Amplifikatörlerimiz

Yjm,

Eğer amfide Fx girişi yoksa direkt girişi yapacağın yer aynı zamanda amfinin preampisi olacak bu durumda senin processorundaki amfi simulasyonları da aynı zamanda preampli görevi gördüğü için ses çamurlaşabilecektir. Ama bu tip amfilerde processor kullanılmaz diye birşey yok tabi. Bir çok procesasorun stompbox simulasyonlarıda var içinde yani bildiğimiz tekli pedallar var boss MT-2 gibi. Bu durumda processorun amfi simulasyonlarını kapatıp sadece efekt ve distortion ve overdrive larını açarak gayet güzel kullanırsın amfide.

İstersen amfi simulasyonlarını açıp processorde gerekli çıkış ayarını yapıp kullanabilirsinde bazısında farketmiyor mesela ben bir arkadaşın me-33 ünü direkt laney 30 w amfisine girmiştim hiç fena sonuç vermemişti üstelik fx girişi yoktu direkt girmiştim. Ama makul ve mantıklı olanı amfi alırken fx girişi olan seçmek eğer processorun amfi simulasyonlarınıda kullanacaksan.

Olabilir ben denemedim ama fx girişi yok diye processor'ler iyi performans yada amfi simulasyonları iyi performans vermiyor diye bişey olacanı zannetmiyorum.
Preamp kullanıldığında ve amfininde fx girişi olmadığında o zaman 2 tane mi preamp kullanıldığını sölüyosunuz,saçma gibi???

amfinin fx return u yoksa amfinin preampını her koşulda kullanmak zorunda kalıyorsun.herhangi bir processor yada preamp ı amfiye girersen iki tane pream aynı anda aktif olduğundan o kadar da iyi bir sonuc alamazsın.

böyle bir durumda yapman gereken amfinin ton ayarlarını mümkün olduğunca flat olarak ayarlamak clean kanalı kullanmak vs.vs.

ayrıca ben amfiye beğladığım zaman kabin simulatörünü her zaman kapatırım

Şimdi detaya inelim o halde.

Prosesör önden girilmez diye birşey yok tabi. Ama prosesör kullanma standartı ve amfi üretici firmaların da o amaçla ürettiği olay, FXreturn'dür.

FXreturn de ses amfinin karakteristik sesinin oluştuğu (clean olsun, drive olsun fark etmez) pre-amp katına uğramadan geçer. Direk olarak sadece sesin yükseltildiği (master volume) power-amp katına aktarılır.

Bunun amacı da örneğin siz prosesörden amp modeli olarak Mesaboogie tri-rectifier seçtiniz ve bunu da Herhangi bir Marshall'a önden girdiniz. Şimdi prosesördeki pre-amp katında ses karakteristiği Mesa'ya benzetilmiştir, ama siz Marshall'ın pre-amp katından da geçirirseniz sesi, bu sefer ses Marshall karakteristiğinden de fazlasıyla etkilenecek ve siz prosesörde yakalıdığınız Mesa tonunu kaybedeceksiniz. Bunun da ötesinde ses çift pre-amp'tan geçtiği için -tıpkı 2 distortion pedalını birlikte bağlamak gibi- ne Mesa'ya benzeyecek, ne de Marshall'a benzeyecek. Yani önden girerek her amfide ayrı ayrı çoook farklı sonuçlarla karşılaşırsınız. Evde yakaladığınız tonu başka bir yerde yakalayamazsınız.

FXreturn'den girince, toplam ses sinyali, girdiği tüm zincir içinde tek bir pre-amp katına uğrayacağından, elde edilen ton daha istikrarlı ve sizin evde yakaladığınız tonun çok benzeri bir ton olacaktır.

Podxt'de ise şöyle bir özellik var. FXreturn'ü olmayan amfilere de girebilip ton karakteristiğinin bozulmamasını şöyle sağlamışlar. "What are you connecting to?" diye bir soru menüsü var. Orda ki seçenekler;
-Studio Direct (direk olarak mixere veya kayıt yapılacak input'a girmek içi)
-Combo Front (FXreturn'ü olmayan combo amfilere girmek için)
-Combo Power (FXreturnu olan combo amfilere Return'den girmek için, ki en sağlıklı sonuçlar bu seçenekte alınıyor)
-Stack Front (Fxreturn'ü olmayan Kafa-kabin amfilere önden girmek için)
-Stack Power (FxReturn'ü olan kafa-kabin amfilere return'den girmek için)
-Bose PS-1 (bose PS-1'e girmek için :) )

"Front" olan seçeneklerde, sesin çift pre-amp katından geçeceği düşünülerek, farklı bir işlem sırası oluşturulmuş. Bu menüde 0-100% High, 0-100% Low, Focused Freq Range (0-20khz) gibi 3 tane algoritma var. Bu parametreleri değiştirerek, önden girdiğiniz amfinin ses karakteristiğini az (nerdeyse hiç) hissedilebilir seviyelere kadar düşürebiliyosunuz. Ama vakit harcamak gerekiyor çünkü her amfi için ayrı ayrı ayar çekmek gerekiyor.

Yani insanların derdi, evde yakaldığı tonları, her bir amfide aynen evde yakaldığı gibi duyma isteği. Bunun için en az uğraştıran giriş de FXreturn.

Bunda saçma olan bir şey yok. Ki anlattığım her şey tecrübeyle sabittir.

Jeff_Loomis demiş ki:
Podxt'de ise şöyle bir özellik var. FXreturn'ü olmayan amfilere de girebilip ton karakteristiğinin bozulmamasını şöyle sağlamışlar. "What are you connecting to?" diye bir soru menüsü var. Orda ki seçenekler;
-Studio Direct (direk olarak mixere veya kayıt yapılacak input'a girmek içi)
-Combo Front (FXreturn'ü olmayan combo amfilere girmek için)
-Combo Power (FXreturnu olan combo amfilere Return'den girmek için, ki en sağlıklı sonuçlar bu seçenekte alınıyor)
-Stack Front (Fxreturn'ü olmayan Kafa-kabin amfilere önden girmek için)
-Stack Power (FxReturn'ü olan kafa-kabin amfilere return'den girmek için)
-Bose PS-1 (bose PS-1'e girmek için :) )

"Front" olan seçeneklerde, sesin çift pre-amp katından geçeceği düşünülerek, farklı bir işlem sırası oluşturulmuş. Bu menüde 0-100% High, 0-100% Low, Focused Freq Range (0-20khz) gibi 3 tane algoritma var. Bu parametreleri değiştirerek, önden girdiğiniz amfinin ses karakteristiğini az (nerdeyse hiç) hissedilebilir seviyelere kadar düşürebiliyosunuz. Ama vakit harcamak gerekiyor çünkü her amfi için ayrı ayrı ayar çekmek gerekiyor.

Yani insanların derdi, evde yakaldığı tonları, her bir amfide aynen evde yakaldığı gibi duyma isteği. Bunun için en az uğraştıran giriş de FXreturn.

Bunda saçma olan bir şey yok. Ki anlattığım her şey tecrübeyle sabittir.

Pod xt bunuda yapabiliyor demek,ama bence ne kadar yapmaya çalışsada %100 başarı elde edemez sonuçta amfinin preamp'ından geçiyor,tabiki fx return olayı boşuna yok elbette daha iyi ama ben pek fark edeceni sanmıyorum ki öyledir zaten diye okuyorum malum sitelerde :)

Hatta bakın, bu amaçla üretilmiş bir amfi.

Tech 21 Power Engine 60

280578.jpg

Amfinin pre-amp katı yok. İsterseniz harici bir pre-amp alıp onu buna giriyorsunuz, isterseniz prosesörünüzün pre-amp'ından daha faydalanıyosunuz. Ama Amfinin özelliği tamamen "Natural" bir ses amplifikasyonu sağlamak.

Bir de birşeyi belirtmek istiyorum. Ben normalde hep derim, bence en iyi ton için sağlam kafa en iyisidir ama bu pod xt + powered cabinet (ya da pre-amp katı olmayan amfi de denebilir) olayı fiyatı için en mantıklısı. Çünkü kafa almak için en az 1500 dolar para lazım, ona bir de kabin lazım :) Bu yöntem baya baya iş görecek gibi görünüyor...

anti-social demiş ki:
Alexilaiho demiş ki:
Amoremorte demiş ki:
Alexilaiho demiş ki:
Bende Marshall Vs230 var. 60 watt,reverb,chorus ve overdrive efektlerine sahip. Nacizane switch pedalıyla her işimi görmekte. Pedal , proccessor gibi şeylerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışan birisi olarak tabi.

Lambalı olmayan Marshall'ların bence en güzel serisidir Vs serisi. Hatta ses karakteri olarak Avt lerden bile başarılı bence.
Gerçekten de tonu çok karakteristik.Zaten Avtleştikçe dijitalleşiyorlar. Artık piyasada bu amplilerin sıfırları da yok. Bu açıdan da baktığımda çok şanslı sayıyorum kendimi.
zafer senin amfinin 80likleri 100lükleri varmı
Vs 100 ile Vs80 leri duymuştum. Zaten biri Girayın alet. Ama bunlar lambalı . Lambasız olaraktan 80-100 wattlık olanını hiç duymadım.

Bursali arkadaşım buraya değil alım satıma yazıcan merak etme ordada görürüz mesajını :)
Ben bir soru daha sorucam Benim marshall (mg15cdr)amfide fdd diye bir düğme var basınca ton daha güzel ve volüm yüksek oluyor bu nedir tam olarak bazıları tüplü amfi gibi ses veriyor diyor. Bende hade len diyorum olmaz öyle şey diyorum :)

Beyler Laney HCM 65R yi nasıl bilirsiniz? kullanan varsa tecrübelerini,notlarını paylaşırsa şahane olur.

edit:bir de Marshall MG100HDFX'in ikinci el ve sıfır fiyatı hakkında fikir sahibi olan varmı acaba?

Bende Marshall DSL401 i sormak istiyorum. Bayağ maliyetli bir 40 watt amfisi. Kullanan, duyan veya hakkında olumlu olumsuz yorum duymuş olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

hughes and kettner

arkadaşlar... benim bir hughes and kettner silver edition 60watt amfim war. ikinci el aldım, çok memnunum (memnundum). aleti çalışmaya götürürken arabamızın bagajına koyduk we açtığımda aletin power ışığının yanmasına rağmen ses alamadım. sesi sonuna kadar açmama rağmen yine ses gelmedi,daha sonra gitarı line in girişine bağladım we ses geldi, sizinde düşündüğünüz gibi inputta bi sorun olduğunu düşündüm ama aleti açtım baktım (türk aklı bikaç üfledim felan) bi sorun yok gibi gözüktü. kapatmadan bidaha takayım bakayım dedim gitarı taktım inanılmaz ama gerçek çalıştı. gitarı çıkartıp tekrar bağladım yine çalışmadı. şimdide kafasına göre bi çalışıyo bi çalışmıyo sorunum ne olabilir????? lütfen fikirlerinizi benden esirgemeyin.... :D (inputta bi sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü sesini sonuna kadar açmama rağmen en ufak bi cızırtı bile gelmiyo normalde amfiyi açtığımda (pulmp) die bas bi ses geliyo, fakat çalışmiica zaman o seste gelmiyo aleti açtığımda) bilgilerinize sunulur.... (plumpta nasıl bi sesse bende anlamadım :D)

Jeff_Loomis demiş ki:
Spider II'nin arka tarafta FXreturn'ü olmadığı için pre-amp katını bypass etmek mümkün değildir. Spider II'yi de prosesörle kullanmak zaten pek de mantıklı değil ayrıca amfinin zaten amacı prosesörlerin yaptığı modellemeleri yapmaktır.

Bence illa ki prosesör giricem diyorsan, FXreturn'ü olan bir amfi bulup, prosesörünü return'den gir. Tecrübeyle sabittir.

Boss DR-880 (aslında drum&bass machine ama içinde GT-6'dan alınma 40 tane gitar için preset var) ve ayrıca MT-2 kullanıyorum. Yeni bir amfi alacam, 15w veya 30w seviyelerinde (yani ev tipi giriş modeller diyelim) alabileceğim amfi ne olabilir. Fxreturn var mı yok mu nasıl anlayacaz, internet sayfalarında spesifikasyonlarda yazar mı, hiç görmedim, illa elimize alıp arkasını filan mı çevirmek lazım? Spider II gibi kendinden efektli amfilere zaten uzak duruyorum ama fxreturn konusunu nasıl halledebilirim?

Geri