Harmonica Çalanlar...

Hohner'ın Türkiye temsilcisi tünelde Pera Müzik, hohnerlara ordan ulaşabilrsiniz. Marine band başlamak için güçlü sesiyle gerçekten iyi bir tercih.

Ankara'da oturanlar için; Diapason Müzik(Tunalı Hilmi Cad., Mado'nun yanı) vitrinine hohner harmonika afişi asmıs, değişik modeller satılıyor içeride...

harmonika

Arkadaşlar, yeni aldığım 10 delikli kromatik harmonikanın deliklerine göre notaların dizilişlerini gösteren bir word belgesi hazırladım. Sanıyorum yeni başlayan meraklıların işine yarar. Ancak ben bir müzisyen değilim. Hazırladığım bu belgede yanlışlarım ve eksiklerim varsa konudan anlayanlar lütfen beni de haberdar ederek düzeltsinler.

e-posta adresimden bu belgeyi isteyebilirsiniz. Notalar hep sizinle olsun...

[email protected]

Mehmet KASAPOÐLU

Hmm. Peki şu Hohner'in SilverStar'ı diyatonik mi? Eğer öyleyse onu alayım. Çünkü daha üst bir şey şu aralar alamıyorum ve başlangıç için olsa bile vermek istemiyorum..

Yanlış hatırlamıyorsam İstanbul'da Pera Müzik Hohner, Kıvılcım Müzik Lee Oscar marka mızıkları ithal etmektedir. Ayrıca mydukkan.com'da da bazı modeller bulunmakta.

türk sanat müziği,
türk halk müziği,
yada turk pop müzikte harmonica kullanılabilirmi?.

birde harmonika öğrenmek ve çalmak zormu?
üflemesi yan flüt ve klarnet gibi zormu?

THM zorlaya zorlaya çıkarılabilir fakat TSM komaları ve makamları bakımından ancak çok usta birinin (bendler ve diğer teknikler) yapabileceği bir şey sanıyorum.

Pop müzikte ise bir çok örneği var misal The Beatles.

Mızıka ufak göründüğü kadar kolay değil hele ki bazı tekniklere gelince insanı bezdirebiliyor fakat klarnet ve yan flüt gibi günde 2-3 saatlere varan durmaksız egzersizlere pek gerek yok. Pratikle bir çok kişinin üstesinden gelebilmesi mümkün.

Ben Mydukkan'dan Hohner Silverstar'ı aldım dün.. Çok kaliteli, güzel başlangıç için.. Yolda bir şeyler çalmaya çalışarak gidiyorum, insanlar bana bi acayip bakıyor ama onu bir oyuncak falan sandıkları için pek umrumda olmuyor, hatta zevkli bile oluyor :)

Bu arada TSM'de hayatta kullanılmaz abi ne yaptınız ya :))

deLacrox demiş ki:
Ben Mydukkan'dan Hohner Silverstar'ı aldım dün.. Çok kaliteli, güzel başlangıç için.. Yolda bir şeyler çalmaya çalışarak gidiyorum, insanlar bana bi acayip bakıyor ama onu bir oyuncak falan sandıkları için pek umrumda olmuyor, hatta zevkli bile oluyor :)
ne mutlu sana. iyi yapmışsın.
hoca olmadan öğrenebilecek misin

zerrinmehmet demiş ki:
ilgin için teşekkur
blok flüt çalabilen biri hoca yardımı ile kolay adapte olabilirmi.
yoksa yan flüt gibi nefes alması ve tekniği zor bir enstruman mı?
Rica ederim, her zaman yardımcı olmaya çalışırım.

Blok flüt tekniği ile fark var zira flütte yalnızca nefes verirken mızıkada hem nefes verip hem alıyorsunuz, çoğunlukla ağzınızı enstrümandan çekmiyorsunuz. İşin püf noktası nefesi alıp vermekten çok nasıl alıp verdiğinizde yatıyor.

Bir hoca ile çalışılmasını öneririm nitekim ben de bir yerde takılmış ve bilen birine danışmıştım.

deLacrox demiş ki:
Bu arada TSM'de hayatta kullanılmaz abi ne yaptınız ya :))

O kadar kesin konuşmamak lazım, TSM'nin Batı müziğinden bildiğim kadarı ile farkı komalar ve makamlar. Bazı makamlar mızıkadan verilebiliyor. Böylece farklı tonlarda mızıkalar ile farklı makamlara ulaşılabilir sanıyorum. Fakat TSM bilgim pek geniş değildir. Komalara gelince onları da bend tekniğinde çok çok iyi olan biri komları çıkartabilir sanıyorum.

deLacrox demiş ki:

sürgülü yani pompalı model dimi o.
10 yaşındaki blok flüt ve org çalan oğlum harmonika çalabilir mi?
istanbul merter e özel ders verecek harmonika hocası var mı.?

zerrinmehmet demiş ki:
sürgülü yani pompalı model dimi o.
10 yaşındaki blok flüt ve org çalan oğlum harmonika çalabilir mi?
istanbul merter e özel ders verecek harmonika hocası var mı.?

Yok Silverstar Honher'ın en alt modeli, başlangıç için uygundur.

Bence rahatlıkla çalar. Yerleşmiş bir müzik kulağı olan biri çok daha rahat mızıka öğrenebilir.

Merter'de mızıka eğitmeni var mıdır bilmiyorum, ben kendiminkine bir danışayım.

Geri