Şöyle Bi Başlık Olsun Canı Sıkılan Girip Saçmalasın...

Hoca bir gün Türkçe sözlü atmosferik senfonik black metal albümü çıkarmış. Hanımı da "rockabesk yapacaktın hoca, black metal bu memlekette hiç tutar mı? "demiş. Ve hocanın cevabını hepimiz biliyoruz.

Bence de kendi yazdığınız soloları ve şarkıları çalmak kolay,
Ama başkasının şarkılarını öğrenmek sololarını çalmak daha zor. Kısaca Cover yapmak daha zor,
İnsan kendi yazdığı notaları daha kolay çalıyor. Dimi.
Eğer sololarınızı çalıştığınız adamlar şayet sizin sololarınızı da kolaylıkla çalabiliyorsa, bu teziniz çürüyecektir:)

Eğer sololarınızı çalıştığınız adamlar şayet sizin sololarınızı da kolaylıkla çalabiliyorsa, bu teziniz çürüyecektir:)
Eğer sololarını yazdığınız şarkının sololarını çalan adamda bir solo yazarsa, o zaman durum kötü!
Geyik bir yana, kişisel görüşüm şu ki; Bilmediğiniz her teknik zordur, daha önce çalışmadığınız bir metronomda bir o kadar zordur... Eşlik çalmak bir enstrümanist için olmazsa olmaz... Kendi bestelerinize kendi armonilerinizi yazmak emin olun iyi bir matematik ister... Enstrumanınızla ilgili matematiğiniz zayıfsa, eşlik çaldığınız sololar yada kendi bestenize yazdığınız sololar çok basit gelir kulağa keyif vermez groove içermez haz vermez... Dolayısı ile bunlara takılmadan egzersiz yapın, eşliğinizde bestelerinizde güzel olsun :)

Dip not ; Misal still got the blues solosu matematik olarak ne kadar basit değil mi? İşin özü lezzetinde :)
O aslında bütünü itibariyle bakıldığında bir hayli kazık bir solo. Gary Moore'un 3 parmakla minör pentatonik-blues dizilerinde yaptığı işler öyle böyle değil. Ama bunlar daha çok araya sıkıştırdığı iniş-çıkışlarda. Temanın matematiği gerçekten de basit, çünkü akor dizisi dörtlüler çemberi üzerinden yürüyor, Moore da ekstadan hiç kasmamış detaya girmeye:) Kimileri zaten doğrudan kendi kendisinden arakladığını düşünüyor o soloyu (bkz: Parisienne Walkways)

Kazık olmasının sebebi zaten Moore'un çalmış olması... O lezzeti veremedikten sonra çalmamak lazım :) Kendi besten bile olsa lezzet vermek işi zorlaştırır, bahsetmek istediğim bu :) Mekanlarda Yavuz Çetin şarkılarına da az rastlanmasının sebebidir görüntüde basit ama bütünüyle kazıktır çünkü... Teknik ve tavır ister

Yavuz Çetin çalmak için önce ADAM olmak lazım o yüzden mekanlarda rastlanmıyor. Bugün popçu yarın metalci ben müzisyneim tribindeki dingolardan olan sonuç canlı müziğin barlarda traş olmasıdır. Anlamak zor yaşanmışlık lazım, seneleri vermek lazım...

Asrın saçmalaması işi üstadının birinden gelsin, ben onun kadar beceremem zira.
Videoları izlemeyecekler için yazılı özet:
Yavuz kim yeaa?! Biri kibin Cemal Reşit Rey'e çıkamamış, evrensel doktorası olmayan, malum abisinin üçte biri gitar çalan bir dingil.

Son düzenleme:
Ne saçmalıyor bu ? Yavuz Çetin depresyonda idi bildiğim kadarıyla ve intihar etti. "Aşırı dozdan öldü" ne demek ???
Bu adamı niye Çetin'in ailesi dava etmiyor ? Resmen iftira atıyor.
Eğer bu adam o kadar önemsiz biri idiyse, Hasan Cihat Örter ne diye ağzına bu kadar doluyormuş Yavuz Çetin'i ?

Ne saçmalıyor bu ? Yavuz Çetin depresyonda idi bildiğim kadarıyla ve intihar etti. "Aşırı dozdan öldü" ne demek ???
Eğer bu adam o kadar önemsiz biri idiyse, Hasan Cihat Örter ne diye ağzına bu kadar doluyormuş Yavuz Çetin'i ?
Asıl önemsiz olan kendisi çünkü ve böyle üstadlara çamur atarak şu an olduğu gibi gündeme gelmeye çalışıyor. :)

Orada "İsyanlar içerisinde, aşırı over doseda tabii şey yaptı" diye duyuyorum ben dediğini. Sanki "isyanı fazlaydı" demeye çalışırken ifadenin içine etmiş gibi geliyor bana hep. Zaten aradan MFÖ'ye çakıyor, eğer kasıtlı bilgi kiriliği yaratmak, iftira atmak amaçlı aşırı doz uyuşturucu kullanımı sonucu vefat ettiğini kasdediyorsa, müzik aleminden birileri "Hooop!" demeli.

O kadar HCO muhabbeti dönmüş. Ben de günlerce gecelerce dinlediğim bir şarkısını paylaşmak istedim. Kamu spotu niteliğindeki bu şarkı, benden size bir öğüt şeklinde gelsin :D

Yavuz Çetin çalmak için önce ADAM olmak lazım o yüzden mekanlarda rastlanmıyor. Bugün popçu yarın metalci ben müzisyneim tribindeki dingolardan olan sonuç canlı müziğin barlarda traş olmasıdır. Anlamak zor yaşanmışlık lazım, seneleri vermek lazım...
Üstad adamlık müzik ile ölçülemez... Sen ben bu işi keyif için yapıyoruz ama isim vermeyim ne gitaristler var pop orkestralarında çalan! Senim benim bildiğim müzikaliteyi yutan, çıkartıp tekrar yutan tanıdıklarım hemde... Bence ağır olmuş sözün... Müzisyen müzisyene sayğı duymalı ve herkesin herkesten öğrenmesi gereken şeyler olduğu bilmeli... Pop/hafif batı dediğin müziği hakkıyla icra eden adamlar jazz armonisi yutmuş adamlar bunuda hatırlatayım tırnak içinde...

Genel yorumlara baktığımda da üzüldüm... Kimin, nasıl öldüğü nasıl yaşadığını beni çok ilgilendirmez... Bizi ilgilendirmemeli... Yavuz Çetin'in özenilmesi gereken yanı müziğidir, enstrumanına gösterdiği hassasiyetidir... İster yüksek dozdan hayatını yitirmiş olsun, isterse intihar etmiş olsun, bize ne kime ne ?

Geri