Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Squier Affinity Telecasterımın üzerinde bulunan 2 Single-Coil Pickups manyetikleri Fender Highway One™ Telecaster (USA) da kullanılan 2 Standard Vintage Style Single-Coil Tele Pickups with Alnico Magnets (Neck & Bridge) manyetikleri ile değiştirebilirmiyim? yani uyarmı?

arkadaşlar eminimki bu başlık içerisinde bu soru bircok kez sorulmusrut ama taktir edersiniz ki 80 sayfa tek tek sorulara bakıp bulmak biraz zor :p elimde cort strat serisi standar bir gitar var manyetiklerden birini değiştirmek istiyorum yorumlardan anladığım kadarıyla bana uygun olan manyetik s.duncan veya emg serisi fakat manyetik pozisyonunun ne olması gerek onu pek anlamadım. yani kimsi bridge kısmındaki manyetiği değiştiriyor. kimileri de neck kısmındakileri değiştiriyor. ben solo gitar çalıyorum ve bildiğim kadarıyla da neck kısmındaki manyetik daha önemli solo gitaristler için ama birçok gitarist solo gitar çalmasına rağmen sadene bridge kısmın değiştirmekte bir tezatlık var ama anlayamadım :oops:

thunderhead demiş ki:
Hangi manyetigi degistirecegini bilmeden nasil manyetik degistirmek istedigin sonucuna variyorsun??? Daha sen ne istedigini bilmiyorsun biz nasil bilelim :)

arkadaşım forumlardaki yorumları okudum genellikle rock ve metal müzik için s.duncan veya emg önermişler. bana uygun oldugunu burdan cıkardım bu markalardan birini seçeceğim ama model için tabiki daha derinlemesine bir araştırma yapmam gerek.
haklısın öncelikle hangi manyetiği değiştirmem gerektiğini öğrenmem gerek zaten modele de bunu öğrendikten sonra tam olarak karar vereceğim

kimi gitaristler solo çalmasına rağmen köprü manyetiğini değiştirir. çok da normal. solo ille sap manyetiği ile atılıcak diye bir kaide yok. (marty friedman, alexi laiho) ritimlerde daha sert bir ses arıyorsan köprü pozisyonunda ki manyetiği değiştirmeni öneririm. sonuçta daha güçlü bir solo tonu yaratmak istiyorsan da bu işe yarar köprü manyetini kullandında. ama herşeyden önce senin adam gibi bir set up ın ve/veya amfin var mı? manyetik ihtiyacı olduğunu nerden anladın. herkes manyetik değiştirince çok bi fark oldunu sanır. çok belli manyetikler dışında pek bir değişim olmaz. sadece bazı manyetikler karakterlerini tona yansıtır. senin manyetiklerin çok aciz değilse yada aşırı düşük çıkışlı değilse bence senin için şimdilik idare edebilmeli.

muhtemelen daha önce cevaplanmıştır ama, manyetiklerin cıkış gücü neleri etkiliyor?
sadece sesin yüksekliği midir? yoksa harmoniğidir bişeyidir.. çıkış gücü yüksek olunca fazladan sustain verir vs..? daha gürültülü olur?.?

bir de mesela bir humbuckerı paralel bağladığımızda çıkış gücünden ödün veriyoruz.. peki nelerden kazanıyoruz? yani niye paralel bağlama var.?

peki sustaine ya da harmoniklere bir etkisi yok mu çıkış gücünün?

bir de cırtlak harmonikler için humbucker ı standart halde seri mi bağlamak lazım? yani cıkış gücü yüksek olacak şekilde..?

cobain67 demiş ki:
Ibanez SAS32FM gitarım var Jazz & Blues ağırlıklı çalmak istiyorum Dimarzio'nun hangi manyetiklerini önerirsiniz... 2 adet humbucker.
Kimse Jazz çalmıyor mu? Gitaristim diyenler hiç Jimi Hendrix çalmamıs mı? Tonunu merak etmemişler mi? Evden cıkamıyorum tek yanıt aradıgım yer burası ama ona da karsılık alamadım... Herhalde su tarz metal çalıcam desem baya bi yanıt gelirdi. Sağolun.

www.dimarzio.com sağ alt kısımda kendine uygun özelliklere göre bir manyetik beğenebilirsin. aradığın nitelikler vs..

şimdi ben satmakta olduğum dimarzio the breed i önersem ne kadar etkili olur bilemeyeceğim ama söyliyim.. breed çok net ve temiz bir ses veriyor. kendini belli eden bir manyetik. her hareketine dinamiğine tepki veriyor. wahla da çok iyi anlaşıyor.

bunları breed al diye söylemiyorum desem yalan olur =) ama dediklerim gerçek.. özellike progressive-fusion çalanlara da önerimdir.

jacob demiş ki:
peki sustaine ya da harmoniklere bir etkisi yok mu çıkış gücünün?

bir de cırtlak harmonikler için humbucker ı standart halde seri mi bağlamak lazım? yani cıkış gücü yüksek olacak şekilde..?

Sustainin çıkış gücüyle bi alakası yok bildiğim kadarıyla, ben bi kaç farklı manyetik denedim, sustain konusunda Alnico II, kendinden daha yüksek çıkışlı manyetiklerden iyiydi.. =) Armonikler de çıkıştan ziyade manyetiklerin yapısıyla alakalı sanırsam...

jacob demiş ki:
www.dimarzio.com sağ alt kısımda kendine uygun özelliklere göre bir manyetik beğenebilirsin. aradığın nitelikler vs..

şimdi ben satmakta olduğum dimarzio the breed i önersem ne kadar etkili olur bilemeyeceğim ama söyliyim.. breed çok net ve temiz bir ses veriyor. kendini belli eden bir manyetik. her hareketine dinamiğine tepki veriyor. wahla da çok iyi anlaşıyor.

bunları breed al diye söylemiyorum desem yalan olur =) ama dediklerim gerçek.. özellike progressive-fusion çalanlara da önerimdir.
tsk ederim.. dp197 diye bi model buldum ama Türkçe sayfaların hiçrinde yok nerde satılır? :) yarın tünele bakıcam artık baska you kalmadı :p

Emg-Sa manyetikleri hakkında kullananlardan yorum almam mumkunmudur? Overdrive tonları temiz geliyomu?

David Gilmourun 90larda kırmızı stratına takıp vazgecemedigi bi set sa serisi..

(Bu mesajımla modlara da bi elestirim olacak:
Tek baslıkta cok genis konular tartısılıyo bu baslıklar cogaltılabilir..
-Dimarzio
-Seymour Duncan
-Custom Manyetikler vs.. vs..

Gitar manyetikleri hakkında die bi baslık var burda manyetiklerin baglanma cesitlerinden 1001 cesit manyetik markasına kadar herseyi konusmak imkansız cunku birisi dimarzio sorarken birisi lehimlemeyi soruyo diger Seymour Duncan soruyo ve boylece sorular aralarda kaynayıp giderken insanlarda bu muzik enstrumanları baslıgından soguyor kendi fikrimce.. Daha onceleri bu bolume cok girip bilgi paylasan bilgi soran birisiyken, simdi bu tek baslık sistemi beni forumun bu bolumunden biraz uzaklastırdı.. Bu elestirimi yapıcı olarak degerlendirirseniz sevinirim..)

Geri