SX gitarlar hakkında

bende bi stagg s350 var maple klavye ,, gerçekten seviyorum bu gitarı , stagg de aslında sx gibi kült bi marka fakat ürünlerinin % 30 u verimlilik gösteriyor.... şimdi ise gülağacı hss bi sx almayı düşünüyorum manyetik modifeyiside yapmak istiyorum fakat elimdeki sss maple stagg den farklı tonlar duymak istiyorum .. nediyorsunuz ahali yoksa telecaster mı alayım maksat farklı bi ton olsun

ben de bir adet sx sst alder almış bulunmaktayım fakat konunun ilk başlarında olduğum gibi gaza gelip almadım. önce eksiklerimi tamamlamak için kursa gitme kararı aldım, sonra kurs gitarı için ucuz bir gitar almak iyi olur diye düşündüm ve gitarı sipariş ettim. gitarı teslim aldıktan sonra hemen sonra da kursa yazıldım(aynı müzik dükkanından), bence aç gözlülük yapmadım, gayet makul bir mantık var :p

N0qM3jz.jpg

Elinize sağlık arkadaşlar .
43 Sayfanın tamamını okudum ; büyük bir beklenti içinde değilim klavyesi rahat olsun , dip gürültüsü olmasın yeterli diye düşünerek bir Sx edinebilir miyim ?

Modifiye etmeyi düşünmüyorum ve gitardan çok iyi anlamıyorum nasıl seçeceğimi bilmiyorum . Sizce ne yapmam gerekir ?
Çak bir sx sst62 rosewood klavyeli bak keyfine...

Çak bir sx sst62 rosewood klavyeli bak keyfine...
Teşekkür ederim sst62 ve sst alder farkı nedir hocam sst alderin klavyesi daha mı kötü ?

SX SST/ASH
SX SST ALDER
SX SST 62
Bunlar arasında bir sıralama yapsanız çok iyi olur zaten pek bir fiyat farkı yok bari en iyisini alalım :)

Siz sst62 yi sanırım rosewood olduğu için önerdiniz yanlış anlamadıysam eğer :)

Son düzenleme:
Teşekkür ederim sst62 ve sst alder farkı nedir hocam sst alderin klavyesi daha mı kötü ?

SX SST/ASH
SX SST ALDER
SX SST 62
Bunlar arasında bir sıralama yapsanız çok iyi olur zaten pek bir fiyat farkı yok bari en iyisini alalım :)

Artık senin keyfine kalmış imkanın varsa bak dene birisini al ve Aramıza katıl dostum (y)

SX SST/ASH
SX SST ALDER
SX SST 62

Kİşisel tatmin açısından da Ader- Ash - 62 veya 57 derim ben de. Ash biraz farklı gelebilir tonal olarak. Denemeden de alma.

İlk gitarım olmayacak hocam daha önce ibanez,prs kullandım fakat hep mydukkan üzerinden gittim . Ama sonuç olarak bu gitardan anlıyor olduğumu göstermez denerken bu iyi bu kötü diyemem galiba :) Siz sx lerle içli dışlı olduğunuz için sordum . En iyisi bilen birini bulup götürmek teşekkürler :)

İlk gitarım olmayacak hocam daha önce ibanez,prs kullandım fakat hep mydukkan üzerinden gittim . Ama sonuç olarak bu gitardan anlıyor olduğumu göstermez denerken bu iyi bu kötü diyemem galiba :) Siz sx lerle içli dışlı olduğunuz için sordum . En iyisi bilen birini bulup götürmek teşekkürler :)

Est. Ama anlaşılması mutlaka gereken fakat ısrarla anlaşılamayan bir nokta var. Bu işlerde bir standart yok. Hani Fender X modeli, Kramer D model überdir ama Ibanez Y, Cort ZQ modeli berbattır, Gibson T herşeyi tokatlar ama Epiphone W dünyanın en adi gitarıdır gibi kesin bir kural, bir çizgi olmadığı gibi, her SX alınıp modlandığında ortaya mutlaka mükemmel bir sonuç çıkar diye de bir kural yok. Bu yüzden kimseden bilimsel kanun niteliğinde kesin yorum beklemeyin.

Yıllar önce, bu işlerin ayrıntılarına yeni yeni vakıf olmaya başladığımda, bir dükkan içinde iki tane Keiper LP denedim. Birinin tonu çamur gibiydi, akusik açıdan ise gayet ölüydü. İster 64 PAF tak, ister EMG, yok, olmaz da olmaz bir gitardı. Ama diğerinin akustiği gayet iyiydi, ton daha parlak, daha canlı, üst kalite bir LP olmasa da fiyatına göre iyiydi. Bu yüzden "Gitar denemeden alınmaz, yeterli birikiminiz yoksa yanınıza birini alın" diye yırtınıyoruz.

Modifiye etmeden kullanacağım , rahat olsun; sıkıntısı olmasın yeter diye düşünüyorum :) Haklısınız hocam bakalım yanımıza bilen birini bulamazsak forumdan yardım alacağız artık :)

Bir sorum daha var hocam , madem modlamadan kullanıcaksın neden Sx alıyorsun ; Squier al başka birşey al demek mantıklı olur mu ? Yani modlamadan bir 500 600 liralık strat gibi iş görmez mi bu gitar ?

Modifiye etmeden kullanacağım , rahat olsun; sıkıntısı olmasın yeter diye düşünüyorum :) Haklısınız hocam bakalım yanımıza bilen birini bulamazsak forumdan yardım alacağız artık :)

Hah bak buna diyeceği olan çıkar. Forumda, hatta bu başlıkta 57, 62, alder sahipleri var. İyisini bulduğunda modlama-modlamama konusunda gerekli veya değil derler.

Bir sorum daha var hocam , madem modlamadan kullanıcaksın neden Sx alıyorsun ; Squier al başka birşey al demek mantıklı olur mu ? Yani modlamadan bir 500 600 liralık strat gibi iş görmez mi bu gitar ?

Alt model gitar alınca modlama kaçınılmaz gibi bir şeydir. Hani 500 600 civarına al çal strat imkansız değil, ama biraz zor diyeyim. Mesela sahibindende Dan Zelinsky stratlar vardı bu fiyata. Görünüm on numara. Ama ton iyi midir, stabil midir bir şey demek zor.

Aslında sert bir gitar almak fikri vardı aklımda (Schecter) ama herkes gibi neden benim de bir stratım yok diye düşününce boşver Schecter'e 1100 1200 lira vermeyi 350 liraya Sx alayım diye düşündüm . Zaten evde en çok 15 w bir amfi ile çalacağım veya iRig ile .

Tabi 350 liraya aldığım gitar ile iş bitecekse bu fikir mantıklı geliyor . Onun dışında modlama yapmadan işimi görmeyecekse benim için iyi bir fikir olmayabilir .
Dediğim gibi büyük bir beklenti içerisinde değilim klavye rahat, dip gürültüsü olmadan o sağ ben selamet .. :)

Modsuz kullanan arkadaşlar yorumları bekliyorum teşekkürler :)

Aslında sert bir gitar almak fikri vardı aklımda (Schecter) ama herkes gibi neden benim de bir stratım yok diye düşününce boşver Schecter'e 1100 1200 lira vermeyi 350 liraya Sx alayım diye düşündüm . Zaten evde en çok 15 w bir amfi ile çalacağım veya iRig ile .

Tabi 350 liraya aldığım gitar ile iş bitecekse bu fikir mantıklı geliyor . Onun dışında modlama yapmadan işimi görmeyecekse benim için iyi bir fikir olmayabilir .
Dediğim gibi büyük bir beklenti içerisinde değilim klavye rahat, dip gürültüsü olmadan o sağ ben selamet .. :)

Modsuz kullanan arkadaşlar yorumları bekliyorum teşekkürler :)
Bu gitarlari modsuz kullanabilirsiniz. Gayet hos tonlara sahipler. Ben modsuz Ash guvde gul klavye kullaniyorum.
Fender markada alsaniz gitarı modlarsiniz. Texas manyetiklerin hastası cok. Standart Fenderde bu manyetik yok. Fender alanlar bile Texas manyetik seti takip gitarini modluyor.
Dip gurultusu konusuna gekince cleande problem yok drive, distortionu verdikce dip gurultusu geliyor. Noises manyetik yada dip gurultusu kesicek bir pedala ihtiyac oluyor. Fenderde alsan dip gurultusu olur.
Metal muzik yapilir mi? Manyetikleri single humbucker ile degistirirseniz bal gibi olur. 2000den once herkes strat kullaniyordu. Iron maiden metallica hepsi kullandi. Harika solo gitar olabilirler.

Bu gitarlari modsuz kullanabilirsiniz. Gayet hos tonlara sahipler. Ben modsuz Ash guvde gul klavye kullaniyorum.
Fender markada alsaniz gitarı modlarsiniz. Texas manyetiklerin hastası cok. Standart Fenderde bu manyetik yok. Fender alanlar bile Texas manyetik seti takip gitarini modluyor.
Dip gurultusu konusuna gekince cleande problem yok drive, distortionu verdikce dip gurultusu geliyor. Noises manyetik yada dip gurultusu kesicek bir pedala ihtiyac oluyor. Fenderde alsan dip gurultusu olur.
Metal muzik yapilir mi? Manyetikleri single humbucker ile degistirirseniz bal gibi olur. 2000den once herkes strat kullaniyordu. Iron maiden metallica hepsi kullandi. Harika solo gitar olabilirler.

Ash Dışbudak olan galiba sizin gitar , zaten pek yüksek gainlere çıkacağımı düşünmüyorum . Teşekkürler yorum için :) Bende bir alder alıp modsuz kullanmayı düşünüyorum :)

Geri