Abartı Ilanlar

Yıllardır hep aynı tartışma yahu!
Aslında herkes aynı şeyi söylüyor ama biraz objektif önermelerde bulunamıyoruz. Kendimce konuyu örnekle açıklamak istiyorum. Çoğu müzikle ilgili ürün gamında tecrübe ettiğim şey fiyat-performans grafiğinin logaritmik olmasıdır.

img64.gif

Burada x fiyatı, y ise performansı gösteriyor. Yani şöyle düşünün 5 liraya aldığınız kablo çok gürültü oluşturur. 10 liraya bir şeyler çalınabilecek duruma gelir. 15 lirada daha da iyi olur vs. ama 100 liralık kablo ile 1000 liralık kablo arasındaki fark bile bir çok insan tarafından algılanamaz. Yani Square ile Standard USA arasında çok fark vardır ama Standard ile bir Custom Shop arasında o oranda bir performans artışı olmaz. Üst LTD lerle ESP arasındaki mevzu da budur. Bu grafik x eksenine paralel olmaya başladığında ise başka etkenlerden fiyatın etkilendiğini gösterir. Tabi aynı paraya alınan bütün gitarlar aynı verimde olmaz, verim de öznel ölçülebilir. bu sadece mevzunun idealleştirilmiş modeli...

Yıllardır hep aynı tartışma yahu!
Aslında herkes aynı şeyi söylüyor ama biraz objektif önermelerde bulunamıyoruz. Kendimce konuyu örnekle açıklamak istiyorum. Çoğu müzikle ilgili ürün gamında tecrübe ettiğim şey fiyat-performans grafiğinin logaritmik olmasıdır.

img64.gif

Burada x fiyatı, y ise performansı gösteriyor. Yani şöyle düşünün 5 liraya aldığınız kablo çok gürültü oluşturur. 10 liraya bir şeyler çalınabilecek duruma gelir. 15 lirada daha da iyi olur vs. ama 100 liralık kablo ile 1000 liralık kablo arasındaki fark bile bir çok insan tarafından algılanamaz. Yani Square ile Standard USA arasında çok fark vardır ama Standard ile bir Custom Shop arasında o oranda bir performans artışı olmaz. Üst LTD lerle ESP arasındaki mevzu da budur. Bu grafik x eksenine paralel olmaya başladığında ise başka etkenlerden fiyatın etkilendiğini gösterir. Tabi aynı paraya alınan bütün gitarlar aynı verimde olmaz, verim de öznel ölçülebilir. bu sadece mevzunun idealleştirilmiş modeli...
Birim fiyattan(her ne ise artik) ucuza olan seylerin performansi negatif oluyor hocam bu grafige gore:) Demek ki ustune para verseler dahi alinmamasi lazim gelen seyler de var :)

Bu arada ayni grafik ufak farkliliklarla, amfinin watt (kg.m^2/s^3) biriminden gucu ve 20 mikro pascal (kg.m/sn^2) referans birimine gore decibel cinsinden (sound pressure level) gurultusu icin de gecerli, hal boyleyken yine de 10watt lik amfiden randiman alamazsin/metal yapamazsin bosuna kasma diyen insan dolu etrafimiz :). Bu bakimdan belki forumun amblemi yapmak lazim... Hayatimiz logratima olmus beyaw...

Bu arada pentagram7 (gelecek surumu bu olacak ama piyasaya cikmadi henuz) isimli arkadas gibi gencleri cok takdir ediyorum, benim hayata karsi hic boyle bir askim, bu kadar pervasizca sevdigim bir sey olmadi. Ictikten soora gecenin bir saatinden yedigim durum/kokorec haric ama onlar sayilmaz cunku kafa ayik degil ve ikinci el piyasasi haliyle yok :)

Tabi Türkiye' de müzik aletlerine inanılmaz vergiler ödediğimizi göz önüne alırsak, logaritmik eğrinin X eksenini kestiği noktanın (1,0) değil (1.8 , 0) gibi bir yerlerde olması daha uygun olur. :p
Yani doğrusu fiyat / performans değil fiyat + ötv / performans olmalı.

Yok ebesinin al yanagi Ali Sami, bu nasil ilan yahu o gitar 20.000 dolar falan etmez mumkun degil. Kaldi ki D Agusto da kim, sakin D'aquisto olmasin kast edilen? Sunu da soylemeden gecmeyelim orijinal bir D'aquisto veya D'angelico veya Monteleone (Mark Knopfler'in bu abi adina yazdigi sarkisini dinleyiniz) archtop bulabilsek o kadar eder kabul bence de dunya uzerindeki en iyi caz kasa ve turevi gitarlar onlar ama bu Fender versiyonu . Onlar da genelde Sahibinden.com da cikmaz cikarsa da ismi cismi dogru yazilmis olur. Yahu adami deli edecekler ulen 20.000 dolar 40.000 TL para be araba alirsin o paraya telsiz gitari kim ne yapsin?

Hemen altinda 15.000 km'de olanı var, o da 2012 fiyatı 97.000 tl. Birşeyleri gözden kaciriyorsun sıfırı 100.000 tl'nin üzerinde bu aracın. Hak eder etmez tartışılır ama bir abartı göremedim ben bu ilanda.

Geri