Tube Screamer

Undercover,

İlk önce sana şu kadarını söylüyeyim ki internetten ses klibi ile falan bu iş olmaz. Gidip kendin denemen lazım, kendi kendine öğrenmen lazım.

Ayrıca yukardaki yazılanları tam olarak anlamamışsın diye biri izlenim edindim zira bu alet kendi başına bir overdrive pedalı olsa da aslında asıl kullanım yeri yukarıda bir arkadaşın yazdığı gibi tek başına overdrive olsun diye değil, bir tüplü amfinin power tüplerini (tam adı EL 84 veya EL 34 genelde) drive etsin, yani yaksın, diye tasarlanmış bir boost aletidir. Kendi başına bir overdrive verir onda bir problem yok. Ama o şekilde aldığın overdrive ne yaparsan yap, kim modifiye ederse etsin illa ki gitarın açık sesteki tonunu bozacaktır. Daha konsantre bir ton verecektir. Daha sıkı bir eq yerleşimine sahip olacaktır ve açık tonda alacağın gibi eq spektrumunda eşit bir dağılma sağlamayacaktır sana.

Bundan dolayı kime bakarsan bak metalci olsun bluescu olsun ıvır zıvır işi bilen bir arkadaş kendine bunlardan bir tane edinir ki gereği ve zamanı gelince üstüne bastığında gitarın çıkışı fazlalaşsın ve de power tübe overdrive alsın. Asıl maksadı budur bu aletin.

Bundan dolayı aynı maksat ile tasarlanmiş diğer aletler de bu alete rakip gelirler. Mesela boostlar veya saydam overdrive pedalları (modlu ds1ler o yöndedir mesela)...

Senin ama şu anda yapman gereken bu pedalı almak değil sanırım. Git bir şekilde lambalı amfilerin tonunu öğren eğer bu hadiseye girmek istiyorsan zira öyle bir lambalı amfi olmadan bence bu pedal pek kullanışlı bir alet değil. Lambalı amfi yoksa onun yerine bir sürü güzel modellerlar var günümüzde.

B

Not. Kim kullanır diye merak ediyorsan Stevie Ray Vaughan dinle mesela bol bol bol kullanmıştır marshallar üzerine.

Saolasın doktor yav. O kadar yazdım yazdım sen gündeme getirmişsin tüpleri yükler aslında diye.

Ben tubescreamer almaya karar vermiştim. Gittim uzun uzun denedim ama almadım. Çünkü transistörlü bir amfide(preamfi katında tek lamba olan hybridlerde dahil) sıradan bir overdrive gibi duyuluyor. Ekstra bir şey hissedemiyorsun. Mesela Fender Twin veya benzeri bir amfin varsa sesini sonuna kadar açsan bile pırıl pırıl clean gelir. Tubescreamer bu tip amfilerde tüp drive ı almanı sağlar en büyük özelliği o dur. Bu nedenle tüplü bir amfin yoksa tubescreamer kullanmak çokta mantıklı bir şey değil. Ha eğer sadece overdrive olarak kullancam dersen o zaman al tabi. Gayette güzel bir overdrive. Ama şanını şöhretini tüplü amfilerle birlikte kullanılınca kazandı bu.

Ses örneği olarak Stevie Ray Vaughan - Honey Bee ve özellikle Love Me Darlin' parçasını dinle. Kayıtlardaki amfi Fender Bassman'di sanırım.

Drb üstadım valla bilgilerin karşısında saygı ile eğiliyorum.....Bizim senden öğreneceğimiz çok şey var...tebrik ediyorum seni....önerilerini dikkate alıcam

Amfi konusunda haklısın galiba...çünkü bende marshall 30 dfx var getir üzerine en baba pedalı bağla çok çiğ kalıyor...mesela bende mt-2 var ...onunla çalarken sesi 4 te 2 den fazla açtığında sesi boğuyor...dediğin gibi tüplü amfi kavramını edinmek lazım....ikinci el bitane edinmek lazım heralde ;)

Eyvallah arkadaşlar. :)

Tüplü bir amfi olmadan çok işe yaramaz bu alet. Yani diğer overdrive pedallarından çok büyük bir üstünlüğü yoktur, hatta aa bu alet az overdrive veriyor denildiğini bile bilirim.

Undercover, bence denk olduğun bir ara bir şekilde (artık dükkandakileri kafalayarak mı olur bilemiyorum zira sesini açman lazım) bir lambalı bir amfiyi kullan ve o şekilde öğren. Duyduğum kadarı ile Laneylerin 15 wattlık lambalı modeli bayağı iyi imiş fiyat performans açısından. Bu arada 15 watt deyip geçme, bendeki 15 wattçık fender blues jr. transistörlü olan fender princeton chorusumundan çatır çatır daha fazla sesi veriyor ki bu princeton chorus 65 wattlık hesapta hem de 2 adet 10 inchlik kolonu var. Yani bu watt işi seni yanıltmasın.

B

bi adet ts 808 yaptım ama drive yok denecek kadar az.clean tonlar güzel gelio..gitar>ts 808>amfi yapınca pek bişi benzemiyor.lambalı olması lazım(yukarda anlatılan gibi..) ben alırım çalarım diyenler üzülmesin sonra...

benim ts808 de bir gariplik var galiba bir yerde hata var gibi.netten mp3 örneklerini dinledim baya bi drive vardı! tabi amp.dan da drive falan vermişler olayın mantığı gerçekleşsin diye..ben bir daha yapacam adam gibi bakalım nasıl olacak.çok drivelı olmasada en azından netteki örnekler kadar olmalı bence..yani drive az olur falan ama bu kadar az olmamalı..!!

Ben de Ts9/808'imi çook çok düşük drive level ile kullanıyorum.Hatta neredeyse clean e yakın...Ama lambalı anfimle yüksek volumlerde çaldığım için ton cayır cayır overdrive oluyor...Ayrıca bir de DS1-TS9 ikilisine dikkati çekmek isterim. Bu iki pedal sanki birlikte çalışmak için yapılmışlar... İkisi birlikte açıkken gayet dolgun high-gain lead tonlarını yakalayabiliyorum...

Arkadaslar yazılanları ve onceki hatıralarımı hatırlayınca arkadasıma 100ytl ye sattıgım ts9 umu geri almaya karar verdim (gri zamazingolu, pil kapagı altında maxon yazan ve benim ilk gordugumde maxon ne oluyoki la? dedigim en az 30 senelik japon ts9 um.) Neyse arkadaslar ben bu aleti 6 telli 7 telli hatta 8 telli gitarda denemis biri olarak (6 - ibanez rg270, stagg fat-s strat. 7 - ibanez K-7. 8 telli customdu.) diyorumki bu aletin driveları asla zayıf degil. ozellikle K-7 de canavar isler basarıyo alet. tum ayarları kokluyosun bide kıcına tum ayarları koklenmis coron HO320 yi verdinmi dalga aralıgı genis sisman tombik tatlımı tatlı bi drive alıyosunuz (distorsion desem degil overdrive desem degil boyle ikisinin ortası.) kim ne derse desin hayatımda kullandıgım en iyi pedal. analogun ne demek oldugunu bu pedalda anlıyosunuz.

Saygılar...

Merhaba Arkadaşlar...
Benim Amp USA Fender 160 Dsp Transitörlü(160 waat) ben TS9DX Almayı Planlıyoırdum Yanlız illa lambalı derken benim güçlü transitörlü amfi demi gerçek soundu yakalayamam ? illa amfimi değişmem gerekiyor?? Bi Yardımcı Olursanız Çok Sevinicem...

Tube Scream

DrB demiş ki:
Eyvallah arkadaşlar. :)

Tüplü bir amfi olmadan çok işe yaramaz bu alet. Yani diğer overdrive pedallarından çok büyük bir üstünlüğü yoktur, hatta aa bu alet az overdrive veriyor denildiğini bile bilirim.

Undercover, bence denk olduğun bir ara bir şekilde (artık dükkandakileri kafalayarak mı olur bilemiyorum zira sesini açman lazım) bir lambalı bir amfiyi kullan ve o şekilde öğren. Duyduğum kadarı ile Laneylerin 15 wattlık lambalı modeli bayağı iyi imiş fiyat performans açısından. Bu arada 15 watt deyip geçme, bendeki 15 wattçık fender blues jr. transistörlü olan fender princeton chorusumundan çatır çatır daha fazla sesi veriyor ki bu princeton chorus 65 wattlık hesapta hem de 2 adet 10 inchlik kolonu var. Yani bu watt işi seni yanıltmasın.

B

Merhaba Arkadaşlar...
Benim Amp USA Fender 160 Dsp Transitörlü(160 waat) ben TS9DX Almayı Planlıyoırdum Yanlız illa lambalı derken benim güçlü transitörlü amfi demi gerçek soundu yakalayamam ? illa amfimi değişmem gerekiyor?? Bi Yardımcı Olursanız Çok Sevinicem...

amfini değiştirmen gerekmiyor,

tube screamer ın asıl performansı ;
power katı lambalı olan yani full lambalı diye tabir edilen amfilerde power lambalarına biraz daha yuklenmek ile doğal overdrive elde edilmesi ile doğru verim alınması ile alakalı

amfin transistorlüyse ts9 beklenen verimi veremeyecektir,

ts9 u kendi transistorlu amfinde de kullanabilirsin, ama ts9 un amacı dışına çıkmış olursun , bu yuzden amfini değiştirmek yerine baska bir overdrive pedalı veyahut modelleme yapan cihazlardan edinebilirsin,

TS

ts9 u kendi transistorlu amfinde de kullanabilirsin, ama ts9 un amacı dışına çıkmış olursun , bu yuzden amfini değiştirmek yerine baska bir overdrive pedalı veyahut modelleme yapan cihazlardan edinebilirsin,[/quote]

Aslında Ben Vox Buldog pedalı ile ts9 boost edecektim boss od-3 sattığım için boost pedalım yok amfi dışında Ne Önerebilirsiniz ?

arkadasım mesajnında hiçbişey anlaşılmıyor,

ama anladığım kadarıyla boost edecek bişey mi arıyorsunuz ? :)

yani ne sattığınızı anlatmak yerine elinizdeki cihazı ve yaşadığınız problemi soylerseniz çözüm üretebiliriz,

Geri