Gitarımın Başı Kırıldı

3-5 tane koli bandı değil 50 tane olsa olmaz. Bantlar elastiktir, yük binince esnerler, o kadar gerilim altında illaki mm olarak yerinden oynar ve akort bile yapamazsın. Entonasyon hak getire olur.
Ben marangoza götürsem gitarı orada iyi bir şekilde ahşap yapıştırıcısıyla yapıştırılsa ne kadar iyi olur, ne gibi sorunlar çıkarır?

O kurtarabilir. Bende de sap kırılmıştı, kendim derme-çatma yapıştırmıştım, gitar iş gördü, bir daha kırılmadı ama işçiliği rezaletti, teller 5-10mm yükselmişti en az. Sonra zaten başka gitara geçtim. Yani demem o ki mesele tutup tutmaması değil, olmadı daha sağlam bir yapıştırıcı kullanırsın yine tutar, bir de destek tahta parçasıyla destek yapılır -ki yapılmalıdır da. Esas problem işçilik. Çok hassas yapılması gerek.

O kurtarabilir. Bende de sap kırılmıştı, kendim derme-çatma yapıştırmıştım, gitar iş gördü, bir daha kırılmadı ama işçiliği rezaletti, teller 5-10mm yükselmişti en az. Sonra zaten başka gitara geçtim. Yani demem o ki mesele tutup tutmaması değil, olmadı daha sağlam bir yapıştırıcı kullanırsın yine tutar, bir de destek tahta parçasıyla destek yapılır -ki yapılmalıdır da. Esas problem işçilik. Çok hassas yapılması gerek.
Tellerin yükselmesini engellemek mümkün müdür yapacak kişiye biraz açıklasam olayı ayarlayabilir mi acaba?

Benim de başıma aynı olay geldi. Gittim deniz tutkali aldım. Sonra araştırdım ki deniz tutkali kururkene genlesirmis. Bodruma gittim. Eski ranza var idi. Gitarın kıç kısmını duvara baş kısmını korkuluk teşkilatına dayayacak şekilde koydum. Serbest biraktigimda govdeden dış tarafa doğru direnç gösterecek kadar sıkışmasını sağladım temas noktasının. Klavye üstüne de ağır kitaplar koydum ki baskı yapsın direnç karsilansin diye. Böylece sanki kıç tarafından ve baş tarafından sanki ağırlık varmış gibi koşulları yerine getirdim. 1 gün temas noktasindaki deniz tutkalinin donmasini bekledim. Kozmetik sorunlar dışında işlevini geri kazandı.

Olay 7 8 ay önce falan olmuştu. Ama temas noktası bu ara yine ayrılmaya başladı. Ben kendim giriserek bu hale getirdim gitari. Yine olsa yine girerim. Sonucta epiphone. Ama Gibson olsa idi amerikaya gitmek pahasına işin ehline emanet ederdim :eek:

Benim de başıma aynı olay geldi. Gittim deniz tutkali aldım. Sonra araştırdım ki deniz tutkali kururkene genlesirmis. Bodruma gittim. Eski ranza var idi. Gitarın kıç kısmını duvara baş kısmını korkuluk teşkilatına dayayacak şekilde koydum. Serbest biraktigimda govdeden dış tarafa doğru direnç gösterecek kadar sıkışmasını sağladım temas noktasının. Klavye üstüne de ağır kitaplar koydum ki baskı yapsın direnç karsilansin diye. Böylece sanki kıç tarafından ve baş tarafından sanki ağırlık varmış gibi koşulları yerine getirdim. 1 gün temas noktasindaki deniz tutkalinin donmasini bekledim. Kozmetik sorunlar dışında işlevini geri kazandı.

Olay 7 8 ay önce falan olmuştu. Ama temas noktası bu ara yine ayrılmaya başladı. Ben kendim giriserek bu hale getirdim gitari. Yine olsa yine girerim. Sonucta epiphone. Ama Gibson olsa idi amerikaya gitmek pahasına işin ehline emanet ederdim :eek:
Peki bu 7-8 ayda hiç sorun çıkarmadı mı gitar o kırıkla ilgili?

Yalnız sorularınız yavaştan ahiret sorusuna dönüyor. :) Şans işi o, yaptırıp deneyeceksin, tavsiyem yaptırdıktan sonra en ince tel takımını kullanman, mümkünse 0,8"lik.

Yalnız yavaştan ahiret sorusuna dönüyor. :) Şans işi o, yaptırıp deneyeceksin, tavsiyem yaptırdıktan sonra en ince tel takımını kullanman, mümkünse 0,8"lik.
Peki çok teşekkür ederim. Sadece uzun süre para biriktirdiğim ve ilk akustik gitarım olduğu için yanlış bir şey yapmak istemiyorum bu yüzden biraz fazla soru sordum farkındayım. :)

Ne hissettiğini anlıyorum, 10 sene önce aynısını başıma geldi. Böyle gözümün önünde gitar düştü saptan kırıldı. Aynen böyle başlık açmıştım, hey gidi. :)

Alternatif olarak saz imalatı yapan yerlere de götürebilirsiniz. Kendi akustik gitarımda da sap kırılması oldu fakat kopma derecesine gelmemişti tutkal ile yapıştırıp sonra içine 3 tane saplama atılmıştı. Maliyet olarak 30TL tutmuştu. Sonuçta ikiside ağaç işi ile uğraşıyor marangozdan daha iyi bir seçim olacağını düşünüyorum.

Alternatif olarak saz imalatı yapan yerlere de götürebilirsiniz. Kendi akustik gitarımda da sap kırılması oldu fakat kopma derecesine gelmemişti tutkal ile yapıştırıp sonra içine 3 tane saplama atılmıştı. Maliyet olarak 30TL tutmuştu. Sonuçta ikiside ağaç işi ile uğraşıyor marangozdan daha iyi bir seçim olacağını düşünüyorum.
Evet gerçekten de iyi bir seçenek olabilir. Yorum için sağ olun :)

Yukarıda arkadaşlarda yazmış aslında, benim başıma da buna benzer bir sorun gelmişti deniz tutkalı ile yapıştırıp sabitlemek gerekiyor birkaç gün. Ama ciddi anlamda sabitlemekten bahsediyorum milim kımıldamamak zorunda. Eğer kendiniz yapmak zorunda kalırsanız, bu yöntemi önerebilirim, kolay gelsin.

Amator, profesyonel vs. bunca muzisyen var forumda... Bu kardesimize Ashton, SX vs. seviyesinde bir 2. el akustik veya elektro gitar hediye edemez miyiz?

Oneri anlaminda yaziyorum bunu. Zaten, yanilmiyorsam forumda da vardi 'gercekten htiyaci olana enstruman bagisi' espirisinde bir baslik.

Geri