Cort gitarlar hakkında

hack- demiş ki:
eski gitaristimize abi bu gitarlar nasıl sence diye sorduğumda adı üstünde işte 'Cort' demişti : )

Biz burada provakatörlere pek olumlu gözle bakmıyoruz. Kendini bu konularda geliştirmeye de imzamdaki linke tıklayarak başlayabilirsin. Tartışma doğuracak ifadelerden kaçınalım. ;)

LaSt_PhArAoH demiş ki:
Beyler ben gitarımda pick atmakta güçlük çekiorum.Başka gitarlarda atıyorum ama çözemedim. :x benim gitarda cort solo series

Açar mısın?

1.si bu benim fikrim değil tartışma yaratmak gibi bir niyetim yok
2.bu bir espiridir sonuçta alınmanın da alemi yok
bir
3.sü ki buda benim nacizhane fikrim cort birinci sınıf bir gitar değildir.. yani gibson a fendere ayıp olr sonra dimi : )

birkac gun once cort un G-VT modelini deneme firsatim oldu. internette resimlerini gorunce cok hosuma gitmisti, ama gitari elime aldigimda acikcasi hayal kirikligina ugradim. sanirim beklentilerimin biraz yuksek olmasinin payi da var.
uzerinde lace sensor manyetikler var, ve bu manyetiklerle ilgili fikrim maalesef pek olumlu degil. gitarin sesi benim gibi tiz sound seven birisi icin bile fazla tiz. ayrica cok cansiz ve karaktersiz. sanirim ayar yapilarak giderilebilir ama humbucker ile single manyetikler arasinda acayip bi seviye farki var. yani 5. pozisyona alip humbucker moduna gecince gitar baririyor ama 1,2 ve 3 pozisyonlardayken seviye cok daha dusuk.
buna karsin fenderlerde pek tercih etmememe ragmen 2. ve 4. pozisyonlarda ses nisbeten daha iyiydi.
sonuc olarak gitar G285 modeliyle cok yakin fiyata satildigi dusunulurse bence alinacak gitar degil.

kaanengin demiş ki:
birkac gun once cort un G-VT modelini deneme firsatim oldu. internette resimlerini gorunce cok hosuma gitmisti, ama gitari elime aldigimda acikcasi hayal kirikligina ugradim. sanirim beklentilerimin biraz yuksek olmasinin payi da var.
uzerinde lace sensor manyetikler var, ve bu manyetiklerle ilgili fikrim maalesef pek olumlu degil. gitarin sesi benim gibi tiz sound seven birisi icin bile fazla tiz. ayrica cok cansiz ve karaktersiz. sanirim ayar yapilarak giderilebilir ama humbucker ile single manyetikler arasinda acayip bi seviye farki var. yani 5. pozisyona alip humbucker moduna gecince gitar baririyor ama 1,2 ve 3 pozisyonlardayken seviye cok daha dusuk.
buna karsin fenderlerde pek tercih etmememe ragmen 2. ve 4. pozisyonlarda ses nisbeten daha iyiydi.
sonuc olarak gitar G285 modeliyle cok yakin fiyata satildigi dusunulurse bence alinacak gitar degil.

Manyetiklerin yükseklik ayarı ile ilgili olabilir + potları 500K kullanıyorlar genelde onun da payı vardır tabi ama lace sensorlerin pek iyi gelmemesi benim için de baya şaşırtıcı oldu. Sağlık olsun. Seymour Duncansa G285, EMG se G290 bundan iyisi şamda kayısı :)

rastansaga demiş ki:
Manyetiklerin yükseklik ayarı ile ilgili olabilir + potları 500K kullanıyorlar genelde onun da payı vardır tabi ama lace sensorlerin pek iyi gelmemesi benim için de baya şaşırtıcı oldu. Sağlık olsun. Seymour Duncansa G285, EMG se G290 bundan iyisi şamda kayısı :)

Switch pozisyonlari arasindaki seviye farki bi dereceye kadar ayarla giderilebilir ama sound karakteri olarak ta cok ciddi fark var. pot degistirmenin sound uzerinde ciddi etkisi oldugunu ben de cok okudum ama bence riske girmeye degmez. soyledigim gibi tek sorun seviye farki degil. ses o kadar tiz cikiyor ki bas ve mid ler hic yok.

bu gitarin sesi kotu diye lace sensor manyetiklere camur atmamak lazim. uzerindeki single manyetikler gold manyetikti, humbucker da da bir gold bir blue vardi. bekli diger renklerinin sesi daha guzel olabilir.

gitarin hardware i de pek te etkileyici degil zaten. tek numarasi burgularinin ve tremolo sisteminin eskitilmis gorunumde olmasi. yani 200 dolar daha ucuz olan G260 modelinden neredeyse hicbir farki yok bu gitarin.

cok uzun zamandir arastirma yapiyordum zaten, bu durumda he ne kadar gorunumunu pek begenmesem de G285 almaktan baska carem yok gibi gorunuyor

kaanengin demiş ki:
rastansaga demiş ki:

Switch pozisyonlari arasindaki seviye farki bi dereceye kadar ayarla giderilebilir ama sound karakteri olarak ta cok ciddi fark var. pot degistirmenin sound uzerinde ciddi etkisi oldugunu ben de cok okudum ama bence riske girmeye degmez. soyledigim gibi tek sorun seviye farki degil. ses o kadar tiz cikiyor ki bas ve mid ler hic yok.

bu gitarin sesi kotu diye lace sensor manyetiklere camur atmamak lazim. uzerindeki single manyetikler gold manyetikti, humbucker da da bir gold bir blue vardi. bekli diger renklerinin sesi daha guzel olabilir.

gitarin hardware i de pek te etkileyici degil zaten. tek numarasi burgularinin ve tremolo sisteminin eskitilmis gorunumde olmasi. yani 200 dolar daha ucuz olan G260 modelinden neredeyse hicbir farki yok bu gitarin.

cok uzun zamandir arastirma yapiyordum zaten, bu durumda he ne kadar gorunumunu pek begenmesem de G285 almaktan baska carem yok gibi gorunuyor

Abi bazı sorularım var:

1- Tarzın nedir? (hangisi önemli-clean,overdrive,hard,heavy,trash?)

2- Bütçen nedir?

3- Sadece strat tarzı mı düşünüyorsun?

1- benim icin onemli olan clean ve overdrive tonlari. sert ton sevmiyorum. ozellikle EMG gibi manyetikleri olan gitarlardan hic hazzetmem
2- butce konusunda aslinda pek bi sinirim yok, yani kalkip 2 milyar veremem tabiki ama gitar gercekten hosuma giderse 1000 dolarin uzerine cikarim. benim icin onemli olan fiyat performans olayi. cort markasina yonelmemin nedeni de bu zaten
3- illa ki strat tarzi olsun diye bi dayatmam yok ama tremolosu olan bir gitar kullanmak istiyorum ve single manyetikleri de olsa iyi olur. su anki gitarimda cift humbucker ve fixed brigde var. cesitlilik olmasi acisindan yani.

simdi butun bu parametreleri bir araya getirince zaten pek bi secenegim kalmiyor.
ibanez in S serisi de hos gitarlar ama clean tonlarinin beni pek tatmin edebilecegini dusunmuyorum. ayrica super tremololu gitarlara isinamadim bir turlu
yamaha nin pacifica serisi var, cok ovuyorlar ama onun da ust modellerinin fiyatlari ucuz sayilmaz. seymour duncan manyetikli bir modelini begendim ama 900 euro fiyat cektiler. o parayi ona verecegime daha guzel biseyler var.
G285 in goruntusunu pek begenmiyorum. aslinda cort un S serisinden bulabilsem almak isterdim. pick guard i olmayan gitarlari daha cok seviyorum. bir de burgular tek tarafa dizili degil de cift tarafli olursa daha hos oluyor.
keske G290 gorunumlu G285 olsa. o zaman tam istedigim gitar olurdu iste

Şunları yapabilirsin:

1- G254(pickguardsız) alıp üzerine 3 duncan takabilirsin(bu gitarın tonları duncan olmadan bile gayet iyi ve fiyatı 250$ civarı):

2- Custom Shop tan çıkma bir GMP-3 Masterpiece alabilirsin %100 el yapımı.(1000$ a baya pazarlık kasarak alınabilir zannadersem.) Fakat manyetik olarak G285 ile aynıdır ve bence G285 ağaç olarak bu manyetiklere GMP-3 ten daha uygun.

3- G290 alıp üzerindeki manyetikleri elini öpene 300$ a satıp yerlerine istediğin manyetiği takabilirsin. (Bu arada bu gitarı denedin mi?

4- G285 alabilirsin.

Ben olsam ya 1. yi ya da 3. yü seçerdim.

Edit:

kaanengin demiş ki:
keske G290 gorunumlu G285 olsa. o zaman tam istedigim gitar olurdu iste

Al abi Cortman dileğini gerçekleştiriyor.

cort_g290.jpg

Eski model G290 bu(2002 falan). Hem Seymour Duncan JB-SSL1-SSL1 var üzerlerinde, hem de pickguardsız vs. vs. Hem de daha ucuza bulabilirsin. Daha ne istiyon :) Örnek:

http://www.senkop.com.tr/urun/81/cort-g290.htm

Özellikler:

G290

Light swamp ash body.
Quilted maple top.
Bird's eye maple neck.
25.5" maple neck.
Seymour Duncan TB4 & Vintage staggered pickups.
Sperzel Trim-Lok tuners.
Wilkinson VS50 II tremolo.

Stage'e de sorarsan uygun fiyatlardan getirtebilir. Ancak dikkat et alırken, eski model olduğu için depoda falan sapı atmamış olsun.

X6

Arkadaşlar herşey iyi hoş X6 mızı aldık çalamaya çalışıyoruz. Ama sorunlarım dolayısı ile sorularım olacak...
1)Akor çekip akor kilidini kapattıktan sonra gitarın akoru 30 dk dayanabiliyor en fazla akor çabuk kayıyor bunun sebebi nedir çözümü ne olur. :?
2) Aktif kasa olan bu gitarda birde aktif kasa Düğmesi(Düğmenin bi teknik terimi vardıda unuttum! :) ) var o düğme geri çekildiğinde ikinci moda geçi,oruz biliyorsunuzdur ama beni o düğme zorlama olmamasına rağmen yerinden çıktı şimdi ikinci moda geçemiyorum düğmeyi istediğimde sökebiliyorum ama bi yararı yok :D bu arıza neden olmuştur nasıl çözerim. :?
3)Bu gitara ne tür ayarlar yapmam gereklidir Rock Müzik yapabilmem için Sap ayarından başka?
4) Belki alakasız ama Digitech RP100 mü (RP100a yı Bulamıyorum) VAmp2 mü?
:?: :idea: Şimdiden Teşekkürler...

Bir de aktif kasa ne onu anlayamadım ben. Coil-tap'miydi neydi, humbucker'ları single coil gibi kullanmanı sağlıyordu yanlış hatırlamıyorsam, ondan mı bahsediyorsun?

Re: X6

_SphinX_ demiş ki:
Arkadaşlar herşey iyi hoş X6 mızı aldık çalamaya çalışıyoruz. Ama sorunlarım dolayısı ile sorularım olacak...
1)Akor çekip akor kilidini kapattıktan sonra gitarın akoru 30 dk dayanabiliyor en fazla akor çabuk kayıyor bunun sebebi nedir çözümü ne olur. :?
2) Aktif kasa olan bu gitarda birde aktif kasa Düğmesi(Düğmenin bi teknik terimi vardıda unuttum! :) ) var o düğme geri çekildiğinde ikinci moda geçi,oruz biliyorsunuzdur ama beni o düğme zorlama olmamasına rağmen yerinden çıktı şimdi ikinci moda geçemiyorum düğmeyi istediğimde sökebiliyorum ama bi yararı yok :D bu arıza neden olmuştur nasıl çözerim. :?
3)Bu gitara ne tür ayarlar yapmam gereklidir Rock Müzik yapabilmem için Sap ayarından başka?

:?: :idea: Şimdiden Teşekkürler...

1) Telleri değiştirmeyi dene(daha önce yapmadıysan aldığın yere götür, yapamazsın)

2) @Jester'in de söylediği gibi coil-top. Aldığın yere götür bence.

3) Zamanla ihtiyaca binaen anlayacaksın. Şimdilik bir ihtiyaç hissetmedikçe birşeyi kurcalama(özellikle de sapı)

4) http://www.turkrock.com/ftopic16557.html

Cortman Saga-Fall of Jacksor and Cortman

...Cort Kardeşliği Kore sınırını geçtiğinde içlerinde bir an önce fabrikaya varmak için tatlı bir telaş vardı(bkz.tatlı bir telaş içerisinde olmak)Cortman sonunda vatanındaydı,sevinçle yol arkadaşlarına çevreyi tanıtıyordu
cortman demiş ki:
aha şurda kız keserdik....aha burda top oynardık güççükkene
(Cortman,Hulusi baba onu yanına alıp adam etmeden önce çok serseri bi gençtir,kale dibi Chin Chin semtinde dolanır Incheonda)

cortmanin küçüklüğü 8)
velet1ot.png

Fabrikaya yaklaştıklarında grupta herkes çok şendir :LOL: :p :) :D :roll: -<--Cortman bu,ama sadece Cortmanin içinde kötü bir his vardır.

Münir Lee ustayı kapıdan sendeleyerek çıkarken gören Cortmanin dünyalar başına yıkılır.Yüzü gözü yara bere içinde elinde bir gitarla aceleci bir tavırla karşılarına dikilir Lee usta
Münir Lee Usta demiş ki:
Evlat sen gidince Jacksor Fabrikayı bastı,Yavuklun Lucy Liu'yu dansöz diye oynatıyor(Hulusi babanın kızı),işçileri de sindirdi iyi ki yetiştin ama çok geç değil kurtuluş için...al bunu senin için gizli gizli yaptık :!:
diyerek çifte su verilmiş X-Thyi cormana teslim eder.tam o an bi silah sesi duyulur... :?: Usta yere yığılır.Pislik Luthier Sarı Münir Ustaya Çatıdan 4ün 6sıyla ateş etmiştir :sniper Ve pis pis de sırıtıp gözden kaybolur :LOL: Alper Tunga Öl Timinden deliturko Sarıya sert bi bakış atar :x ve cortmane devam etmeleri gerektiğini işaret eder.Cortmande 4ün6sı karşısında parası az olduğun için 3ün 1ini(X-th) alıp içeri girer,çinliler dövüşten pek anlamadığı için onların dışarda kalmalarını tembihler.

İçerde Jacksor ve adamları hazır pusuda beklemektedir.Cortmani gören Jacksor gülerek :LOL: wr1ini çıkartır
Jacksor demiş ki:
Demek sonunda geldin,öldüğünü sanmıştım ama bu sefer seni iadesiz postalıycam eşşekler cennetine zuhahahahahahhahahaha :deli
diyerek cortmanin üstüne atılır :!:

Cortman de
cortman demiş ki:
FİRİİİİİİİİİİİİİİDIIIIIIIIM :!: :!:
diye bağırıp milleti gazlar.Bir anda etraf kargaşalık olur,cortun ezik işçileri cortmanden aldıkları gazla isyan ederler.Alper tunga Öl timinden adamlar da hmn kavgaya hakim olurlar...
thunderhead demiş ki:
Ailenizin ve genç kızların sevgilisi YILDIRIM KAFAAAAAA,hepinizi ezip parçalıycam geri durun münafıklar
diyerek timden ilk saldıran olur,ve iki üç luthieri hmn hacımat eder.daha sonra deliturko
deliturko demiş ki:
sarı kafa benden kaçamazsın kafanda paralıcam m600 ümü
diyerek korkudan telaşlanan sarının boş anından yararlanıp pekmezini akıtır.

O sırada Cortman ile Jacksor'un arasında aksiyon dolu sahneler cereyan eder.Yiğitçe dövüşmektedir cortman ama Jacksor ibrişim kuşağından çıkardığı 'karatecilerin gözünü kör eden beyaz toz'u cortmane serper :cry: cortmanin gözleri yaşarır ve hiç bişey göremez (bkz.van daym-kan siporu) arada bi kaç zopa yer.Ama sonra moda sokucu bi capon müziği eşliğinde burus lii ustanın hayali kafasında canlanır ve öğretiyi gatırlar. :idea: Münir usta ve Hulusi babayıda hatılayarak içi iman gücüyle dolan cortman gönül gözüyle görmeye başlar :idea: 8) jacksora seri darbeler indirir.Ve canını azaltıp sersemletir.Köşede kafasında kuşlar uçan Jacksora
cortman demiş ki:
OOOOOORRRRRRRYUUUUUUUUKENNNNNNN!!!!
flamingupper01.gif
çekerek ağzının ortasına ölümcül darbeyi indirir...Ama tam zaferine sevinirken arkadan sinsice yaklaşan bir jackson luthieri kafasına odunu indirir.

Savaşı Cortçular kazanır.Fabrikada 40 gün kırk gece bayram olur kumaştan ejderha oynatılır içine girilip. :LOL: :LOL: tey tey tey denilir :!:

(daktilo sesiynen birlikte son sahneler)
Cortman:Yediği odunun etkisiyle hafızasını kaybeden cortman Lucy Liuyla evlenip ankaraya yerleşir.Ne alırsan bi milyoncu açıp çinden mal getirir ama YEETEELEEye geçilince işleri bozulup iflas eder...

Jacksor:Ölür...Malını mülkünü oğlu GROOVERa bırakır,ama o da hayırsız çıkar fabrikayı Ferdi Fender'e satar.Parasını da karıyla kızla içki masalarında yer(eat money with girl and woman on drinking tables)...

Alper Tunga Öl Timi:Cort Fabrikasına ortak olup aksiyonlu yaşamı bırakırlar...

Burus Lii usta:Halen köyde yaşamakta ve herkese gerçek artist burus lii olduğu palavrasıyla birlikte kore savaşı anılarını anlatmaktadır...

Çinli kardeşler:Cort Fabrikasının başına geçip ihya olurlar,ucuza mal edip yine ucuza satarak piyasayı duman ederler...

;) THE END ;)

Arkadaslar bakIn utandIrdInIz beni
Sap ayarI derken tellerim klavyeye olan uzaklIklarIndan ve koma ayarIndan bahsediyordum teknik tabirlerde yetersiz olabilirim kusuruma bakmayIn ikincisi Aktif Kasa Dediim olay Kasadaki Volume dümesinin haricinde bir düymemiz daha var ve bu düyme ile dügmeyi 1 kademe yukarI cekigimizde kasa akustuk sesler c1karIyor YaptIgIm terim ve yorum hatalarIndaki teknik terim eksikligi konusundaki kusurlarImda affInIza sIgInIyoruum
Simdiden tesekkurler...
Ayr;Ica telleri rahat degistiririm yaptIm fakat bu gitar henuz iki haftal1k iki haftal1k gitarIn akoru atarmI?

Geri