Barış Manço

BARIŞ MANÇO çok sevdiğim hatta müziğin babası olarak gördüğüm birisiydi.aramızdan ayrıldığında gerçekten üzülmüştüm.hala eski parçalarını dinler düşünürüm.Rahat uyu;
Ruhu şad olsun

O kadar çok özledim ki seni...Keşke yine konserinde haykırabilsem , terini silebilsem...O tatlı gülümsemenin altında boynuna sarılabilsem...Kurtalan ile şakalaşsan...Yine yüzbinleri çoştursan...Yine anlatsan öğretsen...Yine bizi uçursan...

Barış Baba dön desem döner misin?

Bilirim cennettesin ama bak buralar ne halde:

"6 YILI GEÇTİ BU DÜNYA'DAN FİZİKİ ANLAMDA GİDİŞİN...AMA BAK BİZ UNUTMADIK
SENİ,UNUTAMADIK.HEP SENİ DÜŞÜNÜYOR ŞARKILARINI DİNLİYORUZ BURDA...BU ARADA
BURALARI SORARSAN ANLATAYIM SANA :
HALA KIZI ZEHRA HALA SİZİN EVDE,BARIŞ ABİ GELMEDEN ÇIKMAM DİYOR..KEZBAN'I
HİÇ SORMA.SANA DARGIN, DÜÐÜNÜNE GİTMEYİP SARI BİLEZİK TAKMAMIŞSIN...

OSMAN AYNI OSMAN BU SEFERDE SENİN İÇİN CANINA KIYMAYA KALKIŞTI.ŞERİFEYLE
EVLENMİŞLER,İKİDE ÇOCUKLARI OLMUŞ BİRİ CEYLAN BİRİ OZAN.ARKADAŞIN EŞŞEÐİ HİÇ
SORMA SEN GİTTİÐİNDEN BERİ HALA O KÖŞEDE AÐLIYOR,PINARLAR BUZ GİBİ BİZİM
NAZO GELİN SEKE SEKE ATLAYAMIYOR ÇAYDAN,HAL HALI İSE ÇIKARMIŞ BARIŞ GELSİN
TAKSIN DİYOR.

BAL SULTAN'DAN HABER VAR!...SENİ SORMUŞ GELDİ Mİ DİYE. BİR BİLSE
OLANLARI...ALİ VELİ'YLE BARIŞMIŞ.ARTIK ALİ'NİN YAZDIÐINI VELİ'BOZMUYORDA
ÇÜNKÜ ALİ BİRŞEY YAZMIYOR,BARIŞ GELSİN YAZARIM DİYOR.

GÜN BURALARDA ÇOKTAN DÖNMÜŞ,SENSİZ SİMSİYAH GECENİN KOYNUNDAYIZ,BAK KOMŞU
KIZI DÜRİYE PENCERELERİ AÇMAZ OLMUŞ.SEN YOKSUN DİYE HENDEKLERİ BİLE
KAPADILAR.NANE LİMON KABUÐU SEN GELMESSEN ŞİFA VERMİCEKLERİNİ,DOMATES BİBER
PATLICAN İSE YEMEKLERE TAT VERMİCEKLERİNİ SÖYLEDİLER.

SENİN YOKLUÐUNDA BİZ YİNE SEVDALANDIK AMA AYNALI KEMER TAKAN BİRİNE
DEÐİL.ARTIK BURALARDA TAKILMIYOR AYNALI KEMER.BURDA SENİN GERİ GELMENİ
BEKLİYOR HERKES. ANLIYORSUN DEÐİL Mİ?
SABRET GÖNÜL SABRET DİYE HAYKIRIYOR HERKES.ÖLÜM ALLAH'IN EMRİ MUHAKKAK AMA
AYRILIK OLMASAYDI KEŞKE...HAYIR HAYIR YÜZBİNKERE HAYIR İNANMIYORUZ BUNA.

BAK BARIŞ ABİ ŞUNLARA BAK!ÇOCUKLARA RENKLERİ VERMİYORLAR HALA.YİNE YOLUMUZ
GURBETE DÜŞTÜ O DA NESİ BÜTÜN JAPONLAR KARA SEVDA'YA TUTULMUŞ.
BAK BİRİ SANA DOÐRU KOŞUYOR HAY AKSİ ,SARI ÇİZMESİ KİRLENMİŞ,SENİN İÇİN
GELSİN YIKARIM DİYOR.
DÜN YİNE MİSAFİRLER GELDİ. SENİ KONUŞTUK, KIRIK FİNCANI TOPLAYIP
YAPIŞTIRDIÐIMI ANLATTIM.
BAL BÖCEKLERİ ÇOK KIZGINLAR PENCEREMİZE BİLE KONMUYORLAR BARIŞ GELSİN SONRA
DİYORLAR...

YENİ EVLİLER BİLE GERDEK GECESİNDE LAMBAYA PÜF DEMİYOR ARTIK.
BİZİM MEHMET SEVDİÐİ KIZI ALDI SONUNDA. KIZIN BABASI NUH DEYİP PEYGAMBER
DEMİYORDUYA, ŞİMDİ DEDİ SENİN HATRINA...AMA BU SEFERDE GELİNİN ŞAHİDİ OLMANI
İSTİYOR İNADINA.GÜLBEBEÐİNDEN HALA HABER YOK,DAÐLAR İSE HALA KÜSKÜN YOL
VERMİYOR,KOLDÜÐMELERİ AYRIYDI YA, ŞİMDİ APAYRILAR.
SENSİZLİÐİN NASIL OLDUÐUNU BİZ BİLİRİZ BİZ BİLİRİZ!...HA UNUTMADAN DUT
AÐACINI KESTİRMEDİK, SENİN SÖZÜNÜ DEVAM ETTİRİYORUZ AMA HAMBURGER LAHMACUN'U
GEÇTİ BURALARDA KIZMA AMA BİRŞEY YAPAMADIK.HALİL İBRAHİM SOFRASI DOLU, AMA
KİMSE YOK BAŞINDA. SEN GELİRSEN TOPLANIP YEMEK YİYECEÐİZ.
O GÜNDEN BERİ GÜLPEMBE MOSMOR OLMUŞ AÐLIYOR.HATIRLIYORUZ O GÜZEL GÜNLERİ AMA
NE FAYDA,BİNBOÐA'NIN KIZI BİLE SEN GİTTİKTEN SONRA KÜSTÜ DAÐA TAŞA,SEHER
VAKTİ KİMSEYE HABER VERMEDEN ÇIKTI BİLİNMEZ BİR DİYARA DOÐRU YOLA.

AZ DAHA UNUTUYORDUM AHMET BEY'İN CEKETİ ÇOKTAN DERS OLDU BİZE, AMA SENSİZ
ÇOK KİRLİ YIKAYAN YOK ONU.
UNUTAMADIK UNUTAMADIK NE OLUR ANLA BİZİ!HER SAHİLE ÇIKIŞIMIZDA SEN
GELİYORSUN AKLIMIZA VE BİZDEN ÖTE BİZDEN ZİYADE OLUYORSUN KALBİMİZDE...

DEMİŞTİNYA ÖMRÜMÜN SONBAHARINDAN BİR AVUÇ DOSTUM VAR DİYE YANILDIN.BARIŞ ABİ
ONLAR BİR AVUÇ DÜŞMAN, MİLYONLARCA DOSTUN VARMIŞ ASLINDA.SENDEN SONRA BAZI
ŞEYLER YAZILDIYA ALDIRMADIK AMA ARKANDA BIRAKTIÐIN GENÇ OSMANLAR HAYKIRDI
İFTİRA ATMAYIN BARIŞ'A...
KATİP ALMIŞ KALEMİ YİNE YAZIYOR AMA GÖZLERİ NEMLİ.YOKLUÐUNDA ÇOK BEYHUDE
GEÇMİŞ YILLARI.BİZİMDE ÖYLE.

GEL BAK HALA SUSTURAMADIK FATMA TEYZEYİ,EMEKLİ SALİH ÖÐRETMENİ
CAN DOSTUN ÇOMAR BİLE AÐLIYOR HALA.BİR BİLSEN KENDİMİZİ NE ÇOK HIYAR GİBİ
HİSSEDİYORUZ.

SAKIZ HANIM'LA MAHUR BEY' SENİN GİDİŞİNE DAYANAMAYIP PEŞİNDEN
GİTTİLER.OTURDUKLARI KONAKTA KANUN,KEMENÇE, HERŞEY AÐLIYOR.
ZALİM SULTAN SENİN İÇİN GERİ GELSİN, O'NU ÜZMEYECEÐİM DİYOR.CANI KAYMAK
İSTEYENLER CEBİNDE MANDA TAŞIYORLAR AMA KAYMAKLARIN TADI YOKKİ SENSİZ.

SÜLEYMAN GURBETTEN DÖNDÜ AMA SENİ GÖREMEYİNCE KÜSÜP GERİ GİTTİ.ÇOCUKLAR HALA
OKUYOR "OKU BAKİİİYİİM:AYI"
NE OLUR BARIŞ ABİ BİR SABAH ERKENDEN GEL SEHERLE GEL.YAPTIÐIMIZ TEK ŞEY DUA
EDİP ALLAH' A HAYKIRMAK "ALLAH'IM GÜÇ VER BİZE SIÐINDIK SANA."

DIRAL DEDE DÜDÜÐÜNÜ ÇOKTAN ÇALDIKİ SEN GİTTİN AMA GÖMÜLEN SADECE BEDENİN
OLDU ASLINDA...
DÖRT KAPI ÖNÜNDEN EMİNİZKİ GEÇEBİLDİN.SEN BİZDEN MÜSAADE ALMADIN AMA BİZ
SENDEN ALACAÐIZ.MÜSAADENLE BARIŞ ABİ SENİ HİÇ UNUTTURMAYACAÐIZ..."

YAZAN:DERNEK GN.BŞK.SERKAN HACIÖMEROÐLU

"

BİLİNMEYEN BARIŞ MANÇO ŞARKILARI(MI)

BİLİNMEYEN BARIŞ MANÇO ŞARKILARI(MI)

1-belalım
2-büyüdün bebeğim
3-cane cane
4-çarşambayı sel aldı
5-dağlar dağladı beni
6-gayri dayanamam
7-güle yel değdi
8-güneş battı
9-harman
10-hoşcakal kardeşim deniz
11-içimizden biri
12-izmirin kavakları
13-kilim
14-kütahyanın pınarları
15-sihirli ay
16-şinanari
17-tatlı dilim
18-vay bebeğim
19-yaradan aşkına
20-yaşanılan
21-telli telli
22-yağmur yağar

bunlar bilinmeyen barış manço şarkıları bunları nereden bulabilirim?
++++
sevgili barışseverler biliyorsunuz ki barış manço tv programcılığının 1995 sonrası restro,adam olmuş çocuk,ikinci kahvaltı, kavak yeleri, arka pencere gibi bölümlerine konuk sanatçı ve guruplar alıyor sanatçının söyleyeceği parcayı da programda yer alan bazen kurtarandan Ahmet güvenc ,bahadır akkkuzu, elif turan
yada kahvaltıyı şahane gurubunun müzikleri eşliğinde sanatçılar parçalarını seslendiriyorlardı
program barışın gurubta barışın ya ölümünden sonra gözü para hırsı bürümüş ölü soyucular bilinen barış manco parçaları arasına bu ve buna benzer parçaları da serpiştirip
ayak altında 3 tanesi 5 milyona cd satıcılarında satmaya başladılar
barış mançonun ölümünden sonra gelişen teknolojiyi soygun amaçlı kullanan bu aç paragözler
kah “barış manço MP_3”leri yada 3 serilik “best of “ serileri yaparak satmaya başladılar işte bazen benimde yanılıp aldığım bu korsan çalışmalardan yer alan parçalar ve hemen hiç birinin de barışla uzaktan yakından ilgisi yok ayrıca yukarda sözü geçen parçalarda sadece enstrümantal olarak geçmektedir
bilginize sakın ola ki aynı tuzağa sizde düşmeyesiniz
barishan©

Barış Manço her şeyin herkesin ötesindesin benim için....ilk senle başladım müzik dinlemeye...ilk senle öğrendim ben bir çok şeyi...
Klasik aslında senle ilgili sözler...hepimizin cümleleri ortak...ben tıkanıyorum...konuşamıyorum.!
özlüyorum seni...gülüşünü...o hızlı konuşmanı...sevecenliğini...içtenliğini...alçak gönüllülüğünü...sadeliğini...
başka bir adamsın sen...buralardan değilsin sanki....
şimdi cennetindesin...umarım huzurla uyuyorsundur...bilirim sen hala oralardan izlersin bizi...
rahat uyu....."huzurla"

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Baris Manço ölümüne inanamadigim insanlardan biri.Zaman zaman konseri olsa da gitsek dedigim bile oluo.Hala ArkadaSim Esek'i dinledigimde gülümsememe sebep oluo.Mekani Cennet olsun.
Merak ettigim bisi var yalniz.Baris Abinin Almanya'da çikardigi ama ülkemizdeki kiymet bilinmezlikten dolayi burda çikamayan Melodic Rock Demolari varmis sanirim.Bunu bi aralar derginin tekinde okumustum.Bilgisi olan var mi?Temin edilebilir mi acaba??

VuSlaT demiş ki:
abi allahaskina ne alaka rock muzikle baris manconun ya garibime gitti yoksa baris mançoya bi gicikliim yok ama alakasiz cidden. yakinda rock basligi altinda muslum gurses ibrahim tatlises veya orhan babayida koyarlar gibime geliyo. :x

Bu yazıya gerçekten çok güldüm.

Rock müzik ve Barış Manço bağlantısını kuramayan bir türk rock üyesi.

Dönence'yi,Kara Sevda'yı,Gülpembe'yi...vs herhalde "vuslat" kardeşimiz besteledi.

Barış Manço ile arabeskçileri bir tutmak kadar bilgisizce,cahilce bir şey daha olamazd? .

Saçma sapan konuşmalar bunlar.

"Vuslat" herhalde Avustralya'dan ülkemize gelmiş ve buraları pek bilmiyor.

Bir de bu başlık bu fotoğraflar yüzünden çok yavaş açılıyor.Herkesin evinde adsl yok.
Biraz düşünüp öyle fotoğraf eklemek gerek.

VuSlaT demiş ki:
abi allahaskina ne alaka rock muzikle baris manconun ya garibime gitti yoksa baris mançoya bi gicikliim yok ama alakasiz cidden. yakinda rock basligi altinda muslum gurses ibrahim tatlises veya orhan babayida koyarlar gibime geliyo. :x

Sevgili dostum;

Nickine yakışır bir açıklama yapmışsın...Tam bir vuslat...Yani rock müziğine hasret bir bilgi , Barış Manço'ya hasret bir bilgi dağarcığındasın...
Yazını görünce çok üzüldüm.Dünya'nın yakından tanıdığı rocker olarak bilinen bir ismi bir türk'ün tanımaması tarzını bilmemesi ne kadar elem vericidir.

Bak sana istersen bir kaç örnekle Barış Manço'nun ne yaptığını anlatayım:

yıl 1991. Barış Manço Türkiye'de ilk kez ve tek kez Olimpia'da Rock Festivali'nde sahne alan isimdir.Bu törende Metallica Barış Manço'nun alt grubudur.

Barış Manço 1992'den sonraki albümlerinde popa kaymış ama canlı performanslarında Kurtalan Ekspres ile( Türkiye'nin en iyi ve ilklerinden olan en büyük rock grubu) 1972 den beri sahne almış ve rock performans sergilemiştir.İsteyenler konser kayıtlarını dinleyebilir.

Kaldiki Barış Manço 68 kuşağının temsilcisidir.Bilinmelidir ki 68 kuşağı rockerdır.

Türkiye'de uzun saç bıyık takı gibi rock ile özdeşleşmiş kavramları ilk onun sayesinde kabullendik.

İngilizce,fransızca,türkçe bir çok rock şarkısı Örneğin:Nıck The Chopper Dünya Bilboard listelerinde tam 22 hafta 1.olmuştur.

Gülpembe ve dönence şarkıları 1980 Dünya Rock Müzik şaheseri olarak Belçika'da seçilmiştir.

Daha örnekleri artırmak mümkün.
Unutmamak lazım ki Şu an rock müziği gelişmiş ,dinleniyor ve tabiki bizlerde çok rahat dinleyebiliyorsak bu çizgide Barış Manço'nun katkısı çok büyük...

Çünkü Barış Manço rock müziğine alenen ne siyaset ve taraf koydu...
Rock müziğini kimseyi kırmadan ama öğreten unsurlarla birazda süsleyerek önümüze koydu ve bu ülkenin bu müziği ve tarzı kabul etmesini sağladı.

Bizde O'nu başka isimlerle karşılaştırmayalım demi?
O'na minnet edelim dua edelim.teşekkür edelim.

Barış Manço tam bir rockerdı...

barış manço 80 öncesi iyi bir müzisyendir.BEnim illgimi çeken daha çok 80 öncesi yaptığı albümlerdir.Özellikle barıs mancho albümü ile psychedelic saundlu eserlerdir.80 sonrası ağır müzik dejenarosyonunun yaşandığı dönemlerde herkesin olduğu gibi barış manço da etkilenmiştir.
ÖZellikle mesela çıt çıt çetene adlı eserini yıllar sonra aynı bas kalıpları,akor sıralaması hatta melodisi ile benzerlik ötesi bir benzerlik ile alla beni pulla beni adlı şarkıyı karşımıza çıkarması hazmedilemez birşeydir.Örnekler çoğaltılabilir.Bunların tek sebebi olduğunu düşünüyorum maddiyat.Yani buarada ne yazık ki tüccar mantığı ile hareket edilmiştir.Bu da çok can sıkıcı bir durumdur.Başka bir açıklaması olduğunu düşünmüyorum.80 sonrası yapılan tamamen dijital hard rock şarkıları,basit pop şarkıları nerde? 2024,ham meyva, hele hele vur ha vur nerde?Nerede moog sesleri ve o eski yarı akustik-elektronik saund.
Bunlar sorgulanması gereken şeyler.Bu bir görüştür.Tabii ki alternatifi de olacaktır.Ama bu konuda çok fazla duygusal davranılıyor.Barış manço yu eleştirenler folk camiasında adeta kafir ilan ediliyor.

ayrıca kaç milyar ederse eder bana ne?Nerede dervişan ın elemanları,70 lerin en sağlam müzisyenleri barış manço yu barış manço yapan müzisyenler.veya 70 lerin progressive müzisyenleri.Eminim bir köprüaltında içiyorlardır.Kimbilir ne haldeler.
Bunun canlı örnekleri de var.İsim vermeye gerek yok sanırım. geçmişte birçok sağlam eserlere imza atmış ve vokalleri bi anda tepelere fırlatan müzisyenler şu anda hapçı.Yaşıyorlar mı,yoksa bir tenhada cesetleri mi bulundu o zamanın müzisyenleri dahi bilmiyorlar.NEDEN ACABA?
Vokallere verilen öncelik ve ilk onlara duyulan sempati saçmalık ötesi birşey.Sinirlerim kalkıyor böyle saçma saçma gereksiz kompo teorileri ürettiler mi?
KİM VERİCEK BU İNSANLARIN HESABINI?LANET OLASI SİSTEMDE YOZ KÜLTÜRÜN YOZ MÜZİÐİNİ REDDETMİŞTİ O İNSANLAR.VE ASIL MÜZİSYEN OLANLAR VE SANATÇILAR ONLARDIR.

dostum Alla Beni Pulla Beni ile Çıt Çıt Çedene benzerliğinde Barış Manço kimseye birşey yutturma çabasında değildir,bu tür bir çok benzerlik var mesela Lonely Man ile bebek.Athena gibi aynı sound aynı ritm üzerine tüm şarkılarını inşaa etmemiştir ve her döneminin ayrı bir tadı var bence.
Ama asıl sakat nokta senin pop/rock ayırımında,ezberden konuşuyorsun Baris Mancho albümü Boney M sounduna yakın bir disco albümdür.Senin basit pop şarkıları dediğin parçalar 80 sonrasına göre kat be kat rock tır.Demekki avatara Pink Floyd koymakla bitmiyor iş.Ham Meyvayı Kopardılar tipik bir jazz örneği.2024 için ise rock operası deyiminden başkasını kullanmak imkanısız.

Ayrıca bahsettiğin müzisyenlerin istisnalar olabilir hiçbiri köprü altında değil.
Bkz.Özkan Uğur,Fuat Güner,Murat Ses,Kılıç Danışman,Caner Bora vs....

85 donrasında barış manço tv ye yönelmiştir.YAni popülerliği seçmiştir.BAhsettiğin rock parçalarının ismini bir verirmisin sen?Benim nelerden bahsettiğimi sen çok iyi biliyorsun.Anlıyorsun deyil mi?,Arkadaşım eşşek,domates biber patlıcan gibi.He bi de senin 80 sonrası rock dediğin şarkılar hangisi acaba.Anahtar,ayı,kara sevda bunların hepsi de dijitaldir.Davullar bile syntheizer ile inşa edilmiştir.Ne demişim ben yarı elektronik-yarı elektronik.Bunlar disco mu sence.Disco olanlar trip,little darling,lucky load ,run away,fairground,susanna gibi eserleridir..BArıs mancho albümü lp olarak 1976 yılında Avrupa da yayına sunuldu.YAni şarkıların yapımı daha da eski.Sen 80 sonrası demişsin. Bak üstte de dediğim gibi çok duygusal yaklaşılıyor.Pink floyd u temsil eden bir avatar koymakla bitmiyor iş demişsin.NE alaka şimdi?Bu savunma psikolojisi mi oluyor şimdi.Kendi ve Manço nun haklılığını bu şekilde mi ifade ediyorsun?2024 rock operası demişsin.O kadar fazla rock operası olacak şarkı varki ona gelesiye kadar.Bu şarkı pink floyd un psychedelic saundundan aşırı derecede etkilenilerek yapılmıştır.YAni bütün şarkıları etkileşimlidir zaten.Bağımsız olarak ürettiği veya kendi yarattığı bir saund mu var barış manço nun.HAm meyava da king crimson dan etkilenerek yapılmıştır.Ben de severim barış manço nun birçok eserini.Saygı da duyarım en basitinden uzun saçlılığı ve de zamana göre marjinal imajı ile halkın bağnazlığını yıkmıştır.Mesela ben bile bugün barış manço da uzatmış saç o kötü bir insan mıydı diyorum benim saçıma kızanlara.Kazandırdığı şeyler bolcadır.Ama bunları zaten biliyor herkes ve yadsımayacağı şeyler.O kadar dinliyorum barış manço yu bırakın da biraz eleştireyim deyil mi,bu kadarına hakkım var.

Bence senin söylediğin müzisyenler istisna.Fehiman gibi proje üretimi içinde olması gereken müzisyenler ise bugün barlarda çalıyor.Daha da kötüleri var.Olduğunu sen de biliyorsun.Piyasa müziği ve sistem müzisyenlerin piyasaya ayak uydurmasını,tüketim müzikleri yapmasını ve medyatik olmalarını istiyor.Aksi halde barınamazsınız müzik camiasındaAyrıca köprüaltında şarap içiyor tabiri de onların psikolojisini anlatmak için verdiğim örnektir.TAbii ki dilencilik yapmıyorlar.
BAk açıklayıcı bir müzisyen ismi kullanmak istiyorum.YAVUZ ÇETİN intihar etmeden önce arabası,evi vardı.Fena deyildi durumu.Ama bu sistemde kendini nasıl ifade edecekti sesi boğulmadan.Ama su bir gerçek sistem içinde ayakta durmak için sisteme ayak uydurmak zorundasınız.Reytingleri tavana vurdurmak,sizin sırtınızdan güzel paralar kazanmak zorundalar.Yoksa olmaz.Olmuyor da.

Arkadaşlar ben herşeye olduğu gibi Türkiye müziğine de bir milad koyuyorum.1980.
Barış Manco,70'li yılların en önemli ANADOLUROCK müziği temsilcilerindendir.İlk müzisyenlik yıllarında Twistlerle,rock&roll'larla rock müziğinin özünü benimsemiş ve geliştikçe Türk etnik rock müziğinde üretimleriyle kendine ayrı bir yer sağlayabilmiştir.70'li yılların gerçek anadolurockçılarından biridir.
Ancak 1980 yılından sonra Türkiye'de köklü değişimler yaşanmaya başlanmıştır.Bu müzik dünyasına da yansımıştır.Anadolurock Gerçek kimliğini kaybetmeye başlamıştır.Bu dejenere 70'lerdeki tüm babalarda olduğu gibi,maalesef Barış Babada da görülmüştür.Mesela Barış Manço kaset kayıtlarını Kurtalan Exp. ile değil aranjörlerle yapmaya başlamıştır.Rock kimliğinden kopmuştur.
Yukarıda bahsettiğim 'dejenerasyon' bütün babaları etkilemiştir.80 sonrası AnadoluRock ustalarında 70'li yılların soundunda bir üretim çok az görülmüştür.
Ve ben bugün açıkça söyleyebilirim ki;bugün Türkiye'de Anadolurock müzik eskisi gibi yapılmıyor.Bu yapan çok az grup kaldı.

_Devrim demiş ki:
Arkadaşlar ben herşeye olduğu gibi Türkiye müziğine de bir milad koyuyorum.1980.
Barış Manco,70'li yılların en önemli ANADOLUROCK müziği temsilcilerindendir.İlk müzisyenlik yıllarında Twistlerle,rock&roll'larla rock müziğinin özünü benimsemiş ve geliştikçe Türk etnik rock müziğinde üretimleriyle kendine ayrı bir yer sağlayabilmiştir.70'li yılların gerçek anadolurockçılarından biridir.
Ancak 1980 yılından sonra Türkiye'de köklü değişimler yaşanmaya başlanmıştır.Bu müzik dünyasına da yansımıştır.Anadolurock Gerçek kimliğini kaybetmeye başlamıştır.Bu dejenere 70'lerdeki tüm babalarda olduğu gibi,maalesef Barış Babada da görülmüştür.Mesela Barış Manço kaset kayıtlarını Kurtalan Exp. ile değil aranjörlerle yapmaya başlamıştır.Rock kimliğinden kopmuştur.
Yukarıda bahsettiğim 'dejenerasyon' bütün babaları etkilemiştir.80 sonrası AnadoluRock ustalarında 70'li yılların soundunda bir üretim çok az görülmüştür.
Ve ben bugün açıkça söyleyebilirim ki;bugün Türkiye'de Anadolurock müzik eskisi gibi yapılmıyor.Bu yapan çok az grup kaldı.

hem milad demişsin 80 için hemde 80 lerden sonra rock bitti demişsin bende anlamadım ne diyorsun?Ciddi bir Türkçe problemi var.

Geri