Fotoğrafcılık

fotoğrafçılığın sanat olduğunu kabul edip de börtü böcek çekimine gereksiz demek bana anlamsız geldi ilginizi çekmediğini mi belirtmek istediniz yoksa cidden bi gerekli gereksiz ayrımımı yaptınız

ozged demiş ki:
yanlış anlamayın sadece meraktan soruyorum.sanat anlayışınız nedir?

Ben kendi fikrimi söyleyeyim ;

Sanat bir dildir araçtır.Ne araçı ? İnsanların , duygularını , düşüncelerini , fikirlerini hatta genel olarak kendilerini ifade etme , karşı tarafa bu bilgileri , duyguları vs. iletme için kullandıkları bir araçtır veya farklı bir dildir..Bunun yanı sıra özgünlük , kalıcılık vs.vs...Hatunun teki çıkıp "sana kırmızı çok yakışıyor" diyincede duygularını ifade etmiş oluyo budamı sanat kardeşim ? Hayır işte.Bu moda geyikleri sanatla uzaktan yakından alakasızdır.Ama mesela Beethoven moonlight sonata gibi bir şarkıyı yıllar önce yazdı ve bugune kadar hala gelebildiyse , veya Anger ın tabloları , Picasso ' nun , Minet ' in tabloları asırlar sonra bugunde hala geçerliliğini sağlıyorsa bu adamlar sanatçıdır.Yani Sanat evrenseldir.

Şimdi bu açıklamadan sonra senin kafana takılan soruyu cevaplamak gerekirse.Fotoğrafcılıkta bir sanattır , ve bir fotoğrafa baktığımda bana birşeyler ifade etmesi gerekmelidir.Yani örneğin bir çocugun 3 yaşına girdiği günü , doğum gününü 10 yıl sonrada bakarız kalıcı olsun diye fotoğrafını çekip saklamak nasıl sanatla alakasız bir işse , börtü böceği "aaa ne güzel , fotoğrafını çekiyim " diyerek herhangi bir sanatsal kaygı gütmeden çekmekde sanatla alakasız bir iştir...

Not: Yazdıklarımda herhangi bir sinir vs. unsuru yoktur.Sadece fikirlerimi söyledim.Sevgiler & Saygılar...

myv demiş ki:
Daha önce böyle bir uyarı yapılmadı herhalde. Yapıldıysa da ben kaçırmışımdır ama yine yazmakta fayda görüyorum.
Fotoğraf ve resim arasındaki farkı gözden kaçırmamak gerekli. İkisi ayrı şeyler. Fotoğrafa resim denilmez, keza resime de fotoğraf denilmez.
Cümle arsında böyle kullanan arkadaşlar dikkate alırsa iyi olur. Çünkü fotoğrafçılık ile uğraşan arkadaşlar ve fotoğraf sanatçıları buna çok özen gösterirler.
Fotoğrafçılık sanattır. Kişisel fikrim ise insan üzerine yoğunlaşan, toplumsal bir içeriğe sahip olan, nitelikli fotoğrafların bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir. Çiçek, böcek, gereksiz manzara vs. fotoğrafların bu kapsamda değerlendirmemek gerekir diye düşünüyorum.

Bir de digital makinaların kullanımı, fotoğraftaki yaratıcılığı engelliyor diye düşünüyorum. Teknolojinin de araya girmesiyle -kastettiğim photoshop vb. programlardır- fotoğrafçıların yaratıcılığının biraz daha yapaylaştığı fikrindeyim.

Artı olarak bu arkadaşın yazdıklarının hiçbirine katılmadığımıda belirtmek isterim...( Fotoğrafçılık sanattır.Cümlesi dışında )

sanat aynı zamanda olaylara yorum katıp bunu dediğiniz gibi farklı bir dilde anlatmaktır diye düşünüyorum .bi de börtü böcek çekimi derken "aman da bu kelebeğin renkleri de pek bi güzelmiş ben bunu bi çekiyim" tarzında çekimleri kastetmiyorum. ;)

Fotoğraf, sevgi ve emek işidir. Bana göre, anı hapsetme sanatıdır. Daha bilinçli bir şekilde fotoğraf çekmeye karar verince, temel fotoğrafçılık eğitimi aldım. Bu küçücük adım bile bu işi yapanlara saygımı katladı. En önemli meselenin seçmek olduğunu öğrendim, ama o seçiciliğe ulaşmak için 40 fırın fotoğraf çekmek gerekiyor. Seviyorum fotoğraf çekmeyi, çekeni, bu konuda düşüneni...

_KehaneTEmre_ demiş ki:
ozged demiş ki:
yanlış anlamayın sadece meraktan soruyorum.sanat anlayışınız nedir?

Ben kendi fikrimi söyleyeyim ;

Sanat bir dildir araçtır.Ne araçı ? İnsanların , duygularını , düşüncelerini , fikirlerini hatta genel olarak kendilerini ifade etme , karşı tarafa bu bilgileri , duyguları vs. iletme için kullandıkları bir araçtır veya farklı bir dildir..Bunun yanı sıra özgünlük , kalıcılık vs.vs...Hatunun teki çıkıp "sana kırmızı çok yakışıyor" diyincede duygularını ifade etmiş oluyo budamı sanat kardeşim ? Hayır işte.Bu moda geyikleri sanatla uzaktan yakından alakasızdır.Ama mesela Beethoven moonlight sonata gibi bir şarkıyı yıllar önce yazdı ve bugune kadar hala gelebildiyse , veya Anger ın tabloları , Picasso ' nun , Minet ' in tabloları asırlar sonra bugunde hala geçerliliğini sağlıyorsa bu adamlar sanatçıdır.Yani Sanat evrenseldir.

Şimdi bu açıklamadan sonra senin kafana takılan soruyu cevaplamak gerekirse.Fotoğrafcılıkta bir sanattır , ve bir fotoğrafa baktığımda bana birşeyler ifade etmesi gerekmelidir.Yani örneğin bir çocugun 3 yaşına girdiği günü , doğum gününü 10 yıl sonrada bakarız kalıcı olsun diye fotoğrafını çekip saklamak nasıl sanatla alakasız bir işse , börtü böceği "aaa ne güzel , fotoğrafını çekiyim " diyerek herhangi bir sanatsal kaygı gütmeden çekmekde sanatla alakasız bir iştir...

Not: Yazdıklarımda herhangi bir sinir vs. unsuru yoktur.Sadece fikirlerimi söyledim.Sevgiler & Saygılar...
ehh hemen hemen söylemişsin söyleyebileceğim herşeyi..benden çok yaşıyacaksın :p ya ekleyebileceğim tek birşey kalmış o da sanatta kompoziysonda ne olursa olsun veya sanat dalı ne olursa olsun..kafamı kurcalamalı bana anlatmak istediğini çözmeliyim ya da kendimde anlamlar yüklemeliyim..biraz kaotik olmalı sanat..ben böyle seviyorum..

_KehaneTEmre_ demiş ki:
myv demiş ki:
Daha önce böyle bir uyarı yapılmadı herhalde. Yapıldıysa da ben kaçırmışımdır ama yine yazmakta fayda görüyorum.
Fotoğraf ve resim arasındaki farkı gözden kaçırmamak gerekli. İkisi ayrı şeyler. Fotoğrafa resim denilmez, keza resime de fotoğraf denilmez.
Cümle arsında böyle kullanan arkadaşlar dikkate alırsa iyi olur. Çünkü fotoğrafçılık ile uğraşan arkadaşlar ve fotoğraf sanatçıları buna çok özen gösterirler.
Fotoğrafçılık sanattır. Kişisel fikrim ise insan üzerine yoğunlaşan, toplumsal bir içeriğe sahip olan, nitelikli fotoğrafların bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir. Çiçek, böcek, gereksiz manzara vs. fotoğrafların bu kapsamda değerlendirmemek gerekir diye düşünüyorum.

Bir de digital makinaların kullanımı, fotoğraftaki yaratıcılığı engelliyor diye düşünüyorum. Teknolojinin de araya girmesiyle -kastettiğim photoshop vb. programlardır- fotoğrafçıların yaratıcılığının biraz daha yapaylaştığı fikrindeyim.

Artı olarak bu arkadaşın yazdıklarının hiçbirine katılmadığımıda belirtmek isterim...( Fotoğrafçılık sanattır.Cümlesi dışında )

Aslında çok farklı düşündüğümüzü sanmıyorum. Bundan bir önceki yazını okuduğumda hemen hemen aynı düşündüğümüzü düşünmüştüm. Fakat bu yazını okuyunca şaşırdım biraz. Belki ben anlatamadım ne demek istediğimi, belki de sen anlayamadın. Hangi düşüncelerime katılmadığını söylersen sevinirim. En azından bilgi alış verişi yapmış oluruz.

d.n:
(Uzun zamandır bakamadım.geç cevap verdiğim için kusura bakmayın.)

Sanatsal kaygı, toplumsal bir kaygı olmadan ortaya çıkmaz diye düşünüyorum.
Senin de dediğin gibi "sana kırmızı çok yakışıyor" diyen biri sanat yapmış olmuyor tabii ki. Aksine insanlara çok zarar veren bir durum bu. Malesef böyle bir şeyle karşımıza çıkan kişilere "sanatçı" ortaya koydukları şeye ise "sanat eseri" deniliyor.
Bu konuda seninle aynı fikirdeyiz.
Asıl söylemek istediğim de, belli bir kaygı gütmeden, belli bir sanatsal duruşa sahip olmadan yapılan işlerin sanat ile uzaktan yakından ilgisi olmadığıdır.
Resim ve fotoğraf arasındaki fark konusunda da aynı fikirde olmduğumuzu umut ediyorum.
Sanırım ayrıldığımız nokta digital ve manuel makinalar konusu. Benim bu konudaki düşüncem, genele göre biraz daha ayrık. Teknolojinin araya girmesiyle oluşan doğallığın kaybolması olgusu. Çekilen fotoğrafların bu şekilde bir değişime uğrayarak daha da farklı anlamlara bürünmesi ve anlamını yitirmesi. Demek istediğimi herhalde anlatabildim. Grafik ve çizim prgramlarını kullanarak fotoğraf üzerinde değişikliğe gidilmesi. Bu çok da çekici bir yöntem gibi gelmiyor bana.
Tersine çekilen fotoğrafın doğal ve insana yonelik bir tarafı olması gerekir. Bu sanat olarak değerlendirilen herhangi bir çalışma için de geçerlidir.

Çekilen fotoğrafla karanlık odada uğraşması, tek tek fırça ile rütuş yapılması önceleri zor ve emek isteyen bir uğraştı ama şimdi herkes fotoğrafçı.

sonuna kadar sanattır..ki çekilecek kareyi bulup onu yakalamak için yapılan ayarlamalar ve fotoğrafı çıkardıktan sonra ona bakmak kadar mutlu eden şey azdır :)

dijital fotograf makinesiyle cekilen fotograflara sanat urunu gozuyle bakmayanlara soyluyorum:dijital sanat diye bir sey duydunuz mu hiç?
dogallıgının yitirilmesi yakıstırılmasına da katılmıyorum.Hele bunun kolaycılıga kacmak oldugunu da dusunenlere de kızıyorum.cunku dijital fotograf makinesi tek tusa sahip bir alet değildir.dijital fotograf cekmek tek bir tusa basıp o fotografa sahip olmak degildir.bazen manuel makine kullanmaktan cok daha zordur ama amacınız sanatsal bir urun ortaya koymaksa.zaten ben burada albumlere konulan gunluk fotograflardan bahsetmiyorum.elbette o 70 model makinenin sesini duymak,cıkacak kerenin heyecanıyla baklemek kadar guzel bir sey yoktur ama dijital kolaycılık degil aksine baska bir sanat turudur;saygı duyulması gereken.

her ne kadar 70 modelin çok ayrı bir hazzı olsa da dijital fotoğraf makinelerinde çok farklı bir heyecanı vardır.ben klasik manuel fotoğraf makinesi kullanıyorum,her ayarını ben yapmayı seviyorum.o sesini duymak bana daha çok zevk veriyor.öyle.dijital makineyi çok az kullandım.ama söyleyebilirim ki onun verdiği heyecanda farklıdır.başka bir sanat türüdür bence de.yoksa fotoğraf kurslarında ne arasın,niye kurslar verilsin,çekim teknikleri niye gösterilsin onun hakkında.

myv demiş ki:
_KehaneTEmre_ demiş ki:
myv demiş ki:

Aslında çok farklı düşündüğümüzü sanmıyorum. Bundan bir önceki yazını okuduğumda hemen hemen aynı düşündüğümüzü düşünmüştüm. Fakat bu yazını okuyunca şaşırdım biraz. Belki ben anlatamadım ne demek istediğimi, belki de sen anlayamadın. Hangi düşüncelerime katılmadığını söylersen sevinirim. En azından bilgi alış verişi yapmış oluruz.

d.n:
(Uzun zamandır bakamadım.geç cevap verdiğim için kusura bakmayın.)

Şimdi birincisi Resim(çizim) ve makine ile çektiğimiz fotoğraf arasında sanatsal anlamda hiçbir fark yoktur.Evet nesne olarak farklı nesneler fakat fotorealizm ' inden tutta bir çok akımı incelersen fotoğrafla aralarında bir fark olmadıgını görürsün :)

Örn: Minet yaşadıgı dönemlerde ölmeden 15 yıl önce kendisine çok büyük bir arazi almış ve orayı cennet gibi yaptırmış her taraf ağaç çiçek yemyeşil , şelaleler vs. şeklinde.Daha sonrada adam ölene kadar o yaptırdıgı kocaman bahçede şuvalesini bir köşeye koyup atıyorum her gün saat 12:00-15:00 arası gördüğü alanı resime dökerek çalışmış ve o koca bahçeden yüzlerce bu tür resimler çıkarmıştır.Onları minet fotoğraf makinesiyle çekseydi de sen o resime baktıgında aynı hazzı almıcakmıydın ? aynı şeyi ifade etmicekmiydi ? Evet aynı şey bu.Yine bir bayan ressam ismini hatırlamıyorum şu an fotorealizm in öncülerinden hala hayatta , kadın ünlü mankenlerin resimlerini yapıyor tabloya.Bu arada fotorealizim demek birşeyi fotoğrafdan bile gerçekçi çizmek.Görünce fotoğrafmı elle çizilmiş mi diye düşünüyorsunuz :) Bu kadın ünlü mankenleri çiziyor sana göstersem fotoğraf sanırsın gerçekten hiç bi farkı yok hatta foto. dan bile gerçekçi.İş böyle olunca fotoğraf la resim arasında bir fark yok.Sonuçda eğer ifade etmek istediğin kareyi fotoğraf makinesiyle yakalarsan fotoğraf ile ifade etmiş olursun.Ama oturup çizersen çizim ile ifade edersin ama ifade ettiğin şekil aynı.Sanatsal olarak hiçbirfark yok.Ve ben hiçbir fotoğrafcının fotoğrafıma resim demeyin diye bir cümlesini duymadım."Daha öncede böyle bir uyarı yapıldı herhalde" yazmışsın ama yapılmadı.:)
Şimdi fotoğraf ve resim arasındaki farkı bana açıklarsan sevinirim.

İkinci olarak Digital makinelerin yaratıcılığı engellediği konusuna HİÇ KATILMIYORUM.Tam tersine daha yaratıcı işler çıkarabiliyorsun ortaya.Hele photoshop tarzı programlar yaratıcılığı çok çok daha arttırıyor , kulanmayı bilirsende hiçte yapay değil gayet güzel işler çıkarırsın ;)
Kişisel fikrim ise insan üzerine yoğunlaşan, toplumsal bir içeriğe sahip olan, nitelikli fotoğrafların bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir. Çiçek, böcek, gereksiz manzara vs. fotoğrafların bu kapsamda değerlendirmemek gerekir diye düşünüyorum.

Demişsin bunada katılmıyorum.Hatıra olarak çekilen çiçek böcek ayrı tabi de manzara diye adlandırdıgın doğa fotoğraflarının hiçbiri sanat değilmi şimdi?Her sanatçı toplumsal içerikli mi olmalıdır ? Salvador Dali ' nin zamanında yaptıgı çizimler o topluma hitap ediyormuydu ?

resim ve fotograf sanatsal olarak birbirinden oldukca farklıdır.Tam tersine nesne olarak aynı konular islenebilir ama teknik olarak birbirinden cok farklı iki sanat dalıdır.Örnek vermissiniz-fotorealizm-evet akımsal olarak bazı ortaklıkları oldugu dogrudur.Ancak Minet orneginde bahsedilen benzerlige katılmak ya da katılmamak kisisel bir tercihtir.Belki ben Minet'nin yaptıgı resimleri cektigi fotograflara tercih ederim.Belki Minet bence iyi fotograf cekemiyor yaptıgı resimleri daha cok seviyorum.Ve bu yuzden de bana aynı hazzı vermez ve aynı seyi ifade etmez.Bu yuzden fotograf resimle aynı sey degildir.
Bilirsiniz ki resim sadece fotorealizm akımından ibaret degildir.Evet bu akım fotografa benzer,fotograf gibidir ancak Jackson Pollock'u dusunun bir,Mondrian'ı dusunun sizce fotograf gibi midir?Benzer mi fotografa ya da fotografik herhangi bir oge bulmanız mumkun mudur bu adamların eserlerinde?
Ve evet hiç bir fotografcı fotografına resim denmesinden pek hoslanmaz.fotograf cekilir,resim cizilir.
İste resim ve fotograf arasındaki bir kac kucuk fark...

"xanaphia" fotoğraf ile resim arasındaki farkı tam olarak anlatmak istediğim gibi anlattı. Hiçbir fotoğraf sanatçısı eserine resim denmesini istemez. Bunu bir çok fotoğrafçıdan duydum. "xanaphia" bu konuda gerekli şeyleri yazmış. Bu yüzden ekleme yapmıyorum.

Yaratıcılık meselesine gelince. ben insanlar üzerinde yoğun bir baskı kuran teknolojiden pek haz etmeyen biri olarak, işin bu yönünü sevmiyorum. İnsanları gereksiz tüketime yönlendiren, hazıra, tembelliğe alıştıran bir teknoloji olmaz olsun. İnsan üreten bir varlıktır. Ama ne yazık ki bu teknolojik dayatmalar insanları içten içe köreltiyor. İşte benim karşı çıktığım nokta bu.

Diyeceksiniz ki neden internete giriyorsun. Evet, işyerinde masamda duran bu salak aletten ben de pek memnun değilim.

Kaldı ki photoshop ve benzeri programlar ile yapılan işleri çok da yaratıcı bulmuyorum. Photoshop olmadan önce yaratıcılık yok muydu? Vardı hem de alası vardı. Şimdi işin kolay yönünü keşfetti millet. Oturduğu yerden iş yapıyor. Ve bunun adı yaratıcılık oluyor. İnsan bir şeyler yaratırken (bu her hangi bir şey olabilir. İlla sanat üzerine değil), yorulmalı, ter dökmeli ki, işin sonunda bir şeyler ortaya koymanın mutluluğunu yaşayabilsin.

Ve son olarak, her sanatçı topluma hitap etmelidir. Etmeyen sanatçı olamaz zaten. Sanat yapayım diye sanat yapılmaz. Sanat kesin olarak toplum için yapılır ve bu nedenle her sanatçı toplumsal içerikli olmalıdır.

Ve bir dip not :
"Daha öncede böyle bir uyarı yapıldı herhalde" demedim.
"Daha önce böyle bir uyarı yapılmadı herhalde. Yapıldıysa da ben kaçırmışımdır ama yine yazmakta fayda görüyorum" dedim.

Herhalde gözünden kaçtı ama arasındaki anlam farklılığı nedeniyle yanlış anlaşılmamam açısından düzelttim.

"xanaphia"

Çekilen bir fotoğrafın sanat olması için manuel makina ile çekilmesi gerekir diye bir şart ortaya koymuyorum. Yeter ki, sanatsal olarak insan için bir şeyler üretilsin.

Saf, katıksız, hiç bir eklenti olmayan şey doğal bir şeydir. Bir fotoğraf çektin ve sen bunu photoshop ile istediğin şekilde değiştirdin düşün. Şimdi bunun ne kadar doğal oldunu düşünebilirsin??
Yine kızacaksın ama kolaycılık olarak görüyorum. hemen ekleyeyim burada bunu artniyetli olarak söylemedim. Sadece fikrim bu.

Dijital sanat dediğin şeyi, benim bahsettiğim sanat ile aynı değil.
Senin dijital sanat söyleminden anladığım internet veya yazılım -ki bu da asla sanat olarak değerlendirilemez-. Ama benim söylediğim dijital makinalar ve kullanımı. Aslında kullanımı derken bilgisayarı da olayın içine girmiş bulunuyor. Bu eklentilerinden dolayı dijital makinalarla aram yoktur.

------------------
"enchant"

Fotoğraf sanatını manuel ve dijital olarak iki ayrı sanat dalına bölmek çok gereksiz. Burada söylemek istediğim; fotoğraf sanatı her şeyi ile bir bütündür.
Ama yine de işin niteliği önemlidir.

Geri