Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

yutup123458 demiş ki:
carisma35 demiş ki:
merhaba arkadaşlar, HSS dizilime sahip jackson dk2 gitarım var ve manyetik modifiyesi düşünüyorum. Zaten sapta hot rails takılı ama köprüye de tb4 gibi bir şey düşünüyorum. Aslında emg set dizmek istemiştim, 81-sa-sa, ama emg ler gitarın ağacının tonunu vs pek yansıtmıyor gibi birşeyler okumuştum, bu nedenle dk2 yerine daha kötü bir gitara taksam emg set pek birşey değişmez diye düşündüm doğal olarak. Siz ne önerirsiniz, bu gitarda en iyi sonucu almak için ne yapılabilir? Bu arada gayet sert tonlar istiyorum aslında haggardın tonuna biraz yaklaşsam süper olur :) . Bunun için önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler...

uzun süreli EMG kullanıcısı olarak konuşuyorum arkadaşlar şuan.sallamıyorum yani.belirtmek isterim.evet emg aktif ler ağacın tonundan çook fazla etkilenmez söylenildiği gibi.ben emg seti maun gövde ve neck-thru bağlantılı gitarımda kullanıyorum.emg 81 i agathis bi strat a takıncada ''ton'' olarak büyüük bi farlılık olmadı.ama sustain bariz azaldı.ağaç emg de ''tonu'' fazla etkilemiyor yani.evet sert müzik için emg 81 köprüde fırtına gibi eser ama şuda var.bu sertlik tiz ağırlıklı bir sertliktir.kendi sitesinden okuyup arkadaşıma çevirttirdim.emg porselen üzerine sarılı bir manyetikmiş.bu sanırım daha bir tizlik katıyo.yani istediğin,bilhassa haggard daki sertlik olmayabilir.e.q pedalı kullanman gerekebilir yanında.ama ben e.q pedalı olmadan da Chapter V Lost un girişindeki ve Herr Mannelig teki sertliğe ulaşabiliyorum.belirtmek isterim.

saygılar..

Sağol hocam, herr mannelig'deki sertlik de yeterli aslında durumu kotarır şu an :) bu arada haggard'ın setup'ını bilen var mı yada ünlü grupların setuplarına bakabileceğimiz bir site bilen, merak ettim ne kullanıyor adamlar..

selam arkadaslar.. seymour duncan manyetik almayı dusunuyorum hatayda yasadıgım icin internetten alcam buyuk ihtimalle mydukkanda fln bulamadım nerden alabilirim acaba? yardımcı olursanız sevinirim..

elimde bir adet gitarımın üzerinden çıkmış mid single manyetik var.gitarı alırken fender olarak söylemişti aldığım arkadaş şimdi gitarı çift hm ye çevirdiğim için single boşta satmak veya hediye etmek istiyorum ama üzerinde fender v.s birşey yazmıyor.sadece seri numarası falan var.manyetiğin tonları çok güzel usa stratla karşılaştırılıp denenmişliği var.bunun modelini markasını öğrenme yolu varmıdır ?

arkadaşlar gitarıma emg zw set taktım sıfır aldım fakat bapladıktan sonra volume potu nun yarısının işlevi yok acaba bağlantılardamı bi sorun var volume potunu sonuna açtığımda bi sorun yok çalışıyor fakat daha yarısına kadar çevirdiğimde ses azalarak kesiliyor bi sorun mu var anlamadım ve manyetiklerde sanki tam anlamıyla ses vermiyor gibime geldi çünkü cleanlarde bile o kadar temiz ses veriorki sanki aktif deil

ses kısılması için bişey diyemicem ama manyetiklerin tam anlamıyla yeterli sesi vermediğinden şüpheleniyorsan bir dükkanda aynı manyetiklerden olan başka bi gitarla karşılaştır.için rahat etsin derim ben.

ssxI demiş ki:
arkadaşlar gitarıma emg zw set taktım sıfır aldım fakat bapladıktan sonra volume potu nun yarısının işlevi yok acaba bağlantılardamı bi sorun var volume potunu sonuna açtığımda bi sorun yok çalışıyor fakat daha yarısına kadar çevirdiğimde ses azalarak kesiliyor bi sorun mu var anlamadım ve manyetiklerde sanki tam anlamıyla ses vermiyor gibime geldi çünkü cleanlarde bile o kadar temiz ses veriorki sanki aktif deil
kesinlikle bir sorun var ama manyetiklerdemi sanmıyorum potansının direnç değerinin doğru olduğundan ve bağlantıların doğru olduğundan eminmisin eğer eski manyetiklerini söküp aynı potansları kullandıysan direnç değerleri tutmaz

potansları kutusunda gelen pot larla değiştirdim gerçi onlar biraz kısa kaldı benim volume ve tone podu var iki tane arasındaki uzaklık biraz fazlaydı mecburen kesip biçip fazla lehim yapmam gerekti bide benim gitarın swicthlerin bağlantı yeriyle emgyle gelen şemalar uymuyordu sese göre baktım bağladım acaba onlardamı bi sorun var

ssxI demiş ki:
potansları kutusunda gelen pot larla değiştirdim gerçi onlar biraz kısa kaldı benim volume ve tone podu var iki tane arasındaki uzaklık biraz fazlaydı mecburen kesip biçip fazla lehim yapmam gerekti bide benim gitarın swicthlerin bağlantı yeriyle emgyle gelen şemalar uymuyordu sese göre baktım bağladım acaba onlardamı bi sorun var

- Kullandığın potların değerleri farklı mı? (250K veya 500K mı? Bu değerler sese biraz etki yapar özellikle 2 pot kullanıyorsan)
- Eski devrede potansın birinde kondansatör bağlımıydı?
- Kullandığın şemaları SS olarak burada gösterebilirmisin?
- Manyetiği bağlarken kafana göre mi bağladın?

ssxI demiş ki:
http://img517.imageshack.us/my.php?image=emgemadb9.png

arkadaşım bu şemayı kullandım fakat buradaki switch bağlantılarıyla benimki tutmuyordu deneye deneye yaptım bu arada potlar zw set içinden çıkan potlardı herhalde 25k idi şuanda gitar yanımda değil bakamıyorum

EMG nin kendi sitesinde diyagramlar mevcut;

http://www.emgpickups.com/downloads/wiringdiagrams/EMG-ZWset.pdf

Buna göre bağlaman daha doğru olur, ancak yeterli olmadığı zamanlar da olabilir, bu yüzden bu linklere de göz atmanda fayda olur:

http://www.guitarelectronics.com/category/wiringresources.2_pickup_diagrams/

1 vol, 1 ton, 3lü switch 2 humbucker diyagramı:
http://www.guitarelectronics.com/product/WDUHH3T1101

Ne kadar EMG diyagramına sadık kalırsan okadar güvenilir olur sanırım, bi yerde tıkanırsan bana ö.m. atabilirsin ;)

sağolasın arkadaşım son verdiğin diyagrama baktım doğru bağlamışım bende sadece emg nin şemalar vardı ondakilerle benim switch in bağlantı yerleri uymuyordu sadece aklımda bi şüphe kalmıştı acaba yanlışmı bağladım diye ama doğruymuş fakat bu volume potundaki sorun neyden kaynaklanıyor onu bulamadım aslında bi sorunu yok fakat alıştığımız için sonuna kadar kısıyoruz ufak bi açayım dediğinde belli noktaya kadar ses gelmio o sıkıntı yaratıyor artık alışacağız herhalde

Gövde:Kızılağaç
Sap:Akçaağaç / Gül Ağacı
Perdeler:24
Tel uzunluğu:648mm
Manyetik:HU Yamaha
Köprü:Floyd rose licenset
Donanım:Yamaha black
Bağlantı:Vidalı
Klavye:Gül ağacı
Vibrato sistem:• Double Locking Tremolo
• Floyd Rose Licensed
Kontrol:Master Volume, Master Tone, 3P Selector

arkadaslar bu özelliklere en uygun manyetik sizce hangisidir? genelde trash calıyorum ama guzel clean tonlarda istiyorum. aslında biraz arastırdım ve seymour duncanların tonları hosuma gitti sh-2 neck te karar kıldım ama bridge icin ne alcagıma karar veremedim ayrıca sıfır almak istiyorum nerden bulabilirim?

Fender Mexico Strat " 3 Standard Single-Coil Strat Pickups (Ceramic Magnets) " ile Fender American Strat Manyetikleri " 3 American Strat Single-Coil Pickups " arasında nasıl bir fark var MExico Fenderime 500 lira verip Fender Noiseless (Strat) Set 3'lü Manyetik Seti taksam sizce nasıl olur değer mi ?

floyd roselu gitarda bridge için seymour duncan sh4 nasıl gider ey ahali :D elimde şu an var tb4 ile değiştirsemmi yoksa sorun olmaz kullansammı dersiniz.gitar üzerinde bağlı olmadığı ve tb4 ile kıyaslama imkanım olmadığı için soruyorum.bildiğim kadarıyla tb4 sh4ün floyd rose için üretilmiş olanı.

Pek fark olacağını sanmıyorum. En kötü manyetiği yuvaya koy, teller manyetik vidalarının neresine denk geliyor bi bak :) Ben hiç denemedim ama çok sorun olacağını sanmıyorum.

Geri