bambaşka bir tartışma konusu açmak üzeresin.Herkesin kendine göre tarzı vardır arkadaşımö herkes illa Batı'ya bakıp onlar gibi çalmalı onlar gibi görünmeli diye hiç bir şey yok.o yüzden sen hiç bir grubu başka gruplara bakarak kıyaslayamazsın.Hele 3-5 yıllık gruplarla 30 yıllık grupları hiç kıyaslayamazsın.Kimsenin kimseye onlar bakın böyle, şunlar da zamanında böyleydi siz böylesiniz demeye hakkı yok.

Beatles'i örnek vermişsin.Fakat sanırım sen anlatmak istediğim noktayı anlamadın.Benim bahsettiğim özenmek kavramı rock müziği alıp Batı'daki aynı haliyle yapmaya çalışmak tıpkısının aynısı bir şey ortaya çıkarmaktı.Ki sizin de eleştrilerinizden anlaşıldığı kadarıyla Türk Gruplarının aynı öyle yapmasını istiyorsunuz.Beatles elbetteki Amerikan parçalarınız coverladı onlardan etkilendi.Ama sonuçta bunu kendi tarzları içinde yorumlayarak ürettiler.Umarım demek istediklerimi anlatabilmişimdir.

funnyasme demiş ki:
Ki sizin de eleştirilerinizden anlaşıldığı kadarıyla Türk Gruplarının aynı öyle yapmasını istiyorsunuz.
Varsayımlara dayanarak genelleme yapıyorsun!

Zaten diyorsun ki "anlaşıldığı kadarıyla"

Demek ki yanlış anlamışsın! O zaman bir daha oku!

Neyse, bu mesaj bu başlıktaki son mesajımdır; havanda su dökmeye niyetim yok... Resmen zaman kaybı!

Bir Türk Atasözüyle mesajımı sonlandırıp, müsadenizle yüksek huzurlarınızdan çekilmek isterim... :LOL: :) :twisted:

"Körler sağırlar biribirini ağırlar" Türk Atasözü
ek$i sözlük yazarı mijen demiş ki:
birbirlerinin tüm eksiklerini bilerek, farkında olarak ya da tam tersi farkında olmayarak mazur görenler...

çoğu zaman birbirlerine yağ çekmek isteyen ve bu yağlardan çıkar sağlamayı umut eden kurum kişi ve kişiliklerle de çıkar karşımıza...

hayatın her alanında gerçek perdesinin es geçildiği ve riyaya su katıldığı durumlarda yaşanan, yaşatılan olay....

birbirlerini ağırlayan bu tipler hemen farkedilseler de riyakarlığın kalın kalkanı arasında yaşamayı ve çoğalmayı sürdürürler...

evet arkadaşım ben eksiğim sen ve arkadaşın fazlasınız..sizin gibi olup fazla olacaksam eksik klamayı yeğlerim..
ayrıca çok yerinde bir karar olmuş bu başlığa bir daha yazmaman..

Grup üstüne daha fazla konuşmak istemediği için bende sadece kısa bir yorum yapmak istiyorum.. aslında uzunca yazmak ister deli gönül.

Her şeyden önce, burdaki insanlar kıyafetleriyle kendilerini tanıtmak isteselerdi burası bir müzik forumu değil, moda forumu olurdu. Burdaki insanların çoğunun dış görünüş ile elde edilebilinecek şeylerin farkındadır diye düşünüyorum, ama müsade ederseniz sizin deyimizle "bir yol" olmak için kıyafetten önce düzeltilmesi gereken çok şey vardır (bu sözüm sondört grubuyla ilgili değildir, geneldir).

İmaj yerine önce bunları konuşsak herkes için çok daha hayırlı ve faydalı olur diye de düşünürüm. Hepinize saygılarımı sunar, burdan çekilirim efem.

Sevgili "EmilioDeCarro"

Diğer konular üzerinde az çok düşünceler ortaya konduğu ve daha fazla birşey eklemeye gerek görmediğim için sadece senin bir fikrine değineceğim.

Eleştirilerin Özel Mesaj yoluyla yapılması konusunda seninle farklı düşünüyorum.
Eğer eleştiriler düzgün ve yapıcı olursa yazılanlar diğer forum üyelerine de gelecekteki çalışmalarında katkı sağlayabilir.
Tıpkı benim www.muziktek.net ve benzeri platformlardaki yorumlardan birçok şey öğrendiğim gibi. Hala da bazı güzel ve yerinde eleştiriler sayesinde mesafe katetmeye çalışıyorum.

Bunun dışındaki konulara yorum yapmak başlık sahibi arkadaşlarımızı meşgul etmekten ve gereksiz tartışmalar yaratmaktan başka işe yaramayacaktır sanırım.

Herkese sevgiler
MG

Not: Sevgili Piyanist; Web sitemi beğendiğine sevindim. Ah bir de güncelleyebilsem :)

"Seviyesiz" eleştri(!) ler için fab a ve piyanist e teşekkür ederiz...

Eğer ki eleştri, vasıflı olursa bilin ki dikkate alınır, ancak hiçbirşey söylemeyip "sizden bi yol olmaz" tarzı bir söz söylenir ve buna da "eleştri" denilirse, insan bedeninde bulunan münasip kısımlarca gülünür.

Bu sözde eleştrilere cevap veren grup üyesi arkadaşlarımı kınıyorum, cevap verecekseniz eğer bu cevap klavye başında olmamalı, yaptığımız/yapacağımız işlerle olmalıdır. İnsanlar konuşsun dursun, biz işimizi yapalım...[/i]

Çuvaldızı başkasına batırırken iğneyi de kendine batırmayı unutmamak lazım gelir. Çünkü anlatılan şeyler doğrular dahi olsa tüm bunlar yanlış bir üslubun mazereti olamaz.

İyi veya kötü olsun, eleştirinin temelinde "yapıcı" olmak yatar. Bu anlamda bir çok amatör grubun önde gelen destekçileri olarak öne çıkan arkadaş çevrelerinin, grubun objektif geri-bildirim almasını zorlaştırdığı gerçeğini yıllar öncesinde kalmış, tabiri caizse "forum şövalyeliği" kokan bir dille anlatmak, rahatça görülebildiği üzere hiç bir olumlu etki bırakmamaktadır.

İnsanları "eleştiriye tahammülsüzlük" ile suçlayıp bu sefer aynı insanların üslup konusundaki serzenişlerine "sallamıyorum, umrumda değil" gibi "çocukça" bir zihniyetle yaklaşmak da kanımca yaman bir çelişkidir.

Fotoğraf mevzusuna gelince daha en başından gereksiz bir tartışma. Gün gelir bu karizması yok dediğin insanlar profesyonel fotoğrafçıların elinde bambaşka kareleri kazır insanların kafasına. Ama o noktaya da fizikleriyle değil müzikleriyle gelmiş olurlar. İş fotoğraf çektirmekle bitseydi Duman o solistle hala bahar şenliklerine çıkardı. Bırakın insanlar işini yapsın..Bilmem anlatabildim mi..

Dil dediğin insanı rezil de eder vezir de..Sivri dillilik ile seviyesizlik arasında da mantıklı düşünebilenler için sanıldığı kadar ince bir çizgi de yoktur.

Saygılarımla.

sondort u, vokalin eski grubu merlin i insulada, tenedosta vs de izleme sansım oldu, acıkcası bence günlük kıyafetlerle sahneye cıkmaları onlara pozitif getiri saglıyor

Sözlerimi Darwinle ilgili birkaç bilgi vererek bitirmek istiyorum...

1859'da yayımladığı On the Origin of Species (Türlerin Kökeni Üzerine) adlı kitabı, canlıların ortak atalardan evrilerek çeşitlendiği fikrinin geniş kabul görmesini sağladı. Daha sonra yayımladığı The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex (İnsanın Türeyişi, ve Cinsiyete Mahsus Seçilim) kitabında insan evrimini ve cinsel seçilim fikrini inceledi. The Expression of the Emotions in Man and Animals (İnsan ve Hayvanlarda Duyguların İfadesi) adlı kitabında ise insanların ve hayvanların duygularını ifade ediş şekilleri arasındaki benzerlikleri ortaya koydu.

Hepimiz çirkiniz, hepimiz kötü giyiniyoruz, hepimiz kötü müzik yapıyoruz, hepimiz vs. bıdıbıdıbıdıbıdı diye gider soın olarak da derim ki ama hepimiz müziği SEVİYORUZ!!!

Burak ve Son Dört'ü en son ÖSS günü izledim ve gerek sound gerek şarkılar gerek çalım vs. acaip derecede tatmin etti beni...İyi gidiyorsunuz...

Müzik konusunu geçip imaj konusuna gelince bu bir süreçtir.Ruh halinin yansımasıdır.Yapmacık şekilde giyinip kuşanıp birisi sahneye çıkacaksa ııh sevmiyorum.Kendine ne yakıştırıyorsan odur ve sana yakıştığını düşünenlerde zaten seninledir ama yakışmıyor diyenlere de zevk renk olayı tabi.Ha olayı seyirciye saygısızlıkla karıştırmamak da gerek!Kiminine(bknz: kimine) göre eşırtmanla(bkz: eşortman) çıkmak saygısızlık kimine göre takım elbise papyonla :)=

Evet müzik konuşsun Adilcan'ın dediği gibi...

...SEVgiler&SAYgılar...

NOT: Uzun zamandır forum vs. yazmazken tutamadım kendimi...Sevindiğim bir nokta da uzun zamandır forumlarda böyle tartışmalar dönmüyordu ve internette forumculuk hayatı bitti diyordum :)=

Viva la Forum :)=

klibi izledim benden sonra yapılan yorumları okudum. öncelikle tanıtım amaçlı da olsa şu klip hakkında yorum yapmıcam buna yazılacak okadar güzel yorumlar varki sizde biliyosunuz. öncelikle takken tag ve reren nin seviyesine inmeden yorumlarımı dile getiricem. özellikle burak ansen'nin herhalde ne kadar terbiyesiz olduğunu okuyanlar görmüştür taşşak ve fab(fuck) you yazan bi adamın bana kalırsa bu siteden atılması gerekmektedir.

''sizden bi yol'' olmaz dememeliydim belki bende de hata var kabul ediyorum çok sert ve kimilerine göre kendimi otorite sanıp yapmış olduğum terbiyesizce bi yorum. bakın kendi yapmış olduğum yanlışı adam gibi söylüyorum. ama yine de söylemek istiyorum ben bu grupta gelecek görmüyorum ve bunu da takdir edersiniz ki gayet seviyeli bir dille yazıyorum. içinizden piyanist nickli arkadaşımıza yüklenenler de oldu ben onu bu forumdan tanıdım ve inanmak size kalmış hiçbir şekilde bi işbirliiğimiz yok bu konuda.ama adamın yaptığı yorumlar yerinde sizi teşvik etmek için söylenen şeyler ve üstelik benim yazdıklarım kadar sert de değildi. kimsenin onu veya beni bu forumdan yazmama konusunda dışlayıcı sözler söylemeye hakkı yok!

burada benim aleyhime yazan zaten bu gruptan yada grubun başka grupta çalışıkları arkadaşları ve normal arkadaşlarından başka kimse değil. bu yorumları buraya yazdıktan sonra çevremdeki insanları ''abi bakın son dört diye bi gruba birisi ne yazmış foruma'' diye yönlendirdim ve kimse benim olmadığımı bilmeden aa abi süpermiş bu eleman hakketen iyi yazmış vs. şeklinde tepkiler aldım. sizin arkadaşlarınız tabiki size destek çıkıcak bana saldıracaklar ama ortada tek bir gerçek var bunu sizde biliosunuz. tamam amatörüz bizden ne bekliyosun falan diyeceksiniz ama o çektiğiniz iki klip gerçekten rezalet bir şeyi yapıyorsanız hakkını vererek yapmak gerek. bestelerinize şu an bişey demiyorum daha iyisi gelir belki çok kötü değiller ama iyi de değiller. acaba bi tek ben mi yanlış düşünüyorum diyip kliplerinizi arkadaşlarıma izlettim ama malesef sonuç aynıydı hatta benden daha ağır düşünenler bile oldu ''görüntü kirliliği'' diyen bile vardı. yukarı koyduğum grup resminiz zaten her şeyi özetlemiyor mu?davulcu yukardaki resimde la linea ya benzemiyor mu basçı dışkı koklamış ve bi yanda dışlanmış gibi durmuyor mu?arkadaşlar işinize biraz daha özenmenizi tavsiye edrim soundcheck yapmadan bozuk akordlu gitarlarla konser vermeye benziyo böyle işler. kötü resimleriniz varsa koymayın sitenize bi tane eksik olsun ama imajınız sağlam olsun. öle dandik klipler çekmeyin somut bişeyler yapma çabasındasınız ama ALLAH neverdiyse diyip hemen piyasaya sunmanız bence size zarar verir. neyse benim söylüceklerim şimdlik bukadar bu arada tnk vokali caner bana bi kaç kitap ismi saymış galiba bende ona ''UYUŞTURUCUYLA SAVAŞMA''adlı kitabı öneririm.

Geri