SX gitarlar hakkında

Do-re getiriyordu ama 2015ten sonra ne oldu bilemiyorum. Zaten İstanbul Ankara gibi şehirlerde her yerde geziyor artık bu bebekler.

the_rocker bütçene göre söyleyeyim. Eğer 400$ 'ın varsa, SX 'lere hiç bakma. Eğer 200$ civarı paran varsa, 2.el temiz bir gitar al derim.

SX 'ler arkadaşların da söylediği gibi aynı model iki gitarı birbirini tutmayabilen bir marka.

İkinci el olarak Ibanez, Cort, Washburn gibi markaları düşünebilirsin.

Saygılar. Kolay gelsin.
Merhaba arkadaşlar SX gitarların fiyatına(175-200$)göre çok iyi performans verdiğini duydum..bu gitarları kullanan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim..ayrıca bu gitarların klavyesi rahat mıdır..klavye ile tel arasındaki mesafe fazlamıdır.....ya da bu fiyatlara şöyle klavyesi rahat gitarlar varmıdır..tonu ve tarzı çok önemli değil bilgi verirseniz sevinirim....
Alırken Dean bakmayı unutma bence

Sx ailesine bende katıldım:)
Bir iki modifikasyon şart oldu. Baya bir başlık okudum modifiye yapan arkadaşlar çoğunlukta. Özelikle değişim yapanlardan yardım isteyeceğim. Burgu değiştireceğim ama hangi model benim gitara uygun olur vs bilmiyorum. Uymadığında kesme delme oyma işlemleri yapmak istemiyorum. Gitarımın Modeli Sx SST 57 Bk Maple. Mümkün olduğunca maliyeti düşük parçalar arıyorum.
1-Akort burguları.- Orta karar birşey olabilir. Telin sarıldığı yer, blok içinden geçirmeli olsun yeter. Kesme delme işlemi olmadan eskisini çıkarıp yenisini takabileyim. Aynı ölçülerde varmıdır ?
Sx gitarda telin geçtiği yerin üstü açık, tel değiştirirken baya bir zorlandım sürekli çıkıyor:) Gerçi vardır bir tekniği biz bilemedik.İçten geçmeli olmalı.
2- Manyetik değişimi - Üzerindekiler çok dip gürültüsü yapıyor. Önemli olan dip ses yapmasın drive da. Ton konusu ikinci planda. Orta manyetiği pek kullanmam. Sap ve köprü lazım.Pop rock blues tonları. Kısaca her yola gelsin orta karar bir manyetik.
Özellikle burgu değişimi konusunda direk link paylaşırsanız şunun ölçüleri tam uyar gibisinden çok daha iyi olur.

Gitar ile ilgili bende ufak bir iki izlenimimi paylaşayim, düşünen arkadaşlar için. Çok uzun yıllardan beri sürekli ibanez kullandım halende kullanıyorum. Sx daha bir sustainli geldi. Klavyesi daha kalın alışamam diyordum pek zorlamadı zamanla daha da alışılır. 2 saate yakın provada bir kaç kez ufak akordlar yaptım. Pek kaçırma sorunuda olmadı.Fiyatına göre bakıldığında denenmesi gereken bir gitar diye düşünüyorum.

Sx ailesine bende katıldım:)
Bir iki modifikasyon şart oldu. Baya bir başlık okudum modifiye yapan arkadaşlar çoğunlukta. Özelikle değişim yapanlardan yardım isteyeceğim. Burgu değiştireceğim ama hangi model benim gitara uygun olur vs bilmiyorum. Uymadığında kesme delme oyma işlemleri yapmak istemiyorum. Gitarımın Modeli Sx SST 57 Bk Maple. Mümkün olduğunca maliyeti düşük parçalar arıyorum.
1-Akort burguları.- Orta karar birşey olabilir. Telin sarıldığı yer, blok içinden geçirmeli olsun yeter. Kesme delme işlemi olmadan eskisini çıkarıp yenisini takabileyim. Aynı ölçülerde varmıdır ?
Sx gitarda telin geçtiği yerin üstü açık, tel değiştirirken baya bir zorlandım sürekli çıkıyor:) Gerçi vardır bir tekniği biz bilemedik.İçten geçmeli olmalı.
2- Manyetik değişimi - Üzerindekiler çok dip gürültüsü yapıyor. Önemli olan dip ses yapmasın drive da. Ton konusu ikinci planda. Orta manyetiği pek kullanmam. Sap ve köprü lazım.Pop rock blues tonları. Kısaca her yola gelsin orta karar bir manyetik.
Özellikle burgu değişimi konusunda direk link paylaşırsanız şunun ölçüleri tam uyar gibisinden çok daha iyi olur.

Gitar ile ilgili bende ufak bir iki izlenimimi paylaşayim, düşünen arkadaşlar için. Çok uzun yıllardan beri sürekli ibanez kullandım halende kullanıyorum. Sx daha bir sustainli geldi. Klavyesi daha kalın alışamam diyordum pek zorlamadı zamanla daha da alışılır. 2 saate yakın provada bir kaç kez ufak akordlar yaptım. Pek kaçırma sorunuda olmadı.Fiyatına göre bakıldığında denenmesi gereken bir gitar diye düşünüyorum.

1) Sx Pick Guard açarsan muhtemelen H-S-H şeklinde hazır oyuk görebilirsin.
2) Manyetikler normal bir ton veriyor. Ama ila Fender tonu alacağım diyorsan 500-600TL Fender gitarlardan çıkmış komple pickguard dahil manyetikleri alabilirsin.
3) Dip gürültüsü istemiyorsan Single Humbucker manyetiklere geçmelisin. Orta manyetiği pek kullanmıyorsan ve ibanez kullandıysan normal humbucker manyetikler takabilirsin. Gövde oyuk olduğu için sadece pickguardı değiştirmelisin. H-H bir pickguard takabilirsin.
4) Sustein istiyorsan; Meksika Fenderden çıkma kalın köprü bloğu(100-150TL) takmalısın. Şuan takılı olan ince ve hafif bir malzemeden.
5) Akort burguları pek akort kaçırmıyor (Ama upgrade edeceksen 100-400TL) ama üst eşiği 10-20 TL bir kemik ile değiştirirsen akort daha kararlı oluyor ve telin çıkardığı ses inanılmaz yükseliyor.

Mümkün olduğunca maliyeti düşük parçalar arıyorum

O parçaların hepsi gitarın üstünde :D

Bence iki seçenekten birine yönel:

1) "Gitarı sevdim, satmam" diyorsan Custom Shop manyetik ve orijinal Fender kapalı burgu tercih et. Bir-iki delme işlemi gerektirebilir. Trem bloku değiştir. Üst eşiği grafit ile değiştir. Elektrik tesisatını yenile, potları değiştir, tercihen ikinci ton potunu zero-load ile değiştirip blender-pot yap.

2) "Belki satarım" diyorsan burgulara dokunma, pickguardı komple çıkart, yeni pickguard ile manyetikler koy. Satarken orijinalini geri koyarsın.

Ben olsam böyle yapardım.

Bu arada iki tane SX'im var. Şimdilik sıralarını bekliyorlar ama malzeme ve işçilikleri son derece tatminkar görünüyor.

Hazır konu hortlamışken bende kendi hikayemi anlatayim
60lar telecaster a hayran biri olarak stl 50 modelini aldim kizilağaç gövdesi hariç herşeyi değiştirmeyi planlıyorum cilası ve boyası dahil
Meraklı arkadaşlar takipederse mutlu olurum. Maksat muhabbet olsun.
Not gitar orjinalde de yeterli illa modifiye gitarı olarak bakmamak lazım.Ben sapının radiusuna ve fret büyüklüğüne bayıldım

SX lerin cok genis urun yelpazesi var.Hemen hemen butun gitarlari taklit etmisler.PRS kasa HSH bir SX satmistim.Alan arkadas urunu amfiye takmadan alip gitmisti.Harika bir maple neck vardi gitarda.
Sagdan ucuncu gitarin aynisi.Sanirim model adi KY1
IMGP1846a.jpg

En kısa zamanda pickguardı kaldırıp manyetik için oyuk durumuna bakacağım. Oyuk hazırsa Hambuckerda düşünebiliirm. H seçeneği güzel oldu. İlk öncelik burgular. Eski burguları çıkarıp delmeden yenisini takabileceğim burgu lazım.

Hazır konu hortlamışken bende kendi hikayemi anlatayim
60lar telecaster a hayran biri olarak stl 50 modelini aldim kizilağaç gövdesi hariç herşeyi değiştirmeyi planlıyorum cilası ve boyası dahil
Meraklı arkadaşlar takipederse mutlu olurum. Maksat muhabbet olsun.
Not gitar orjinalde de yeterli illa modifiye gitarı olarak bakmamak lazım.Ben sapının radiusuna ve fret büyüklüğüne bayıldım

Cila ve boyayı nerede yaptırmayı düşünüyorsunuz? Nitro finish mi aklınızdaki?

Geri