İzmit/Kocaeli'de lüthiye var mı?

Ferhat muhtemelen yapar ya yapamazsa da dürüsttür yapamam der zaten. Korayın açtığı dükkan batınca gitarla ilgili konular için Ferhata destek vermeye gelmişti yanına. Daha sonra oradan da ayrıldı Duman grubunda rodi + gitar teknisyein sanırım şu anda.

Genelde orada Ferhat abi yapıyordu, sap ayarı, temizliği falan. Ama tesfiye falan yapmıyor diye biliyorum o yüzden Koray abiye danışmak lazım.

Dostum çok ileri gittiysem özür dilerim ama ne bileyim o takılar falan biraz garip geldi açıkçası. " Ben metalciyim uleyn marilyn manson çok sert abi ya " tarz şeyler söyleyen tiplerin taktığı şeylere benziyor.

Özürlük bir durum yok, istediğini söyle abi bana ne, sadece direk yaftalaman garip geldiği için öyle dedim laf uzadı gitti. Dediğin gibi bu tarz lafları söyleyen genelde lise tayfası oluyor .Onlar da doğruyu yanlışı öğreniyorlar sonra. E hitab edilen kitle de metal tayfası olunca poser olması kaçınılmaz. Bu tür yerlerin hangisinde poser yok ki. Hani buradaki tişörttür, gitardır sayılı yerlerden biri olduğu için söylüyorum, yoksa tabii ki dükkanla bir bağlantım yok, hatta ayda yılda bir gidiyorum. İlk mesajda dalgasına söylemiştim gereksiz uzadı, konuyu daha fazla bölmeyelim.

izmit te ikamet ettiğim dönem mecburen bir iki kere gittim ıvır zıvır a.çok pahalı ve "o ye metal müzik bizim hayatımız" temasında olmasının dışında fena değil.bana kalırsa izmit te müzik adına güzel bir dükkan yok.

E abi isminde "Rockshop" ibaresi var tabi metal müzik ağırlıklı olacak. Ama dediğin gibi genel, tüm müzik türleri için bol gitarlı amfili, deneme odası falan olan bir dükkanımız olsa çok iyi olur, ama millet genelde yakın diye yine İstanbul' u tercih eder kesin.

İzmit'te gitar ve ekipmanlarıyla ilgili problemlerde (ustalık bir iş olarak yani) direkt olarak gidip kesin sonuç alacağınız bir yer yok malesef. Ivır zıvırda dediğniz tarz bakım yaparlar(sap ayarı , temizlik). Ama arkadaşlar söylemiş çok önemli birşey olduğu takdirde atlayıp kolayca istanbula gidebilirsiniz otobusle. Kadıkoye bir-birbucuk saat. taksime 2 saat. (tabii otobüs+vapur+dolmuş). Sürekli ağır bakım işi çıkmaz zaten.

Koray abi vardı belsa plazadaki müzik dükkanlarına sorabilirsin.. Koray abi üst düzey bir lüthierdir ki zaten yanına gidince sanada güzel teknikler öğreticektir lüthierlikle ilgili olarak.. Ben 1 sene yanında takıldım ve inanılmaz şeyler yapar hale gelmiştim.. Kesinlikle git görüş muhabbet et..

Selamlar arkadaşlar ekstra konu açmayayım dedim. Kocaeli'de gitarımı tamir ettirmek istiyorum acaba ıvır zıvır harici yapabilecek birini tanıyor musunuz?

@Diana sıkıntı nedir? Ayar vb basit bir şey se ben de yardımcı olabilirim.
Hocam ufak tefek ıvır zıvır haricinde 2 büyük problem var. Benim büyük gördüğüm en azından. 1.si Amfi kablosunu taktiğım yer parçalandı. İkinci sorun olarak ise temsili olarak koyduğum resimdeki yeşil okun ucu. Tellerin çıktığı mekanizmayı tutan iki tane göz gibi ufak vida var görüyorsunuz. O vidalardan biri kayboldu bu yüzden hep 5 tane tel takabiliyorum.

Dosyalar

• AAAAA.jpg
    AAAAA.jpg
    20.5 KB · Gösterim: 290
  • aaaaaaa.jpg
    aaaaaaa.jpg
    55.9 KB · Gösterim: 268
Hocam ufak tefek ıvır zıvır haricinde 2 büyük problem var. Benim büyük gördüğüm en azından. 1.si Amfi kablosunu taktiğım yer parçalandı. İkinci sorun olarak ise temsili olarak koyduğum resimdeki yeşil okun ucu. Tellerin çıktığı mekanizmayı tutan iki tane göz gibi ufak vida var görüyorsunuz. O vidalardan biri kayboldu bu yüzden hep 5 tane tel takabiliyorum.

Jack girişi kolay onarılır, fakat saddle screw kaybolduysa aynısını temin etmek kolay olmayabiliyor, şanslı iseniz lüthiyer de çıkma parça bulabilirsiniz. en kötü ihtimalle elinizdeki markaya uygun screw ya da saddle set sipariş edeceksiniz.

Jack girişi kolay onarılır, fakat saddle screw kaybolduysa aynısını temin etmek kolay olmayabiliyor, şanslı iseniz lüthiyer de çıkma parça bulabilirsiniz. en kötü ihtimalle elinizdeki markaya uygun screw ya da saddle set sipariş edeceksiniz.
Teşekkür ederim hocam ismini bilmem iyi oldu. En azından araştırabilirim. Jack girişi evet aslında bana da yapılabilir geldi. Lehimleyebilirim ve sonra vidalarını takarım ama tellere ne yapacağımı hep düşünüyordum. Teşekkür ederim.

Edit: İnternette yok gibi sanırım. Yabancı sitelerde var.

Geri