Konu Berkin Elvan Değil Ama...

çocuğun hayatını kaybettiği bir günde senin buraya böyle bir fotoğraf koyman provokasyondan başka birşey değildir, ne yapmaya çalışıyorsun, amacın ne, senin alttan alta vereceğin mesajına kafam girsin tamam mı, adamın asabını bozmayın, haysiyetsizler, linç kültürü sizin gibilerle büyüyüp gelişti bu topraklarda.
elinde gaz fişeği, satır bulunup halk düşmanlığı yapan şerefsizlere 2 kelam laf etmeye maçanız yemez, burda gelip polis terörüyle katledilmiş bir çocuğun arkasından saçma sapan konuşmayı bilirsiniz, ne biçim insanlarsınız lan siz?

admin; hala göz mü yumuyorsun bu rezalete.

az evvel Yeni Şafak denen kağıt parçasının facebook sayfasından alınmış bir kareyle karşılaştım, burda yazılan aşağılık yazılardan fazla farkı yoktu, burda gerici zihniyetlere benzer adamların ideolojik reklam yapmalarına izin veren bir forum haline geldiyseniz seçim sizin!!!
Ben bu kadar terbiyesiz ve dengesiz kişilerle beraber saatlerce yürüdüğümü bilmiyordum. Ben miyim gerici zihniyet? Neden, çocuklar sokağa salınmasın dedim diye mi? Şaka mısın sen? Senin alttan alta sokacağın kafanı bi git oku doldur, sağda solda gaza getirici şeyler değil ama, aç felsefe oku, siyaset oku, takip et. Gazla değil bilgiyle yapılır siyaset. Daha yazılanı okumamışsın dan dun küfrediyorsun? Kimse bir ideolojiden bahsetmedi burada senden başka, senden başka da gerici bir kişi göremiyorum.

Gazla değil bilgiyle yapılır siyaset.

Katılmadığım tek cümleniz bu oldu. Bu ülkede siyaset gazla yapılıyor. Parayla yapılıyor. 15 yaşındaki çocuğun eline sapan veren de kazanıyor, polise vur emri veren de nemalanıyor. Skalanın her ucu ayrı bir rant kapısı. İslam devleti işinde de para var, bölücü terör işinde de para var.
Haftalardır caddelerde patlak megafonlarla gezen 50 yaş üstü göbekli bıyıklı herifler (hangi partinin adayı olursa olsun) seni beni ne kadar iyi temsil ediyorsa, o kadar çok hakediyoruz 15 yaşında çocukların öldürüldüğü bir ülkede yaşamayı.

ya hadi işine ya, siyaset deyince temsili demokrasinin zırvalıklarıyla senelerce beyni yıkanmış, politikayı 4 seneden 4 seneye sandığa gidip oy kullanmaktan ibaret gören apolitiklerle ne siyaset konuşucam ben.
halk, sizin şu anda içinde bulunduğunuz pasifizmi kırdı, Gezi direnişini, Haziran ayaklanması önceden sizin gibi düşünenleri bile saflarına çekmeyi bildi, sizin gibiler de ileride halk, bu faşistleri iktidardan kovunca utanmadan "ee halk mücadele etti kazandı" der.
şöyle bir etrafınıza bir bakın, insanlar bugün neler yapıyor, akşam olunca neler olucak, hayat nasıl durdu, Berkin'e nasıl sahip çıkılıyor, bana gelmiş "kitap oku" diyor karşındakinin kim olduğunu bilmeden.
sizle uzlaşacağım bir nokta yok, burda yaptığınız provokasyonu görüyoruz.

bu iğrenç başlıkta yazdığım son mesajdır bu, zırvalığınızda boğulun.

Katılmadığım tek cümleniz bu oldu. Bu ülkede siyaset gazla yapılıyor. Parayla yapılıyor. 15 yaşındaki çocuğun eline sapan veren de kazanıyor, polise vur emri veren de nemalanıyor. Skalanın her ucu ayrı bir rant kapısı. İslam devleti işinde de para var, bölücü terör işinde de para var.
Haftalardır caddelerde patlak megafonlarla gezen 50 yaş üstü göbekli bıyıklı herifler (hangi partinin adayı olursa olsun) seni beni ne kadar iyi temsil ediyorsa, o kadar çok hakediyoruz 15 yaşında çocukların öldürüldüğü bir ülkede yaşamayı.
İşte gazla siyaset yapılınca böyle oluyor, bu arkadaş da bunu yapmaya çalışıyor ama bir yandan da onları eleştirmeye çalışıyor. Siyaset bilgiyle yapılırsa cahil cühela amaçsız 30 çocuklu adamlar meclise seni beni temsil etmek üzere dolmaz, bu arkadaş da böyle karşısındakinin yazdığını okumadan dan dun küfür etmez.

ya hadi işine ya, siyaset deyince temsili demokrasinin zırvalıklarıyla senelerce beyni yıkanmış, politikayı 4 seneden 4 seneye sandığa gidip oy kullanmaktan ibaret gören apolitiklerle ne siyaset konuşucam ben.
halk, sizin şu anda içinde bulunduğunuz pasifizmi kırdı, Gezi direnişini, Haziran ayaklanması önceden sizin gibi düşünenleri bile saflarına çekmeyi bildi, sizin gibiler de ileride halk, bu faşistleri iktidardan kovunca utanmadan "ee halk mücadele etti kazandı" der.
şöyle bir etrafınıza bir bakın, insanlar bugün neler yapıyor, akşam olunca neler olucak, hayat nasıl durdu, Berkin'e nasıl sahip çıkılıyor, bana gelmiş "kitap oku" diyor karşındakinin kim olduğunu bilmeden.
sizle uzlaşacağım bir nokta yok, burda yaptığınız provokasyonu görüyoruz.

bu iğrenç başlıkta yazdığım son mesajdır bu, zırvalığınızda boğulun.
Evet beni tanımıyorsun, ben de seni. Bugüne kadar ne kadar aktif bir siyaset hayatım olduğunu bilmiyorsun ( :( ) ben de senin, ama sorularıma cevap da vermedin.
Geziden sonra yüzlerce, binlerce kişi gözaltında alındı, Ankara' da spor salonlarında aç bırakıldı, dövüldü. Sen neredeydin, gelip onlara yemek getirebildin mi ya da İstanbul' daysan aynısını yapabildin mi?
Tutuklanan gazetecilerle, direnişçilerle alakalı hiçbir davaya şahit olarak katılabilmeye bi' tarafın yedi mi? Ya da tanıklığı geçtim, oraya sadece kalabalığı arttırmak için bile gidebildin mi? Yoksa sadece facebooktan fotoğraf mı paylaştın? Onu da mı yapmadın?
Hepsini geçtim, bu çocuk 1 seneye yakındır yatıyor, kalbi duralı hayli oluyor, sen neredeydin, kaç kere gittin annesinin yanına, kaç kere elini öptün annesinin ?

Sen misin aktif siyasetçi ?

Bu fotoğrafı görene kadar. Berkini sadece ekmek almaya giderken kazara öldüğünü düşünüyordum belkide gerçekten öyle. Bu fotoğraf ölmesine gerekçe gösterilemez zaten. Kimse iyi olmuş dediğimi falan düşünmesin. Ama! benim konum bu yaştaki küçücük bir çocuğa sokakta böyle gezmesine hangi şerefsizler izin verdi? Eğer ortada bir suç varsa öncelikle bu fotoğrafı görmemezlikten gelenlerindir. Henüz herhangi bir fikre sahip olmayan (bazı şehirlerdeki eli molotoflu, beyni zararlı ülkülerle yıkanmış) çocuklardan nasıl bir konuyu/davayı savunmasını bekliyorsunuz! Biz bile günlerce yüzlerce yazı okuyup bilgi toplayarak kolay kolay karar verememişken üstelik... Kısaca devletten önce bu çocuğu sokaklarda görüpte görmemezlikten gelenlerin bir taş da sen at diyenlerin..... .....ım. Suçun büyüğü sizdedir. Daha iyi bir nesil için önce yaşatmak gerekir.
(Ve ayriyetten söylemek istemiyordum ama söylemem gerek sanırım. Bu yaştaki bir çocuğun böyle eylemlere bilinçli katıldığını söyleyen kişinin 13,14 yaşında evlendirilmiş bir kızın kendi isteğiyle evlendi demesinden hiçbir farkı yoktur. O kişinin pedofili olmadığından şüphe duyarım.)
30951 eklentisini görüntüle

Bakınız, "bu yaştaki küçücük bir çocuğa sokakta böyle gezmesine izin verilmemeli" demek ayrıdır, genç yaşında hayatını kaybetmiş, suçu olsa olsa taş atmak olan birisini (ki faili meçhuldur) bu görüşünüzle ilişkinlendirmek, hele ki böyle bir günde ayrıdır...Diğer arkadaşların da, bu hususu göz ardı ederek, objektif olarak cevap yazmalarını da içerledim doğrusu :(...

Madem bu konuyu tarışmak istiyorsunuz, açarsınız ayrı başlık, alın size benzer fotolar;
sisli2.jpg

fft5_mf993718.Jpeg

fft5_mf983816.Jpeg

Ben de adminlerden, @josephking belirttiği gibi, bu başlığın kaldırılmasını rica ediyorum...

Sevgiler ve saygılar...

Herşeyden önce bu fotoğraftaki kişinin Berkin olup olmadığını bilmiyoruz. Ben benzetemedim. Makine kişiye öyle odaklanmış ki, sokağın ayrıntıarı çok bulanık. Yine de farkında mısınız bilmem, fotoğraf bir olayın, gösterinin ortasında çekilmiş gibi de değil. Sanki sakin bir ortamda verilmiş bir poz bu.

Bulanık suda balık avına çıkmayalım dostlar. Sonra boşuna birbirimizle tartışıp kalp kırıyoruz. Bu tür hatalarımızın 12 Eylül'den önce, en geç darbeden sonra bitmesi gerekirdi ama, demek hala bir şeylerden ders almadık. Demek istenirse, uyduruk kıytırık deliller, olaylar, provokasyonlar aracılığı ile hala rahatça birbirmize düşürülebiliriz.

Başlık kaldırılmasın bence. Bu açıdan bir ibret olarak kalsın.

Bakınız, "bu yaştaki küçücük bir çocuğa sokakta böyle gezmesine izin verilmemeli" demek ayrıdır, genç yaşında hayatını kaybetmiş, suçu olsa olsa taş atmak olan birisini (ki faili meçhuldur) bu görüşünüzle ilişkinlendirmek, hele ki böyle bir günde ayrıdır...Diğer arkadaşların da, bu hususu göz ardı ederek, objektif olarak cevap yazmalarını da içerledim doğrusu :(...

Madem bu konuyu tarışmak istiyorsunuz, açarsınız ayrı başlık, alın size benzer fotolar;
sisli2.jpg

fft5_mf993718.Jpeg

fft5_mf983816.Jpeg

Ben de adminlerden, @josephking belirttiği gibi, bu başlığın kaldırılmasını rica ediyorum...

Sevgiler ve saygılar...
E açtı adam tartışıyor, sen de geldin "ayrı başlık aç" diyorsun, hemen altında geldin "adminler başlığı kapatın" diyorsun. Bir de birkaç fotoğraf eklemişsin. Ne alaka şimdi, sen mi provokasyon yapıyorsun başlığı açan arkadaş mı? Ben hala diyorum ki direniş sonuna kadar haklıdır ama o fotoğraf direniş esnasında çekilmedi. Evet bu hiçbir şekilde bir çocuğa hatta bir insana "insan dışı" müdahele edilmesini haklı göstermez, ben de oradaydım bana da insan dışı müdahelede bulunuldu, ben de sesimi hep çıkarttım fakat burada konuşmaya çalıştığım şey "başbakanın şehre gelmesini protesto eden bir toplulukta 15 yaşında bir çocuğun işi yoktur." "15 yaşında çocuk sokakta oyun oynamalıdır, okulda olmalıdır." Lütfen yanlış anlamayın, hiçbir şekilde size karşı değilim, sadece bizim de hatalarımız var diyorum, bazı şeylere bilinçsizce yaklaşıyoruz diyorum. Bunu bugün konuşmayalım diyebilirsiniz ama bu sizin fikriniz, ben özellikle bugünü seçmedim, bu çocuk 1 senedir yatıyor, aklınıza bugün geldi sizin gelip başlığı bugün açtınız. Bu da sizin sorununuz.

E açtı adam tartışıyor, sen de geldin "ayrı başlık aç" diyorsun, hemen altında geldin "adminler başlığı kapatın" diyorsun. Bir de birkaç fotoğraf eklemişsin. Ne alaka şimdi, sen mi provokasyon yapıyorsun başlığı açan arkadaş mı? Ben hala diyorum ki direniş sonuna kadar haklıdır ama o fotoğraf direniş esnasında çekilmedi. Evet bu hiçbir şekilde bir çocuğa hatta bir insana "insan dışı" müdahele edilmesini haklı göstermez, ben de oradaydım bana da insan dışı müdahelede bulunuldu, ben de sesimi hep çıkarttım fakat burada konuşmaya çalıştığım şey "başbakanın şehre gelmesini protesto eden bir toplulukta 15 yaşında bir çocuğun işi yoktur." "15 yaşında çocuk sokakta oyun oynamalıdır, okulda olmalıdır." Lütfen yanlış anlamayın, hiçbir şekilde size karşı değilim, sadece bizim de hatalarımız var diyorum, bazı şeylere bilinçsizce yaklaşıyoruz diyorum. Bunu bugün konuşmayalım diyebilirsiniz ama bu sizin fikriniz, ben özellikle bugünü seçmedim, bu çocuk 1 senedir yatıyor, aklınıza bugün geldi sizin gelip başlığı bugün açtınız. Bu da sizin sorununuz.

Aslında bu seviyede bir posta cevap vermemem gerekir ancak yine de elimden geldiğince açıklamaya çalışayım...Bir kere daha özetliyorum, "Türkiye'de gençlerin ellerinde, sapan, taş, sopa, molotof ile sokağa dökülmesi" vb. bir başlık açabilirsiniz, bu konuyu şimdi yapmaya çalıştığınız gibi objektif olarak tartışabilirsiniz, bunda hiç bir problem yok..."Bunu bugün, dün, yarın konuşalım yada konuşmayalım demiyorum, sadece bu konuyu bugün hayatını kaybetmiş bir arkadaşla ilişkilendirmek olmaz, yakışmaz, uymaz ve hepsinden önemlisi "Türkiye gençlerin ellerinde, sapan, taş, sopa, molotof ile sokağa dökülmesi"ni tartışmak isteyen birisine faydası olmaz diyorum...Resimleri de eğer böyle bir başlık açılırsa, kullanılabilir olsun diye paylaşmıştım...

Şimdi umarım, "geldin "ayrı başlık aç" diyorsun, hemen altında geldin "adminler başlığı kapatın" diyorsun. Bir de birkaç fotoğraf eklemişsin. Ne alaka şimdi, sen mi provokasyon yapıyorsun başlığı açan arkadaş mı?" konusu biraz aydınlanmıştır...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
Aslında bu seviyede bir posta cevap vermemem gerekir ancak yine de elimden geldiğince açıklamaya çalışayım...Bir kere daha özetliyorum, "Türkiye gençlerin ellerinde, sapan, taş, sopa, molotof ile sokağa dökülmesi" vb. bir başlık açabilirsiniz, bu konuyu şimdi yapmaya çalıştığınız gibi objektif olarak tartışabilirsiniz, bunda hiç bir problem yok..."Bunu bugün, dün, yarın konuşalım yada konuşmayalım demiyorum, sadece bu konuyu bugün hayatını kaybetmiş bir arkadaşla ilişkilendirmek olmaz, yakışmaz, uymaz ve hepsinden önemlisi "Türkiye gençlerin ellerinde, sapan, taş, sopa, molotof ile sokağa dökülmesi"ni tartışmak isteyen birisine faydası olmaz diyorum...Resimleri de eğer böyle bir başlık açılırsa, kullanılabilir olsun diye paylaşmıştım...

Şimdi inşallah "geldin "ayrı başlık aç" diyorsun, hemen altında geldin "adminler başlığı kapatın" diyorsun. Bir de birkaç fotoğraf eklemişsin. Ne alaka şimdi, sen mi provokasyon yapıyorsun başlığı açan arkadaş mı?" konusu biraz aydınlanmıştır...

Sevgiler ve saygılar...
Aynen, şimdi daha açık oldu çünkü alıntıladığınız mesajı tekrar okumadım, siz de konudan hiç bahsetmediniz mesajınız içinde, doğal olarak neden bahsettiğinizi tam olarak anlamamıştım ama şimdi oldu.
Bugün olur mu olmaz mı bilmem, eğer sokağa birileri dökülecekse elbette bunlar gençler olacaktır ama şöyle bir durum var ki o fotoğraftaki bir genç değil. Bir "çocuk".

Yorumlardan farkettiğim kadarı ile kişiye yönelik bir saldırı yapmışım gibi algılamışsınız. Ama öyle değil. Özellikle başlıkta belirttim konu o değil diye... Fotoğrafı bu gün gördüm daha 1 yıl önce görsem 1 yıl önce bu konuyu açardım emin olun. Fotoğrafı çeken kişi https://www.facebook.com/mrslcbnphotography Sanırım bu kişi gerekli bilgi ondan alınabilir zaman mekan konusunda. Burada özellikle yine söylüyorum tek konumuz "çocuklar" ve böyle ortamdan uzak tutulması. Fotoğrafı koydum çünkü yanlışı göstermeden doğru öğrenilemez. Ve bu fotoğraf "sadece bir örnektir". Bu fotoğrafı kaldırın gibi bir psikolojiniz varsa suçluluk duygusundandır.

montajdır bence resim :D
konu bir insanın öldürülmesi hatta bir çocuğun öldürülmesi
kimsenin buna hakkı yok
bu nasıl bir dünya nasıl bi devlet nasıl bi adalet
hangi dinde var hangi ahlaka sığar
o çocuk biz de olabilirdik ya da kardeşiniz olabilir

Evet belki o yaştaki bir çocuğun sokağa çıkması eyleme katılması yanlıştı diye düşünebilirsiniz. Ama Anayasa'ya göre her Türk Vatandaşı'nın protesto hakkı vardır. İstediği gibi görüşünü dile getirebilir. Sapan konusuna gelince; çok geçmişe değil haziran ayına geri dönelim. İnsanlar Gezi Parkı'nda kitap okurken polis dağılın uyarısı yaptı(Böyle bir uyarı yapamaz çünkü orada insanlar en barışçıl şekilde protesto hakkını kullanıyor), insanlar bu uyarıya uymayınca da biber gazı atılmadı mı? Şiddeti başlatan, insanları şiddete yönelten polisin tavırlarıydı. Size kimyasal maddeler atan, plastik mermiyle vurmaya çalışan, kasten gaz fişeğini üzerinize doğru hedefleyen polise, öfke duymanız kadar normal ve doğal bir şey yoktur. Sonuç olarak karşılıklı öfke öfkeyi doğurdu. Ben polise taş atmanın haklı bir eylem olduğunu savunmuyorum, sadece -ciddi olalım- tomanın karşısında sapan nedir ki? Bir çevik kuvvet polisine sapanla zarar vermeniz mümkün değildir. Bu sadece öfkenin dışa vurumudur.

Diğer yandan, şu an bu başlığın bu kadar tepki almasının sebebi belki de Ethem Sarısülük olayında yapılmak istenen şeye benzemesi. Ethem Sarısülük eylemde başından vurulunca, onun inşaatta çekilmiş fotoğraflarını DHKP-C eğitim kampında diye yayınlamadılar mı? İnsanlar sırf bu insan teröristmiş diye düşünsünler diye. Şimdi aynı şeyi bazı yayın organları Berkin Elvan için yapmaya çalışıyor. Fakat herkes aslında ölenin bir insan, bir evlat, bir gelecek olduğunu unutuyor.

Bugün gördüklerimden sonra üzülerek söylüyorum ki sadece 15 yaşında bir kardeşimiz değil, bizim insanlığımız ölmüş.

Bakınız, terbiye sınırlarını zorlamaya başladınız,
Bu fotoğrafı kaldırın gibi bir psikolojiniz varsa suçluluk duygusundandır.
size mi kaldı bu seviyede bir genelleme yapmak...Yukarıdaki postumdan bir alıntı yapıyor ve sivrisinek/saz diyorum...
"Türkiye'de gençlerin ellerinde, sapan, taş, sopa, molotof ile sokağa dökülmesi" vb. bir başlık açabilirsiniz, bu konuyu şimdi yapmaya çalıştığınız gibi objektif olarak tartışabilirsiniz, bunda hiç bir problem yok..."Bunu bugün, dün, yarın konuşalım yada konuşmayalım demiyorum, sadece bu konuyu bugün hayatını kaybetmiş bir arkadaşla ilişkilendirmek olmaz, yakışmaz, uymaz ve hepsinden önemlisi "Türkiye gençlerin ellerinde, sapan, taş, sopa, molotof ile sokağa dökülmesi"ni tartışmak isteyen birisine faydası olmaz diyorum...
Anlamak isteyen anlar/anlamalı/anlamak istiyorsa özelden görüşebiliriz, anlamak istemeyen zaten anlamaz...

Aynen, şimdi daha açık oldu çünkü alıntıladığınız mesajı tekrar okumadım, siz de konudan hiç bahsetmediniz mesajınız içinde, doğal olarak neden bahsettiğinizi tam olarak anlamamıştım ama şimdi oldu.
Haklı olabilirsiniz yeterince açıklayamamış olabilirim ilk mesajımda ama sanırım siz de konunun sıcak olması sebebiyle biraz gerginsiniz...

Sevgiler ve saygılar...

Yaş ilerledikçe insan arkadaş, ailesinden kayıplarla ölümü daha iyi anlayıp daha derinden hissediyor ama çocuk ölünce başka oluyor.

Kimimiz için (hele acı tazeyken) bu duygunun derinliğinde başka düşünce, anlayış veya irdelemeler yer bulamıyor.

Elinde sapan tutması, yüzünü örtmüş olması ve sanırım zafer işareti de yapıyor olması sizin gibi faşizanlar için ölüme yeter sebepler. Hiç kıvırma yok ben bir daha böyle olaylar yaşanmasın diye paylaştım filan diye. 269 gündür neredeydin o zaman madem sosyal mesaj vereceksen? Bugün böyle bir gün yaptığın açıkça provokatif bir gönderidir. Herkes demokratik olarak eylem yapabilir. Dünyanın hiçbir yerinde siyasi mevzularda elinde copla, silahla, kalkanla bekleyen polisin karşısındaki eylemci savunmasız durmaz. Örneklerine bakabilirsiniz. (Ukrayna, 2 sene önce İtalya- Geçen sene İspanya vs.) Sapan tutması, yüzünü örtmesi demokrasi dahilindedir. Ona sapan tutturmayacak olan annesi değildir. Eğer sapan tutmasıysa mevzu. 14 yaşındaki çocuğa devletine karşı sapan tutturacak politikalar izleyen iktidarın ve tüm siyasilerin suçu vardır. Toplumu bu kadar kamplaştıran, kucaklamak yerine kutuplaştıran siyasilerin seçimler üstü konuşmalarını fotoğraflarını paylaşmanı öneririm eğer maksadın bir daha böyle olaylar yaşanmasın istiyorsan. Demokrasi beğendiğin yerden konuşmak, kendi kafana göre politikalar üretmek değildir. Suçlu arıyorsan Berkin' in anasına babasına veya diğer ölen yoldaşların ailelerine değil siyasilere bakacaksın.

Tekrar söylüyorum, ısrarla anlamamaya devam ediyorsunuz. Kimse birinin polise taş atmasına laf etmedi, 15 yaşında çocuğun yeri eylem alanı değildir. Hadi diyelim ki Gezi direnişi tüm halkın bir arada olduğu, milletin bebeğiyle bile geldiği, nikah yaptığı, sanatsal aktivitelere kadar sosyalliğin ileri aşamalarda yürütüldüğü bir halk direnişiydi ama bu fotoğraf gezi direnişinden önce başbakanın İstanbul' a gelişini protesto amaçlı bir eylemde çekilmiş bir fotoğraf. Yani bu çocuk piyon olarak bu eyleme götürüldü, tıpkı doğuda pkk yandaşların küçük çocukları özel harekatların önüne sürmeleri gibi. Bu masum çocuğun ailesi ya da öne sürenler kimse bunun farkındaydı. Yine de her şeye rağmen bu çocuk eylem alanında ya da ekmek almaya giderken bir şekilde bir polis tarafından öldürüldü. Bir can alındı, masum bir çocuğun canı. Benim ilgilendiğim tek nokta tekrar bir çocuk ölmesin, kimse ölmesin aslında ama özellikle bir çocuk bu şekilde ölmesin. Bir dava için canını ortaya koymak evet ne kadar kötü de olsa büyük bir erdemdir, hiç de kolay değildir ama bir çocuk bunu yapabilecek olgunlukta değildir. Bu çocuk sadece dolduruşa getirilmiş ve sokağa salınmıştır, tıpkı buna ateş açan şerefsiz hükümetin köpeği polisler gibi. Onlar da önüne gelene aç gözlülükle ateş açarak bu çocuğun ve nicelerinin ölümüne, yaralanmasına sebep olmuşlardır. Benim tek kaygım bir daha böyle bir yaralanma, ölme olayları olmasın, ama özellikle çocuklara olmasın. Bunu anlayın sözlerimden sadece.

Elinde sapan tutması, yüzünü örtmüş olması ve sanırım zafer işareti de yapıyor olması sizin gibi faşizanlar için ölüme yeter sebepler. Hiç kıvırma yok ben bir daha böyle olaylar yaşanmasın diye paylaştım filan diye. 269 gündür neredeydin o zaman madem sosyal mesaj vereceksen? Bugün böyle bir gün yaptığın açıkça provokatif bir gönderidir. Herkes demokratik olarak eylem yapabilir. Dünyanın hiçbir yerinde siyasi mevzularda elinde copla, silahla, kalkanla bekleyen polisin karşısındaki eylemci savunmasız durmaz. Örneklerine bakabilirsiniz. (Ukrayna, 2 sene önce İtalya- Geçen sene İspanya vs.) Sapan tutması, yüzünü örtmesi demokrasi dahilindedir. Ona sapan tutturmayacak olan annesi değildir. Eğer sapan tutmasıysa mevzu. 14 yaşındaki çocuğa devletine karşı sapan tutturacak politikalar izleyen iktidarın ve tüm siyasilerin suçu vardır. Toplumu bu kadar kamplaştıran, kucaklamak yerine kutuplaştıran siyasilerin seçimler üstü konuşmalarını fotoğraflarını paylaşmanı öneririm eğer maksadın bir daha böyle olaylar yaşanmasın istiyorsan. Demokrasi beğendiğin yerden konuşmak, kendi kafana göre politikalar üretmek değildir. Suçlu arıyorsan Berkin' in anasına babasına veya diğer ölen yoldaşların ailelerine değil siyasilere bakacaksın.
Bu da benim katıldığım nokta, her şeyin baş suçlusu maalesef en tepedekiler ve onları durdurmanın tek yolu da bu tür yollar. Daha fazla kişi sokağa çıktıkça onlar da anlayacaklar diye umuyorum. Ama hala düzgün bir polis gücü olmadıkça çocuklara uygun bulmuyorum, çünkü biz gittikten sonra kalacak olanlar yine onlar.

Geri