Attenuator Hk.

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda tunckk tarafından 24 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. Attenuator.jpg
  Herkese merhaba,
  Alen Geere marka bir attenuator edindim, daha önceden de kullanmışlığım yok açıkçası. Anlamadığım bir nokta var sizlere danışmak istedim.
  Amfi olarak Blackstar HT20 Combo kullanıyorum ve ekstra olarakta bu combo amfiye 1x12 HT Venue kabin bağlı. Yani Combo amfi aslında bir nevi kafa görevi görüyor, ve toplamda 2x12 kullanmış oluyorum. Sadece Combo amfinin hoparlörünü kullanıyor olsam attenuator bağlamak sorun değil, resimde çizmeye çalıştığım 1. noktaya bağlayabilirim. Yada sadece kabini kullanıyor olsam resimdeki 2. noktaya attenuator bağlayacağım.
  Fakat kullandığım şekliyle attenuator bağlantısı nasıl olacak yada olabilecekmi, bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica edeceğim. Yada 2 hoparlör için 2 tanemi attenuator bağlamak gerekir. :) Çünkü mantık olarak attenuator amfi çıkışı ile hoparlör arasına bağlanması gereken bir cihaz.
   
 2. Amfideki hoparlör ile kabindeki hoparlörün dirençleri aynı mı?
   
 3. Tabi her ikiside 16 Ohm dolayısıyla her 2 hoparlörde amfinin 8 Ohm girişlerine bağlı. Zaten bu şekliyle kullanıyorum, fakat attenuator bağlantısı kafamı karıştırdı.
   
 4. Kabinin arkası açık sanırım. Biraz fantezi yaparak çözüm bulunur bence. Şöyle ki, iki hoparlörü birbirine paralel bağlar, direnci 8 ohma düşürürsün. Amfinin 8 ohm çıkışından attenuatöre, oradan da 1x12kabine girebilirsin. İki hoparlörü de kullanma şansın olur böylece.
   
 5. Yok maalesef kabin kapalı, aslında söyledğin aklıma gelmişti :) ama belki fantezi yapmadan bir çözümü vardır diye sorayım dedim :)
  Bu arada şu forumdaki en paylaşımcı kişilerden birisin bende çok şey öğrendim senden, teşekkür ederim.
   
 6. Est :) Kapalı olsa da hani yanından köşesinde kablo geçer gibi geliyor bana. Olmadı input kısmındaki vidaların bir kısmını gevşetip kablo geçirebilirsin bence İki üç milimlik aralık yeter gibi geliyor bana.
   
 7. Yok maalesef kabin kapalı, aslında söyledğin aklıma gelmişti :) ama belki fantezi yapmadan bir çözümü vardır diye sorayım dedim :)
  Bu arada şu forumdaki en paylaşımcı kişilerden birisin bende çok şey öğrendim senden, teşekkür ederim.
  2 tane mono ucu parallel birleştiren ve tek çıkış veren küçük bir aparat yapacağım yarın ve hoparlörleri kendi kablolarıyla bu aparata gireceğim. Yani kabinle ve comboyla hiç oynamadan paralelleme işini dışarıdan yapacağım :) sonrası basit zaten :)
   
 8. Bilmediğim bir aparattan bahsediyorsun. Sonucu olumlu olur umarım. Bildirmeyi unutma.
   
 9. Tabi bildiririm, aparatı ben kendim yapacağım aslında satın alacağım birşey değil. 2 tane dişi 1 tane erkek jack, biraz kablo, havya ve lehim :)
   
 10. Attenuatorden sonra bir tür sinyal dağıtıcı yapacaksın o zaman. Başarılar :)
   
 11. Evet onun gibi birşey deneyeceğim :)
   
 12. Sabahı bekleyemedim, yaptım aparatı, sonuç müspet. :) Yaptığım şey özetle aşağıdaki gibi...

  1.jpg
   
  Son düzenleme: 25 Ocak 2014
 13. Peki şu anda sistem şu an kaç ohm olarak çalışıyor acaba? Burada benim kafamda bazı şeyler havada kaldı.
  @izzzyy bir el at olaya yahu, Diegolara meydan kalmasın :)
   
 14. Attenuator bildiğimiz direnç, Hoparlör' içerisinde bakır sargı dikkate alınırsa bobin olarak geçer gece gece tam idrak edemedim. Matematiği ve Hafızası benden iyi olan birisi sabah kesin cevap verecektir.
   
 15. Yaptığım şey aslında basit kabini açıp hoparlörlerin ucuna başka bir kablo lehimlemek yerine kabinin normal mono çıkışını kullandım.
  2 adet dişi jackı birbirine paralel bağladım, her 2 hoparlörün kablolarınıda bu jacklara taktığımda hoparlörleri paralel bağlamış oldum. Hoparlörlerler 16 Ohm olduğundan ve parallel bağlı olduğundan 8 Ohm luk bir yük elde etmiş oldum. Sanki 8 Ohm luk 2x12 External bir kabin oldu. Bu 8 Ohmluk yüküde amfinin 8 Ohm çıkışına bağladım. (tabi araya attenuator koyarak)

  1.jpg
   
  Son düzenleme: 25 Ocak 2014
 16. Şu resim de sanırım biraz faydalı olacaktır:
  [​IMG]
  Burda, soldaki 1x16ohm çıkışında dahili hoparlör var. @tunckk de bunu söküp, harici 16ohm hoparlör ile paralel bağlayarak 8ohm yük elde etmiş ve attenuator'dan geçirip 1x8ohm çıkışına vermiş.

  Eklemek istediğim bir şey var: Kullandığınız attenuator içeriğini bilmiyorum. Eğer tam rezistif yapıdaysa, zayıflatma oranı arttıkça tonda ciddi değişmeler yaşanacaktır.
   
  Son düzenleme: 25 Ocak 2014
 17. Bilgiler için teşekkür ederim. Elimdeki attenuator Alen Geere marka Watt Killer (50 Watta kadar olanı). Ton değişimi çok önemli değil şöyleki; normal zamanlarda attenuator kullanmayacağım zaten. Fakat ben geceleri çok geç saatlere kadar çalışmalar ve idmanlar yapıyorum. Bana bu saatlerde sesi azaltmakta yardımcı olsun yeter.
  Bilgi amaçlı olarak; bendeki attenuator tam rezistif yapıdamıdır bunu nasıl öğrenebilirim ?
   
 18. Su an aklima hemen oyle olcu aleti vs baglayarak tespit etme falan mumkun degil gibi geliyor. Sanirim aletin icini acmak lazim :)
   
 19. Boş verelim o zaman :)
   
 20. Attenuatorun tam rezistif yapıda fakat speaker motor da olsa farketmez, işin içine Attenuator girdimi o ton hertürlü değişecek hacu :D
   
  tunckk ve Dooroomer bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş