Erkin Koray

hocam babayı en son yılbaşı akşamı avrupa yakasında izledim..helal olsun o yaşındahala sahneye çıkıyor fakat artık sadece playback yapıyor..önemli olan bu deil aslında.türk rock müziğinin yaşayan efsanesidir..budur..

bluemetal demiş ki:
hocam babayı en son yılbaşı akşamı avrupa yakasında izledim..helal olsun o yaşındahala sahneye çıkıyor fakat artık sadece playback yapıyor..önemli olan bu deil aslında.türk rock müziğinin yaşayan efsanesidir..budur..

erkin baba konser verirken canli caliyor soyluyor,
hemde konser 2 saatdan daha az olmaz,
avrupa yakasi konser degildi, televizyon dizisi!

erkin babanin 10 a yakin konserine gittim ve hepsi CANLI...
65inde hala canli canli calip soyluyor...

avrupa yakasında "fesuphanallah"ı playback söyledi, ancak şarkının hemen sonundaki uzun oyun havası erkin koray tarafından bizzat canlı çalınan bir kısımdır.

erkinist demiş ki:
avrupa yakasında "fesuphanallah"ı playback söyledi, ancak şarkının hemen sonundaki uzun oyun havası erkin koray tarafından bizzat canlı çalınan bir kısımdır.
Televizyonun şartları gereği orada canlı çalınan bir şey olmadı. Bilmediğimiz konular hakkında "-dır, -dir" ekleri kullanmayalım. Sonda eklenen bölüm farklı, çünkü o Avrupa Yakası için özel olarak hazırlanmış bir bant.

avrupayakasi_108b%C3%B6l%C3%BCm_5jpg.jpg

Biz çok eğlendik, çekerken de izlerken de.. Umarım bunu güzel bir şekilde de yansıtabilmişizdir. Çok cool bir ekip bu yahu! 8)

"Canlı çalınan"dan kasıt, çekimler esnasında yapılan canlı bir kayıt değildi ki; sonuna kadar playback giden bilinen düzenlemeden hemen sonra gelen kısımın Erkin Koray tarafından çalındığıydı anlatmak istediğim. Elbet de çekimler esnasında klavye çalınmamış. O melodi Erkin Koray'ın tek başına sahne aldığı konserlerinde sıkca duyduğumuz bir melodi, benim de konserlerinde duymaktan zevk aldığım bir kısımdır aynı zamanda.

Anlatmak istediğimi, anlatmak istediğim gibi anlatamamaktan kaynaklanan bir anlaşmazlık söz konusu.

Selam ve sevgiler. :)

Çok güzel resim, Damla... ama seni göremedik ;) ?

Bu arada Anadolu Rock'ın "Tanrıverdi" gibi ucuz bir karaktere indirgenmesi çok acı; sözüm Erkin baba'dan dışarı, kendisi bütün bu saçmalıkların içinde de olsa dışında kalabilmeyi çok güzel becerir ;) (inanmayan Gaddar albümündeki Anladın mı şarkısını dinlesin!)

Bu arada Erkin baba'nın eski ve hala peşinden koşturduğumuz işlerinden bazıları World Psychedelia Ltd. (http://www.answers.com/topic/erkin-koray-self-titled-album - http://www.answers.com/topic/2-erkin-koray-album) ve Underground Masters (http://www.answers.com/topic/tutkusu-1) tarafından yayınlanmış deniliyor; bu yeni CD kayıtlarını nereden (ve ucuza!) bulabileceğimizi bilen gerçek "erkinist" arkadaşlar var mı acaba? (tabi ki eski bir erkinist olarak bu albüm ve 45'liklerin büyük bölümünü plak formatında elimizde bulunduruyoruz; hatta ELektronik Türküler'in avrupada yeni basılan plağı da var, ama dijital formatta olursa daha bi güzel dinlenir Baba!)

freefreshfish demiş ki:
sayın erkin koray'a bir konser organizasyonu için ulaşmam gerek. kendisine ya da menajerine ulaşma yolunu bilen biri varsa bana mesaj atabilirse sevinirim.
Devlerin Nefesi albümünün arkasında bir cep numarası vardı; hala geçerli mi bilmiyorum ama denemeye değer ;)

ayrıca anladığım kadarıyla bu forumda Baba'ya (fiziksel olarak) en yakın kişi Pepsitwist. Kendisine özel mesaj atmayı da deneyebilirsin ;)

bilek demiş ki:
freefreshfish demiş ki:
sayın erkin koray'a bir konser organizasyonu için ulaşmam gerek. kendisine ya da menajerine ulaşma yolunu bilen biri varsa bana mesaj atabilirse sevinirim.
Devlerin Nefesi albümünün arkasında bir cep numarası vardı; hala geçerli mi bilmiyorum ama denemeye değer ;)

ayrıca anladığım kadarıyla bu forumda Baba'ya (fiziksel olarak) en yakın kişi Pepsitwist. Kendisine özel mesaj atmayı da deneyebilirsin ;)

pepsitwist'e özel mesaj attım umarım sonuca ulaşırız. şahsen önemli bir konser olduğunu düşünüyorum. gerçekleşirse ilerde açıklarım sebeplerini (belki! :) ).

PepsiTwist demiş ki:
Ben dizide yer almadığım için resimde de yokum haliyle. Ayrıca Tanrıverdi yorumunuzu anlamadım.. Konser için özel mesaj atılabik.

eleştirim dizideki Tanrıverdi tiplemesine ve "anadolu rock" olarak isimlendirilen tarzın üzerinden köylülüğü atamamış böyle bir tiple ilişkilendirilmesineydi (köylülükten kastımın ne olduğunu anlamışsınızdır sanırım; umarım bir de burdan eleştiri yemem :p)

Aslında daha sonra ufak bir hata yaptığımı anladım; sorun Tanrıverdi'den çok bugün "Anadolu Rock" olarak adlandırılan tarzda. Ne yazık ki genel görünümde Anadolu Rock'un '70'li yıllarda Moğollar'ın başlattığı ve Erkin Baba, Barış Manço, Cem Karaca, Fikret Kızılok, Üç Hürel, Edip Akbayram ve benzeri isimler tarafından devam ettirilen muhteşem tarzla pek ilgisi kalmadı; '90'ların başında birşekilde Moğollar'ın eski bir plağını duyan Kaan Ertem'in açtığı imza kampanyasıyla Moğollar'ın yeniden bir araya gelmesi ve bunu fırsat bilen birtakım çakalların (isim vermiyim!) "biz de anadolu rock yapıyoruz" diyerek ortalığı pıtrak gibi sarmaları, ancak yaptıkları müziğin '70'lerin klas müziğiyle uzaktan yakından alakası olmaması (o yıllarda yapılan şarkıları yeniden söylediklerinde bile durum değişmedi!) neticesinde sanırım halkın gözünde "aha da Anadolu Rock budur" şeklinde bir imaj oluşmuş; ve o imaj da Tanrıverdi ile tipleniyor... İsyanım bunadır işte ;)

Bu arada Erkin Baba'nın tarzının yalnızca "Anadolu Rock" olarak sınıflandırılamayacağını, ilk günlerde yaptığı Rock'n'roll'dan itibaren müzikal yelpazesinde psychedelic'ten hard rock'a, progressive'den folk'a (folk derken Türkiye'ye has bir folk tarzından bahsediyorum) pek çok tarzın iç içe geçtiğini de önemli bir dip not olarak belirtmem gerekiyor. Ve pek çok diğer şarkıcı ve grubun aksine, Baba '80'li yılların ortasından '90'ların ortasına kadar süren ve ne idüğü belirsiz işler çıkardığı bir fetret devrinin ardından (lütfen eleştirilerimi çok sert algılamayın; bu işlerin arkasında müzik piyasası gibi bir çok etmenin bulunduğunu biliyorum; ayrıca bu dönemde dahi Gaddar gibi ortalamanın üstünde işler ortaya koyabilmiştir) Gün Ola Harman Ola ve Devlerin Nefesi albümleriyle bu muhteşem sentez tarzını yeniden yakalayabilmiştir.

Geri