Hediye Gitarımın Markasını Anlayamadım

Distortiondan bahsettim, volume'dan değil. Sen şimdi daha gitar çalmaya başlamadan, bu da varmış, şu da varmış gibi teknolojisine yönelme bence. Noise-gate'den bahsediyorsan, onlara bulaşman için daha çok erken.

Distortiondan bahsettim, volume'dan değil. Sen şimdi daha gitar çalmaya başlamadan, bu da varmış, şu da varmış gibi teknolojisine yönelme bence. Noise-gate'den bahsediyorsan, onlara bulaşman için daha çok erken.
Ben gain'in ne alama geldiğini yanlış anladım o zaman ne anlama gelir peki bu gain?Distortion sertliğini mi arttırır ve gain artınca ses yüksekliğide beraber artar mı?Bu arada gitarda iki tane tone tuşu var o tuşlar ne işe yarıyor tam olarak.

Bir devredeki çıkış sinyalinin giriş sinyaline oranını ifade eden yükseltim ölçüsü

şeklinde tanımlanıyor. Direk tanımından bişey anlaman için elektronik falan biliyor olman gerek. Ben Türkçe meal şeklinde açıklamaya çalışayım.
Gitarından gelen sinyalin amfi üzerinde yükseltilmesini sağlayan bir preamp devresi olur. Gain de bu devreye dahil bir değerdir veya parametredir diyebiliriz. Bu neye yarar? Lambalı amfi kullanıyorsan gaini yükselttikçe(gain ayarını) tonunun git gide daha drive daha distortion karakterli çıkmasını sağlar bunu elde ederken gitardan gelen sinyal baya bir yükseltildiği için aynı zamanda ses seviyesi de yükselir.
Kısaca gain-volume farklı şeylerdir ama gain'in yüksek olması aynı zamanda yüksek bir volume oluşmasına da sebep olur.

Gitarındaki ton ayarları gitarından çıkacak sesin daha bas karakterli mi yoksa daha tiz karakterli mi olacağını belirler. 2 ton ayarı olması 2 ayrı ses karakteristiği seçebileceğini gösterir. Tabi hangi ton ayarının hangi manyetikler seçiliyken etkili olduğunu gitarın ayarları ile sıra sıra oynayarak bulabilirsin.

Bende işin uzmanı değilim ama senin yaşlardayken aşağı yukarı aynı halde olduğumu düşünüyorum umarım açıklamalarım işine yarar :D
Daha iyi bilen arkadaşlar da varsa katkıda bulunurlar konuya zaten.

Not: Elektronikçi arkadaşlar insaf edin hemen vurmayın kafama gözüme :D respect \m/

Bir devredeki çıkış sinyalinin giriş sinyaline oranını ifade eden yükseltim ölçüsü

şeklinde tanımlanıyor. Direk tanımından bişey anlaman için elektronik falan biliyor olman gerek. Ben Türkçe meal şeklinde açıklamaya çalışayım.
Gitarından gelen sinyalin amfi üzerinde yükseltilmesini sağlayan bir preamp devresi olur. Gain de bu devreye dahil bir değerdir veya parametredir diyebiliriz. Bu neye yarar? Lambalı amfi kullanıyorsan gaini yükselttikçe(gain ayarını) tonunun git gide daha drive daha distortion karakterli çıkmasını sağlar bunu elde ederken gitardan gelen sinyal baya bir yükseltildiği için aynı zamanda ses seviyesi de yükselir.
Kısaca gain-volume farklı şeylerdir ama gain'in yüksek olması aynı zamanda yüksek bir volume oluşmasına da sebep olur.

Gitarındaki ton ayarları gitarından çıkacak sesin daha bas karakterli mi yoksa daha tiz karakterli mi olacağını belirler. 2 ton ayarı olması 2 ayrı ses karakteristiği seçebileceğini gösterir. Tabi hangi ton ayarının hangi manyetikler seçiliyken etkili olduğunu gitarın ayarları ile sıra sıra oynayarak bulabilirsin.

Bende işin uzmanı değilim ama senin yaşlardayken aşağı yukarı aynı halde olduğumu düşünüyorum umarım açıklamalarım işine yarar :D
Daha iyi bilen arkadaşlar da varsa katkıda bulunurlar konuya zaten.

Not: Elektronikçi arkadaşlar insaf edin hemen vurmayın kafama gözüme :D respect \m/
Teşekkürler cevapladığınız için.Ben daha çok sorular sorucam çünkü çok meraklı bi insanım, umarım forumdakiler toplaşıp attırmızlar beni :D şuanda bi süre sonra kimenin sorularımı sallamayacağınıda düşünüyorum açıkçası :D Bu arada o zaman lambalı amfi almamak lazım ev ortamında distortion almak isteyince sesde artıcak hoş olmaz.Lambasız alırsam yine distortion için sesin artmasımı lazım?

Zaten lambalı amfi bu seviyede istesen de bütçen yetmez, çok ucuz değiller. Distortion kaliteleri ve tonları da genelde daha tatminkar ve doğal olur. Sen normal transistörlü bir amfiyle başlayacaksın. Tavsiyem üstünde çeşitli amfi modellemelerinin de olduğu kendinden prosesörlü bir şeyler alman olur. Örneğin line6 spiderIII veya vox valvetronix vt20+ güzel bir başlangıç olabilir. Gerçi valvetronix vt20'de ufak bir lamba olayı da var fakat bahsettiğimiz lambalı amfilerle alakası yoktur.

forumda bu sordugun herseyin bolca cevabi var. bol bol oku .

paran varsa biraz daha iyi bir gitar al. paran yoksa bi manyetik coz. sap ayari yaptir. ve sana istedigin soundlarin nasil elde edildigini ogren.

bu arada neye igtiyacin oldugunu zaten kendin farkedecek ve ihtiyaclarina karar verip yon vereceksin.

son olarak. madem herseye cok merak duyacak kadar enerjin var. bunu hemen egzersiz yapip kendini gelistirmeye, armoni nota gam teknik sound vs her konuda bireysel gelisim icin harca.
ekipman tabiki onemli ancak
unutma ki tone on your fingers.

Ya arkadaşım demin getir bana bi paket sigarasına yaparım sana bütün ayarları o kadar para bayılma dedi.Ama aynı kişi bu sene başında konuşkende sap ayarını bizde yaparız ama riskli biraz falan demişti.şuanda çok net diyor ama ne yapsam biledemedim gitarın bozulup eski haline gelmeme ihtimali nedir?

Bilmeyen, "ya bırak yaparız" diyene hatta çoğu gitar ustası geçinen dükkanı olan adama güvenme. Burası Türkiye. Herkes luthiyer, herkes usta.

Bilmeyen biri sapı dışa doğru bükebilir, çünkü çoğu truss-rod tek yönlüdür, geri dönüşümsüzdür, özellikle de düşük modellerin truss-rodları çok iyi olmaz. NE olur? Sap bükülür ya da S olur, sonra gerçekten işi bilen ustaya birton para harcarsın. Aynı şekilde ayar vidaları da yalama olabilir, bu da sıkıntılı bir durum. Bilen ve doğru ekipmanı olan birinin ayar yapması gerek. Gitar olayını çözdükten sonra ilerleyen zamanda kendi ayarını öğrenerek sen de yapabilirsin ama şu aşama da olmaz.

Bilmeyen, "ya bırak yaparız" diyene hatta çoğu gitar ustası geçinen dükkanı olan adama güvenme. Burası Türkiye. Herkes luthiyer, herkes usta.

Bilmeyen biri sapı dışa doğru bükebilir, çünkü çoğu truss-rod tek yönlüdür, geri dönüşümsüzdür, özellikle de düşük modellerin truss-rodları çok iyi olmaz. NE olur? Sap bükülür ya da S olur, sonra gerçekten işi bilen ustaya birton para harcarsın. Aynı şekilde ayar vidaları da yalama olabilir, bu da sıkıntılı bir durum. Bilen ve doğru ekipmanı olan birinin ayar yapması gerek. Gitar olayını çözdükten sonra ilerleyen zamanda kendi ayarını öğrenerek sen de yapabilirsin ama şu aşama da olmaz.
Arkadaş ben gibi acemi değil aslında 5-8 senedir gitarla haşır neşir uzun zamandır elektro çalıyor ama ne yapsam bilemedim doğrusu bunuda eklesem şimdi unutmuşum az önce bir fikir değişikliği yaratırmı sizde?Sizin fikrinize göre yarın hareket edicem çünkü ona göre buluşma falan ayarlamıştım onu iptal edicem.Ha birde gitar sap ayarından başka bir ayar gerektirirmi uzun zamandır ele alınmayan bir gitar.Teller değişicek bide.

Sonuçta burada kimse arkadaşınızı tanımıyor değil mi? :) O sebeple ne kadar bilip bilemediğini de bilemeyiz. Ayar yapmasa bile gitarınızı görüp, size fikir vermesinde yarar var tabii.

Abi şimdi biz de falcı değiliz ki? Mağaza sap ayarı için filan para alır ama. 200 TL'lik gitar için en az bir 70 TL ayar parası verecen gibi görünüyor. :) Kadıköydeysen ve doğru zaman dilimini yakalarsak ben sana yardımcı olabilirim belki. Taksimdeysen telini alıp, Luthier Ekrem Özkarpat'a bir götür derim. O da olmadı, paran yok, arkadaş yakın. Denize düşen yılana sarılır demişler.

Abi şimdi biz de falcı değiliz ki? Mağaza sap ayarı için filan para alır ama. 200 TL'lik gitar için en az bir 70 TL ayar parası verecen gibi görünüyor. :) Kadıköydeysen ve doğru zaman dilimini yakalarsak ben sana yardımcı olabilirim belki. Taksimdeysen telini alıp, Luthier Ekrem Özkarpat'a bir götür derim. O da olmadı, paran yok, arkadaş yakın. Denize düşen yılana sarılır demişler.
Ben bursadayımda gitar iki önce kadıköydeydi ya şansa bak keşke orda olsamda iyi anlayan biri olarak bana yardım edebilseniz.tam çıkmazdayım şuanda.200 tl lik gitara 70 tl ayar parası şöyle bi düşününce cidden garip ya ne bileyim.Sanırım ben arkadaşa yaptırıcam.Bu arada sap ayarı illa kaçmışmıdır gitarın veyahut ben kaçtığını nasıl anlayabilirim.Yapılmazsa ne olur?Ben yinede yarın gitarımı sırtıma alıp bir gezeyim bursada fiyatları sorayım belki uygundur zaten jak kablosu ile tel alıp pc ye bağlıycam birkaç hafta amfi seçene kadar.

Burada olsanız yardımcı olurdum. PC olmaz, manyetiklerin ürettiği minivolt ses kartının kaldıracağından daha yüksektir, o sebeple ses kartına zarar verirsiniz.

Burada olsanız yardımcı olurdum. PC olmaz, manyetiklerin ürettiği minivolt ses kartının kaldıracağından daha yüksektir, o sebeple ses kartına zarar verirsiniz.
Bilgisayar zaten yakında çöpe atılacak sıkıntı yaratmaz yansada amaan der geçerim yani.Bu arada sap hakkında biraz araştırma yaptım yeni tel takıldğında tellerin sapa yapışması halinde yapılıyormuş.Sanırım eşikten indirebiliriz arkadaşımda demin bir baktı eşikten indirsekte olcak gibi sap normal sanki dedi ama tabi gitarımın 1 ve 2. teli kopuk vaziyette.yarın ben gitarla bir tur atayım bursada bakalım ne olacak sap ayarı yapmayız eşikten indirir heralde arkadaşım çok teşekkür ediyorum cevap verdiğiniz için.

Öyle olmaz yalnız, o tip kulaktan dolma, tam olarak ne için, hangi gitar için yazıldığı belli olmayan bilgilerle gitara zarar verirsiniz, yanlış ayar yaparsınız. Sapın da normal olduğuna öyle bakarak karar verilmez, onun belli başlı pratik göstergeleri var. Hele ki tel yapışmasıyla filan en ufak bir alakası yok. Yanlış bilgi. Yoksa sap ayarı düzgün olmayan gitarla da çalınır ama rahat olmaz, cızlamalar bızlamalar, ölü notalar 3-5 mm yüksekliğinde teller, bozuk entonasyon olur.

Öyle olmaz yalnız, o tip kulaktan dolma, tam olarak ne için, hangi gitar için yazıldığı belli olmayan bilgilerle gitara zarar verirsiniz, yanlış ayar yaparsınız. Sapın da normal olduğuna öyle bakarak karar verilmez, onun belli başlı pratik göstergeleri var. Hele ki tel yapışmasıyla filan en ufak bir alakası yok. Yanlış bilgi.
Nasıl anlayabilirim peki sap'ın normal olup olmadığını.

İşte problem orada, sen şu an anlayamazsın. :) Ne desem zor, önce gitarı öğrenmen lazım. Ben sana şöyle bakabilirsin desem bile anlatımımdan yola çıkarak sapın düzgünlüğünü tartamazsın. Burada bir anlatımım mevcut ama tavsiyem denesen de lütfen kararı sen verme.
http://turkrock.com/konu/46899/page-2#post-913410
pek bişey anlayamadım açıkçası benim teller şuan çok yukarıda dediğiniz ölçülerde çok çok yukarıda değil bir a4 kağıdı deste sokarım nerdeyse araya :D yarın bide bir müzik mağazasına gideyim bakalım.Olmazsa orda yaptırırım.Bu arada bahsettiğiniz cızırtıyı amfiye bağlı olmadan anlamam mümkün mü?Ben bütün perdelere bastım gitarda bir sıkıntı yok gibi tellerin yüksekliği dışında.Yarın gidip müzik mağazasındakilere sorayım sap ayarında sorun varmı sizce diye ama umarım para almak için var demezler çünkü acemiyim diye beni uyutucaklar gibi geliyor.Tekrardan teşekkürler yardımseverliğiniz için iyi geceler.

Bir şey değil, gitarında hele ki bir de yaza girdik, sap ayarın filan çok kötüdür. Kaldı ki senin ki kaç yaz görmüştür... Ayarların düzgün olması imkansız. Kesinlikle bozuktur ve bakımdan geçmesi gerekir.

Geri