Cort gitarlar hakkında

Eldrun demiş ki:
Metallica tadında bir distortion alabileceğim ama bazende Mark Knopfler gibi takılmak istediğim bir gitar arıyorum bazen de Greenday deki kirli distortionu duymak istiyorum.Ton yelpazesinin geniş olması lazım sanırım alcağım gitarın .
Neyse pazartesi yada salı günü tünele gidip M520yi, KX1T ve KX-Customu deniycem kararım kesinleşir sanırım.

bunları alırken kullanacağın ekipman önemli.yani ben gt-8 ve kx1f kullanıyorum.alamadığım ton yok.ton yelpazem gayet geniş.ama eğer sadece bi anfiye girip ton yelpazesi istiyosan sanırım o durumda biraz dar kalabilir kx1F ama manyetik kombinasyonlarını ve coil tabı yerinde kullanarak ve güzel bir prosesörle iyi tonlar alırsın.yani ben akustik gitar ses bile alıyorum.prosesörlerin en problem yanıdır.her gitar akustik gitar simülatörüne olumlu yanıt vermez.tam akustik gitar sesini alamazsın bu yüzden ama KX1Fde böyle bişey olmadı.coil tabı açıyorum mayetiğide ortaya alıyorum.gayet başarılı.dediğim gibi eğer bir prosesörün varsa ve özellikle birazda kaliteliyse hiç yorulma gönlünden geçeni al.hepsinden aynı ve geniş tonları alırsın.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Ben "hepsinden aynı ve geniş tonları alırsın" olayına katılmıyorum. Tümünde alabileceğin tonların kendi tarzına göre kalitesi farklıdır. Tümünden akustik tonlar alırsın doğru, ben aktif EMG lere haiz X-TH den bile akustik simulator ile akustik tonlar alabiliyordum bunda şaşılacak birşey yok. Ama X-TH den alacağın akustik tonlar ile G serisi bir gitardan veya M520 den alacağın akustik tonlar arasında büyük kalite farkı vardır. Tabii ki diğerleri daha iyi verir. Ancak bunlar da Boss MT-2 ye taksan bile X-TH veya Katana kadar iyi trash tonları vermez. Sonuçta elektro-akustiği bile MT-2 ye bağlarsan da drive alırsın bi şekilde. Yani her gitardan clean de alırsın drive da ama her gitarın karakteristiği vardır. Bilmem anlatabildim mi. :) Şunu da belirteyim bu karakteristik dediğim olay %90 manyetikten kaynaklanır.

Kısacası gitar tavsiye edeceğimiz kişilere önce tarzını sormamız boşuna değil.

arkadaslar merhaba,

foruma yeni üye oldum. size danışmak istiyorum.

acemiyim elektro gitar konusunda. cort x-6 düşünüyordum ama floyd rose yüzünden vazgeçtim.

cort kx5 , ibanez grg170dx,esp-ltd f50,v50 arasında kararsızım. ibanezde tremolo var diğerlerinde yok. diğerlerinde teller agaca sabit bağlı. ibanezde bu yok.ağaç kalitesi vs.

ibanezin fiyatını tünelde 240 $ verdiler.yurtdışı fiyatıyla aynı nerdeyse. orada 225 $ kafam iyice karıştı anlayacağınız.

ibanezdeki single coil manyetikte kafamı karıştırıyor. diğerlerinde 2 humbucker var sadece.

kusura bakmayın cok sorum var. powersound manyetikler hem ibanezde hem zenox 42,44 gibi kullanılmış.kx5 te ise mighyt mite humbucker bu daha iyi midir? tonu sert midir?

heavy metal,thrash soundlarını seviyorum ve çalabilmek istiyorum.

iron maiden, rhapsody, therion, overkill , eski running wild , eski metallica, grip inc. gibi

bu tonlara yakın elde edebileceğim cort modeli hangisidir?

ibanezin adı var tamam. fiyatı da uygun ama. cortlar içinde burda iyi şeyler söylüyorsunuz. siz ne dersiniz?

ltd için de birkaç şey söylerseniz o modeller hakkinda sevinirim.

teşekkürler.

arkadaslar merhaba,

foruma yeni üye oldum. size danışmak istiyorum.

acemiyim elektro gitar konusunda. cort x-6 düşünüyordum ama floyd rose yüzünden vazgeçtim.

cort kx5 , ibanez grg170dx,esp-ltd f50,v50 arasında kararsızım. ibanezde tremolo var diğerlerinde yok. diğerlerinde teller agaca sabit bağlı. ibanezde bu yok.ağaç kalitesi vs.

ibanezin fiyatını tünelde 240 $ verdiler.yurtdışı fiyatıyla aynı nerdeyse. orada 225 $ kafam iyice karıştı anlayacağınız.

ibanezdeki single coil manyetikte kafamı karıştırıyor. diğerlerinde 2 humbucker var sadece.

kusura bakmayın cok sorum var. powersound manyetikler hem ibanezde hem zenox 42,44 gibi kullanılmış.kx5 te ise mighyt mite humbucker bu daha iyi midir? tonu sert midir?

heavy metal,thrash soundlarını seviyorum ve çalabilmek istiyorum.

iron maiden, rhapsody, therion, overkill , eski running wild , eski metallica, grip inc. gibi

bu tonlara yakın elde edebileceğim cort modeli hangisidir?

ibanezin adı var tamam. fiyatı da uygun ama. cortlar içinde burda iyi şeyler söylüyorsunuz. siz ne dersiniz?

ltd için de birkaç şey söylerseniz o modeller hakkinda sevinirim.

teşekkürler.

Şimdi bu saydığın modellerin açıkçası zaten floyd rose sistemi pek birşeye benzemediği için bu konuya o kadar çok takma derim hatta dandik bir floyd rose olucağına sabit köprülü bir sistem olan gitar al hiç olmazsa akorun kaçmaz onun dışında ibanezin 800 veya 1000 doların altındaki gitarlarını tavsiye etmiyorum ki söylediğin para bunlara yetişmez zaten o yüzden çok dandik bir ibanez alıcağına o parayla daha iyi bir cort gitar alabilirsin benim kanaatime göre düşük fiyatlarda Cort daha kaliteli yüksek fiyatlarda İbanez daha kaliteli.

Bunların dışında bende PSDN manyetikler var bence güzle manyetikler ama tabi daha çok fussion tonları var ama sen sert istiyorsan tabiki şüphesiz mighyt mite manyetikleri seç derim benim önerim Cort Kx5 ilerde çok paran olursa İbanez prestige RG modellerinden alırsın.

Hem Powersound hem Mighty Mite, Cort un kendi ürettiği manyetikler.

Cort; en alt modellerinde Powersound, üst modellerine ise Mighty Mite koyar.

Powersound daha kötüdür. Bu güne kadar ise hiçbir Mighty Mite beni hayal kırıklığına uğratmadı. Markaların kullandıkları stock manyetikler arasında en iyileri diyebilirim.

LTD ler burada yurdışının 3 katına falan satılıyor. Örneğin 149$ olan buarada 415$ ve LTD **-50 olan modelleri gerçekten çok kötü.

Bence tarzın için en uygun ve kaliteli gitar Cort Katana KX5. Manyetikleri çok güçlüdür. Arslan gibi gürler. Köprüsü TonePros tur iyidir. Teller de string-thru dur yani gövdenin içinden geçer. Bunların hepsi iyi sustain demek. Basswood gövde maple saplıdır. 24 perdelidir. 270$ falandır fiyatı.

Mavi, siyah renkleri var:

http://www.schoolmusic.co.kr/Shop/index.php3?var=Good&Good_no=5395

Şimdi bide kırmızısı çıktı.

kx5n5.jpg

burada m600 kullanan arkadaslar var mı acaba birkaç sorum olacaktı..? ben 2 seneden beri kullanıyorum bu gitarı , hatta bu gitarla başladım elektro ya ama sap sustain ve manyetik konusunda aklıma takılanlar var.. :?

Avcılar'daki "gitarist" adlı dükkânın vitrininde gördüğüm semihollow bir cort vardı. m800'e benziyordu;

m800l1xh.gif

Sadece klavyesinde inlay yerine sedef işleme gül deseni vardı, vai'nin ibanezlerindeki gibi yani... Etiketi 1000$ civarı idi. Modelini bilmiyorum neyazıkki :S merak ettiğim bahsettiğim gitarın ve m800'ün piyasası kaça gidiyor? Sıfır birtane için keseyi açabilirim...

GIRNATA demiş ki:
Avcılar'daki "gitarist" adlı dükkânın vitrininde gördüğüm semihollow bir cort vardı. m800'e benziyordu;

m800l1xh.gif

Sadece klavyesinde inlay yerine sedef işleme gül deseni vardı, vai'nin ibanezlerindeki gibi yani... Etiketi 1000$ civarı idi. Modelini bilmiyorum neyazıkki :S merak ettiğim bahsettiğim gitarın ve m800'ün piyasası kaça gidiyor? Sıfır birtane için keseyi açabilirim...

Cort CL-1500 den bahsediyosun ben sana bi salaklığımı söyliyim ben o gitarı ikinci el 350 dolara bi mağzaya bırakmıştım borcum yüzünden =/ süper bi gitar...

Bana satsaydın ya :( neyse.

Gırnata şimdi M900 zamanı artık. M800 e Fishman Powerbridge koymuşlar M900 yapmışlar çok ta iyi yapmışlar.

DreamofStyks demiş ki:
Cort CL-1500 den bahsediyosun ben sana bi salaklığımı söyliyim ben o gitarı ikinci el 350 dolara bi mağzaya bırakmıştım borcum yüzünden =/ süper bi gitar...

8O tam dayaklıksın :cry: gece gece beni şoka tutun, piskolojim bozuldu :( çabuk o mağazaya git ve büyük bir hata yaptığını söyle 8O 8O 8O

GIRNATA demiş ki:
DreamofStyks demiş ki:

8O tam dayaklıksın :cry: gece gece beni şoka tutun, piskolojim bozuldu :( çabuk o mağazaya git ve büyük bir hata yaptığını söyle 8O 8O 8O
Sorma ya şimdi nasıl pişmanım,neyse yanlız ben o giarı zamanında 750 dolara almıştım 1000dolar etikette bayağı bi kazığı yerleştirmişler haberin olsun yurtdışından daha bile ucuza getirtilebilinir ama çok ilginç bi gitar yani meraklısına gider anca.Bu arada çok ilginçtir burda da gitarlara piyasa fiyatına +bide 250 dolar kar koyuyolar.

rastansaga demiş ki:
Ben "hepsinden aynı ve geniş tonları alırsın" olayına katılmıyorum. Tümünde alabileceğin tonların kendi tarzına göre kalitesi farklıdır. Tümünden akustik tonlar alırsın doğru, ben aktif EMG lere haiz X-TH den bile akustik simulator ile akustik tonlar alabiliyordum bunda şaşılacak birşey yok. Ama X-TH den alacağın akustik tonlar ile G serisi bir gitardan veya M520 den alacağın akustik tonlar arasında büyük kalite farkı vardır. Tabii ki diğerleri daha iyi verir. Ancak bunlar da Boss MT-2 ye taksan bile X-TH veya Katana kadar iyi trash tonları vermez. Sonuçta elektro-akustiği bile MT-2 ye bağlarsan da drive alırsın bi şekilde. Yani her gitardan clean de alırsın drive da ama her gitarın karakteristiği vardır. Bilmem anlatabildim mi. :) Şunu da belirteyim bu karakteristik dediğim olay %90 manyetikten kaynaklanır.

Kısacası gitar tavsiye edeceğimiz kişilere önce tarzını sormamız boşuna değil.

rastansaga hocam bak gene yanlış anladın.sen şimdi burda katanaya eğer trash gitarı dersen insanlar almazlar.her gitarın tabiiki güçlü olduğu bi yön vardır.kiminin drive ı kiminin de clean i.ama şu varki burdaki çoğu insan sen driveleri ii trash gitarı diyince hıım bundan ii clean alınmaz.yada clean i yokmuş gibi sanabilir.yani özellikle yeni başlayanlar.bunun için evet driveları ii sert bi gitar.ama ii bi prosesörle başka tonlarda alırsınız dedim.yani tabii ki tarzına göre seçersin.ama ii bi drive istiyosan çakarsın bi katana iyi bi ayarla cleande alısın.bunu anlatmaya çalışmıştım.eet manyetik olayınada katılıyorum.eminim benim katananın üstüne bi seymour taksam tonları ve yelpazesi bayaa farklılaşır.bunu için KX1F ile KX costum ı karşılaştırmak lazım.maple kaplama kalınlığı ve mayetik farkı var arada.yani manyetiğin katanalara etkisini çok rahat anlarız bence.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Yumuşak çalacak olan almasın zaten :) Yani tarzıneyse o gitar dururken gidip sert karakterli alet almak bence saçma. Ama ne demiş Orhan baba "Bence sen de haklısın" :D

Bir arkadaşımda Stat-3T var alalı 1-2 ay oldu.Humbuckerı değiştirmek istiyor, ne önerirsin?Bi de 3.telde bızzlama olmaya basladı aldıktan1 ay sonra nasıl düzeltebiliriz bunu (luthiere gitmeden nasıl yaparız)?

3. teldeki bızlamanın kaynağını tespit etmek gerekli; boşata penalandığında mı bızlıyor, perdeye basıyorken fretlerden birisine mi değiyor da bızlıyor, sap ayarı ne durumda ... ? tel eskimiş bile olabilir.

Gitarın sahibi benim :) her şekilde bızlıyor bosa vurdugumdada perdelere basarak vurdugumdada sanki bir yere sürtüyormus gibi alalı daha 2 ay olmadı bile nerdeyse aldıgımda direk kutusu ile almıstım sap ayarını sordugumda adam fabrikadan sap ayarı yapılarak geliyor yani sap ayarı var demişti bu sorun yaklasık 1 ay sonunda falan başladı gitarı çok dikkatli kullandım sap ayarının bozuldugunu sanmıyorum telde yeni sayılır acaba sorun nedendir hatta şimdi aklıma geldi bi gün akord yaparken bi tık sesi gelmişti ondan sonra bu tızlama baslamıstı sanırım.

belki de köprüde sorun vardır. bızlamanın kaynağını bulman gerekli! "hertürlü bızlıyor (boştayken bile)" diyorsun ya ben köprüde bir sorun olduğunu düşündüm şimdi ve çok küçük ihtimal de olsa akort burgusunda bi aksaklık olabilir. buna göre bi teşhis koymaya çalış; teli boşta penalarken akort burgusunu sıkıca tut olmadı telin köprüdeki bağlantısını tut. yani tele dokunmadan titreşimi kesmeye çalış. titreşimin kesildiği yer sorunun kaynağıdır ve ona göre bi çözüm üretilir.

Sanırım burguda bir aksaklık oldu akord yaparken cünkü tele vurup telin burgusunu cevirmistim bi anda çıt sesi o zaman cıkmıstı hatta bızlıyan tele akord yaparkende burguyu cevirirken cıt ettigi oluyor ancak burguyla filan biraz oynadım ama pek düzelicek gibi degil ne yapsam acaba ?

Geri