Star Wars

JediMaster demiş ki:
Ya ufak bir ayrıntı ama neden "İmparatorluk Yeniden Saldırıyor" değil de "imparator"?
Ep:5- The empire strikes back'i niye böyle embesil gibi "imparator" yazıyorlar heryerde?Bence film adı için estetik açıdan "imparatorluk yeniden saldırıyor" çok daha iyi.Çoğumuzun seride en sevdiği film ama adı Türkçe ye niye böyle b*ktan çevrilmiş ki?

O başlık Fatih Terim teknik direktörken Galatasaraylıları sinemalara çekebilmek adına yapılmış bir harekettir :)

Geyik bir yana bence kötü yada söylediğin gibi B?ktan bir başlık değil :)
Daha da kötü olabilirdi değil mi ;) ?

Bence 3. bölümü çok güzel yapmışlar, obi wan anakin savaşı çok güzeldi görsel açıdan, düelloların hepsi çok güzeldi bunun yanında sonlara doğru anakin in öfkesini gösterişi de güzeldi...
filmin sonuysa çok tanıdıktı değil mi? :)

perpetual_desolation demiş ki:
eveeet çok tanıdıktı :D şahane göndermeler vardı gene. obi1'ın gözlerinen fışkıran sevgisi ve anakin'in gözlerinden fışkıran kızgınlığı şahaneydi. sadece film deil, oyuncular da muhteşemdi

Yaa. Mark Hamill'in hafiften salaklık ifade eden yüz ifadesinden sonra muhteşemdi tabii ki. Adam sürekli, olan bitenin yarısını anlıyormuş gibi bir yüzle dolandı ya! :LOL:

Fanatik SW izleyicileri filmi hiç beğenmediler yurt dışında. Tabi bu filmin büyük parsa toplamasına engel olmadı. Ben de onlar gibi düşünüyorum. Her ne kadar çok büyük bir SW hastası olmasamda, biraz bilirim mitolojisini, karakterlerini. Bence Anakin'in karanlık tarafa geçişi son bölüme bırakılmamalıydı. pat diye oldu bitti herşey. Anlamadığım bir sürü açık kapı kaldı filmde. Jedi konseyi ancak bu kadar aşağılanabilirdi. Koskoca jedi'lar nasıl bu kadar anlayışsız olabilir. Anakin'in öfkesinden korkuyorlarsa, neden ona daha sıcak davranmadılar. Anakin karanlık tarafa Padme'yi kurtarmak için geçti, sonra bir de baktık, Padme'yi kendi elleriyle öldürmeye kalktı. Bana çok ucuz geldi açıkçası.

Ayrıca oyunculuk bana hiç gerçekçi gelmedi. Bu kadar kötü olayın yaşandığı bir ortamda, ne Anakin Padme için ağladı, ne de Obi van, Anakin için ağladı. Kendi elleri ile birbirlerine zarar verdikleri halde. Oysaki ilk filmde Quai gon Jin'i oynayan "Liam Neeson" sadece bakışlarıyla bile herkesi ağlatabiliyordu bence.

bana filmde saçma gelen tek şey mace windu yla gelen jedi ların cart diye ölmesiydi...

yoda bile göremiyordu kimin kötü olduğunu ki daha önceki filmlerde bunu göremeyişini falan dile getirmişti, bence bunun kısa oluşu anakin in çaresizliği kararsızlığı bütün bunları göstermek için iyi oldu... bilmiyorum benim bu filmi beğenmeme şansım yoktu :) beğendim nitekim zaten... az daha izleyemiyordum[türkiye ye geldiği gün istanbul da değildim], allah tan galaya gittik de orda gördüm...

JediMaster demiş ki:
Katarn,Korr,Mara Jade hatta Jan Ors..Yeni üçleme için karakter var.Olmasa da yaratılır zaten.Önemli olan konu.İyi bir konu için esaslı bir sith lordu muhakkak.Ama böyle olursa da Star Wars kendini tekrarlamış olur,eski üçlemelerden öteye gidemez.Çok iyi bir konu olmalı ki,yeni üçleme para için yapıldı demeyelim.Orijinal,farklı,eski üçlemeleri sömürmeyen ve onlara benzemeyen ve güzel bir konu bulmak lazım-ki bu da çok çok zor.
hatta ben de bir sith olabilirim isterlerse :p

Ben de sadece windu'nun yanındaki jedi master'ların bu kadar kolay lokma olmasını sindiremedim filmde..onun dışında da gayet başarılı buldum..

anakine sıcak yaklaşmaktan kasıt suyuna gidip master'lığa yükseltmekse eğer, yeterince güven vermediği için yapılmadı. çünkü hala tecrübesiz yanlış kararlar vererek insanları tehlikeye atan bi görünümdeydi(clone wars'da komutasındaki orduyu yalnız başına bırakıyodu misal)

şahsen anakin'in karanlık tarafa geçişi de tatmin etti beklentilerimi, misal padme'yi ölürken gördüğü görüntüleri anakin'in aklına darth sidious'un soktuğuna inanıyorum ben. bi anda olmuş bi olay değil aslında,bayadır temel atıyodu sidious.. bi de anakin karanlık tarafı iyice benimsedikten sonra padme'yi ikinci plana itmişti bile galiba,gezegeni yönetme arzusu bile doğmuştu

bi tanıdğımızın çocuğunu götürdüm.. filmin ilk yarısında uyudum.. . sora bana cipss alll sesleriyle uyandım... . . .tekrar uyumak istedim ama biraz izliyim dedim.. . .komikti.. .

Yahu koskaca Darth Vader olacak anakin i oynayan Hayden Christensen gerçekten çok vasattı bence herkes ne kadar iyi desede bence filmin en zayıf noktasıydı bence lucu oynayan eleman bence light side of the force un tüm özelliklerini bakışlarından hareketlerine kadar hissettirirken ne yazıkki anakine koca film boyunca acıdım nerde dark side ı hisstirme bakışları bile acıların çocuğu gibiydi. Diğer yandan Ewan McGregor ve obi van lucasın han soloyu obiwanda diriltme çabası gibi bir hata yapmasına rağmen bence inanılmaz derecede başarılıydı filmin sonunda resmen obiwan darth vader olsa keşke gibi çıktım .İlk trilogy nin bence en zayıf halkası olan return of the jedi bile çok daha iyiydi senaryo işlenişi ve oyunculuk açısından .Genede episode 1 ve 2 den sonra ilaç gibi geldi orasıda ayrı. Kısaca en uygun söz iyi bir son ama asla gerçeğiyle başa çıkamaz.

Bence birinci bölüm harikaydı. İki'de işin iyice suyunu çıkartıp, aksiyon dolu sahnelerle genç ve popüler sınıf sinema izleyicisine hitap etmeye çalıştı Lucas amcam. İşte ben ondan sonrasını hiç sevemedim. Hele ki o ikinci bölümde, "yaratıklarla dans" sahneleri bence son derece gereksiz, jedilara yakışmayan derecede usülsüz sahnelerdi. Jedilar, SW fanatiklerinin gözünde çok saygın bir yere sahiplerdir çünkü. Hangi sahnelerden bahsettiğimi anladınız.

Bana kalırsa ilk üçlemenin en iyisi 1'di. Quai gon Jin'in olgunluğu bile filme bir ağırlık vermişti. Ve Ewan mc Gregor, bir padawan'ı daha iyi oynuyordu bence. Sonra usta olunca sanki performansı düştü.

Aslında iyice saçmaladım :) Ama böyle düşünüyorum. Sanki memleketi kurtarıyoruz di mi :)

Ben de tam tersini düşünüyorum. Devamı çekileceği belli olan filmlerde; ilk filmlerde daha çok her türden seyirci çekmek amaçlanır. Zaten 1 i beğendirebilirsen 2 yi nasıl yaparsan yap, millet izleyecektir.

Star Wars da da durum böyle bence. 2. film 1 den çok daha olgundu bana kalırsa.

Aynı şeyi Lord of the Rings serisi için de düşünüyorum.

:fikrimvar Düşünüyorum da ne pluyor, memleket mi kurtuluyor? :fikrimvar

turke01 demiş ki:
Bence birinci bölüm harikaydı. İki'de işin iyice suyunu çıkartıp, aksiyon dolu sahnelerle genç ve popüler sınıf sinema izleyicisine hitap etmeye çalıştı Lucas amcam.

ya iyi doğru diyosun da, lucas amcamın ilk önce 4-5-6 üçlemesini çekmesinin nedeni, teknolojinin 1-2-3e yetmemesiydi. yetmemekten kastımı anladınız yani 1-2-3 ü çok güzel yapmalıydı nitekim ööle yaptı. qui-gon jinn hakkında dediklerine de tamamen katılıyorum turke01.

ayrıca sizinde dediginiz gibi orda palpi'nin windunun yanındaki jedi masterlarıda cörk diye öldürüvermesi bana da saçma geldi, anlam veremedim. lakin filmde saçma gelen şeylere kitaptan bakmakta fayda var...

ayrıca demişsiniz ki anakin dark side a geçtiği zaman padmeyi 2. plana attı. bence bu doğru deil çünkü anakin dark side geçmesinin bütün amacı padmeyi kurtarmaktı. o sahnede anakinin padmeyi nerdeyse öldürüyo olmasının sebebi tam bir sith olmasıydı, gözünün hiçbirşeyi görmemesiydi (çünkü padmenin onu obi1la aldattığını sandı)

ayrıca anakin dark side a kesinlikle pat diye geçmedi arkadaşlar, palpinin taaaa nerelerden nerelere planları vardı adam inanılmaz strateji uzmanı, hatta ben düşünüyorum ki bu padmenin ölecek rüyasını palpi anakine gördürmüş olabilir (çünkü eğer padme doğum yaparken isteseydi yaşiicaktı ordaki ebe :D de yaşamak istemiyo dedi çünkü anakin öldü sanıyodu)

biyerde de obi1 anakin için ağlamadı demişsiniz abi naaptınız adam "i've loved youuuu you were the chosen oneeeeeee" die sümüklü sümüklü ağlayıverdi orda ben bile ağlıyodum nerdeyse. anakin ise tabiki padme için ağlamaz çünkü adam psikopata bağlamıştı padmenin öldüğünün haberini aldığında... o sahnedeki "noooooo" diye haykırışının da çok şahane bi göndermesi var zaten orda çılgına döndüm :D

yani bunlar işte fikirlerim buyrun kesin biçin :D

önce 4,5, ve 6 çekimlerinin olması aslında teknoloji değil en hareketli bölümlerin içeriğinin olmasıydı. 1. bölüm ve 2. bölümün çoğu aşk sevgi dolaş-araştır muhabbetleriyle daha sakin ve sıkıcıydı. son 3 kitap film haline gelmeden önce zaten 4. kitabın çekimleri sonucu nasıl bir tepki alınacağı tam olarak bilinmiyordu sanıyorum. 5 ve 6 ların üretileceği kesin deildi. Bu yüzden önce 4 ile başladılar. Zaten ilk 3 filmin DVDlerindeki bonus DVD yi seyredince bu amaçları görüyorsunuz.

Perpetual desolation, tabi senin görüşündür, bir şey diyemem, ama o senin ağladığın sahneler, bana tamamı ile duygusuz ve geçiştirme sahneler gibi geldi. Hiç bir duygu yoğunluğu yaşamadım.

Bir de "neden ilk önce 4-5-6 çekildi" sorusunun cevabını Atalay vermiş. Ben de bir yerde aynen böyle okumuştum.

NOT: Duygusuz bir insan değilim :)

Şöyle ki, Anakin "TİKSİNİYORUM HÜLEN SENDEN!!!" diye bağırdığında daha gerçekçi olabilirdi gerçekten de. Obi-Wan da bence oracıkta yanına gidip de Anakin'i kesmeyişiyle göstermek ister gibi onu ne kadar sevdiğini. Ama cidden beni ağlatmayı başaramadıysa (Luke, Vader'ın maskesini çıkarttığında hüngür hüngür ağlamıştım) gerçekten bir şeyler eksik olsa gerek.

Geri