Elektro Gitar Tel Önerisi

Uzun süre D'addario kullandıktan sonra ondan daha uzun bir süre Ernie Ball kullandım.
Geçenlerde istediğim kalınlıkta set bulamayınca du bakalım tekrar bir D'Addario alayım dedim, iyi ki de almışım. Ya bana öyle geliyor ya da tellerde bir değişiklik yapmışlar, iç ambalaj da değişmiş... Rotosound tellerin de çok hoş bir tınısı var, ayrıca o "yeni tel tonu" da Ernie Ball'dan birazcık daha uzun sürüyor sanki...

Saçma sapan başlıkları hortlakmak veya marka adına doğrudan başlık açmaktansa buraya yazayım dedim; arada derede gözüme daha ince set arayışındaki dadaşlarımızın yakınmaları çarpıyordu. Gözünüz aydın ernie ball feryadınızı duymuş gibi.

Zippy slinky;

Acaba diyorum, 7. tel olarak bir de 0.48 ekleyip ortamı iyice gererler mi? Gerçekten bu kadar ince tellerle tuşe neye dönüşüyor merak ediyorum da denemeye hevesim yok.

Bu arada incelerken fark ettim; ilk teller 7, 9, 13 yerine 7, 10, 14 olsa gerilim dağılımı ve sarımlı tellere geçiş çok daha dengeli olabilirmiş.

Son düzenleme:
Saçma sapan başlıkları hortlakmak veya marka adına doğrudan başlık açmaktansa buraya yazayım dedim; arada derede gözüme daha ince set arayışındaki dadaşlarımızın yakınmaları çarpıyordu. Gözünüz aydın ernie ball feryadınızı duymuş gibi.

Zippy slinky;

Acaba diyorum, 7. tel olarak bir de 0.48 ekleyip ortamı iyice gererler mi? Gerçekten bu kadar ince tellerle tuşe neye dönüşüyor merak ediyorum da denemeye hevesim yok.

Bu arada incelerken fark ettim; ilk teller 7, 9, 13 yerine 7, 10, 14 olsa gerilim dağılımı ve sarımlı tellere geçiş çok daha dengeli olabilirmiş.

Kulagima gitardan baglama veya sitar sesleri geldi bile 😄

Selamlar;
Tel konusunda sıkıntılıyım ben de. Drop D akort kullandığım için dunlop 10-52 tel kullanıyordum fakat en üst tel canımı sıkıyor. Bir de en üst tel drop d yapmayacağım için atık normal tellere geçeyim diyorum. 10-46 veya 10-48 düşünüyorum. Ernie ball tel tonu çok hoşuma gidiyor ama 2 günde tel pert olduğu için ernie ball istemiyorum. Olabildiğince kaygan olacak biçimde tel önerilerinizi bekliyorum.

Selamlar;
Tel konusunda sıkıntılıyım ben de. Drop D akort kullandığım için dunlop 10-52 tel kullanıyordum fakat en üst tel canımı sıkıyor. Bir de en üst tel drop d yapmayacağım için atık normal tellere geçeyim diyorum. 10-46 veya 10-48 düşünüyorum. Ernie ball tel tonu çok hoşuma gidiyor ama 2 günde tel pert olduğu için ernie ball istemiyorum. Olabildiğince kaygan olacak biçimde tel önerilerinizi bekliyorum.
Standart E akort düzeni için en ideali 9-42 veya 10-46. Standart D için veya drop C-D için 10-52 ideal. Kaygan olsun ve paslanmasin dersen Elixir, fiyat/performans için Daddario NYXL, biraz daha ucuz ama kötü de olmasın dersen Daddario XL.
Ernie ball sevemedim hiç. Çok çabuk kirlenip paslaniyor ve gıcır gucur gürültü yapıyor

Standart E akort düzeni için en ideali 9-42 veya 10-46. Standart D için veya drop C-D için 10-52 ideal. Kaygan olsun ve paslanmasin dersen Elixir, fiyat/performans için Daddario NYXL, biraz daha ucuz ama kötü de olmasın dersen Daddario XL.
Ernie ball sevemedim hiç. Çok çabuk kirlenip paslaniyor ve gıcır gucur gürültü yapıyor
abi valla aynı durum, teller güzel eyvallah da, hem çabuk gidiyor hem de fretleri yediğini düşünüyorum.

abi valla aynı durum, teller güzel eyvallah da, hem çabuk gidiyor hem de fretleri yediğini düşünüyorum.
Fretleri güzel bir temizleyip parlat, gerekirse zimparalat. Ne kadar pürüzsüz olursa o kadar kaygan okur. Bazen hafif kirlenme bile fretler yenmiş, yıpranmış hissiyatı veriyor. Dunlop'un telnve fret temizleme kitleri de ise yarar.
Ah keşke eski gitarlarda da paslanmaz çelik fretler olsaydı en başından beri

Tel seçimi daha çok telin sarmal yapısına bağlı olarak seçilmeli diye düşünüyorum. Benim rahatıma en uygun elixir olduğu için her gitarımda ya 9 ya da 10-42 takarım.
Fretlere zarar verme konusuna gelince hepsi verir. Tel değişim süreniz, elinizin terleme sıklığı, muhafaza koşulları vs. hepsi etkiler.
Şu tel daha az etkiler diye bi durum söz konusu değil maalesef.
Zamanı gelince olumlu referans aldığınız birine fret tasfiyesi yaptırırsınız ya da değişimlerini yaptırırsınız vs...

Fretleri güzel bir temizleyip parlat, gerekirse zimparalat. Ne kadar pürüzsüz olursa o kadar kaygan okur. Bazen hafif kirlenme bile fretler yenmiş, yıpranmış hissiyatı veriyor. Dunlop'un telnve fret temizleme kitleri de ise yarar.
Ah keşke eski gitarlarda da paslanmaz çelik fretler olsaydı en başından beri
Onu yaptım abi zaten, zımpara değil de dremel parlatma keçesi dün bi giriştim ayna gibi oldu fretler

Bir süredir internette (aktif stok yok) elixir optiweb 10-46 bulamıyorum, siz nereden temin ediyorsunuz? (kocaeli içi satan mağaza biliyorsanız super olur.) (Baştan konu açmak istemediğim için buraya yazdım.)

Bir süredir internette (aktif stok yok) elixir optiweb 10-46 bulamıyorum, siz nereden temin ediyorsunuz? (kocaeli içi satan mağaza biliyorsanız super olur.) (Baştan konu açmak istemediğim için buraya yazdım.)

Maalesef güvenilir sitelerde stok bulunmuyordu, bu sabah yenilenince satın aldım. Hpsbrd a üzerinden satan bir saticinin yorumunlarında sahte tel sattıkları yazıyordu, Dlp, sarı site gibi uygulamalarda da bulunuyor fakat onlar da sahte.
piyasada aşırı fazla sahte elixir tel var normalde hep zuhal müzikten alırdım bir seferinde bir arkadaşı kıramadım tanıdığı bir müzik mağazasına götürdü beni aldım telleri tellerin sahte olduğunu taktıktan sonra fark ettim geri iade de almadılar

Geri