Analog Pedal Yapmak (Genel Bilgiler)

arkadaşlar bu pedallar için istanbulda metal kutu nerede bulabirim.ayrıca tam anlayamdım ama ibanez ts9 un bulunamayan bi parçası varmış.bu konuda bilgis olan varmı.

arkadaşlar bende analog setup ımı şimdilik laptop çantasına dizmeyi düşünüyorum en azından pedal sayım artana kadar idareten bişiler olsun istiyorum fakat nası bi yöntem izlemem gerek tam anlamıyla birileri bana yardımcı olabilirse sevinirim. teşekkürler

birde arkadaşlar ben kendime pedal yapmak istiyorum lakin şçyle bi kaç sorunum var bass gitara göre pedal layoutları bulamadım bi EQ pedal yapmak istiyorum elektro için olanını yapsam bi işe yararmı yada o nu nasıl bass gitara uyarlarım

Yaklaşık 1 sene önce tonepad den distortion+ yapmaya kalkışmıştım ama ses gidip geliyordu dün devreyi söktüm ve baştan lehimledim şuanda düzgün çalışıyor. Ancak o zaman birkaç devre elemanı sanırım listede yazmıyordu ben de sans amp gt2 nin şemasından sallamasyon olarak o devre elemanlarını aldım :) Neyse elektrikçi de bazı elemanlar yerine onların muadillerini!!! verdi hatta gain için 50K Log pot. istedim bana verdiği pot. un arkasında Bright B10K yazıyor. Volume için verdiğinde ise bir yazı yok :D

Neyse bir de kutu ve topraklama için metal düz bir plaka aldım tabi kutu şekline getiremedim :)

Sonuç:
Alet çalışıyor :!:
Dip ses sıfır sanki noise gate varmış gibi :!:
Maalesef kutu bulamadım açıkta duruyor ve switch yok :evil:
Alet dist+ olmadı sanırım :D Clean kanalda kullandığımda biraz fazla tiz bir sesi var ama gel gör ki booster olarak kullandığımda çok ama çok tatmin edici sonuçlar alıyorum harmonikler inanılmaz oldu kim bilir belkide kendim yaptım diye bana öyle geliyordur.(Karga yavrusu misali)
Tone potu en sondayken drive var ancak çok az birşey kısınca biranda drive gidiyor arası yok yani :)
:arrow: Pcb yapmayı bilmiyorum cesaret edemedim asitle falan... Devrelerin bacaklarını tek tek birbirine lehimledim çok fazla uğraştım ama sonunda gitarı takıpta ses çıkardığımda çok büyük bir haz aldım ;)

Resimler:

piranha000074tb3.jpg
piranha000077ho3.jpg

piranha000076nl4.jpg

Sorularım:
Tonun fazla tiz olması Pot.lardan kaynaklanabilirmi bu sorunu çözmek için kaç K pot almalıyım? Driveın bir anda yok olmaması için hangi tür pot almalıyım?
İstanbulda Pcb yaptırabileceğimiz ve kutu bulabileceğimiz yerler varmı?

KeReMmM demiş ki:
Yaklaşık 1 sene önce tonepad den distortion+ yapmaya kalkışmıştım ama ses gidip geliyordu dün devreyi söktüm ve baştan lehimledim şuanda düzgün çalışıyor. Ancak o zaman birkaç devre elemanı sanırım listede yazmıyordu ben de sans amp gt2 nin şemasından sallamasyon olarak o devre elemanlarını aldım :) Neyse elektrikçi de bazı elemanlar yerine onların muadillerini!!! verdi hatta gain için 50K Log pot. istedim bana verdiği pot. un arkasında Bright B10K yazıyor. Volume için verdiğinde ise bir yazı yok :D

Neyse bir de kutu ve topraklama için metal düz bir plaka aldım tabi kutu şekline getiremedim :)

Sonuç:
Alet çalışıyor :!:
Dip ses sıfır sanki noise gate varmış gibi :!:
Maalesef kutu bulamadım açıkta duruyor ve switch yok :evil:
Alet dist+ olmadı sanırım :D Clean kanalda kullandığımda biraz fazla tiz bir sesi var ama gel gör ki booster olarak kullandığımda çok ama çok tatmin edici sonuçlar alıyorum harmonikler inanılmaz oldu kim bilir belkide kendim yaptım diye bana öyle geliyordur.(Karga yavrusu misali)
Tone potu en sondayken drive var ancak çok az birşey kısınca biranda drive gidiyor arası yok yani :)
:arrow: Pcb yapmayı bilmiyorum cesaret edemedim asitle falan... Devrelerin bacaklarını tek tek birbirine lehimledim çok fazla uğraştım ama sonunda gitarı takıpta ses çıkardığımda çok büyük bir haz aldım ;)

Resimler:

piranha000074tb3.jpg
piranha000077ho3.jpg

piranha000076nl4.jpg

Sorularım:
Tonun fazla tiz olması Pot.lardan kaynaklanabilirmi bu sorunu çözmek için kaç K pot almalıyım? Driveın bir anda yok olmaması için hangi tür pot almalıyım?
İstanbulda Pcb yaptırabileceğimiz ve kutu bulabileceğimiz yerler varmı?
yav yaptığın böyle işçilikten sonra devreden ses aldığına dua et :D

İşçiliğime laf ettirmem :twisted: Sorunu da bir arkadaşla sanırım çözdük benim sallamasyon bulduğum parça diodlarmış onların orjinalinin ne olması gerektiğini de buldum bir de gain potunu değiştircem tam olcak :)

Bu arada cidden merak ettim işçiliğin neresi kötü? Pcb yapmadığım için devre elemanlarının bacaklarını birbirine lehimledim, bantlar falan var pot kapağı ve metal kutu yok o yüzden çirkin gözüküyor kabul ediyorum :)

KeReMmM demiş ki:
İşçiliğime laf ettirmem :twisted: Sorunu da bir arkadaşla sanırım çözdük benim sallamasyon bulduğum parça diodlarmış onların orjinalinin ne olması gerektiğini de buldum bir de gain potunu değiştircem tam olcak :)

Bu arada cidden merak ettim işçiliğin neresi kötü? Pcb yapmadığım için devre elemanlarının bacaklarını birbirine lehimledim, bantlar falan var pot kapağı ve metal kutu yok o yüzden çirkin gözüküyor kabul ediyorum :)
keremm kardeş ses devreleri hassasiyet gerektirir. yaptığın devre hakikaten kötü gözüküyor. bırak parçaları birbirine lehimlemeyi kaliteli pbc yapmazsan iyi ses alman mümkün olmaz. sadece iyi malzeme değil iyi baskılı devre kullanmanda önemli. lehimleme ayrıca hassasiyet gerektirir
bunları seni yermek için söylemiyorum yanlış anlama
çeşitli pbc çıkartma yöntemleri var bunların en basiti ütü ile olanı. netten aratırsan birçok makale var nasıl yapılacağı hakkında

Ya zaten ben bunu sadece deneme ve eğlence olsun diye yapmıştım :) Önceden de yazdım gitarı taktıpta ses çıkınca o bana yetti :) Şu ütü yöntemine bir bakiyim araştırıyim bir kaç pedal daha yapıcam olmadı PCB leri bir başkasına falan yaptırıcam böyle olmiycağını biliyorum maksat vakit geçsin diye yapmıştım yoksa tek tek uğraşılcak iş değil :) Eğer İstanbulda PCB çıkartan yer varsa çok güzel olur tabi...

Çok sağol ordaki tüm yazıları okudum valla :) Kullandığım kondansatörün polyester olduğunu ve uzak durulması gerektiğini öğrendim :) Çok güzel bir site olmuş devamını dört gözle bekliyorum...

slm

boya konusu kafama takılıyor. kendime full lambalı preamp yaptım daha sonra Gt2 yaptım vs.. ama herzaman tek eksik kalan yanları görünüş oluyor. elektrostatik boya diyorlar tabancaya + yüklü veriliyor boyanacak parçada - yükleniyor tabi bunun için iletken malzemeler boyanabiliyor sadece. velhasıl kelam büskürtülen mikroskobik katı boya parçaları statik elektrik sayesinde malzeme yapışıyor. ardında da 200C yakın sıcaklıkta fırınlanıyor yapışan tanecikler eriyerek homojen ve oldukça parlak bi yüzey oluşmasını sağlıyor. fırından çıkartılan boyanmış malzeme cillop gibi oluyor...bunu yapan yerleri bilen varsa fiyat yada vs... yazabilirlermi ?

Ankarada ostimde yapan yerler var final kaplama, aydın dekorasyon gibi boyacılar kaliteli boyama yapıyorlar fakat öyle her istediğiniz rengi yapma olasılığınız yok. Sorduğunuzda bu hafta hangi renkler kullanacaksınız diye o renkler içinden seçim yaparsanız diğer büyük firmaların yaklaşık 1000-2000 ürünü arasında sizinki de boyanır. Ve maliyeti çok düşük olur 1-2 YTL gibi . ama özellikle ben şu rengi istiyorum derseniz fahiş fiyatlar ödersiniz. Çalışanlar gayet iyi insanlardır gittiğinizde yardımcı olacaklarını görürsünüz. İstanbulda nerede vardır bilemiyorum ama sanayiye giderseniz orda kesinlikle bulursunuz.

dışarda yaptırmak pahalıya gelir hepten.

arkadaşlar bu choruslarda kullnaılan mn3001 mi o tarz bi entegre var bunu karaköyde bulmak mümkün mü ?

Geri