SX gitarlar hakkında

Dur acele etme. Bir süre kullan gitarı. Belki seninkinin akord stabilitesi daha iyi çıkar. Bende de akord stabilitesi aslında iyiydi. Sadece tremoloya yüklenince yarım ses gidiyordu :D Açtığım Sst 62 başlığında da bahsi var, bu yüzden Fender burgu taktım. Ha, üst eşik de değişecek, o ayrı.
Yok abi ya dün kaç kere akord kaçtı 10 dan sonrasını sayamadım. Bugün akord tuttu baya aslında şaşırdım:D Cumartesiye kadar iyice gözlemleyeyim en iyisi. Baktım akord zıçıyo bir fenderde biz takarız :D Benim ki dün tek bendde bile kaçıyordu. Bugün sabah akord ettim ve deli gibi bend yaptım hiç kaçmadı(ufak tefek kaçmış olabilir). Tremolo koluyla yarım ses düşme olayı bende de oldu dün. Sanırım dün cenabetliğime falan denk geldi :D

Su başlığa "ya bilader abartmayin artik tamam güzel gitar ama o kadar da abartmaya gerek yok" yazmamak için kendimi zor tutuyordum.forumdan yiğit @ygtcskn un sx alder ini deneyene kadar.manyetik modifiyesi için bana getirdi, bende ki amerikan fenderden çıkma sandığımız sonradan japon fender 62 lerden çıkma olduğunu öğrendiğimiz singlelari middle ve neckine taktik,köprüye de hot rails taktik.aman allahım bu ne ton ! Yiğit seçerek almış gitarı bu çok önemli hakkaten.ağacı güzel resonatif bir ağaç tizleri inanılmaz güzel basları tok.ama açıkçası gitar kendini modifiyeden sonra buldu.begenmedigim yanları renk secenegi az,string treeleri sevmediğini tarzda,manyetik ve elektroniği kotu (ağaca kıyasla) ,pickguard renkleri uyumsuz gövde rengiyle.ama benim en değer verdiğim özellik olan rahatlık ele oturması perdeleri enfes.modifiyeye degecek bir gitar kesinlikle ama modifiye maksimum 300-400 liralık olmalı fazlası bence gereksiz.gaza gelip alasim var :D

Eyvallah. Ne idüğü belirsiz Çinderlerin stok haldeki maliyeti nereden baksak en az 300 dolar ki ne geleceği de belli olmaz. SX'i en azından deneyerek alma imkanı var :)

strat tipinden oldum olası nefret eden biri olarak neden olduğunu bilmediğim bir şekilde ve bana fazlalıktan başka bir şey olmayacağını(tabi farklı ton olduğunu kabul ediyorum) bilmeme rağmen sx strat'lara ilgi duymaya başladım. önce sst62 mi alsam derken şimdi alder'e sardım, hem de öyle böyle değil. tipi de hoşuma gider gibi oldu nedense.
şu konuya atılan her mesajı takip ediyorum biri çıksın şurası çok kötü adam olmaz desin de vazgeçeyim diye.

strat tipinden oldum olası nefret eden biri olarak neden olduğunu bilmediğim bir şekilde ve bana fazlalıktan başka bir şey olmayacağını(tabi farklı ton olduğunu kabul ediyorum) bilmeme rağmen sx strat'lara ilgi duymaya başladım. önce sst62 mi alsam derken şimdi alder'e sardım, hem de öyle böyle değil. tipi de hoşuma gider gibi oldu nedense.
şu konuya atılan her mesajı takip ediyorum biri çıksın şurası çok kötü adam olmaz desin de vazgeçeyim diye.
Kutur kutur ağaç bu gitarlar, yıllardır sunta kullanınca bir garip geliyor boyle alma o yüzden :D

Bu başlık ve SX hakkında yazılan tüm değerlendirmeleri hatmettikten sonra bir SX projesi macerasına girmeye karar verdim. Önce adam gibi bir ikinci el SX bulmam gerekiyordu. Tam bu anda Mahmuttuncer adlı arkadaşın sattığı SX SST-57 ilanı denk geldi. Sorunsuz bir alış veriş süreci ile gitar bana geçti. Gitar stok haliyle bile iyiydi. Ince eleyip sık dokunmuş özenle seçilmişti. Ama upgrade ile nereye varacağını merak ediyordum. Parçaları topladım, dün Fatih'e gittim ve SX in upgrade ini yaptık..

Ilginç olan, bu gitar bu kadar dandik malzeme ile nasıl oluyordu da bu kadar iyi ses veriyordu. Upgrade sonrası resmen sınıf değiştirdi.. Fatih'in 4 saatini yediğimden fazla test edemedik beraber.

Yapılanlar
1. Burgular Fender burgularla değişti
2. String tree'ler solomusicten alınan string guidelar ile değişti. (Markasız)
3. Üst eşik yine solo muzikten alınan kemik üst eşikle değişti. Birebir uymadı ama Fatih sihirli elleriyle eğeleyip zımparalayıp tornalayarak yerine otuttu..
4. Manyetikler Texas Special manyetik seti ile değişti
5. Gitarın stok köprü bloğu Zamaktan yapılmış dandik ötesi birşey di. Zaten sustaini arttırmak için önerilen ilk upgrade de bu. Bu nedenle blogu Hantug'dan (ankarada uçak yedek parçaları yapan bir üretici) alınan prinç blokla değişti. Korktuğumuz gibi vida mesafelerinde uyumsuzluk olmadı yerine oturdu. Köprü ve yuva mesafeleri Fender Meksika üretimi stratlarla uyumlu. Tek uyumsuz olan tremolo kolunun köprü üzerindeki deliğinin bir kaç mm öne açılmış olması bu nedenle malesef tremolo kolunu şimdilik kullanamayacağız.(Ebay den bulup köprüyü de değiştirmeye karar verdik).
6. Yay sayısı 5 e çıktı.
7. Arka kapak yay sayısının beşe çıkması yanında blokun da biraz daha derinliğinin fazla olması nedeniyle kapanmadı. Açık bırakıldı..
8. Pot ve switch ler sorunsuz oldukları için dokunlmadı.
9. Doğal olarak teller değişti

Sonuç.. Gündüz ile gece kadar fark var.. Çok iyi bir gitarist olmadığımdan daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Denemek ve test etmek isteyen varsa seve seve emrinize amadedir.

Bu arada az kaldı atlıyordum. Fatih Yılmaz'a burada teşekkür etmeden geçmemek lazım. Cumartesi gibi yoğun bir gününde minicik iş yerinde bir araba gelen ve giden müşteri arasında kimseyi kırmadan, herkesi memnun ederek, güle oynaya bu upgrade i yaptı. İşine sevgisi, müşterisine saygısı, espri anlayışı muhteşem. Sevgiler...

Lafın sonu..Çok çok çok memnunum.. Hiç de fender falan almayı düşünmüyorum şimdilik..

Bende de aynı modelden var. Manyetiklerini değiştirmek gibi bir planım yok, manyetikleri çok hoşuma gitti gitarın ancak yinede sdlere bakarken fenderlere bir bakayım dedim. Custom shop setler baya ilgimi çekti. Gitarı 3 yollu switch yapmak gibi planım olduğu için middle manyetiklerde ki ters sarımı umursamıyorum neyse ki yoksa olay çıkartırdım :D Bu kadar alakasız konuştuktan sonra sizden daha detaylı bir inceleme beklediğimi belirtmek isterim. Manyetik düşünmesem bile eğer hoşuma giderse neden olmasın. Ancak ben alacak olsam sanırım fat 50s alırdım. Eğer seside adı gibiyse sap manyetiğinde baya dolgun bir sound geliyordur ki bu ihtimal bile ağzımı sulandırdı :D

Stok halleri, iyisine denk geldiğinde ağaçları hariç vasat. Ben bu macerada şimdilik iki üç küçük ve ekonomik değişiklik yaptım. Lakin yine maddi meselelerle başım dertte. Neyse ki akord üst eşiği durmasına rağmen stabil hale geldikten sonrası için acelem yok. Manyetikler hiç de kötü değil zira. Seramik ve pek çok gitarın stok manyetiğini katlar rafa atar. Sabrın ve strata ilgin varsa giriş, hemen GASa gelme.Stok halinde üstündeki donanımın çoğundan memnun kalmama ihtimalin yüksek.

Yarin alder,ash ve SST lerden denemeye gidiyorum hadi hayırlısı :D eğer alirsam yapacağım değişiklikler; burgular planet kilitli ,manyetikler fender Meksika strat set ile degisicek ama köprüye iki single i humbucker gibi baglayacagim elimde bir adet japon fender single i var.eğer ash alirsam tüm donanım altın sarısı ile değişecek.string treeler modern fenderlerdeki tekerlilerle değişecek, elektronikte dimarzio superswitch yada benzeri bir sistem konulacak hem single hemhumbucker hemde seri/paralel geçişi için,birde teledeki gibi köprü+sap seklinde bisiler. Potlar alpha yapilacak kapasitor su janjanli noslar ile değişecek.birde neckplate fender CS neckplati alacağım.

Cilasız akağaç sapı olsa şu başlığa her girişimde "la yarın gidip alsam mı ki acaba" diye düşünür bulurdum herhalde kendimi :D video ve ses kayıtları isteriz başlığa... :)

Stok halleri, iyisine denk geldiğinde ağaçları hariç vasat. Ben bu macerada şimdilik iki üç küçük ve ekonomik değişiklik yaptım. Lakin yine maddi meselelerle başım dertte. Neyse ki akord üst eşiği durmasına rağmen stabil hale geldikten sonrası için acelem yok. Manyetikler hiç de kötü değil zira. Seramik ve pek çok gitarın stok manyetiğini katlar rafa atar. Sabrın ve strata ilgin varsa giriş, hemen GASa gelme.Stok halinde üstündeki donanımın çoğundan memnun kalmama ihtimalin yüksek.

Aynen katılıyorum abim. Manyetikleri beni çok şaşırttı. Bu kadar güzel tonlar beklemiyordum. İlk olarak burgular değiştirilip akordun sabit kalması sağlandıktan sonra hiç ellenmeden çok güzel kullanılabilecek bir gitar. Ancak dün gecesen beri fender custom setlere bakımıyorum. Noiseless, 57-62 custom ve fat 50s çok ilgimi çekti. Bir burguları halledeyim de bende bir set çekebilirim :D Birde pickguardı sedefli kırmızı ile değiştirip potanslar, switch ve vidaları siyaha dönüştürmek gibi küçük bir görsel değişiklikte yapabilirim :p

kendim birleştirdiğim yardıray stratlardan birisiyle yaptığım kayıt. Hep anlatmakla olmuyor bu işler :)

kayıt sistemim maudio av30 / steinberg cl1 / cubase5 / t-racks3 / amplitube3 / davul ts808 vsti / bass tal elek7ro ve yardıray strat.

http://turkrock.com/konu/50059/

Her pozisyondaki sesi gösterebilmek için 12bar blues şekli bişeyler yaptım. Her döngüde bir pozisyon!
Gitar herşeyiyle stock sx parçalarından oluşuyor.
.jpg

Aynen katılıyorum abim. Manyetikleri beni çok şaşırttı. Bu kadar güzel tonlar beklemiyordum. İlk olarak burgular değiştirilip akordun sabit kalması sağlandıktan sonra hiç ellenmeden çok güzel kullanılabilecek bir gitar. Ancak dün gecesen beri fender custom setlere bakımıyorum. Noiseless, 57-62 custom ve fat 50s çok ilgimi çekti. Bir burguları halledeyim de bende bir set çekebilirim :D Birde pickguardı sedefli kırmızı ile değiştirip potanslar, switch ve vidaları siyaha dönüştürmek gibi küçük bir görsel değişiklikte yapabilirim :p

Diğer gitarımda 57 62 set kullanıyorum çok güzel oldu. Öneririm.

Sorunsuz kullanım için yeterli değişiklik yaptığımızda, misal, burguları ve köprüyü değiştirdiğimizde harcadığımız miktar hala yüksek fiyat performansa denk gelecek mi, onu merak ediyorum aslında.
Kadınlara kızıyoruz bir de indirim görünce sapıtmayın diye, hiç farkımız yok :D

Sorunsuz kullanım için yeterli değişiklik yaptığımızda, misal, burguları ve köprüyü değiştirdiğimizde harcadığımız miktar hala yüksek fiyat performansa denk gelecek mi, onu merak ediyorum aslında.
Kadınlara kızıyoruz bir de indirim görünce sapıtmayın diye, hiç farkımız yok :D

Halim vaktim olsa daha fazla kayıt yapacağım da bunalmaktan, iş derdinden bir şey yetiştiremiyorum :)

@hackeiommi Abi o headstockun ucuna takmış durumdayım tam baston sapı gibi tut oradan as yani. G@L e de ondan ısınamadım ya Do-Re de ASAT ları deneyince çok fena gas yaptım demek ki çok şekilci olmamak lazım. Son tahlilde SX ler fiyat performansta inkredible icatlar belli ki. Tüm sahipleri güle güle kullansın. Ama bir hafta kadar sabredip beklesen Schecter alacaktın fret mret çaktırmana gerek kalmayacaktı.

Geri