Amelie

müzikleride çok güzel filmin..keşke fransızca bilseydim altyazısız izleyebilseydim..buarada başroldeki kızın (adını hatırlayamadım) 'seviyor sevmiyor' adında bi filmi var şizofren bi kızın aşkını anlatıyo onuda tavsiye ederim izlemeyenlere...

yuh demiş ki:
müzikleride çok güzel filmin..keşke fransızca bilseydim altyazısız izleyebilseydim..buarada başroldeki kızın (adını hatırlayamadım) 'seviyor sevmiyor' adında bi filmi var şizofren bi kızın aşkını anlatıyo onuda tavsiye ederim izlemeyenlere...

bende sana her iki filmi izleyen biri olarak yönetmenliğini ve senaristliğini Stephen Gaghan'ın yapıp, başrollerini Katie Holmes ve Benjamin Bratt'in paylaştığı "abandon" adlı filmi izlemeni tavsiye ederim. abandon filmini izleyip beğendikten sonra üstüne seviyor sevmiyor filmini izleyince gerçekten sinirlerim bir hayli bozuldu çünkü abandondan fazlaca etkilenmiş hatta bir sahnesi var ki, tıpatıp aynı. bu sebeple ben seviyor sevmiyor filmine pek sıcak bakamıyorum. madem seviyor sevmiyoru izlemişsin. bence abandon filmini de izle, demek istediğim şeyi anlayacaksın.

Geçen gün Amelie'nin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet'in ilk yönetmenlik denemesi (sanırım) olan "Foutaises" geçti elime.7 dakikalık kısa film.Amelie'deki Dominique Pinon oynuyor. :LOL:

yuh demiş ki:
fransızca bilip altyazısız izlemek :roll: inan fransızca bilsen de~ alt yazı fransızca olsa bile anlamak oldukça zor :) (kendimden biliyorum)

Bir filim aynı anda hem bu kadar doğal hem bu kadar fantastik olabilirmi?Ayrıca film müzikleri ve mekan seçimleri harikaydı.Film bi alt sokağımızda oluyormuşcasına kendini aileden hissettirirken,bir yandan umursamadan geçip gittiğimizbir çok şeyin büyüsünü gösteriyo.Ben çok beğenmiştim.Bir hafta mutlu gezmiştim..

hulyaengm demiş ki:
yuh demiş ki:

bende sana her iki filmi izleyen biri olarak yönetmenliğini ve senaristliğini Stephen Gaghan'ın yapıp, başrollerini Katie Holmes ve Benjamin Bratt'in paylaştığı "abandon" adlı filmi izlemeni tavsiye ederim. abandon filmini izleyip beğendikten sonra üstüne seviyor sevmiyor filmini izleyince gerçekten sinirlerim bir hayli bozuldu çünkü abandondan fazlaca etkilenmiş hatta bir sahnesi var ki, tıpatıp aynı. bu sebeple ben seviyor sevmiyor filmine pek sıcak bakamıyorum. madem seviyor sevmiyoru izlemişsin. bence abandon filmini de izle, demek istediğim şeyi anlayacaksın.
abandon da güzel bi filmdi ama seviyor sevmiyor'da özellikle final sahnesinin süper kurgulanmış olduğu gerçeğini sende kabul edersin sanırım...kız sonunda saplantılı bir aşka tutulduğunu kabullenip tedavi görmeye razı olur..yıllarca tedavi görür..sonunda doktorlar artık bu saplantıdan kurtulduğunu düşünüp tedavisini sonlandırırlar ve nihayet hastaneden taburcu olur..kaldığı odayı temizlemeye gelen görevli dolabın kapısını açar..ve milyonlarca antidepresandan yapılmış bi erkek heykeliyle karşılaşır..kızın yıllarca kullanmayıp biriktirdiği ilaçlardan yaptığı saplantılı aşkının heykeli..

'amelie' ve 'seviyor,sevmiyor' 2si de çok beğenerek izlediğim filmlerdi. Amelie deki hayata sevinç katan takıntılar, seviyor seviyor' da yerini erotomaniaya bırakıyor, ürkütücü. Bir de 'Kayıp Nişanlı' da izlemiştim Tautou yu, konusu çok ayrı olsa da, savaştaki sevgilisinin ölüp ölmediğine küçük oyunlarla karar veriyordu, Amelie tadında, kedi köpekten önce eve gelirse sevgilim yaşıyor gibi.

yuh demiş ki:
hulyaengm demiş ki:
yuh demiş ki:

abandon da güzel bi filmdi ama seviyor sevmiyor'da özellikle final sahnesinin süper kurgulanmış olduğu gerçeğini sende kabul edersin sanırım...kız sonunda saplantılı bir aşka tutulduğunu kabullenip tedavi görmeye razı olur..yıllarca tedavi görür..sonunda doktorlar artık bu saplantıdan kurtulduğunu düşünüp tedavisini sonlandırırlar ve nihayet hastaneden taburcu olur..kaldığı odayı temizlemeye gelen görevli dolabın kapısını açar..ve milyonlarca antidepresandan yapılmış bi erkek heykeliyle karşılaşır..kızın yıllarca kullanmayıp biriktirdiği ilaçlardan yaptığı saplantılı aşkının heykeli..

filmi anlatmana gerk yoktu. izlediğimi söylemiştim. ama sen abandonun final sahnesini izlememişsin çünkü gerçekten çok daha etkileyiciydi. üstelik seviyor sevmiyor filmi abandondan fazlasıyla etkilenmiş. çünkü final sahnesinde yüz ifadeleri bile hemen hemen aynı. benim söylemek istediğim, abandon filmini çok orjinal ve etkileyici bulmuştum ancak üztüne seviyor sevmiyor gibi filmi izleyince biraz bozuldum çünkü fazlasıyla yönetmen abandondan etkilenmiş.

Amelie..

Son derece ilginç bir film...Çizilmiş karakterler olsun,film oluşuyla alakalı sıradışılıklar olsun çok keyif almıştım seyrederken...

Özellikle,marjinal,ruhsal karışıklıklarla dolu iki insan arasında doğan o şey...Duygular..Sevgiyi yaşayışlarının farklılıkları...

Yanılmıyorsam 'komedi'dalında da birçok ödül almış bir film bu...
Çok akılcı,ince esprilerle dolu bir film olmasıyla alakalı,gerçek komediyi,mizahı yaşatıyor insana....

Hayata herkes ne kadar farklı bakıyo...Amelia'nın bakışı beni çok etkiledi,sıcaktı....

Soundtrack albümünü tüm yıl çevirip her dinlediğimde o sıcaklığı müzikler de de hissettim,Balkan müziğinden esinlenmişti sanki ..

bu film müzikleri oyuncuları anlattıkları herşeyiyle çok ii yane audrey tautou zaten mükemmel bi kadın kayıp nişanlıda onla olduğu için ayrıca izlenir yane amelie yi izleyip de etkilenmemek mümkün değil yane

Geri