Abartı Ilanlar

Görselleri kullanılan ilan

Abartıdan ziyade komik aslında. Görsellerini aldığı ilanda bile pod + floorboarda 1750 tl gibi bir fiyat istenirken, aynı paralara 2. el Ge150 ve dengi güncel aletlerin alınabildiği bir 2. el ortamında sadece floorboarda 1800 istemek. İyi niyetli yaklaşıp 4 kanala sahip olabilme durumunu göz önünde bulundursak, pod ile birlikte 2200 verileceğine 2300e Ge200 var.
Her iki cihazı da kullanmıştım vaktiyle. Aldığım sene 2001 (çok eminim çünkü sonrasında kriz olmuştu... Ben sıfır alet edevat alırken dikkatli olun ey ahali...)
İlanı açan arkadaş da gitar ortamlarının yabancısı değildir aslında (şahsen tanışmayız gerçi, uzatmayayım...)
İlanı görünce şöyle bir durdum ve düşündüm. Gerçekten de bu cihazların bu devirde satılması çok güç, özellikle de controller... tümüyle demode olmuş bir floorboard. Tank gibi olduğu doğrudur, son derece ağır ve hantaldır. Midi filan da yok üzerinde, POD kullanmıyorsan bildiğin HURDA. Bunu bildiği için de POD'u tek başına satmıyor. Ama üzgünüm, işi zor.
Fakat işin komiği, o GE200 de halen bunun verdiği kontrol opsiyonlarının yanından geçemiyor:) Buyur buradan yak:)
Bence en mantıklısı bu devirde o POD'a makul fiyat koyup, boardu da yanında teşvik hediyesi niyetine sembolik bir fiyata bırakmak olur. Yoksa POD 2.0'ı kim ne yapsın bu devirde... Bilemedim.

Görselleri kullanılan ilan

Abartıdan ziyade komik aslında. Görsellerini aldığı ilanda bile pod + floorboarda 1750 tl gibi bir fiyat istenirken, aynı paralara 2. el Ge150 ve dengi güncel aletlerin alınabildiği bir 2. el ortamında sadece floorboarda 1800 istemek. İyi niyetli yaklaşıp 4 kanala sahip olabilme durumunu göz önünde bulundursak, pod ile birlikte 2200 verileceğine 2300e Ge200 var.
Türkiye'de hala prosesörleri analog sanan insanlar var. 10 yıl öncesinin mfxinin eskiyebileceğini düşünemiyorlar. Ya da alıcılar düşünemiyor bilemedim şimdi.

Türkiye'de hala prosesörleri analog sanan insanlar var. 10 yıl öncesinin mfxinin eskiyebileceğini düşünemiyorlar. Ya da alıcılar düşünemiyor bilemedim şimdi.
Bu da lambalı olanı.
"Procecör"müş bu yalnız.
Sıfır da 586 dolarmış.
Cİhaz yıllardır üretilmiyor ama sıfırı 586 dolar !!!

Bu da lambalı olanı.
"Procecör"müş bu yalnız.
Sıfır da 586 dolarmış.
Zoomlara zaten diyecek hiç sözüm yok. Tamam güzel alet lafım yok ama, adam G5'i G5n fiyatına satıyor. G7 ve G9 desen onlar G5'ten bile eski yanlış bilmiyorsam, ama G5n'den de pahalı fiyatlara koydukları oluyor. Voxlar deseniz; SE, LE modelleri falan( herhalde bu gocaman bişiy iyi para ider mantığı ile) aynı şekilde yüksek fiyatlara satıyorlar. Hayır sorun da şu, diğer satıcılar da bu fiyatları görüp haklı olarak benzer fiyatlar koyuyor. Hatta bence harley bentonların da sıfırından biraz pahalı veya sıfırından biraz ucuza satılmasının sebebi de bu(?)

Bu da lambalı olanı.
"Procecör"müş bu yalnız.
Sıfır da 586 dolarmış.
Zoomlara zaten diyecek hiç sözüm yok. Tamam güzel alet lafım yok ama, adam G5'i G5n fiyatına satıyor. G7 ve G9 desen onlar G5'ten bile eski yanlış bilmiyorsam, ama G5n'den de pahalı fiyatlara koydukları oluyor. Voxlar deseniz; SE, LE modelleri falan( herhalde bu gocaman bişiy iyi para ider mantığı ile) aynı şekilde yüksek fiyatlara satıyorlar. Hayır sorun da şu, diğer satıcılar da bu fiyatları görüp haklı olarak benzer fiyatlar koyuyor. Hatta bence harley bentonların da sıfırından biraz pahalı veya sıfırından biraz ucuza satılmasının sebebi de bu(?)

Başka ülkeleri bilmiyorum, ama bence bizim yüksek teknolojiye dayalı üretim yapmayan bir ülke olmamızla doğrudan alakası var bunun. Dİjital cihazlara gökten zembille inmiş muamelesi yapılıyor, öyle olunca da demode olduğu filan anlaşılmıyor herhalde. Zoom G9 dediğimiz cihaz zaten çıktığı dönemde bile kayıt için uygun değildi, çünkü kabin sim berbattı. Preamfisi ve efektler iyiydi diye aklımda kalmış, ama seneler sonra buna da güvenmiyorum. Bir tane G7 bulup amfide Mooer Preamp Live ile kıyaslamak isterdim mesela. Muhtemelen çok eğlenirdim:)

Türkiyede ki tek mor renk jaguar İlan No: 998677842
Türkiyede ki tek mor renk jaguar - En Uygun Squier Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 998677842

Benim cahilliğim mi, yoksa sözü geçen sitede yaklaşık 350 sterlin olan Squier ile yine aynı sitede 550 sterlin civarı satılan Meksika Strat'ın kafa kafaya takaslanması normal mi? Ben artık gördüklerimden sonra ''insanlar abartmıyor da, ben cahilim bilmiyorum herhalde'' demeye başladım. Böylesi daha az yoruyor. Atalarımız ne demiş, ignorance is bliss.

Türkiyede ki tek mor renk jaguar İlan No: 998677842
Türkiyede ki tek mor renk jaguar - En Uygun Squier Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 998677842

Benim cahilliğim mi, yoksa sözü geçen sitede yaklaşık 350 sterlin olan Squier ile yine aynı sitede 550 sterlin civarı satılan Meksika Strat'ın kafa kafaya takaslanması normal mi? Ben artık gördüklerimden sonra ''insanlar abartmıyor da, ben cahilim bilmiyorum herhalde'' demeye başladım. Böylesi daha az yoruyor. Atalarımız ne demiş, ignorance is bliss.
Bu gitarı birkaç ay önce ben 6 bin liraya sattım (İlanı koyan kişi en iyi ihtimalle 4. sahibi). Ben mor rengi sevmediğim için piyasadaki diğer ilanlardan daha ucuza vermiştim :) Türkiye’deki tek mor diye Fender takasını ben deneseymişim keşke.

Son düzenleme:
Fender'e maliyeti gitar başına 20-25 dolardan fazlaya geliyorsa epey şaşırırım.
Şimdi bunu okuyunca titreyip kendime geldim hakikaten.
"Harley Benton'lar nasıl bu kadar ucuz ?" diye soran arkadaşlar filan okusun bunu. O gitarlar mı ucuz acaba, yoksa Fender, Gibson, Ibanez gibi markalar adam söğüşlemeye mi doyamıyor... Forumda en son gördüğümüz vaka işte; SIFIR Ibanez RG Prestige almış bir forum üyesi, ama luthier müdahalesi lazım.
Kimbilir ne zaman yazmıştım bunu, ama bir daha yazayım: Artık o büyük markalardan gitar almanın kaliteyi garantilediği dönemler, ÇOOOOK gerilerde kaldı.
Basbayağı söğüşleniyoruz.

"Harley Benton'lar nasıl bu kadar ucuz ?" diye soran arkadaşlar filan okusun bunu. O gitarlar mı ucuz acaba, yoksa Fender, Gibson, Ibanez gibi markalar adam söğüşlemeye mi doyamıyor... Forumda en son gördüğümüz vaka işte; SIFIR Ibanez RG Prestige almış bir forum üyesi, ama luthier müdahalesi lazım.
Kimbilir ne zaman yazmıştım bunu, ama bir daha yazayım: Artık o büyük markalardan gitar almanın kaliteyi garantilediği dönemler, ÇOOOOK gerilerde kaldı.
Amerikan Custom Shop Jacksonlar'da bile saçma sapan hatalar var. Balık baştan kokar :)

Şimdi şöyle: Ben amatör bir üretici olarak "paint grade" kızılağacı 100-150 tl civarına, akçaağacı da 150 tl civarına buluyorsam, bu metadan senede kim bilir kaç ton tüketen Fender gibi bir firmanın gitar başına ağaç maliyetinin 20-25 doları geçmesi hakikaten şaşırtır ki buyrun (100 bd. ft. ve üstünde birim fiyatı 6 dolarlara düşüyor, Fender'in alış fiyatı daha da düşüktür): Alder 6/4 Lumber

Gitar hammaddesini fetişleştirmek gitarcılara özgü bir durum. Üreticinin hiç öyle bir takıntısı yok (burada aslında müziğin tinselliği üzerinden enstrümanla kurulmak istenen bağa ilişkin parantez açılır da başım fena ağrıyor ve şu an aslında başka işler yapıyor olmam lazım, hahaha). Üretici artı değer yaratma ve bundan kar etme peşinde. Bu 1950'lerde de böyleydi, bugün de böyle (aşağıya Leo Fender'in kendi telecaster maliyet tablosunu iliştirdim). Artı değerin yekününü de epey uzun bir süredir el emeği değil pazarlama yaratıyor. Bunun en çarpıcı güncel örneklerinden biri Gibsonun kayıtsız gül ağacı alması, sonra bu ağaçlara bir baskınla el konması, gerekli cezalar ödenip ilgili kayıt kuyut işleri halledildikten sonra da geri alınan ağaçlarla gitar üretip, "federal ajans grisine" boyadıkları gitarları government edition mı ne adıyla abuk fiyatlara satmalarıydı. Hatırladığım kadarıyla Cumhuriyetçi ABD Orta Batısında kapış kapış gitti bu seri.

Bu arada büyük firmaların custom shop'ları da çok farklı değil. Orada, evet daha pahalı ağaçlar kullanıyorlar, misal Gibson tek parça ve hafif maun kullanıyor les paul'lerde, kapak ağaçları cancanlı vs. Fakat o maliyetleri de abartmayalım. Aşağıda yine iliştirdim, en bi cancanlı maple kapak kendi zulamdan (kötü ışıkta, ıslatmadan ve filtresiz çektim. Buna vernik atsam "private stock" oluverir). 80 dolara mı ne almıştım Amerika'dan. Bana 80 dolara gelen Gibson'a 40 dolardan fazlaya geliyorsa dişimi kırarım.

Bunlar bir yana, aslında pahalı gitar almanın potansiyel artıları arasında kalite kontrol, yenilikçilik (inovasyon?), özgünlük, orijinal tasarım gibi faktörler var. Fakat birçok gitarcının bunlarla ne kadar ilgilendiği tartışılır. Zaten o sebeple varsa yoksa Gibson/Fender. Geriye kalite kontrol kalıyor. Burada da birincisi günümüzde pahalı gitar alabilen gitarcıların hatırı sayılır kısmının kaliteye ilişkin sağlıklı yargıya varacak yetkinlikten yoksun olduğu gerçeği var. İkincisi, düzgün kalite kontrol aslında bir sistem meselesi ve sistem, takip edilecek checklist şeklinde verilirse tüm fason üreticilerin takip edebilecekleri bir şey. Bu sistemi senelerce ülkemizde Avrupalı tekstil üreticileri başarıyla uyguladı. Çin'de de yapılan tam olarak bu. Thomann gidiyor misal bir üreticiyle birim fiyatına anlaşıyor. Yaptığı anlaşmanın içinde belli bir kalite kontrol standardı ve toleransı da oluyor. Dönemsel olarak ne kadar fire verilmiş vs. bakıp anlaşmayı gözden geçiriyorlar. Belli bir miktara kadar ücreti birazcık artırarak kalite kontrol standardında üstel farklar yakalamak mümkün. Belli bir miktardan sonra ise fayda marjinal hale geliyor, üstü "custom shop" işi haline geliyor.

Çok uzattım. Yanisi, evet söğüşleniyoruz. Bilerek söğüşleniyorsak sorun yok (ya da o başka bir sorun da onun için terapiye vs. gitmem lazım tahminen) ama bilmeden söğüşlenip üstüne de internetlerde tonewood tartışmaları falan... ne bileyim biraz şey oluyor.

Tüm bunları custom shop'lı mop'lu, Gibson'lu mibson'lu biri olarak yazdım. Hani "full disclosure."

IMG_20220214_164030.jpg

Gibson Guitar.jpeg

IMG_20220129_103152.jpg

Son düzenleme:
Valla tonewood işi geçen bir video paylaşıldı görmüşsünüzdür, adam torna tezgahına telleri geriyor gitar skala ölçüsünde ayarlayıp, sonra kayıt yaptığı karşılaştırma videosu vardı ondan sonra iyice bitti bende.

Zaten bir ev kullanıcısı olarak çaldığımız tarz kaynaklı bol distorsiyon olduğundan o kadar ince farklar benim için önemsiz hale geliyor.

Amerikan Custom Shop Jacksonlar'da bile saçma sapan hatalar var. Balık baştan kokar :)

Aynı şeyi Fender için duymuşluğum var. Kadıköy'deki bir müzik mağazasında bahsedildi bana da, tanıdıkları bir eleman Michael Landau Custom Shop modelini alıyor. Adamlar gitarda gördükleri hatalara inanamamışlar.

Keşke elimize geçse o custom selectler, custom shoplar da hata falan önemli değil hocalar :)

Geri