Ibanez Başlığı

Ibanez'in de öyle pek sabit köprülü gitarı yok modellerin % 85-90 ı floydroselu.Yeni başlayanlar direk Ibanez'e atlatılıyor nedense :) "anam capon markası, silipkınotun gitaristi neyimde bu markayı kullanıyo, züpper gitar" gibi konusmalara Zuhal'de rastlamıştım.Baslangıc gitarı olarakta GRG170 degil RG370 alırlar hatta üstüne üstlük üstteki kilidi açmadan akort etmeyede kalkarlar böyle tipler :)

Aaaaah Ibanez Ah! Nerden başlasam,
Beni en sinir eden Ibanez'in her gitara edge koyması zaten, güzel olma potansiyeline sahip sabit köprülü modellere aktif manyetik koymuşlar ki aktif manyetik de tercih etmem. Bir de nedense H-S-S gitar üretmekten kaçıyorlar sanki... Ne zamandır SA260 alasım var, Hem HSS, hem tremolosu floyd tipi değil, ama gel gör ki bunun da fretleri Medium gel de çıldırma :D

İbanez GRG170DXL sahibiyim.

Klavyesi oldukça rahat,yeni başlayacak olanlara tavsiye edebilirim.5 aydır sorunsuz kullanıyorum

Aaaah Ibanez Ah! (Episode 2: Revenge of China)
Evet, ikinci bölümde de yine farklı ve yine beni çıldırtan konularda serzenişlerim olacak.

Serzeniş 1: Ibanez gitarları incelerken gözüme çok hoş bir gitar ilişti. Ibanez ARX500... Daha önce AR300 denemiştim (sanırım arx500 ün artık üretilmeyen kardeşi oluyor bu) ve çok hoşuma gitmişti.
Aslında kesinlikle kore endonezya bolivya patagonya ayrımım yoktur fakat olayın içine "çayna" girince ben de gitardan soğudum, çünki açıkçası 1,400 - 1,500 küsür ytl verdikten sonta daha başka alternatiflerim olabileceğini de biliyorum.

Serzeniş 2: Ibanez neden gitarlarında daha kaliteli malzeme kullanmıyor, mesela en basitinden bazı modellerine uyduruk plastik nut yerine başka bir şey koyabilir (ki Ibanez den bahsediyoruz , gitar üzerine bu kadar ar-ge yapan bir firmadan) Yani bir prestige almadan esaslı bir gitar alamamış mı olacağız?

Serzeniş 3: Ibanezlerde maple klavyeleri daha sık görmek istiyorum. Ayrıca ekstra ince sorcerer-I veya süper ince wizard-II gibi klavyeler değil de prs gibi ya da telecaster gibi oturaklı klavyeleri neden tercih etmiyorlar? :D

Bu sorulara alacağım cevapların gitar arayışıma yardımcı olacağını düşünüyorum, onun dışında bir amacım yoktur, onun için bu yazıyı biraz mizahi üslupla yazdım, maksadımı aştıysam affola, şimdiden teşekkürler :D

sz modellerinde klavye gayet ele oturacak cinsten ayrıca. Ancak tüm istediğimiz özelliklerin bir arada bulunduğu bir gitar yapmazlar. yoksa sadece o model satılır. hepsinde gözümüzün kaldığı mutlaka bir özellik var.

Evet, KeReMmM yeni modelleri iyice inceledim, en çok hoşuma giden ve dikkatimi çeken yeni PGM oldu...

En çok da fretlerin medium olması dikkatimi çekti, acaba Paul Gilbert neden medium fret 'e geçti ki (yani hep shredding jumbo fretle özdeşleşmiştir ya, medium fretlerin Paul Gilbert'in insan dışı shredding'ini etkileyeceğini sanmam ama? :D)

Bir de bu arada yurtdışı forumlarda gezinirken ARX500 hakkında "Chinese Custom Shop" gibi bir ifade okudum, anladığıma göre diğer chinalarla kalite olarak alakası yokmuş, en az korealar kadar iyi diyenler var... Hatta fretler ve fret işçiliği J-custom usulü yapılıyormuş (ne demekse?).
Zaten truss-rod kapağındaki custom yazısına anlam verememiştim hem made in China hem custom ne ola ki diye :D

Ibanez işini biliyor ya, önce vai limited, sonra 550 limited reissue, şimdi paul gilbert limited reissue, rg770 reissue falan. Bir jenerasyonun cüzdanlarını yediler bitirdiler yani. Aynı George Lucas.

Favori PGM modelimi çıkartmış adamlar, hastası oldum bide AANJ olsa tadından yenmeyecek.

Ibanez bu sene müşterilerinin çağrılarına kulak vermiş cidden. 3xxx serisi ve Beyaz-Maple RG1527 çok şık olmuş. Aslında bütün maplelar iyi olmuş. 20mm superwizard klavyeler geri gelmiş ki şahane. 27 perdeli ve 7 telli xiphoslar gelmiş.

Bir de 7 telli garip bir bas-gitar hybrid yapmışlar, klavyesi kısa ve teller birbirine yakın, 7telli gitar şeklinde akortlanıyor.

Buried demiş ki:
olayın içine "çayna" girince ben de gitardan soğudum, çünki açıkçası 1,400 - 1,500 küsür ytl verdikten sonta daha başka alternatiflerim olabileceğini de biliyorum.

Olayın içine Çin'in girmesi gitarı illa ki kalitesiz kılmıyor, EP9 Vai signature akustikler de Çin'de yapılıyordu. Ancak "Capon" olması bariz bir tercih sebebi olabilirdi, evet. Bir de Chinese custom muhabbeti yapmışlar herhalde bu önyargıyı yıkmaya çalışmak için.

Buried demiş ki:
Serzeniş 2: Ibanez neden gitarlarında daha kaliteli malzeme kullanmıyor, mesela en basitinden bazı modellerine uyduruk plastik nut yerine başka bir şey koyabilir (ki Ibanez den bahsediyoruz , gitar üzerine bu kadar ar-ge yapan bir firmadan) Yani bir prestige almadan esaslı bir gitar alamamış mı olacağız?

Evet ne yazık ki, prestige altı modeller zaten student/starter olarak nitelendiriliyor, adamların pazarlama politikası böyle. Bir de plastik nut görmedim ben hiç, mübalağa herhalde :)

Buried demiş ki:
Serzeniş 3: Ibanezlerde maple klavyeleri daha sık görmek istiyorum. Ayrıca ekstra ince sorcerer-I veya süper ince wizard-II gibi klavyeler değil de prs gibi ya da telecaster gibi oturaklı klavyeleri neden tercih etmiyorlar? :D

Yeni sezon ibanezlere acccayip maple modeller gelmiş, bu kadarı aklımın ucundan bile geçmezdi. Klavye de stille alakalı, 20mm neck'li les paul neden yapılmıyorsa ibanez de aynı sebepten etli neck'ler yapmıyor.

Bu arada sorcerer'i hiç duymamış olmakla birlikte, wizard-II ince bir klavye değil onu da belirteyim. Wizard-II eski kore ve endonezya modellerde kullanılan klavye. Sen prestige'lerdeki "wizard prestige"'leri kastettin sanırım. Etli neck sevenler wizard-II'leri daha rahat ve kendilerine uygun bulabiliyor.

Bir de superwizard'lar var ki prestige'ler piyasaya çıktığından beri ortalıkta yoktu, bu sene 5 parça olarak geri dönmüş.

Bu gitarı düşünüyordum ama bu manzarayı gördükten sonra soğudum :LOL: Tamam daha fazla kombinasyon ve daha farklı sesler elde edebilirim ama hiç sevmiyorum böyle karma karışık şeyleri. 5 yol switch miş peh :D

Monster_YGT demiş ki:
Bu gitarı düşünüyordum ama bu manzarayı gördükten sonra soğudum :LOL: Tamam daha fazla kombinasyon ve daha farklı sesler elde edebilirim ama hiç sevmiyorum böyle karma karışık şeyleri. 5 yol switch miş peh :D
Yok dostum bence hiç öyle deme bende ibanez rg320fm kullanıcısıyım olay gayet basit bridge in bir üstünü seçersen cleanler kolaylasıyor 2 single olarak kullanıyorsun diye bridge de de cayır cayır çalıyorsun yani tavsiye ederim :)

Geri