Vücudumuzdaki İşlevsiz Oldukları Düşünülen Organlar

Pankreas, hem karbonhidrat, yağ ve proteinlerin sindirilmesinde görevli enzimleri, hem de başlıca kan şekerini düzenlemekle görevli olan hormonları salgılayan hayati bir organdır.

Yahu pankreasın tıp literatüründeki açıklaması elbette böyle de şimdi bu yazıdan bir şey anladın mı sen ;) Hadisenin özü şudur sindirim için pankreasın varlığı değil salgıladığı insülin önemlidir. Bu yüzden pankreası ölü olanlar dışardan insülin yapıyor kendilerine. Yani bahsettiğiniz pankreasın olmazsa ayvayı yersin kısmı doğru değil. :) Şu yazdığın pankreasın tanımı içindeki işlevleri yerine getiren bir yapay cihaz bile var.

Tabi normal sağlıklı bir bünye kalkıp pankreası aldırayım yapay cihaz kullanayım gibi bir manyaklığa girmez. Beynimizin de bilmemkaç yüzdesini ancak kullanabildiğimiz düşünülürse pankreas da işlevsiz kalsın ;)

şimdi düşündüğümüzde her gelen yeni bireyle kalıtsal özellikler baştan oluşuyor. serçe parmağın gelen bireylerde olmaması demek onun anne babasında olmaması demek bu böyle ilk insana doğru gider ve evrimin olması mantıksızlaşır. genledeki değişim ancak mutasyonla olur ve diğer bireylere aktarılır mutasyonun gerçekleşmesi de olağan bi durum değildir zamanla mutasyon da olmayacağina göre ilk insan da benim gibiydi

Hayır mutasyonla değil.. Senin dediğin gibi olsaydı tüm insanlar tıpatıp birbirine benzerdi. Yaşanılan coğrafya, hava yapısı vs canlıların yapısına ne kadar uygunsa, o canlının üremesi daha avantajlı oluyor. Mesela ikimizde İstanbul'da yaşarız ama hava kirliliği falan benim için uygun değildir, sen doğal seçilim ile türünü devam ettirirsin.. Ben fazla yaşayamam :)
Eğer iklim değişimi olmasa, herşey sabit olsa, dediğin gibi kimsenin genetik farklılığı olmaması gerekir.

Beyler bayanlar;

VÜcudumuzda evrim sürecinde bir uzuv körelmiş ise, bu uzuv daha da uzun bir vadede nerdeyse tamamen yok olur...

Bunun en güzel örneği aslında "kıllar" dır, şu anda vücudumuzdaki kıllar yok olma yolunda ilerliyor. Fakat fenotipteki gelişmelerin genotipe yerleşmesi için, çok uzun süreçlere ihtiyaç vardır, bu iş 50-100 yılda olacak işler değildir...

Ancak, bu sürecin uzunluğu, her organizmada farklıdır. Organizmanın karmaşıklık seviyesine göre, evrim hızı değişir; En gelişmiş organizma olan insanda en yavaştır.

Bu tür değişmeleri en yakından izleyebileceğimiz örnek, sinek ve böceklerdir. (aslında da daha basit organizmalarda daha kolay gözlenebilir fakat bunu günlük hayatta yapmak zordur). Bu örnek, sürekli olarak üzerlerinde aynı böcek ilacının kullanıldığı böceklerin, zamanla aynı ilaca bir tepki göstermemeleridir (yani ölmemeleri)... Aynı zamanda bu böceklerin ilerki nesilleri de bu ilaca dayanıklı olurlar...

Kısaca bir açıklama yapmak istedim, uzun olanlar sanırım çok okunmuyor...

revolte demiş ki:
Hayır mutasyonla değil.. Senin dediğin gibi olsaydı tüm insanlar tıpatıp birbirine benzerdi. Yaşanılan coğrafya, hava yapısı vs canlıların yapısına ne kadar uygunsa, o canlının üremesi daha avantajlı oluyor. Mesela ikimizde İstanbul'da yaşarız ama hava kirliliği falan benim için uygun değildir, sen doğal seçilim ile türünü devam ettirirsin.. Ben fazla yaşayamam :)
Eğer iklim değişimi olmasa, herşey sabit olsa, dediğin gibi kimsenin genetik farklılığı olmaması gerekir.

Yanlış, evrimsel süreç bu kadar kısa vadede etkili olmaz, en azından genlere işlemez...

Şunu da bilmiş olun.. İnsanların genetik yapısı %99.9 birbirinin aynısıdır, gördüğümüz farklılılar sadece çok küçük bir kısmı kaplar...

Evrimsel süreçten bahsetmemiştim. Farkettiysen aynı şartlarda iki kişiden birinin o şartlara daha elverişli olduğundan genlerini aktarma şansının daha fazla olmasından bahsetmeye çalıştım. Yoksa yazdıklarına katılıyorum...
Zaten insanların farelerle arasında bile %2-3 genetik farklılık var diye biliyorum..

Şu anda vücudumuzda ki tüm organlar genetik evrimleşme sonucunda oluşmuştur.Eğer ki işlevi azalan organlar varsa bunlar zamanla yok olur veya körelir..
Dna kökenine ve araştırmalarına baktığımızda et emilimini sağlayan genlerin zamanla baskın karakterden çekinik karaktere doğru evrimleştiği,bizi sıcak tutmak için olusan kıl ve deri kalınlaşması gibi yapıuların köreldiği görülmektedir..Ama bunlar coğrafi ve yaşam koşullarına göre farklılıklar göstermektedir..
Pankreas aynı zamanda sindirimede yardımcı bir organdır..Proteinlerin sindrilmesinde enzim olusumunu sağlar.beslenme alışkanlıklarımız değiştikçe belki önemi azalır.

Bence kullanmadığımız organlar arasında beyin gelmekte..Ve işlevini yitirdikçe anlamsızlaşaçak ve günün birinde moto mot yaşayıp götürecekler zaten..

İşlevi azalan bir organ, o organı kullanmayan canlıda bir adaptasyon olarak küçülse bile, bu değişim DNA'ya sirayet etmez ve nesilden nesile aktarılan tek şey de DNA olduğundan yeni nesillerde söz konusu organın özelliklerinde bir değişim yaşanmaz.

Kıllar insanlarda soğuktan koruma vazifesinden daha ziyade, duyusal bir yapı şeklinde tasarlanmıştır. Köklerini saran zengin sinir lifleri sayesinde deri üzerindeki cisimlerin ilk temasını ve varsa hareketlerini saptarlar.

Beslenme alışkanlıklarımız değişmesiyle pankreasın önemini yitireceğini düşünemeyiz. Çünkü pankreas, her üç temel besin maddesinin, yani karbonhidratların, yağların ve proteinlerin parçalanmasını sağlayan enzimler taşır ve ayrıca kan şekerini de düzenler.

İnsanlar ile farelerdeki genetik farklılığın %2-3 olduğu doğru değildir. DNA, canlı bedenlerinin mimari projesidir. Süleymaniye Camii ile TBMM binasının projesi birbirine ne kadar benziyorsa, insan ve farenin projeleri de o derece ortaktır. Her biri bir sanat eseridir. Benzerlikler birbirlerinden türediklerini ya da kendiliklerinden oluştuklarının kanıtı olamaz.

Redrock demiş ki:
Şu anda vücudumuzda ki tüm organlar genetik evrimleşme sonucunda oluşmuştur.Eğer ki işlevi azalan organlar varsa bunlar zamanla yok olur veya körelir..
Dna kökenine ve araştırmalarına baktığımızda et emilimini sağlayan genlerin zamanla baskın karakterden çekinik karaktere doğru evrimleştiği,bizi sıcak tutmak için olusan kıl ve deri kalınlaşması gibi yapıuların köreldiği görülmektedir..Ama bunlar coğrafi ve yaşam koşullarına göre farklılıklar göstermektedir..
Pankreas aynı zamanda sindirimede yardımcı bir organdır..Proteinlerin sindrilmesinde enzim olusumunu sağlar.beslenme alışkanlıklarımız değiştikçe belki önemi azalır.

Bence kullanmadığımız organlar arasında beyin gelmekte..Ve işlevini yitirdikçe anlamsızlaşaçak ve günün birinde moto mot yaşayıp götürecekler zaten..

bu cok sacma korelme meselesi bence .. yani 2500 küsür den fazla olan insanoglunun yası .. teoriler var .. ama baktıgınızda osmanlı zamanına adamlar uzunmus elleri büyükmüş.. mermere tokat atarak osmanlı tokadını geliştirmişler. flnn .. ama organlar aynı ve calışan organların işlevlerini yitirmesi de sacma bence..

hiçbir organ işlevini yitiremez. cunku her organın bi işlev vardır.. bu işlevlerin yok olusu insanoglunun yok olusu demektir..

goruslere saygı duyarım..

Yazılarım silinmiş. Bunun sebebini bilmiyorum ama madem ki senin verdiğin link hala duruyor, o halde benim de buna bir cevap yazmamda bir sakınca yoktur diye düşünüyorum. Eğer bir iddian varsa site adresi verip, bir kenara çekilmez, çıkar bunu açık açık ortaya dökersin. Söyleyecek hiçbir lafının olmadığını iddia ediyorum!

Hmm erkeklerde de memeler cinsellik sırasında g noktası oalrak kulanılabiliyor. O kadar işlevsiz değil, sinir uçlarının bol bulunduğu yerlerden biri de aynı zamanda...

anne karnında bebek belli bi aşamaya gelene kadar cinsiyetsiz olarak gelişiyo ,belli bi aşamadan sonra cinsiyeti oluşuyo.bu aşamaya gelinene kadar da meme artık oluşmuş oluyo.ama meme bezleri ve ona benzer işlevsel şeyler, henüz gelişmemiş olduğundan erkeklerde yok mesela.

ya duşununce ilk etapta çok varmış gibi geliyor kıllar tırnaklar falan filan ama aslında bi işe yarıyor mutlaka mesela sakal super bi şeyşekil yapmak için birebir ayrıca tırnak olmasa cep telefonun bataryasını ve sim kartını yerinden çıkaramam

Geri