Cort gitarlar hakkında

cort markasının türkiye dağıtıcısı kimdir biliyor musunuz? laylaylom ve senkop satıyordu bazı modellerini.bir de kadıköy stage galiba. yakın zamanda cort kx5 alan arkadaşlar varsa ne kadara aldıklarını söylerse çok iyi olur. fazla kazık yemeyeyim. :) iyi akşamlar.

rastansaga arkadas ya da herkes;
hardcore metalcore hatta ara sıra trash, death calınabilicek bi gitara ihtiyacım var! malum memur cocuguyuz:) butce kısıtlı! forumu epeydir takip ederim, cort ları genelde fiyat-performans oranı en iyi gitarlar olarak gosteriyolar(en azından turkiyeden alınıcaksa). ama sakın almayın diyen bi tayfa da yok değil. beğenmedikleri yanları ne acaba merak ediyorum?
aydınlatın beni; hangi model , ankaradaym nerede en uygunları, butce 500ytl civarı!

cortun beğenmeyenler bence 2 grup birincisi marka takıntısı olanlar.ikincisi ise böyle cortun alk modellerini alık kullananlar.cortlar fiyatlarına göre çok çok iyi gitarlar.dediğin tarzlarda bence en iyi gidecek gitar KX1 eğer biraz daha para bulabilrsen KX1F.bu gitarları düşünebilirsin.KX1 bütçenede uyar.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

endoftime demiş ki:
cort markasının türkiye dağıtıcısı kimdir biliyor musunuz? laylaylom ve senkop satıyordu bazı modellerini.bir de kadıköy stage galiba. yakın zamanda cort kx5 alan arkadaşlar varsa ne kadara aldıklarını söylerse çok iyi olur. fazla kazık yemeyeyim. :) iyi akşamlar.

Distirübitör firma 4C Müzik, aynı zamanda Ibanez'in de dağıtıcısı dır. Lay lay lom Cort satmaz. Çünkü bayisi değil. Stage müzik Türkiye'deki an büyük bayi. KX5 ise benim bildiğim 270$ civarı falan. Emin olmamakla beraber.

empty demiş ki:
rastansaga arkadas ya da herkes;
hardcore metalcore hatta ara sıra trash, death calınabilicek bi gitara ihtiyacım var! malum memur cocuguyuz:) butce kısıtlı! forumu epeydir takip ederim, cort ları genelde fiyat-performans oranı en iyi gitarlar olarak gosteriyolar(en azından turkiyeden alınıcaksa). ama sakın almayın diyen bi tayfa da yok değil. beğenmedikleri yanları ne acaba merak ediyorum?
aydınlatın beni; hangi model , ankaradaym nerede en uygunları, butce 500ytl civarı!

Bence de Katana KX1 cuk diye oturuyor hem tarzına hem bütçene. Sıkı bir pazarlıkla iyi bir fiyata alırsın. İyi bir fiyat istiyorsan İstanbul'dan Stage müzikten kargolatabilirsin veya Arkara'da DoReMi müzik varmış onlar da uygun fiyata veriyormuş diye duyuyorum son zamanlarda.

videosu burada

Marka konusuna gelince, beğenmeyenlerin beğenmedikleri taraf genellikle kabul edememezlik, çekememezlik. Başka markaları o kadar pahalı fiyatlara alınca "Ben aslında kazık yemiyorum. Bi bildiğim var, olmalı, olsun. Cort iyi diyorlar ve fiyatları da yurtdışı ile aynı ama Cort kötü olmalı, olsun, kabul edemem" triplerinde insanlar. Yani saptaki yazısı pahalı olan ve Türkiye'de olduğu için müşterisini fiyat olarak cezalandıran markadan yediği kazığı kabulenemeyen insanlar. Dolayısıyla kötü olduğuna inandıklarından değil, iyi olduğuna inanmak istemediklerinden bahane üretip kendini kandırmak isteyen ve başkasının da tercih etmesine mani olmak isteyen insanlar. Yani ben çekemediğimden almıyorum başkası da almasın şeklinde. Bunlar Cort denemekten hatta görmekten özellikle kaçınır, korkar, gerçeklerle yüzleşmek istemez. Denese bile bir hata arayıp bulmaya ve bununla kendini tatmin etmeye çalışır. Çünkü bir kere pahalıya almıştır ve kazık yediğini, hata yaptığını kabullenmek istemez.

Bunun içinde marka takıntısı denilen psikolojik bir bozukluğun da etkisi var. Reklamı çok olana doğru bir eğilim ve yeni ve bilinmeyene karşı bir korku ve önyargı. Tabi bunların önemli bir kısmı da para yönünden hiçbir sıkıntısı olmayan insanlar. Onun için fiyat-performans oranına bakmak gibi bir kaygıları yok. İstediği kadar para harcayabileceği için bilinen markalar haricinde bir arayışa girmesine gerek kalmıyor ama işin asıl ilginç tarafı başkasının da girmesine mani olmak derdinde.

Bir kısmı da kulaktan dolma bilgilerle hareket eden kitle. Yani Cort'lar yamuluyormuş, işçilik kötüymüş, aldıktan sonra sapı bilmem noluyormuş vs. vs.

Kimisi de en alt Cort modellerini deneyip (Strat veya X-2 falan) bununla bütün Cort ları ölçmeye kasan insanlar. Kendi bile inanmasa da kazık yediğini kabullenemediği için 150$ lık COrt u deneyip onun performansı ile 700$ lık Cort ları değerlendirmeye kasan insanlar.

Cort'un iyi olmayan modelleri yok değil ama tüm modelleri(X-2 de dahil) -özellikle burada- paranın karşılığını en iyi şekilde veriyor. Bu bakımdan maalesef şu an için burada alternatifi yok.

peki; sabit kopru - floyd rose arasındaki fark nedir? artılar eksiler? tabi kx 1 deki sabitle evlk4 deki floydrosedan bahsediyorum.
tesekkurler!

Floyd-Rose pek kullanılmayan bir baş belasıdır. Özellikle yeni başlayanlar için son derece gereksiz ve zararlıdır. Gitarın akord kaçırmasına, sustain azalmasına sebep olur, tonun doğallığını öldürür, teldeğiştirmeyi bir çin işkencesi kılar.

TonePros sistemi ise dünya üzerindeki en gelişmiş sabit köprü sistemidir. Her türlü ayarı yapmak çok rahattır, tel değiştirmek 5 dakka sürmez. İyi bir sustain ve ton sağlar. Çalım açısından da daha rahattır.

cok tesekkurler acıklamalar için! son bir soru;
kx1 ile kx 1f arasındaki fiyat farkı neyden kaynaklanıyordur, ustelik kx1 yekpare sanırım?

İkisi de set-neck tek farkları, KX1-f deki "f" flamed maple manasında. Yani üzerinde bir katman flamed maple adlı ağaç var. Bu sesi etkilemese de sadece görüntü açısından değişik. Yani düz siyah olan(kx1) hoşuna gidiyorsa onu al, üzeri dalgalı gözüken(kx1-f) hoşuna gidiyorsa onu al.

ya bende sap gayet duzgun bakinca her açıdan , sapta görünüşte sorun yok ama elektro gitarda sinir etti bu sap olayı beni :evil: hatta yeni başlık açtım orada tartışmak amacıyla.. :? özellikle sayın rastansaga'nın cort'um hakkındaki görüşlerini bilmek istiyorum , gitar düzelmezse kırıcam walla :evil:

Bence de Katana KX1 cuk diye oturuyor hem tarzına hem bütçene.
(hala alıntıya ad yazma olayını anlayamadım nasıl yapıldığını,ama rastansaga demiş!:D)
abi 500 ytl bütçe var dedi arkadaş. kx1 fiyatı 500 ytl mi? tamam olmadı 550 olsun.. burda(izmir) bir müzik evine sordum bana verdikleri fiyat 550 dolar! nedir bu işin aslı?

Evet video biraz dandik ve adam pek bir şey çalamıyor ama an azından bir fikir veriyor. Direk amfi var bence.

Fiyat konusunda ise ise ben kesin birşey diyemem yani satan adama bağlı ama isteseler 450$ a falan verebilirler ama vermeye de bilirler. Bilemem :)

LuciferioN demiş ki:
ya bende sap gayet duzgun bakinca her açıdan , sapta görünüşte sorun yok ama elektro gitarda sinir etti bu sap olayı beni :evil: hatta yeni başlık açtım orada tartışmak amacıyla.. :? özellikle sayın rastansaga'nın cort'um hakkındaki görüşlerini bilmek istiyorum , gitar düzelmezse kırıcam walla :evil:

Öncelikle sakin ol. :) Gitarın bir kabahati yok ve bir problemi olduğunu sanmıyorum. Sanırım entonasyon sorunun vardı? Değişik kalınlıkta teller kullanmak ve değişik akord sistemlerine geçmek değişik entonasyon ayarları gerektirebilir. Bundan dolayı kendin denemek yerine, iyi bilen bir ustaya gösterip(ilk etapta) yapmasını isteyebilirsin. Onu yaparken iyice izledikten sonra kendin yapabilirsin bundan sonra.

rastansaga demiş ki:
Floyd-Rose pek kullanılmayan bir baş belasıdır. Özellikle yeni başlayanlar için son derece gereksiz ve zararlıdır. Gitarın akord kaçırmasına, sustain azalmasına sebep olur, tonun doğallığını öldürür, teldeğiştirmeyi bir çin işkencesi kılar.

TonePros sistemi ise dünya üzerindeki en gelişmiş sabit köprü sistemidir. Her türlü ayarı yapmak çok rahattır, tel değiştirmek 5 dakka sürmez. İyi bir sustain ve ton sağlar. Çalım açısından da daha rahattır.

Rastansaga, yazılarını keyifle okuyorum cort markasını da senden sonra defalarca gidip inceledim içimdeki önyargılar dahada azaldı. Belirttiğin gibi önyargılar çok fazla bu marka hakkında.

Yalnız şu konuda senden bir ricam olacak. Cort markası henüz Türkiye de profesyonellerce kabul edilmedi zamanla oturur diye düşünüyorum. Fakat bu durum dikkatimi çekiyor daha çok yeni başlayanlar veya 4-5 senelik gitaristlerin daha tecrübe aşamasındayken aldığı gitarlar oluyor cort. Elbet forumda gitarda ilerlemiş bazı arkadaşlardan da cort alan var ama şu cort başlığını baştan sona okudukça genel kanı hep yeni başlayanların cort aldığı oluyor.

Şimdi sorun şu : sana sorulan sorulan çoğu ben metal yapıyorum, rock yapıyorum bu gitar nasıldır, floyd rose denen şey işe yararmı gereklimi? gibi hep yeni başlayan arkadaşların soracağı tipten sorular. Senin cevaplarına da bakıyorum ki bazen gitar tavsiye etmekten çok daha ötesine gidebiliyor. Unutmamak lazımki bu güzel insanlar gitara yeni başlıyorlar çoğunlukla veya yeni yeni tecrübe ediniyorlar ve senin sözlerin onlar için önem taşıyor. Sen ise çoğunlukla bu gitar senin tarzına gider, floyd rose denen şey tamamen gereksiz gibi gitar spesifikasyonlarının detaylarının ötesinde çok göreceli cevaplar verebiliyorsun haklı olarak sana sorulduğu ve sende inandıklarını söylemek zorunda kaldığın için. Ve birçok yeni gitaristte bu yorumlarından etkileniyor. Yapacağın bir yorum yeni bir gitaristin bir ömür boyu müzik hayatını etkileyecek şeyler olabilir.

Yani benim gibi 16 senedir kesintisiz gitar çalan aynı zamanda gitar dersleri veren amacı artık maddi çıkarlarında ötesinde bilgisini yeni kuşaklara aktarmaya çalışmak ve karşılığında sadece bir teşekkürden başka bir şey olmayan bir sürü insan bile senin yaptığın bu yorumları bu kadar kolay yapmaktan kaçınır emin ol. Kişinin tarzına gidecek gitar kavramı üzerinde günlerce konuşulabilir. Veya yıllanışm usta bir gitariste göre yeni başlarken floyd rose sistemini de öğrenmelidir veya bir başkasına göre değil. Ama floyd rose gereksizmidir bu yıllarca tartışılır. Ama senin floyd rose tamamen gereksizi gibi sözleri tesadüfen rastlayan ve gitara yeni başlayan birinin aklında yıllarca kalabilir yer edebilir.

Gönül istiyorki arkdaşlar sadece ağacını, köprüsünün kalitesini sorsa sende sadece bunlara cevap vermek durumunda kalabilsen. Oysa insanlar görüyorumki yeni gitara başlarken seni cort gitardan çok gitar danışmanı gibi kabul etmişler. Bizlerki yıllarımızı vermemize rağmen yeni kuşaklara birşeyler aktarırken dahi yinede çekingen davranıyoruz diyoruz ki "benim etim budum ne topu topu 15-16 senedir çalıyorum daha yıllarca eğitimime devam etmem lazım. Aman dikkat edeyim bana soru soran insanlarda etkisi yıllarca geçmeyecek bir yönlendirme yapmayayım." Bu halde senin de sana sorulan sorularda böyle yoruma açık şeylere cevap verirken mutlu olmadığına istemeden cevap vermek zorunda kaldığına inanmak istiyorum. Kesin öyledir çünkü kişiliğini az çok tanıdım forumdan sağlam ve efendi bir insan olduğun açık bence.

Umarım kırılmamışsındır. Bu birazda bu soruları soran arkadaşların daha çok bilgilendirilerek böyle sorular sormaları gerekip gerekmediğini zamanla anlamalarına bağlı. Ama forumda tecrübe sahibi ve aktarım yapabilecek bir çok yılların deneyimine sahip arkadaş bu tip soruları es geçmek zorunda kalıyor cevap bile vermiyor çünkü hep aynı sorular ve hep aynı cevaplar. Bakıyorsunuz forumda cevabı olan birşey yinede aynı soru yine soruluyor. 1 sene evvel bu forumdaki profesyonellerin yarısı artık yok bugün burda çoğu uzaklaştı gitti bu yüzden.

Sonuç :
Arkadaşlar gitar ve ekipmanları üzerine oluşabilecek fikir sistemleri, fiziksel bir bilim dalı gibi sürekli aynı sonuçları doğurabilecek mantıksal bir sistem değildir. Hangi gitarın hangi tarza gittiği, hangi efekt pedalıyla hangi gitaristlerin tonu çalınır, floyd rose gerekli birşeymidir gibi sorularınızın asla net bir cevabı yoktur. Sadece herkese özel cevaplar vardır ve bu cevaplar sizin müzik gelişiminizin içindedir. Yıllar içerisinde tecrübe kazandıkça her gitarist kendisi için aynı soruya farklı cevaplar üretir ve bunda karar kılar. Gelişiminize zarar vermemek için kendinizi bu kadar kasmayın, kendinize her türlü markaya imkan tanıyacak ferahlığı verin deneyin yıllar içinde kararlarınızı kendiniz verebilirsiniz. Örnek : gitara ilk başladığım yıllarda baba gitaristler hep aklımı jacksonla doldurdu ve onlara inandım. Ama bugün kendi tercihlerim beni ibanez gitara götürdü demekki onca yıl keşke onların özüne kanıp jacksonla mutsuz olmak yerine bir gün ibaneze de bir şans verseydim. Yani bana o babaların zararı dokunmuş ve bugün hoş duygularla hatırtlamıyorum o insanları açıkçası kızgınlığım var o insanlara.

Unutmayın bazen az bilgi, öz bilgiye giden yoldaki en büyük cevherdir. Şimdiden kafanızı bir ton anlayıp karar veremeyeceğiniz bilgilerle doldurmayın sabredin bir gün kendi karar sisteminiz size en doğru yolu size özgün bir biçimde verecektir sadece sabır gösterin ve sürekli deneyin.....

Rastansaga kusura bakma başığını da meşgul ettim. Hakkını helal et. :LOL:

Evl Z4 veya K4 alanlara veya almayı düşünenlere bir bilgi vermek istiyorum. Z4 ve K4 lerdeki Emg manyetikler sorunluymuş. Stage müzik elindeki bütün K4 ve Z4 leri geri yollamış. Aşırı bir feedback sorunu olduğunu söylediler. Hatta telleri kapatınca bile ötmeye devam ediyormuş. Alanları veya almak isteyenleri uyarayım dedim.

Geri