Teoman

senden de razı olsun canım benim ... ayrıca burda ne yazık ki ben değil sen çıktın karşıma , yani burayı da batıracan gibi görünüyor ... ayrıca cenabet halde Besmeleyi ağzına alma günahtır ... :)

siyah_aydinlik demiş ki:
senden de razı olsun canım benim ... ayrıca burda ne yazık ki ben değil sen çıktın karşıma , yani burayı da batıracan gibi görünüyor ... ayrıca cenabet halde Besmeleyi ağzına alma günahtır ... :)
ne batırcam senin forumunu eleştircek iki cümlem vardı yazdım merak etme durmam buralarda ne yazayım senin teomanına ...
(bu arad iyice cıvıttık girdiğimiz her başlığı dolduruyoz senle monolog olarak...)

sevindim bu kararına , bir de monologluğunu farkettiğine ... canım benim ... zaten hep eleştiriyon ya , neyse o kısım beni aşar senin egonla alakalı , karışamam ... güle güle ... canım benim ...

zebrail_a demiş ki:
İlle de benzetecek olursanız mutlaka her şarkının bir şekilde benzediği şarkıları pekala bulabilirsiniz. dünyaya çarpmış milyonlarca şarkının yine aynı miktarda notası yok çünkü. Tamamen Orijinal bir bütünlük yaratmak artık çok zor olsa gerek,tıpkı söylenmemiş bir cümle kurabilmek gibi.bir şarkı başka şarkılarla ilişkilendirilebilecek çok öğe barındırır içinde.bu introsu olabilir;melodisi,nota dizilişi,soloları,gitarriffleri,akoryürüyüşleri,tonlamaları,düzenlemesi,alt yapısı da olabilir.

Geri sarıyorum yazıyı…’aynı girişe sahip şarkılar’. Bu kategoriye giren şarkı sayısı bu tür benzerliklerde en ön sırada yer alır. yazının en sonunda listelenmiş şarkıların çoğu bu gruba girer. Paramparça’nın girişinin kashmir’in girişine benzerliği hiç kuşkusuz kashmir ‘in rage against the machine’nin wake up ‘a benzerliğinden çok uzaktır.Qeen de ınnuendo’ suyla arada selam eder bu şarkılara. Bir örnek daha verip bu bahsi kapatalım: en güncel örneklerinden biri ; mor ve ötesi’nin ‘ bir derdim var’ ı. Vay efendim girişi amorphis’in the way ‘ı ile aynıymış…çalıntıymış…evvela şunu diyelim: sanatçı bunu farkında olmadan yapmışsa evrensel bilincin bir şekilde aynı melodiyi çaldırması ,bİlerek yapmışsa güzel bir alıntı sayılır, o kadar. Mor ve ötesi’nin bu şarkısının girişi başka hangi şarkıların girişlerine benzetilebilir, sayalım: reamonn supergırl , verenpisara juomarahat, limpbizkit lanely world v.s v.s. bunların hepsinin girişi nerdeyse aynı. bu örnekler daha da çoğaltılabilr ayrıca nakarat olayına şu örnekleri verebiliriz. metallica nın where the wild things are , erkin Koray ‘ın estarabim ve möv’in şirket nakaratları :84 ölürüm hasretinle ö.deniz ayrılık, bir sabahların bir anlamı olmalı –bora ayanoğlu yunus…

Ortalarda dolaşan görüntülere aldanıp yılların emeği ürünlere ve bunu yapan sanatçılara etiketler yapıştırmayalım. eğer birilerine arokçı bilmem ne diyecekseniz aşağıda listelenmiş şarkıcılara da bunu diyelim adalet yerini bulsun . sanatta esinlememi olur ,alıntı mı olur , kulakta kalmış hahaha diyelim ,dünyanın iki ayrı ucundaki insan habersizce nasıl aynı müziği bulur diyelim …hep birlikte çoşalım ..bize de bu yakışır zaten

Lakin bu dediklerimiz bir şeyi değiştirmez ‘ bu bütün dünyada böyledir ‘. Ha ayna gibi chamber of lies’ in ampülünü değiştirin demiyorum ,hepsi gibi anastaciadan pepsi içmeyin ..nesem anlayan anladı ne demek istediğimi…

Bahsi geçilen videoyu hazırlayan arkadaş biçimsiz şaka yapmış kemal sunal replikleriyle. Babasını 2 yaşında kaybetmiş biri için dokundurucu laflar…eğer bahsi geçilen sanatçıların şarkılarını da Teoman nefretiyle bezenip yazarsa biz de izleyebilirsek şukela…yoksa kemal sunal repliğiyle aynen selam ederim

Son söz: şarkıdır ,şarkıya benzer…değil mi ?...bi bakın öyleyse

Vega-Elimde Değil / The Cure-Push
Vega-Uçları Kırık / Yalın-İstanbul Benden Büyük
Vega-Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı / Bora Ayanoğlu-Yunus
Vega-K9 / Myslovitz-Sound Off Solitude
Vega-Bi haber / Daft Punk / Around The Wold

Şebnem Ferah-Ben Bir Mülteciyim / Fourtet-Unspoken
Şebnem Ferah-Artık Kısa Cümleler…/ Lorena Mckennıt-Marrakesh
Şebnem Ferah-Bırak kadının Olayım / Portishead-Glorybox
Şebnem Ferah-Mayın Tarlası / Dio-Dont Talk To Strangers
Şebnem Ferah-Gözlerimin Etrafındaki …/ Silent Hill-Tears Of Pain
Şebnem Ferah-Çakıl Taşları / Opeth-Harvest
Şebnem ferah –oyunlar /radiohead –thinkingabout you
Şebnem ferah-daha iyi olmaz mıydı – Megadeth – Trainof conseruences

Mor ve Ötesi-Bir Derdim Var / Amophis-The Way
Mor ve Ötesi-Şirket / Metallica-Where The Wild Thinks Are
Mor ve Ötesi-Küçük Sevgilim / Radiohead-Let Down
Mor ve Ötesi-Cambaz / Manich Street Preachers-Ocean Spray
Mor ve Ötesi-Uyan / Soundgarden-Head Down
Mor ve Ötesi-Sevda Çiçeği / David Bovie-Width Of A Circle
Mor ve Ötesi- aşk içinde /arc enemy – time capsule

Duman-Bu Akşam / Radiohead-Electioneering
Duman-Özgürlüğün Ülkesi / Pearl Jam-Spin The Black Circle
Duman-Seni Kendime Sakladım / Eski Köprünün Altında
Duman-Belki Alışman Lazım / The Paddingtons-Panicattack (_)

Fikret Kızılok-Sevda Çiçeği / Orhan Gencebay-Tanrıya Feryat
Fikret Kızılok-Bacın Önde Ben Arkada / Özdemir Erdoğan-Gurbet

Aylin Aslın-Ah / Massiveattack-Angel
Aylin Aslın-Senin gibi / Portishead-Sourtimes

Bulutsuzluk Özlemi-Şiliye Özgürlük / John Lennon-Well Well Well
Bulutsuzluk Özlemi-Kütürdet Beni Rutubet / John Lennon-Whatever Gets You
Bulutsuzluk Özlemi /Sözlerimi geri alamam /Pachalbel Re Major Kanon

Yüksek Sadakat-Belki Üstümüzden Bir Kuş geçer / Pearl Jam-Once
Yüksek Sadakat-İhtimaller Denizi / Noir Desir-Un Jour An France
Yüksek Sadakat-Denizaltı / Paul Mccartney-No More Loncly Nights
Yüksek Sadakat-Aklımın İplerini Saldım / Fade To Black

Çilekeş-Kendimden Geriye / İncubus-Under My Umbrella
Çilekeş-Kurar / A Perfect Circle-Hollow
Çilekeş-Körpe / Away From Me

Erkin Koray-Öyle Bir Geçerki Zaman / O Nanhe Se Fariste
Erkin Koray-Şaşkın / Samira Tawfik

Dejavu-Fani Dünya / Nirvana-Smells Like Teen Spirit

Dejavu-Oha / Kurban-Yalan

Dejavu-Kendin Coş / Antisilence-Kesme Sesini

Özlem Tekin-Gezegen X / Propellerhead-Reason Strings

Haluk Levent-Kaçış / Metallica-Harvester Of Sorrow
Haluk Levent-Tek Başına / Ozzy Osbourne-Crazy Train
Haluk Levent-Dostum / İnflames-Behind Space 99
Haluk Levent-Mektup / Particia Carly

110-Özledim Seni / Blink 182- İ Miss You
110-Gölge / Radiohead-Exıt Music

Pamela-İstanbul / Manic…-Ocean-Spray
Pamela-Ayrılamayız Biz / Superbus-Tchi Cum Bah

Kıraç-Gidiyorum / Alpay-Eylülde Gel
Kıraç-Bir Garip Aşk Bestesi / Chris Rea-The Road To Hell
Kıraç-Sevme /Murat kekilli- bu akşam ölürüm

Fatih Erdemci-Ben Ölmeden Önce / Seal-Crazy

Sezen Aksu-Masum Değiliz / The Phantom Of The Opera

Hayko Cepkin-Yarası Saklı / Wonder Fullife

Ogün Sanlısoy-Ben de Özledim / Metallica Of Sorrow
Ogün Sanlısoy-Pencere / Godsmack-Make Me Believe

Yalın-Zalim / Pabucu Yarım…
Yalın-Günaydın / Travis-Side
Yalın-istanbul benden büyük /a sorta fairytole

Nev-Zor / Mr. Bip-Wild World
Nev –sen gibi /cem karaca - oğluma

Nil-Pırlanta / Uriah Heep-Lady İn Black
Nil-Kek / Tuck And Patti-Takes My Breath Away

Göksel-Depresyondayım / Violend Femmes-Color Me Once
Göksel-Karar Verdim / Paula Cole-Where Have All The Cowhous Gone

Cem Karaca-Namus Belası / The Doors-Roadhouse Blues

Yaşar-Aldanırım / Haluk Levent-Dağlar

Grup 84-Ölürüm Hasretinle / Özcan Deniz-Ayrılık
Grup 84-Affet / Of Spring-Pay The Man

Emre Altuğ-Yani / Sting-Hounds Of Winter
Emre Altuğ-Bu Kadar mı / Las Ketchup-Kusha La Playa

Sagopa Kajmer-Bebeğim Öldü / Akira Yamoka-Theme Of Laura Reprise

Ayna-Işığa Doğru / Runing Wilde-Chamber Of Lies

Pinhani-Seni Bana Anlatırlar / Ozzy Osbourne-Mama İm Coming Home

Manga-Kal Yanımda / Linkin Park-Carousel
Manga-Bir Kadın Çizeceksin / Linkin Park-İn The And
Manga-Sakın Bana Söyleme / A Place For My Head
Manga-Bitti Rüya / Candemass-Solitude

Kargo-Ateş ve Su / Alphavile-Big İn Japan
Kargo – şairin elinde /metallica - sad but true

Kurban-Hayvan / I Fought The Low-The Clash
Kurban-İnsanlar / Metallica-The One
Kurban-Yalan / Bad Religion-American Jesus

Barış Manço-Kara Sevda / Sex Pistols-Something Elise
Barış manço –Dağlar Dağlar / gülme ha gülme

Mavi Sakal-İki Yol / Slayer-Seasons İn The Abyss

Yaşar Kurt-Anne / bob Dylan-Knockin On Heavensdon

Feridun Düzağaç-Gibi Gibi / Dire Straits-Money For Nothing

Yavuz Çetin-Sadece Senin Olmak / Skid Row-I Remember You

Mirkelam-Tavla / Jose Feliciano-Rain

Mirkelam-hatıralar /stand by me

Hepsi-Yalan / Anastacia-Why Do You Fierto

Kenan doğulu –çakkıdı /50 cent- candy shop

Ege çubukçu –hey dj /2pac –how do you ..

Cemali -duymak istiyorum /Bruce springsteen –streets of philadelphia

Demir demirkan –zaferlerim / metallica -my friend of misery

Aslı – Tüm şehir ağladı /emre altuğ - yani

barış akarsu-kimdir o \candan erçetin- saçma

insan bir konu hakkında fikir beyan ederken oturur araştırır,analiz eder senteze ulaşır..öyle her önüne konulan şeye 'işte 'diye atılmaz...eğer dediğiniz çıkarmanın doğruluğuna inanıyorsanız (esinlemenin,etkilenmenin ya da tesadüflerin)yukarıdaki tüm sanatçılar ufak bir sokratik yöntemle arokçı sayılır...

ayrıca listede yer alan pannicattack -belki alışman lazım şarkıları birbirine benzerlikte yanlış yazılmıştır,benzeyen panic attack şarkısıdır...liste hazırlanırken çeşitli arkadaşlardan ve kaynaklardan da yararlanılmıştır...bu konuda emeği geçenlere de teşekkürler.

Valla Teoman bu konuda temiz bile kalıyor çıkarımı yapabiliriz..Baksanıza Teoman düşmanı- ya da biz hoş gönülle onlara orjinal müzik sevdalısı diyelim - teomanla ilgili 5 şarkı-onlar için ispat :)-çıkarmışlar.Ama gelin görün ki bu şarkılardan ikisinin müziği zaten Teomana ait diil ki.
(Pardon bu Türkçe -diil- ki)Papatya ve Yağmur un müziği kime aitti sahi!Abi artık uğraşmasınlar diye gerizekalı taklidi mi yapsak.
Nasıl bir zevktir?Aha bunu teoman yapmamış lem,baksana benziyo,aynı aynı.Hemen yazayım ben bunu ekşisözlüke,tüm forumlara.Oh be keyiflendim şimdi.
Orgazm olabildik mi bari?

Hayır yazmamak da elde değil ki.İnsanlarız sonuçta.Birileri sadece şarkı söylemek ve dinleyenlerini sevdiklerini defalarca belirten,düşünce yoksunu (düşünce derken savaş kötü bişey gibi değil,bireysel farklılıklar yaratan düşünceler) ya da düşüncelerini belirtmekte çekinen güzel sesli,yorumlu insanları dinlesinler,sevsinler..Ya da birileri doğuştan yetenekli olup,gitarla parçalayıpta ne yazık ki,bunun üzerine hiç bir şey katamamış insanları ilah yerine koyup,sevsinler.Bütün bunlar sizin olsun,öyle de zaten.Tüm bu forumlarda öyle olmuyo mu zaten.
Ama Teoman bizim kalsın,desin ki kız arkadaşlarım bana savaşlardan daha çok sıkıntı yüklüyo.Halbuki sizler,her Afrikadaki bi iç savaşta 3,5 kilo veren rockerlar değil misiniz.Balans ve Manevra tüm zamanların en kötü filmi olsun.Varoluş problemli Kamyoncu Ali sinema tarihinin en boktan karakteri olsun.Kült varsaydığınız her hangi bir yönetmenin kendisinin bile imgelemediği bi karakteri alın,deha ürünü yapın..Tüm bu yalanlar sizin olsun.Teoman 17 yaş ve altının dinlediği birisi olsun.Hepimiz nüfus müdürlüğüne gidip yaşımızı küçülttürelim.(Sahiden Teomanı aşağılamak için 17 yaş ve altını aşağılamak aslında bir hata aslında..Gerçekten müzikten keyif alınan ve ruhuna hitap eden şeylerin dinlenildiği dönem sanırım 12-19 yaş arası..)Neyse...

Bu arada Melis Danişmend in Rolling Stone'da Teoman konulu röportaj yazısı ve de Teoman ın Kaçak Yayın dergisinde,hayata yön veren,kimi ünlü insanların düşsel ve fiziksel uyumları ile ilgili Casting başlıklı köşe yazısı oldukça güzel.

iice sapıttı geçen bablyondan çıkışta gazetecilere 'bırakmıyosunuz ki şu karılarla bi sex yapıyım,sevişiyim' dedi.e oha yani artık bu kadar da olmaz!

Teoman -kaçak yayın,ekim 2006

Kasting 2

Demiştik ki; kendine benzemek , hayatın , doğanın veya tanrının doğru yaptığı kastingdir ve içeriğini bildiğimiz her portre bize kasting konusunda yazma olanağı verir. Ve insanı da bir ortaçağ algısına inandırır; iyiliğin , kötülüğün suratlarda yansımasına…

Bu seferki başlangıç kaynağımızdaki (Resimlerde Nazi tarihi ; Gestapo) isimler çok yakın olmadıklarımız ama Gestapo ,Nazi gibi üst başlıklar ve isimlerin önündeki titreler herkes için çok anlamlı zaten. Görmenize veya daha önce gördüyseniz hatırlamaya çalışmanıza gerek yok , milli eğitim ve propagandadan sorumlu devlet bakanı Dr. Joseph Goebbles , Herman Göring, Reich güvenlik merkezi başkanı Reinhard Heydrich tam tahmin ettiğiniz gibiler ve inanılmaz derecede kendilerine benziyorlar.

Haydi Nazi Almanyasını bir kenara bırakıp Türkiye’ye gelelim ve tanıdık isimlere geçelim. Mesela faşist dünyada bir kasting harikası olan Haluk Kırcı’nın enternasyonel perspektifle iki açıdan mükemmel uyumu ve uyumsuzluğu var.
Eğer açımız katillik ,özellikle de seri katillik ise de ,o dünyanın her yerinde çevrilen ve çevrilecek filmlerin hepsinde rolü alır. Göründüğü sahnede ilk andan itibaren seyirciyi nefret ettirebilecek ,korkutacak o doğadan gelen mükemmel tipiyle bir over - cast (böyle bir kavram varsa) yaratabilir ve aşırıya giderek film inandırıcılığını yitirebilir. Çünkü kırcı , yaşayan bir karikatür olarak , ‘gerçekten de gerçek’ bir katil portresi.

Enternasyonel anlamda baktığımız zamanda ise , biraz önce bahsettiğimiz Nazi kitabına uymadığını görürüz kırcı’nın . Göring , Goebbles, ve diğerlerinin o incitilmiş ,iğrenç,zarif vahşeti Haluk Kırcı’ da yok. Onun tipi bizim kültürümüze özgü kalın vahşete örnek;adam boğarken Wagner dinlemeyen…
Faşist dünyanın Türkiye ayağına devam edeceksek , doğanın kastinginin en büyük başarısızlıklarından birinin karşımıza çıktığını görürüz; Abdullah Çatlı. Melek yüzlü biri olduğundan hepimiz onunla ilgili bildiğimiz her şeyin yalan olmasını dileriz içimizden ve kalbimiz onu haluk kırcı ile aynı kampa koymaya el vermez. Yaptıklarını bilmemize rağmen , ondaki bu pozitif kasting hatası ,nefretimizin yönünü kırcı’ ya çevirerek ( ve de kendimizi kandırarak tabi ki) derecesini azaltır.

Nedeni , uzun yıllar çatlı’ nın avukatlığını yapmış bir kişinin bir zamanlar aktüel dergisine söylediklerinde daha açık ; çatlı’ yı gördüğünüzde bir piyanist zannedersiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz ortaçağ inanışını baz alışımızla biz de politik biyolojiyi baz alan Nazizimle suç ortaklığı mı yapmaya başlıyoruz yoksa?
Politik biyoloji , politik soyaçekime inandığı için doğal olarak ırkçı bir sözde -bilim ve bir ırkın olumsuz yönlerini ortaya çıkarıp onu suçlamaya yarıyor. Bizimki ise ırkla ilgili olmadığından (bireysel) ve deneklerimiz de katiller olduğundan belki içimiz rahatlayabilir .

Ve bütün çıkarımlarımızı yanıltan ve ‘kendine benzeme –benzememe ‘ meselesi söz konusu olduğunda suçlumuz da hazırdır . doğanın kastingi; bizi aldatan o’dur.

metinde bahsedildiği gibi çatlı örenekleri yaşamda sıkça rasladığımız örnekler ...
şu kadar zamandır sürekli peşinde koşturan " boş beyinlere onlara paralel boş meze avcıları " ( magazin alemi ) son damlayı da damlattıkları için kadehe ki artık bu kelimeleri bu şekil dizdirtmiştir teoman'a ... ayrıca her zaman gördüğümüz ( ister - istemez ) hep birileriyle barlardan çıkan tr'nin geçici ünlülerinin o gece o bayanlarla veya bayanların baylarla sex yapacaklarını bilmiyor muyuz ? (!) ... hatta bu haberler mastrübasyon eylemlerimize malzeme bile olabiliyor kimi zaman bilinçaltında ister istemez ... bunlar neden dile getirilince bu kadar kışkırtıcı oluyor ? ve ayrıca cesaret ve açıklığından en doğrusu sadece "kendini yansıttı(!)ğından " dolayı tebrik etmek lazım ...
ayrıca bir önceki arakçı teoman tartışmasında da zebrail arkadaşımızın bir önceki yazısında iletmiş olduğu "kasting 2" yazısında görüyoruz ki tabir-i caizsse bir Haluk Kırcı örneğidir Teoman ... ki Abdullah Çatlı örneklerinin bir liste halinde bir önceki sayfada yine zebrail_a nickli arkadaşımız tarafından listelenmesi bu tartışmaya da bir son vermiştir her ne kadar kabullenmek istemeyen Abdullah Çatlı'lar yerine yine Haluk Kırcı rolündeki Teoman'a çamur atmaya devam edenler olsa da ... ki onların da bu ara gıkı çıkmıyor görüldüğü üzere ...
önümüzdeki zaman bize Abdullah Çatlı yanlılarının daha çok eylemlerini sürdüreceklerini gösterecektir forum sayfalarında ... ve Teoman sadece kendini yansıttığı sürece bu hep olacaktır ...

senin yazın hakkında nasıl bir yorum yapmamı bekliyorsun ... polemiğe girme benimle lütfen , yorum yazılabilecek veya yazmaya değer birşeyler olduğunda yazarım ... yazın giç ise ben n'apim ...

ya hep eleştirdiğimiz magazinsel tavrı kendin sergiliyorsun eengin rumuzlu arkadaş, maksadın o kültürün ayakta tuttuğu sanatçılar gibi pası atıp ortalıktan yok olmak...insani tarafından bakarsan olayın bıktırıcı kerteye çıktığı ve bu lafların söylendiği açık ki vaktiyle başkasının yerinde olsaydım sizleri vururdum demişti ,yoksa senin bizim magazin basının insanı ne hallere soktuğundan bihaber olman imkansız...diğer bir yorumun ise beni gerçekten şaşırtmıştı...siyah aydınlık arkadaş sana teomana atfedilen iddialara karşı bir iki örnek verdiğinde ne cevap vermiştin eminim hatırlıyorsun 'bunları karıştırmayalım'.böyle mantıksız laflar senin imajına zarar veriyor açıkçası...teomanı ya da başka sanatçıları bir üst figür olarak algılayıp değerlendireceğimize birazcık da onları hayatın gerçeklerine hamurlayıp değerlendirirsek yorumlarımızın daha iyi olacağı kanısındayım.

Geri